Čo všetko musím vybaviť pred pôrodom?

25. sep 2020

Ahojte. Nakoľko som prvorodička a nemám dostatok informácií, chcem sa spýtať vás - skúsených. Čo všetko je potrebné vybaviť pred narodením?
S priateľom zobratý nie sme, chcem aby dieťa malo jeho priezvisko, kde a ako to treba nahlásiť?
Som zamestnaná, bude za mňa riešiť niečo priamo zamestnávateľ alebo si to môžem poriešiť aj sama? Nejaké tlačivo k materskej, k rodičovskému príspevku a pod.? Mám celkom nespoľahlivého šéfa a obávam sa ako to dopadne pod jeho rukami😀
Tento rok som si musela doplácať 100€ na daňovom z bývalej práce, v ktorej taktiež boli pekne nespoľahliví a peňazí od nich a za ich chyby by som sa nedočkala, takže nerada by som dopadla takto, keď budem na materskej a peniažkov bude menej.
Ďakujem za každú radu 🙂

s_a
25. sep 2020

tlačivo o žiadosť na materské ti vypíše tvoj lekár a to by si mala zaniesť zamestnávateľovi a keď sa bojíš, lebo je nespoľahlivý, tak zaniesť mu to hned a otravovať ho s tým, či to už zaniesol na sociálku

denden77
25. sep 2020

a este vyhlasenie o otcovstve, vybavite na matrike, musite ist spolu 😊

mima1
25. sep 2020

Na matersku ti da tlacivo dr pred nastupom co je 6-8tyzdnov. Odnesies na socialnu poistovnu.
Ak nieste manzelia zajdes na mestsky urad obaja aby ste mali OP a tam spisete papier o priezvisku ake bude mat dieta. To si potom beries do nemocnice.

autor
25. sep 2020

@s_a
@denden77
@mima1 super ženy, ďakujem vám, moc ste mi pomohli 🙂

mima1
25. sep 2020

Ked sa narodi mimino tam potom ides na upsvar vybavit pridavky na dieta a jednorazovu davku na dieta takzvane kocikovne 🙂
Vela stastia

esyco123
26. sep 2020

@s_a Zamestnávateľ nie je povinný riešiť MD. Len môže. Doklad o MD musí len potvrdiť - ak chce mať autorka istotu tak treba dať tlačivo potvrdiť u zamestnávateľa, ten nech si spraví kópiu a ona originál na SP s tým, že si dá kópiu potvrdiť o prevzatí.
@mima1 Hádam najskôr zamestnávateľovi-potrebuje od neho potvrdiť žiadosť o MD.

mima1
26. sep 2020

@esyco123 jo treba potvrdit to som zabudla