Aké je stanovisko katolíckej cirkvi k zamlčanému potratu?

zuanach
30. máj 2013

máte niekto informácie, ako sa stavia cirkev k zamlčanému potratu a následnej kyret? rozprával sa niekto s kňazom alebo tak? zaujímajú má len odpovede k veci, ďakujem, kritika cirkvi je v iných fórach dostatočne rozpitvávaná.....

jarmilka1985
30. máj 2013

Uved podrobnosti. Pripady potratu ak si si ho sposobila sama, pripadne si nan isla dobrovolne dat zabit nenarodene dieta a povies to pri spovedi je jasny...exkomunikacia...

amouramour
30. máj 2013

ja si neviem predstavit co je zle na tom, ze ti vycistia maternicu po tom co sa pan boh rozhodol, ze tvojmu dietatu neda pravo zit...to je ako vysmech, ci co?to ako si mas nechat sposobit tazke zdravotne problemy tym, ze tam mrtvy plod nechas????to by bolo ake nekrestanske

zigzag
30. máj 2013

co na tom zalezi, ako sa na to pozera cirkev?, cirkev je rovnake zridaenie ako vlada napr, skupina ludi, ktori maju neake pravidla, to je vsetko,,,, dolezite je ako to berie zena samotna, ci je s tym zmierena ona, ci uz potratia spontanne, ci zo zdravotneho hladiska, alebo koli niecomu inemu, mne by bolo fuk co si mysli cikrev,,,, aj tak prd vedia o zenach,,, aspon rimokatolici, ziju si vo svojom umelom svete, o realnom zivote vedia malo,,,, moj osobny nazor...

piacere
30. máj 2013

Mýlite si pojmy.... zamlčaný potrat nikdy nie je vinou ženy.... plod odumrie, prestane sa vyvíjať... ak sa maternica nedokáže sama vyčistiť, je nutný kyret.
V tomto prípade otázka "postoja cirkvi" fakt nie je na mieste....

cinnamon111
30. máj 2013

nechápem na čo sa mám koho pýtať. Ke´d máš v sebe mŕtvy plod, tak je jeasné, že musí ísť von......či ??? Ja sama som tým prešla, ako mi na to prišli, že to nežije, tak hneď v ten deň na kyret, nemáš kedy sa ským o tom baviť. A hlavne, už nie je ani o čom...... 😢

hadassah
30. máj 2013

cirkev k tomuto môže mať názor akurát taký istý, ako k vytrhnutému zubu, alebo operácii slepého čreva.

3kolka
30. máj 2013

Z vlastnej skúsenosti viem(rozprávala som sa s kňazom),že pokial ide o potrat kedy plod odumrie sám je všetko ok,ak sa žena rozhodne ísť na potrat tak sa to rieši že sa z toho vyspovedá ale rieši sa to aj s biskupom že či sa ten hriech môže odpustiť alebo nie.

jaja018
30. máj 2013

@zuanach cirkev je za prirodzenosť to znamená ze aj pri zamlcanom potrate sa telo začne zbavovat odumreteho plodu za 2-6 týždňov. Treba byť však sledovaný lekárom. A hlavne všetko závisí od zdravotného stavu zeny

cecil36
30. máj 2013

jaja018 za sest tyzdnom uz moze byt po zene, otrava krvi ti nic nehovori? A nie je pravda, ze kazde telo sa pri zamlcanom potrate vycisti. K autorke, instinktivne som pozrela na obrazovku, kde mam datumovku. Zaujimal ma najmä rok, ci nahodou necestujem v case a nedopatrenim som sa nedostala do stredoveku. Mne by bolo suma fuk ako sa k tomu stavia cirkev, ked ide o moje zdravie 😉

kiki68
30. máj 2013

mojej mamy kolegyna prekonala MA v 10TT a bola na tom psychicky strasne zle,takze citila strasnu vinu,aj ked za to nemohla. Len to bol smutok,bolest a sklamanie a obvinovala sa z toho,co by mohla spravit inak. Aj ked vieme,ze nic a obvinovanie sa je zbytocne. Zrovna mala zle obdobie, umrel im este niekto v rodine,tak to na tom celom nepridalo. Isla za knazom,takym chapavym, co jej celkom pomohol. Lebo jej povedal,ze za to naozaj nemoze, ze to tak proste je, ze musi ist dalej. Asi to potrebovala od niekoho pocut,ze je to ok. Uz je uspesne zase tehu a vyzera to dobre.
Co sa tyka toho,ze ci podstupit kyret, ja som musela. Tie stavy,ze som tyzden musela cakat neprajem nikomu, to uz neboli ziadne tehu nevolnosti,to uz bolo iba take,ze mi bolo zle, telo reagovalo tak,ako ked mate chorobu, teploty, nevladzete, mne zacali piskat pluca,co sa mi nikdy nestalo. Neviem si predstavit cakat na to,ci sa telo rozhodne samo vycistit. Hlavne uz par hodin po kyrete mi zacalo byt ovela lepsie fyzicky. Staci,ze to boli psychicky. Pritom prave tym,ze by zena cakala na nieco,co by jej mohlo sposobit zapal by si mohla privodit to,ze bude mat potom problem pocat dietatko. To sa neoplati riskovat.

monika29217
30. máj 2013

Ja mám jedného syna a teraz sme chceli ešte jedno babetko. Keď mi dr. oznámil tú šťastnú novinu bola som celá bez seba. No ale týždeň na to som začala krvácať a mať silné bolesti v pravej strane. Zľakla som sa a utekali sme ihneď do nemocnice. na vyšetrení mi povedali, že sa jedná o mimomaternicové tehotenstvo a po výsledkoch krvi mi povedali smutnú správu. Plod musí ísť preč. Na druhý deň mi robili kyret a bolo po bolestiach. Vôbec som nemyslela na to čo si o tom myslí cirkev, teraz išlo o moje zdravie a to čo vôbec budem môcť mať ešte deti.
Je pravada, že je rozdiel dať dieťatko svojvoľne preč - interupcia, alebo keď ide o mimomaternicové. Takže neviem ako si na tom ty. Ale mňa pri tých bolestiach a trápení vôbec netrápilo čo si o tom myslí cirkev. tu išlo o moje zdravie a keby som zakázala na vlastné riziko aby mi urobili zákrok tak teraz by som tu asi nebola.

igiana
30. máj 2013

Kyretaz nie je zasah do zivota dietatka, kedze uz nezije. Nie je to proti Bozim prikazaniam. Ale lepsie je pre zenu kyretaz nepodstupit ak potrati uplne na zaciatku tehotenstva, ale pod lekarskym dohladom nechat prirodzene maternicu vycistit. Neskor je uz kyretaz nutna, hlavne ak mrtvy plod aj napriek krvacaniu ostal v maternici, lebo hrozi infekcia alebo otrava krvi. Este je tu tuzba zeny pochovat svoje dietatko, co vsak v prvom trimestri nie je umoznene... ale to by bolo na inu diskusiu...

pingu1
30. máj 2013

no este cirkvi by som sa pytala....

euka210
30. máj 2013

zaujimava otazka 🙂 ale zbytocne si s tym lames hlavu, je to cele v pohode. Ako pisu niektore baby...zamlčany potrat za ktory nikto nemoze nemozes porovnavat s interupciou, ktora je umyselnym zabitim. Nasledna kyretaz je nutny lekarsky zakrok, aby nedoslo k infekcii. Takze proti tomu cirkev nic nema, ak sa na toto pytas.

mracik
30. máj 2013

no samozrejme proti kyretáži po MA cirkev nič nemá 😉

ale poznám niekoľko žien, ktoré sa rozhodli počkať, kým ich telo plod prirodzene vypudí.
http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/ked-nas-osud-...
a asi aj ja sama by som sa takto rozhodla. 😔

leria
30. máj 2013

sorry,asi sa Ti nebude páčiť môj názor....ale to ako sa stavia cirkev, nie je podstatné....ten kto je skutočne veriaci, tak vie že to bola Božia vôľa...a kto je viac? Boh? alebo tá skazená cirkev? neviem či sa to stalo Tebe, no Tvoje svedomie je pred Bohom čisté a to je najdôležitejšie 🙂

jaja08
5. feb 2014

A co na taky pripad ked zena ma pozitivne vsetky testy,aj amio a zistia dietatu vrodenu chybu.Matka sa rohodne pre ukoncenie tehu. Da cirkev matke rozhresenie? Matka nechce aby sa dieta trapilo,ale ani matka ani cela rodina co na to cirkev.Vie niekto odpovedat na taky tip otazky?

adeala
5. feb 2014

@jaja08 pokiaľ viem, tak sa k tomu stavia ako ku každej inej dobrovoľnej interupcii, ale rozhrešenie dajú, to oni predsa dajú vždy..

jankaviel
5. feb 2014

Ahoj. Boh nikdy od seba neodozenie placuceho cloveka. Skrze knaza ti odpusti. Je len otazne ci zena po tom ako da sama pokyn zabit svoje vlastne dieta, si dokaze odpustit. Zacali sme pouzivat vyraz "bola som na interrupciu", a zakryli sme tym jeho pravy význam "zabila som svoje dieta". To sa velmi tazko hovori pravym slovenskym vyznamom a potom este tazsie sa s tym zije. Do konca svojho zivota sa s tym budes trapit a lutovat to.
Medicina, aj ked je na vysokej urovni, predsa nemoze vsetko poznat. Osobne poznam matky, ktorym taktiez lekari hovorili, ze dietatko bude mat problemy a narodili sa zdrave, kresne deticky bez komplikacii.
Kedysi zeny vynosili dietatko bez rôznych vysetreni a ultrazvukov. Dôverovali svojmu telu a ulohe, na ktoru je zenske telo postavene. Ak nerobis nic, cim by si mohla svojvolne narusat vyvin svojho dietatka, tak si len ver, a tes sa na tu ulohu, ktora ti bola zverena.Vela stastia.

dedikatessa
5. feb 2014

Možno by si sa mohla viacej zaujimat, co na to hovorí Pán Ježiš, sudit ta bude on nie kňaz ani vatikán. Skus nad tym popremyslat comu , komu vlastne verís a kto polozil za teba svoj zivot na krizi. 😉

petra53
5. feb 2014

Ja mám za sebou MA a po nej DVE kyretáže. Večer asi o 18h lekár zistil, že "nevidí akciu" a podľa UTZ bolo babatko uz viac ako 2 týždne mŕtve. Ráno o 6 som už bola na stole, pretože hrozila otrava krvi. Dostala som silné ATB, kontrolovali ma tuším nonstop a aj tak som musela ísť na kyret aj druhýkrát, pretože problémy neprestávali - to by bolo na dlhšie... Som veriaca, ale naozaj neviem, či som sa mala zamýšľať, či by s tým cirkev súhlasila....

jozefinka111
5. feb 2014

Ako teológ mozem prehlasit ze je rozdiel ak sa dieťa potrati samovolne alebo nie . Pri potrate o ktorom zena rozhodne sama má cirkev stanovisko podla kanonickeho práva ze je to vrazda. Vtedy zena má právo pristúpiť k sviatosti zmierenia avšak bez rozhresenia a následne nemôže pristúpiť ani k sviatosti
Eucharistie teda k prijímaniu. Dispenz sa v takýchto prípadoch nedáva ani ak sa zena obráti cez nunciaturu na vatikán.. iné stanovisko je pri neplanovanom náhlom a nechcenom aborte..

sofia82
4. okt 2018

@piacere konecne jasna a vystizna odpoved.👍

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre