Zber 24 hodinového moču v tehotenstve

jarabicka
12. feb 2014

Ahojte baby, chcela by som sa opýtať, či máte niektorá skúsenosti so zberaním 24 hodinového moču v tehotenstve...aké množstvo moču by malo byť za 24 hodín?

katkas1
12. feb 2014

to som aj ja zvedava, ja budem zbierat ale kvoli srdcu

denisafono
12. feb 2014

@jarabicka mas doniest vzorku na vysetrenie? Ak ano tak cikaj do jednej nadoby, umytej iba horucou vodou a potom zober vzorku do skumavky, alebo dvoch podla toho, ci mas doniest aj sterilny a nesterilny moc. Pri malej to robim tak ze ked sa vycika do umyteho nocnika tak novou sterilnou striekackou vytiahnem moc, pustim do jednej do druhej skumavky a odnesiem dr. Pred cikanim sa treba minimalne utriet vlhcenymi neparfumovanymi utierkami alebo sa umyt cistou vodou.

zabkapn
12. feb 2014

@jarabicka ahojky ja zbierala ale v nemocke posledny mesiac som si odlezala koli tlaku, povedali ze nato treba vela ze stoho sa zistuje vsetko inak by to musela opakovat a urcite aj vyse litra ze treba veeela pit odporucam pit aj ked si neni smedna 🙂

zabkapn
12. feb 2014

@jarabicka v nemocke to davaju vzdy od vecera 18:00 do rana do 06:00

lenka1993
12. feb 2014

Ja som zbierala uz dva krat. Raz som mala cez liter a pol 😀 a to sestricky kukali ze kolko vela. Druhy krat nieco menej ako liter. Pred tym ma cievkovali, potrebovali sterilny moc. A pred cikanim som sa ani neutierala vlhkou jtierkou ani nesprchovala.

matulienka10
12. feb 2014

Podľa toho aký je pitný režim, takže príjem = výdaj, neviem, či je v tehotenstve až také podstatné koľko ho je, skôr bude lekárov zaujímať zloženie, teda ako obličky fungujú, resp.nefungujú, teda množstvo odpadových látok, bielkovín a podobne. Teda ak je zdravé prijať 2 l tekutín denne tak aj moču by malo byť aspoň toľko.

darinkazv
12. feb 2014

množstvo moču za 24h je normálne 1,5litra. každá väčšia odchylka či už do plusu alebo mínusu sa sleduje. 24hodinový zber sa v nemocke robí od 6tej do 6tej. od 18tej do 6tej je len 12hodinový zber a sú v tom vyšetrenia na iné ochorenia než na 24hodinový zber. začína sa zber od tej cca 6tej rána. úplne prvý ranný moč sa odciká do wc. lebo to je ešte moč z noci. až ďalší moč potom začneš zbierať a skončíš na druhý deň ráno o 6tej. ale vždy musíš najprv odcikať trochu do wc a až potom nacikáš do nejakej nádoby. tam si to zbieraš. keď to zbieraš doma, tak si sama z tej nádoby odleješ do skúmavky. ak si v nemocke, tak to robia za teba zdravotníci. tam len cikáš, nič viac 🙂

darinkazv
12. feb 2014

@zabkapn v nemocke sa robia rôzne zbery. 3hodinové, 12hodinové, 24hodinové. záleží od druhu vyšetrenia. najviac sa v nemocke zberá 24h moč, nie 12h 🙂

darinkazv
12. feb 2014

@denisafono je rozdiel doniesť prvý ranný moč a rozdiel priniesť z 24h zberu. pri 24h zbere sterilný moč neexistuje.

darinkazv
12. feb 2014

@jarabicka
@katkas1 odpoveď som napísala vyššie

denisafono
13. feb 2014

@darinkazv nie celkom si pochopila ako som to myslela. a nemusis odpovedat mne, ja som otazku nekladla. 😉

darinkazv
13. feb 2014

@denisafono ja viem, že si ju nekládla 😉 ale napísala si jej tam odoberanie moču normálne, nie z 24h zberu. aspoň podľa toho, či jej tam aj sterilnom písala 🙂 preto som to napísala aj na tvoje meno 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jarabicka
autor
13. feb 2014

...
@darinkazv
@fidka79 baby zbierala som 24 hodinový moč, ja som chcela len či neviete koľko cca moču je optimálne množstvo zozbierať za 24 hodín...

darinkazv
13. feb 2014

@jarabicka 1,5litra. to som ti vyššie napísala 🙂 každá väčšia odchylka sa už sleduje. ale toto množstvo sa väčšinou sleduje len v nemocnici, takže ty sa tým trápiť nemusíš, ak ti to nekázali 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre