Potratila som. Kam s bábätkom?

30. jan 2021

Potratila som a bábätko som videla bolo ešte veľmi maličké ale bolo jasne vidieť ze je to bábätko mam ho doteraz na vlozke a tie nohavičky s tou vložkou odložené (neodsudzujte ma) kam mam dat to bábätko nemám srdce nato ho vyhodiť do koša... Mam ho dat do krabičky a niekde na cintoríne zakopať? Alebo si ho mam nechať doma v tej krabičke? Ja ho proste nedokážem dat preč 😔

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andreatytler
1. feb 2021

Autorka, som rada ze ste dospeli s muzom k rozhodnutiu, ktore vam bude obom vyhovovat a pomoze sa vyrovnat s bolestou a stratou. Verim ze to miesto na cintorine bude pre babatko dobre miesto na odpocinok a bude mat stale svicky zapalene.
Zaujalo ma ale ze vam ho odmietli pochovat? To ste volali na faru a tam ho odmietli? Ak ano, tak to je hrozne. Ved cirkev odsudzuje potraty, tak by sa mali aj k detskym
plodom spravat ako k ludskym bytostiam.
A tiez ma napadlo, ci je to legalne pochovat bez oficialneho povolenia? Aby vas nahodou niekto nevyhnal z toho cintorina, ked tam budete kopat hrobcek.

autor
1. feb 2021

@andreatytler ďakujem ti, no to napadlo aj mňa ale mi by sme tam hrobcek ani nič také nerobili len za kopali a zapamätali kde to je myslím si ze nikto na tom mieste kopať nebude a volali sme tam kde je originál cintorín pre potratene detičky ale povedali ze toto je veľmi malinke vraj oni až od 12tt pochovavaju 🤦‍♀️ale čo už túto mu bude dobre dúfam 😔..

gubiko
1. feb 2021

mne kňaz povedal, že všetky potratené detičky idú priamo do neba. ja som chcela za to moje dať odslúžiť zádušnú omšu a povedal, že to nie je z tohto pohľadu potrebné, že už je v nebi, a že ma čaká. je to romantická predstava, ale mne to urobilo veľmi dobre.
k tej tvojej poslednej vete, dobre mu bude vo Vašom srdci. miesto ste mu našli pekné. držte sa ❤

eva1235
4. feb 2021

Ahoj...V kolkom tyzdni si bola? Ja som potratila pred tyzdnom ☹ bola som asi v 9 tyzdni... ale ked som to uvidela ten plodik, velmi sa mi to na cloviecika nepodobalo videla som akurat tak ocka... dala som to do krabicky spolu s prvym ultrazvukom a spopolnila som to... ako si to nakoniec ty urobila?

autor
4. feb 2021

@eva1235 ahoj bola som skoro v 10tt ale možno aj v 11tt lebo babo bolo na utz väčšie a ja som ho dala do krabičky s testom a papuckami ktoré boli preto mimi odložila do miestnosti kde nechodíme a kde je stále ticho plus som ho dala aj s nohavičkami do takého obalu aby sa nesiril smrad v najbližšej budúcnosti ideme stavať dom tak potom si ho tam pochováme 😔

autor
4. feb 2021

@eva1235 moje bábätko vyzeralo podobne tomuto

eva1235
4. feb 2021

To ma mrzi.. fakt to vyzeralo uz ako mini cloviecik... moje nebolo az taketo meralo 2,3 cm len vobec neviem ani v kolkom tyzdni presne som mohla byt ked umrelo, lebo som bola u doktorky v takom soku, ze som ju ani nevnimala, ked mi to hovorila. Dnes je odvtedy tyzden ako sa mi to stalo a stale je to tazke.

trojnasobnamama
4. feb 2021

@alexwarring Asi fakt najlepšie riešenie.

katpox
5. feb 2021

No s tym knazom, nechcem nabadat na zle, ja by som povedala, ze je to 12 t..... pravda,ak si to neoveruju.... Inak ste sa dobre rozhodli, malycky anjelicek vas bude stale lubit a je to iste velmi bolestive, ked zomrie taketo babatenko, beriem to tak, ze bolo by asi prilis dobre pre tento svet a Boh sa rozhodol vratit ho spat k sebe do neba, lebo potrebuje prave takychto vynimocnych anjelikov..Drzte sa, uprimnu sustrast, navzdy budete jeho mamickou..

gubiko
5. feb 2021

@katpox ja som si nie istá, ako to je. ale pri spontánnom potrate treba robiť pri vyšších mesiacoch kyretáž a časť plodíku ide na histológiu a zvyšok ide pohrebnej službe. pohrebná služba potom rieši "doručenie" telíčka k pohrebu.. neviem naozaj, ako to je, ale možno ide aj o toto, že maminka má sama plodík.
ináč deliť pohreby na pred a po 12tt je aj podľa mňa úlet. náš kňaz by nám ale určite nejako pomohol, neviem si predstaviť, že by aspoň nepožehnal.

katpox
5. feb 2021

@gubiko ja neviem ako to je, tiez si myslim, ze nieco z telicka sa musi vysetrit, nechcem mudrovat, len tiez neviem podla coho si knazi vyberaju.... Mali by byt v takej tazkej situaciu oporou a vychadzat v ustrety....

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gubiko
5. feb 2021

@katpox ja som skôr myslela tú pohrebnú službu. v tomto si myslím, že môže byť ten hlavný problém. že kňaz nemôže oficiálne pochovať telíčko, ktoré nebolo niekde evidované, telo, ktoré maminka priniesla. skrátka aj mŕtve telá sa evidujú a pochovávajú v nejakom systéme. tak si to myslím. čiže to potom musí mať aj náležitosti oficiálneho pohrebu. a neoficiálny asi ani legálne neexistuje.
ale ako vravím, nevyznám sa v tom, len tak logicky, že pochovávať si vyžaduje aj nejakú administratívu, zákon.. ale kňazi by azda mohli pomôcť aspoň iným spôsobom, tým požehnaním. hej, mal by byť oporou a v rámci nejakých možností vyjsť v ústrety.

elenita
6. feb 2021

A uz si kontaktovala svojho lekara, co sa Ti stalo? Nekazal Ti prist na kontrolu?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre