Citrusy v tehotenstve

zoe19
31. jan 2014

Ahojte,chcela by som sa opýtať na citrusy v tehotenstve.Pri prvom vyšetrení mi gynekológ povedal že to nemám s citrusmi preháňať.Dal mi odporúčané ovocie ako hrozno,jablká,a všetko čo rastie tu na slovensku.Ibaže mám problém,tehotenstvo mám síce super,žiadne nevoľnosti, nič okrem zmenených chutí.A to napríklad mäso som úplne vylúčila zo stravy.Tak na doplnenie bielkovín papám vajcia a mlieko.Ďalej napríklad zelenina ani cítiť,sladkosti takisto nie.Káva hnus,čaje tiež striedmo,skôr vodu Lucku pijem . No o čo vlastne ide je to že mám stále chuť na ovocie.Tak jem hrozno,jablká nie ( nafukuje ma z nich) , jahody a banány.Ibaže toto vôbec nestačí mávam chute aj na mandarínky aj na pomaranče.Tak sa pýtam či má s tým niekto skúsenosť pretože dosť málo toho jem a keby som mala vylúčiť ešte aj ovocie tak neviem čo do seba vôbec vopchám.Všetci na okolo hovoria že citrusy niesú dobré pre bábätko, nechcem mu škodiť ale ako mu potom dávať papať,keď som stále hladná a ovocie nebudem môcť??? a tiež ak niekto viete o nejakom riešení budem rada ak mi ho poviete,lebo toto je už kritický stav. Ďakujem 🙂

ivet1371
31. jan 2014

kludne si daj ovocie na ake maš chut to čo je už za blbost aby tehotna nejedla citrusy.jedla som ich na kila a detom som ich začala davat skoro a nič im neni.praveže ked ich budeš jest v tehu nebudu mat problem

afrika
31. jan 2014

@zoe19 v pohode som jedla pomaranče a každý deň citrónovú vodu 🙂 🙂

luba28
31. jan 2014

@zoe19 ja som jedla aj hurmi-kaky,aj ananas,aj pomelo,aj hocico a nic mojim detom nebolo a ani mne,...mandarinky a pomarance som jedla tiez,ale iba ked mi niekto olupal,lebo neznasam vonu na rukach,....ani som sa nezamyslala,ze nemozem,alebo ze je to zakazane,...hovori sa,ze zene v tehotenstve netreba nic zakazovat a vsetko na co ma chut jej dopriat,.....

hradnapani
31. jan 2014

@zoe19 ja som jedla asi dva mesiace vkuse mandarinky, strasne mi isli na chut. Aj grepova stava. A nic sa mi nestalo, ani dietatu.

vroni
31. jan 2014

@zoe19, nuz prehanat znamena podla mna zjest pat kil pomarancov, horu mandarinok a zapit grepovou stavou 😝 Citrusy jest mozes, ale nie na kila, ale "prekladane" "domacim" ovocim (inak mi je zahadou, cim sa lisi hrozno z Argentiny od spanielskych mandarinok 🙄 ). To je taky slovensky lekarsky tik - zakazovat citrusy. Tu sa strasne doktori cuduju, ked sa explicitne opytam na citrusy, ze preco nie citrusy?! (v tehotenstve, pri prikrmoch atd) A ze by tych 50 km od Slovenska znamenalo ine klimaticke pasmo sa mi tiez nechce verit...

tenerifka
31. jan 2014

@zoe19 Urcite su lepsie v zime pomarance, mandarinky a citrony ako striekane rychlene jahody. Pomaranc osupes, ale jahodu nie.....Co myslis, odkial tie jahody su?A hrozno kde teraz na Slovensku rastie? Vsetko je zo zahranicia-alebo z Holandska alebo zo Spanielska(aj tam je teraz zima a vsetko je z foliovnikov a striekane....). Samozrejme nie kilo pomarancov denne-je to cukor, ale 1-2 su uplne v pohode

zoe19
autor
31. jan 2014

Ja pokial dobre čítam som sa nepýtala nato odkial tie jahody alebo pomaranče alebo mandarínky alebo jahody sú ;) ;) ja sa pýtam nato či nieje problémy jesť ich ..

ruthke
31. jan 2014

Prvy trimester som zila na mandarinkach, urcite tych 6-8 kusov denne. A potom az do konca tehotenstva sa mi ziadali grapefruity, dva velke denne, este sa pamatam ako som kazdy tyzden vlacila z nakupu domov 14 grepov. Dcerka je krasne zdrave dieta, tehotenstvo pohodove. Kvoli comu sa citrusy neodporucaju?

zoe19
autor
31. jan 2014

To netuším, práve preto sa pýtam čo je natom také zlé

dasenka1203
31. jan 2014

ako ja tiez neviem preco zakazuju citrusy.. este ako grepy chapem ze maju v sebe ten chinin ci co, ktory spusta stahy maternice.. ale aj ja napr. teraz zijem dost na mandarinkach, ked natrafim v obchode na tie fajne vonavucke - tak dokazem aj cele kilo sama spratat 🙂

lorela
31. jan 2014

Budem úprimná; na tvojom mieste by som sa obávala skôr z dôvodu toho, že nejem vôbec mäso a zeleninu, a nie že nejedávam pomaranče.

katrinka8
31. jan 2014

Citrusy sa neodporucaju jest (vseobecne, nielen tehotnym) vraj kvoli tomu, ze nie su z nasho podnebneho pasma, cize vraj nase tela nie su na ne navyknute. Co je podla mna uz naozaj prehnane - ved napr. niektore jablka su tiez dovazane z bohvieakeho pasma (Spanielsko, Grecko cii nebodaj Argentina...) Napr. aj deetom sa z takeho podobneho dovodu nemaju zavadzat skoro - ALE, banan je tiez z ineho pasma a ten sa moze uz od 6 mesiacov... Tak ako to potom je? Raz som pocuvala diskusiu o alergii na citrusy. Vraj vacsina tzv. alergie na citrusy nie je vobec alergia na citrus, ale na ten postrek, pretoze citrusy nespravne konzumujeme - pred jedenim by sme ich mali vyumyvat v horucej vode (nic sa im nestane, maju hrubu supku), aby sme zmyli ten postrek. Potom umyt ruky a az potom osupat. Malokto to tak robi, preto sa casto stava, ze si vlastne tymi rukami zanesieme ten postrek zo supky na samotne ovocie a z toho su potom problemy - nie zo samotnych citrusov. Jasne, ze nie u kazdeho to tak je, ale udajne u vela ludi "alergickych" na citrusy.

Zvlast teraz v zime sa clovek tak dostane naozaj len k jablkam ci hruskam (ak nepocitame teda tie citrusy a banany), inak by ani ovocia nebolo - lebo tie rychlene jahody, hrozno atd, ,,, to ani nie je ovocie, ved to je umela hmota 😠 Podla mna - z kazdeho rozka troska 🙂 Ja som pri dcerke v tehotenstve milovala pomarance (nastastie bola zima, tak sa dali zohnat 😀 ) Nejedla som ich na kila, ale proste mi sli na chut, tak som si dala. Horsie bolo, ked mi prisla chut na melon. Ten sa teda v januari ani februari zohnat nedal, ten som si mohla uzivat az pri syncekovi v lete... 😉

dobromila
31. jan 2014

Tehotná môže jesť úplne všetko - s mierou 😉

marylis
31. jan 2014

@zoe19 ja som cele tehotenstvo jedla kilo pomarancov denne. Taku chut som mala, ze sa to inac ani nedalo 😀 Takze klud 😉

iwesska
31. jan 2014

No ja neviem, ci to postriekane hrozno z dovozu co denne konzumujes je nejako vyrazne zdravsie ako mandarinky, pomarance. To mas uplne jedno. V prvom tehu som jedla citrusy denne - nie kila, ale tak 1-2 kusky mandarinka, pomaranc, stavy som zmykala, ako som mala chut. A maly ma 3r. a nema vobec na nic alergiu, mozno aj prave vdaka tomu ze sa s tym uz zoznamil v bruchu.
Teraz som tehotna znovu a na ovoci "slapem" denne - pomaranc, mandarinka, banan, jablko, musia byt 😀
Doktor to skor myslel tak aby si to nejedla na kila, nie ze si nemas dat ani jeden kusok.
Podla mna je uplne najhorsie sa vyhybat vsetkym alergenom uz teraz a potom dieta pri prvom styku s nejakou moznou alergickou potravinou sa cele obsype.

zoe19
autor
31. jan 2014

iwesska úplne súhlasím, nech sa s tým zoznámy ešte teraz ja osobne som alergička a nieje to ľahké,pretože som k tomu prišla len pred 2 rokmi. 🙂

papalinka7
31. jan 2014

ja som v 36tt a pomaranc jem skoro kazdy vecer.. ked bola sezona mandarinok tak aj pol kila naraz.. obcas aj grep - a vsetky vysledky ja aj maly ma v poriadku..

inspiration2
31. jan 2014

Ja som na tom presne tak isto, prestala som jesť mäso, piť mlieko a začala som byť závislá na mandarinkách, grepoch, do vody si pridávam citrón a každý deň musím mať jablká 🙂 zaujímavé je, že pred tehu som mávala anémiu a po tejto strave mám skvelé výsledky, lekárka ma pochválila za stravu 😉 som v 19 tt a od prvých týždňov som v podstate vegetarián na ovocí 🙂

sisa_h
31. jan 2014

Ja som bola prve tehu na citronoch... supala som ich a jedla ako pomarance aspon dva za den a samozrejme v mineralke aspon tri kolieska museli plavat. V nasej kaviarni nestihali kvoli mne dokupovat citrony 🙂 a drobec zatial mena ziadne problemy takze papaj to na co mas chut...

inspiration2
31. jan 2014

Inak odporúčam kúpiť knihu od Bukovského, veľmi pekne ťa zbaví strachu z toho či papáš správne 🙂 dokonca sa k vegetariánstvu prikláňa, takže ja som si tam našla chutné ovocné recepty 🙂 a moja lekárka tvrdí, že za 30 rokov čo rodí deti sú vždy najkrajšie tie, ktorích mamičky obmedzovali mäso a papali veľa ovocia a zeleniny-je v tom veľa elastanu a vraj majú krásnu pokožku a celkovo tie deti vyzerali "zdravo" 🙂

mimake
31. jan 2014

ja som zo zaciatku jedla na den 3 kila mandariniek + denne jeden az dva grepy straaaaaasnu chut som na to mala. A mala je tu a od 10 mesiacov miluje mandarinky a grepy a nic jej nerobia. Ale to asi nie je z toho ale mozno, kto vie? 😉

uhnakova
31. jan 2014

V prvom tehotenstve som jedla len pomarance a mandarinky, ine ovocie mi velmi nechutilo, tak len obcas nasilu. Teraz mi zase strasne chutia jablka, schrumam kazdy den tri 🙂. A k tomu jeden dva pomarance. Nemaj zbytocne strach, tvoje telo vie co si pyta a co mu naopak nechuti 🙂

charlie1980
31. jan 2014

Musela som sa pousmiat nad mojimy vystrelkami v tehotenstve 😀 Takze, cele celucicke tehotenstvo od zaciatku az do konca som pila denne stravu z dvoch citronov. A kvoli pomarancom by som snad aj umrela, asi do konca 2.trimestra som ho musela mat kazdy den. A jedna taka prihoda z tehotenstva s pomarancmi 😀 ...akurat som bola na radade, ked predavacka vystrelila vraj na zachod /tak rychlo, ze som si pomyslela, ze bud dostala menzes alebo hnacku/ no a mna tam nechala cakat a som sa velmi ponahlala. S velkym placom som odchadzala, lebo som ju nevedela vyckat 😀 😀 😀 Boze, ked si na to spominam 😀 No a ked si to zhrniem, tak som za 9 mesiacov zjedla asi 2citronovniky a jeden pomarancovnik 😀

zuzkaanicka
31. jan 2014

@zoe19 ja neviem, ale tehotenstvo nie je ziadna choroba ... treba mat pestru stravu, nezavadnu ... fakt nechapem, kde a ako vznikaju taketo famy ... ked budes mat chut na pomarance, tak budes slintat a nedas si ich? ... isto lepsie dat si napr. pomaranc ako dopovat sa nejakymi umelinami 😉

bastika
31. jan 2014

@dasenka1203 Chinín je horký, bezfarebný, amorfný práškový alebo kryštalický alkaloid, pôvodne izolovaný z kôry chinínovníka Cinchona succirubra.
Takze v Grepoch chynin nie je 😀

dasenka1203
1. feb 2014

@bastika niee? no a ja sa grepom vyhybam teraz presne preto ze som si myslela ze tam nieco bude take co skodi v tehotenstve..

bastika
1. feb 2014

@dasenka1203 neboj nie chynin sa pridáva napr. Do toniku ale v grepe nie je kľudne sa napchavaj 😀

lenka1993
1. feb 2014

Ja som v 7-8 mesiaci mala také chute že som zjedla aj 5 pomarančov na deň a tu som 😀

kobolova
5. feb 2014

Ja by som citrusy obmedzila len posledny mesiac tehotenstva... Ja som ich jedla do konca (porod bol v januari), a maly bol trochu "vyhadzany"... sestricka hned: "aaa, to si niekto daval mandarinky, ze? ale rychlo mu to zmizlo... Takze len "kozna reakcia", zdravotne ho citrusy neposkodia 😀 .

luci974
11. feb 2014

Ahojte, som v 10 tt. Prvýkrát čakám bábo, takže veľa čítam, študujem, čo môžem a čo nie. Nevoľnosti vôbec nemám, strašne mi chutí jesť, to je jedno čo, len aby bolo veľa. Je to naše vytúžené bábo po dlhom čase, takže si doprajem to, čo mi chutí. Ale držím sa, aby som veľa nepribrala. Študovala som toho dosť, ale nikde som sa nedočítala, že tehotná nemôže citrusy. Práve si myslím, že v citrusoch je veľa vitamínu C a je v tehotenstve pokiaľ nemáš problém s cukrovkou veľmi dôležitý na udržanie celkovej aktivity. Keďže v tehotenstve nemôžeš žiadne tablety, vitamíny ti pomôžu zvládnuť každú chorobu. tak len papaj čo ti chutí.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre