Brala som veľké dávky vitamínu E. Je to nebezpečné?

miana82
5. júl 2011

Ahojte, som v 5tt a kedze som citala vela clankov o tom, aky je vit. E vhodny pre snazilky, zacala som ho uzivat po 200mg denne. Pred par mesiacmi som mala MA s tym, ze som ho brala pred aj pocas tehu. Teraz ho beriem asi 2 mesiace no a dnes som sa docitala, ze sa zistilo, vraj je velmi nebezpecny pre tehulky, aj ked sa uziva mesiac pred tehu. Max povelena davka je 15mg a ja beriem 200 mg. Skoro som umrela od hrozy. Nemate niektora skusenosti, uzivali ste v tehu? Dakujem, zblaznim sa

drzubok
5. júl 2011

ja si myslim ze budes mat pekne babatko 🙂 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC187...

drzubok
5. júl 2011

@miana82 extremne davky pocas prvy tyzdnov dochadza k vytvaraniu zakladov organov a akekolvek, i male zmeny by boli fatalne takze klud vsetko bude pekne

miana82
autor
5. júl 2011

@drzubok no citala som tu studiu co si sem hodil, ale nie som z toho mudrejsia...Ono vlastne ide o to, ze sa v UK sa robil vyskum a zisitilo sa, ze pri 250 mg denne sa zvysuje sanca na porod mrtveho dietata a problemy so srdieckom. Nechapem 1 veci a to tej, ze vyskum robili na zenach od 14 tt, tak ako mozu tvrdit ze vit. E vplyva negativne aj ked sa uziva 2 mesiace pred otehotnenim?! Po mojom MA som chcela robit vsetko spravne a teraz sa docitam ze som to mozno cele pohnojila. Ako sa mam nezblaznit od strachu?

drzubok
5. júl 2011

@miana82 no tak ... inac skus pohladat daj do search http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21174586 inac priŕoda je sila a ecko nie je xenobiot.od ktorého mozno ocakavat neg.

miana82
autor
5. júl 2011

@drzubok nevies preco sa vsetky studie ohladom vit. E robia az od 2.trimestra? A co tiez zeny, ktore ho brali v rannych stadiach tehu,hm?

drzubok
5. júl 2011

práve vtedy dochádza ku x postihom, do prvého je to o spontánnom ukoncení teh. oni vedia preco to robia odvtedy :-, ) , ozvi sa na ip, uvidis ze to dobre dopadne 🙂, potom ti radseh o zubkoch poradim 😉

drzubok
5. júl 2011

@miana82 a myslim to ze to robia odvtedy by ta malo uspokojit, problem je A cko,

miana82
autor
5. júl 2011

@drzubok hej, o A cku viem ze je teratogen. Ved prave o to ide, co ma najviac vyplasilo ze by E malo byt skodlive uz ked sa uziva 2 mesiace pred otehu. Ako na to prisli, ked studia sa robila az v 2.trimestri 😒 No nic, od zajtra ho neberiem a budem sa modlit nech to dobre dopadne. Uz by som si zasluzila

miana82
autor
6. júl 2011

To naozaj ziadna zena neuzivala ani len na zaciatku tehu vitamin E? Niekto sa predsa musi najst ☹

sisaha
6. júl 2011

@miana82 ja som urcite uzivala pred tehu a moje dieta je zdrave.. a to som uzivala 400 mg.. Dokonca som bola na rtg a brala atb ked som este netusila ze som tehotna. Moja dcerka je zdrava. Chapem ze mas obavy. Neboj o tyzden, dva ti lekar potvrdi srdiecko a budes pokojnejsia.. 😉

miana82
autor
6. júl 2011

@sisaha dakujem Ti, trosku si ma ukludnila. lebo ked som si to vcera precitala, az ma zalial smrtelny pot. 😒

sisaha
6. júl 2011

@miana82 vies, vyrobca tam musi uvadzat taketo info, aby ho neskor nemohol nikto zalovat. ked si precitas pribalovy letak vacsiny liekov, tak takmer nic by nemala uzivat tehotna zena ked je chora. A predsa sa tie lieky predpisuju ak su nutne.. Viem,ze sa nesmie uzivat vitamin A vo vysokych davkach v tehotenstve, lebo moze sposobit poskodenia plodu..

miana82
autor
6. júl 2011

@sisaha ono mne ani tak nejde o to, co je v letaku, skor som sa zlakla ked som si precitala ze v UK robili studiu na tehotnych zenach a pri davkach 400IU, co je cca 260mg. U nas na Sk sa o tom este moc nehovori, ale staci ak si vyggoglis po anglicky a mas tam stovky clankov o tom, ake to je nebezpecne. Ale viem ze to bralo aj pocas tehu vela zien, ak to neublizilo ich babatkam, budem verit, ze ani tomu mojmu a ze toto uz udrzim...Nepamatas sa ako dlho pred otehu si ho vysadila?

sisaha
6. júl 2011

@miana82 vysadila som az ked som zistila ze som tehu a zacala som brat Femibion. Neboj.., beru sa ovela horsie lieky ako vitamin E a deticky su tu a zdrave. Priroda je mocna..

miana82
autor
6. júl 2011

@sisaha tak dakujem este raz 😉 Aj ked je mi cudne, ze len my dve na celom konikovi sme brali vit. E. Nejak sa mi tomu nechce verit... 😒

mimka11111
6. júl 2011

@miana82 ahoj,my sa snažíme o mimčo viac ako polroka, žial, zatial sa nám nezadarilo.....momentálne užívam vit.C /nakolko som mala problémy s krčkom/,vit.E 200 a Femibion 800....gynekolog mi odporučil užívať tieto vit. aj naďalej.....pýtala som sa ho aj na to, či by takáto kombinácia vit. nejako nemohla ovplyvniť moje prípadné otehotnenie....vraj, len v tom dobrom... 🙂

miana82
autor
6. júl 2011

@mimka11111 uz, normalne som si vydychla, ze ti to lekar doporucil. Ja ho beriem uz asi 3 mesiace, tych 200mg. Inak v tcvh clankoch dobre strasia, ze ake je to nebezpecne a vraj hazard s nasimi babatkami. Hlavna vec, ze doteraz sa hovorilo a vela dr to stale tvrdi, ze je bezpecny aj v davke 200 mg pocas tehu. Ale vystresovalo ma to riadne. Som mala co robit aby som sa ukludnila a neblizila babatku stresom 😝

minutka
13. máj 2013

prosim o radu: bylinkarka mi odporucila uzivat vitamin E,a to 2 x 200 mg denne. Odporucana davka je vsak 1x200mg a vraj sa nema prekracovat. Neviem kolko toho mam uzivat. Nemate niektora skusenost?

majonezka
23. nov 2013

@minutka toto by zaujimalo aj mna

mokon
23. nov 2013

@miana82 ja som tiež brala 1x 400, je to už 12 rokov, na odporúčanie gynekológa po 2 potratoch a všetko v pohode, takže podľa mňa je to ok, ešte sa poraď s lekárom, ak máš pochybnosti 🙂

kazunomiya
23. nov 2013

@miana82 Ahoj, ja som si v tehotenstve na začiatku pozerala maximálne prípustné dávky - dá sa nájsť v angličtine na internete - a boli veľmi vysoké pre tento vitamín, rozhodne vyššie ako 15mg a pre tehotné ženy to bolo ešte viac než pre netehotné. Ja ho beriem v prenatálnych vitamínoch, tam je 20mg a chvíľu som k nim mala aj rybí olej s vit. E takže spolu bola dávka trochu vyššia, potom som si ten rybí olej kúpila radšej bez E-čka.
Inak mne vit. E veľmi pomáhal na bolestivé prsníky pred menses, na toto je výborný (kdesi som o tom aj čítala).

Práve tie dávky pozerám tu: http://ods.od.nih.gov/factsheets/VITAMINE-Healt... a vyzerá to, že 15mg je odporúčaná dávka pre tehotné ženy, ale maximálna prípustná dávka je až 1000mg. Na Slovensku sa bežne predáva 200mg a aj vyššie dávkovania, takže aj také dávky sú prípustné, ale myslím, že užívanie vysokých dávok čohokoľvek je lepšie konzultovať s lekárom.

K tým štúdiám - na nete sa dajú nájsť kadejaké, my laici ťažko vieme posúdiť, nakoľko sú vierohodné...

Samozrejme nič nie je zázračný prostriedok a k otehotneniu niekomu pomôže niečo a niekomu niečo iné.

topanka
20. sep 2018

Caute baby ja som zacala uzivat vitamin E 400mg a dufam ze mi pomoze otehotneniu

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre