Chcem zmeniť priezvisko svojej dcéry. Ako postupovať?

janamatejkova
1. júl 2013

Ahojte. Prosím žiadam o radu. Dcérka sa mi narodila za slobodna a má moje priezvisko. Medzi časom som sa vydala za iného a mám jeho priezvisko. Chcela by som aby mala aj ona také isté no s jej bio otcom sa nedá dohodnúť a nechce mi napísať tú žiadosť na matriku. Ako mám postupovať? Mám to riešiť súdnou cestou? Ďakujem.

sissy27
1. júl 2013

@janamatejkova keďže potrebuješ súhlas biologického otca a dobrovoľne sa k tomu nemá, tak potom ostáva jedine súd...
len tak medzi nami by ma strašne zaujímalo, prečo s tým chlapi majú problém, veď dieťa aj tak ich priezvisko nemalo, vo veľa prípadoch sa o dieťa ani nezaujímajú, ale natruc robiť, to áno... 😝

janamatejkova
autor
1. júl 2013

@sissy27 niesu schopny napisat jednu vetu. A ako mam napisat tu ziadost na sud? Aj tam sa to potom plati ten poplatok?

sissy27
1. júl 2013

@janamatejkova no a keby si mu dala hotovú žiadosť, resp. vyjadrenie so súhlasom, ktoré len podpíše, to by ochotný bol?
neviem ti presne povedať,zatiaľ som to neriešila, časom asi budem, ale nechám to právničke...

janamatejkova
autor
1. júl 2013

@sissy27 nie nestretavam sa s nim vobec.

bodka13
1. júl 2013

@janamatejkova nepochopiteľné konanie :-/ ...však ide len o zmenu priezviska,nepríde o dcérku ako rodič 😉 či nový partner si ju chce osvojiť?

ada0607
1. júl 2013

@janamatejkova ja som to riesila pred 5 rokmi mam dceru z prveho manzelstva a ked som sa vydala druhy krat tak sme jej chceli zmenit priezvisko mne nastastie ex ziadost podpisal ale to si najprv myslel ze uz nebude muset platit vyzivne ale pani na urade ho vyviedla z omylu ale uz to pred nou podpisal tak nastastie uz neprotestoval 🙂 ak ti ten suhlas neda tak uz zostava len sud 😒

janamatejkova
autor
1. júl 2013

@bodka13 po nejakom case aj osvojit. No prisli by sme o vyyivne.

evarak
1. júl 2013

no pokial ja viem suhlas na zmenu priezviska od biologickeho otca nepotrebujes,to sa vyzaduje len pra osvojeni a vacsinou dovodom zmeny byvaju dalsi surodenci v novom manzelstve,takze to neviem ci ti na to pristupia,asi by bolo najlepsie sa opytat dakej pravnicky,urcite vela stastia 😉