Umelé prerušenie tehotenstva

miska1821
18. aug 2022

Ahojte dámy, mam 30 rokov a zistila som ze som tehotná. Avsak neplánovane. Nechcem si to nechať, nakoľko som si tehotenstvo plánovala úplne za iných okolností a po druhé sa na to vôbec emocionálne ani psychicky necíti. Chcem sa spýtať, ktorá ste bola na UPT? Aké to bolo? A mate skúsenosť ze ste otehotneli po UPT? Najviac mam obavu ze uz nebudem môcť mať v budúcnosti dieťa, ak už naozaj sa budem na to cítiť. Za každú odpoveď vopred ďakujem. A prosím neodsudzujte ma vopred keď ma nepoznáte.

annamalaga
23. aug 2022

@canany tvoj život a tvoja vec, takto by to malo byť. Len ty vieš, prečo si to urobila a akú situáciu si mala.

omama40
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
viki_lv
23. aug 2022

@omama40 a ja si zas myslím, že vďaka ľuďom ako si ty majú ľudia psychické problémy 😉

zuzinabila
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
omama40
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
omama40
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
viki_lv
23. aug 2022

@omama40 ohýbaj si kľudne naďalej všetko ako sa ti to hodí, aby si človeka čo najviac zosmiešnila. Má to vysokú výpovednú hodnotu o tebe a tvojej úrovni. Mňa sa tvoje reči dotknúť nemôžu a už vôbec nie spôsobiť mi psychické problémy. Som silná osobnosť, ale empatická a ľuďom sa snažím pomáhať, neodsudzovat ich a rešpektovať ich rozhodnutia. A viem, že je veľmi veľa slabších osobností, ktorých sa takéto výroky ako máš ty, môžu výrazne dotknúť a spôsobiť im ujmu. Mrzí ma, že u teba absentuje sebareflexia a schopnosť ovládať sa, ale asi aj takýto ľudia musia byť 🤷

omama40
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
omama40
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
viki_lv
23. aug 2022

@omama40 celá diskusia? Nie, tvoj prístup ma vyviedol z miery. Ďakujem za pripomienku pani učiteľka 😉 dúfam, že moje deti nebude učiť taká netolerantna persona ako si ty

omama40
23. aug 2022

@viki_lv sekla si sa.ja mam daleko od pani ucitelky😂

viki_lv
23. aug 2022

@omama40 🙈 toto, čo tu ty predvadzas, hádam ani nemá obdoby.

rikarika
23. aug 2022

@omama40 ty si nejaka zastupkyna od pani zaborskej?

lenkasarka
23. aug 2022

@rikarika myslím, že jej práva aj ľava ruka

fineta
23. aug 2022

@tatianamaria väčšina báb, ktoré podstúpili toto zverstvo to tak má (myslím depky), ale mnohé majú problém otvorene priznať, že tým spravili najväčšiu chybu v živote. Nie každá ale doplatila na to neplodnosťou. Riziko je vždy veľké.

sara9000
23. aug 2022

@miska1821 ahoj, ja som bola v mojich 25 r. na UPT, tiez som neplanovane otehotnela, a po zisteni, ze som tehu som bola v takom šoku, ze som isla na potrat, vtedajsi partner bol hajzel a len ma v tom podporil, potom neskoro aom sa dozvedela, ze preco... Ale to je iny príbeh. Je to rozhodnutie na tebe, ja to chaoem, len som mala asi rok psychické problemy, proste jeden velky zly sen, keby sa dalo, vratim cas a nikdy by som na to nešla. Bola som v Leviciach, boli tam v pohode, vsetci milí, rano prides, poobede ides preč, priprav sa len ma bolesti 100krat horsie ako menatruacia,ale to je nic oproti tym psychickým problemom po tom. Co vsak u teba nemusia vobec byt. Teraz v mojich 32 rokoch mam problem s otehotnenim, ale nie kvoli tomu potratu, to bolo vykonane dobre, nemala som po nom ziadne tazkosti, moja gyn mi potom povedala, ze ani nevidno, ze som bola na nejakom zakroku, ale teraz mam pravdepodobne endometriozu. Takze tak mi treba, karma. Vtedy to atako cca 400e.

simsalabim
23. aug 2022

@fineta praveze to tak nie je https://www.diva-portal.org/smash/get/diva2:442...
Istotne su zeny, co s tym nie su stotoznene a psychicke problemy maju hlavne oni. Ine zeny citia velku ulavu. Mozne problemy nespochybnujem, no i tak si myslim, ze interrupcia by mala byt poslednou moznostou, ale mala by byt dostupna.

zuzinabila
23. aug 2022

@simsalabim vyskumy,ktore si tu zdielala su casto prvoplanove aby potvrdili to, co chcu potvrdit. existuje kvantum vyskumov, ktore zas tvrdia opak-ze zeny po UPT velmi casto problemy maju. kedze v profesii sa priamo stretavam so zenami po UPT, mozem Ti potvrdit, ze chodia velmi casto zeny, ktore boli s interrupciou stotoznene a prezivanie po nej ich sokovalo, lebo s tym vobec neratali. Vobec nejde len o zeny, ktore su ovplyvnene nabozenstvom, kulturou a pod. Chodia aj take, ktore sa povazovali za velmi silne osobnosti dovtedy, aj take ktore nikdy netrpeli psychickymi problemami a zrazu ich depresia odpravila aj na 1 rok. Aj take, ktore hovorili pred zakrokom o "plode a zarodku" a po UPT nariekali za "svojimi detmi".

simsalabim
23. aug 2022

@zuzinabila ano, ja viem, ze su vyskumy, ktore potvrdzuju oboje. Mne to nemusis vysvetlovat. Ja viem, ze su zeny, co maju nasledky a ze su aj zeny, co ich nemaju. Pre mna je dolezita iba jedna vec. Aby kazda zena mala dostatok informacii a moznost sa slobodne rozhodnut.

zuzinabila
23. aug 2022

@simsalabim len davam na pravu mieru, pretoze si pisala: "Istotne su zeny, co s tym nie su stotoznene a psychicke problemy maju hlavne oni." Nie je to pravda.

kvietok89
23. aug 2022

@miska1821 Ja neviem kde je problem, poses ze mas uzasneho priatela, 30 rokov, urcite mas aj odrobene aj nejako slusne byvas, tak sa zacni spravat ako zodpobedna osoba. Ked sexujes je sanca ze otehotnies tak sa k tomu obaja postavte ako dospeli a nie ako vystrasneni 16 rocny pubertiaci. A len preto ze sa to teraz nehodi my pride doooost slaba vyhovorka. O rok sa ti to hodi? alebo o dva???

gabika9878778
23. aug 2022

Ale už ju nechajte lebo ju súdy vraj odsudzuje nech si potom v 50 búcha hlavu o stenu ona nie my.

simsalabim
23. aug 2022

@zuzinabila nejdem sa hadam o slovicka 🤷‍♀️ Ano, napisala som to blbo. Nasledky byt mozu a nemusia, moznost volby by tu mala by vzdy ako posledna moznost a hlavne(!) uz nie chirurgicky, ale chemicky. PS Pred cca 30 rokmi som pomahala so statistikou k tejto problematike na zahranicnej univerzite a prekvapilo ma, ze tie psychicke nasledky neboli tak rozsirene, ako som si to dovtedy ja myslela - avsak to nijako nespochybnuje to, ze nejake su.

gabika9878778
23. aug 2022

@simsalabim ale môžu byt následky čo si tu budeme klamať a to riziko nieje malé

simsalabim
23. aug 2022

@gabika9878778 ano, mozu. A nemusia. Posledny krat pisem- zena by mala mat moznost volby. Nechcenych a nelubenych, tyranych deti, co zene “znicili zivot” chodi po svete dost.

zuzinabila
23. aug 2022

@simsalabim never tomu. psychické následky vždy boli, sú aj budú, ale postabortivny syndrom (PAS) je nieco, co niektori zámerne ignorujú, nevynímajúc odborníkov. preto casto zeny prichádzajú už s tým nastavením, že "čítali, že PAS neexistuje a ony by sa vraj nemali takto trápiť, tak sú asi divné" (to citujem). alebo sa trápia rok ťažkou depresiou ale psychiater/psychoterapeut/psychológ tému ich interrupcie obchádza a nechce sa o nej baviť, bohužiaľ aj toto sa deje. niektoré výskumy ,ako som už písala sú prvoplánovo nastavené tak, aby PAS spochybnili alebo vyvrátili. asi si natrafila aj Ty na takú univerzitu. na inej univerzite by Ti naopak o PAS poskytli iné výskumy..

simsalabim
23. aug 2022

@zuzinabila to sa da aj otocit, ze prvoplanove su tie opacne vyskumy, ci? Kazdopadne - ja toto neriesim. Neorientujem sa v tej problematike. Znova iba zopakujem, ze moznost volby by zena mala mat. Po UPT poznam iba 1 zenu, kolegynu a pre nu to bolo vykupenim. Mozno je jedna z tych stastnych 🤷‍♀️

gabika9878778
23. aug 2022

@simsalabim pravda

zuzinabila
23. aug 2022

@simsalabim tak ja verim, tomu co vidim a pocujem, nepotrebujem k tomu výskumy. rozprávala som sa so stovkami žien po UPT. casto ulava pride na nejaku dobu...ale ozyvaju sa zeny aj 15, aj 30 rokov po UPT, ked zrazu ulava zmizne...

simsalabim
23. aug 2022

@zuzinabila len ty si sa asi rozpravala iba s tymi, co nasledky maju, ci?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre