Chcem synovi zmeniť priezvisko

18. okt 2023

Ahojte chcela by som synovi zmeniť Priezvisko po mojom manželovi jeho bio otec sa a neho nezaujíma posiela výživné aj to občas má na výživné aj exekúciu. Syn na 7rokov na jednej ruka spocitam koľko krát ho bol pozrieť a aj keď prišiel hovorí mu kamarát. Viem že od neho súhlas nedostanem o zmene takže jediná možnosť je súd ako to mám napísať keď si ho chce manzel aj osvojiť môžem to napísať všetko spolu alebo to musia byť dve žiadosti?

danica2711
18. okt 2023

bez súhlasu bio-otca to asi bude ťažké, ak nedovolí zmenu priezviska, nedá asi súhlas ani k osvojeniu

h2
18. okt 2023

Nepoteším ťa, bez súhlasu biologického otca, ktorý naňho platí, to nedosiahneš.

autor
18. okt 2023

@danica2711 takže to jediné cez súd pôjde hej ?

minenkak
18. okt 2023

Ale súd to tiež nemusí automaticky schváliť

mariska1989
18. okt 2023

Bio by sa musel vzdať otcovstva . Treba mu to nejako povedať že keď sa vzdá otcovstva tak nemusí platiť výživné, že bude mať o starosť menej . Že je jasné že otcom ostane akurát ide o meno ktoré robí problém napr ak to nepôjde tak potom súdnou cestou . ..
Čo sa týka tak podľa mňa sú to dve rozličné veci osvojenie a zmena mena . Najskôr by malo prebehnúť osvojenie tým pádom priezvisko by nemalo byť asi problém .....môj názor .ale tu by to vedel niekto kto si s tým prešiel alebo vie o niekom

petushqa2710
18. okt 2023

Ahoj.. riešime aktuálne rovnakú situáciu.. pokiaľ chces len zmenu priezviska DÁ SA TO,aj bez súhlasu bio otca.. pokiaľ chces celkovo osvojenie dieťaťa novým partnerom, tým pádom by všetky povinnosti pripadali jemu s tým musí byť súhlas bio otca prípadne to potom rieši súd na základe odôvodnení prečo tak chcete urobiť.. u nás boli podnety - rovnaké priezvisko celej rodiny, nový súrodenec s iným priezviskom, syn sa cítil odstrceny keď mal iné, jednoduchšie u lekárov, v škole atď.. 🙂

autor
18. okt 2023

@petushqa2710 a keď viem už teraz ze určite nebude súhlasiť? Bože toto je tak komplikovane a úplne zbytočné však nemá záujem nestará sa občas pošle peniaze a čau mame úplne iné životy a len kvôli tomu ze je v rodnom liste sa všetko komplikuje

autor
18. okt 2023

@minenkak to je super 🤦 nemá zajem chlasta kade chodí berie drogy a takého sa budú pýtať ci súhlasí 🤦 och nemám slov

minenkak
18. okt 2023

Však a čo,napísala som len ,že to nemusí byť automatické,čo ide u jedného nemusí byť u druhého

alickapusinka
18. okt 2023

Cez súd áno ale nemusí to súd schváliť .A musí dať súhlas biologický otec ináč neporiešíš nič.

cacianka
18. okt 2023

Táto problematika je tu na MK riešená aspoň 300x, skús si pohľadať v skupine Právne poradenstvo (Nie poradňa).
Ak to nejde so súhlasom biootca, súdom to vyriešite s vysokou pravdepodobnosťou k vašej spokojnosti.
Treba dokázať, ako sa bio zaujíma, ako platí, nejaké dôkazy o jeho toxickom živote, a hlavne že nejde iba o kozmetickú zmenu,ale aj o získanie nového normálneho rovného otca pre dieťa. Súd prihliadne na záujmy a v prospech dieťaťa