Čo všetko musím vybaviť pred nástupom na materskú?

macik166
8. dec 2015

Mamičky, ktoré ste na rodičovskej dovolenke s 2-ročným dieťaťom, zamestnané a chystáte sa na druhú materskú - čo všetko vybaviť pred a po pôrode. Aký papier odniesť na UPSVaR (pravdepodobne sa musim odhlásiť z rodičovského príspevku)... Skrátka, čo všetko povybavovať. Dakujem

liz_lemon
8. dec 2015

najprv musis odovzdat tlacivo od gynekologa svojmu zamestnavatelovi, ked ti pride rozhodnutie zo Socialnej poistovne, o priznani materskeho, tak s tym pojdes na UPSVAR odhlasit RP
po porode, klasika RL dietata do Socialnej poistovne, a kedze mas 2 deti do 3 rokov, mas narok na prispevok na starostlivost (41,10 EUR) po dobu 6 tyzdnov od narodenia druheho dietata, poziadat treba na UPSVAR
dalej po porode vybavujes zdravotnu poistovnu + trvaly pobyt, prispevok pri narodeni a rodinne pridavky

zabina27
8. dec 2015

@macik166 dakujem velmi pekne za temu, akurat som chcela dat to iste 😀 prosim ta - ty si davala zamestnavatelovi oznamenie, ze si tehotna? ja som pri prvom davala, cca po tom prvom trimestri, aby som bola ako tehotna chranena, neviem, ci aj teraz je potrebne dat, nikde som sa to nedocitala. som vlastne doma s malym, bude mat v case porodu 2 roky. alebo mu davas az tlacivo od dr, ked ta vypise na MD?

@liz_lemon dakujem aj ja moc, asi si to vytlacim 😀 nevies mi poradit aj ty o tom, co pisem hore - oznamenie pre zamestnavatela?

havana_frost
8. dec 2015

@zabina27 zákonnú povinnosť oznámiť to zamestnávateľovi nemáš. Ak si mu pri prvom dieťati odhadom oznámila, že budeš na RD do 3 rokov dieťaťa, tak kým pôjdeš na MD s ďalším a pošleš mu žiadosť o materské (čím sa vlastne dozvie, že si znovu tehotná), sa aj tak pre zamestnávateľa žiadne skutočnosti nemenia. Možno po narodení druhého by som mu oznámila, že budeš na RD do 3 rokov mladšieho dieťaťa.

gapa
8. dec 2015

@macik166 ešte hlavne, čo je zmena, nanovo najneskôr prvý den čerpania rodičovskej dovolenky č.2 zájsť na soci.poistovňu s kopiou rodného listu dieťaťa a podať odhlášku odo dna nástupu na md a prihlášku odo dna čerpania rodič.dovolenky (prihláška sa nedá podať ani den dozadu, tak bacha, ak nechcete mať ani den bez dôch.poistenia. Dobré si asi urobiť kop potvrdenia zo socpoistovne odkedy dokedy som poberala materské (čo sa prikladá k žiadosti o rodič.príspevok) aby si vedela, kedy si čerpala md, malo by to byť zhodné obdobie, tj. budeš vedieť odkedy máš RD, ak nečerpáš riadnu dovoelnku medzi md2 a rd2. V takom prípade sa dáva prihláška až odo dna čerpania RD, lebo počas čerpania MD a riadnej dovoelnky trvá dôch.poistenie zamestnanca a nemôže trvaj aj dôch.poisteniee štátom aj ako zamestnanca súbežne.
Príp. na starostl. o staršie dieťa je od mesiaca, za ktorý už nepoberáš rodič.príspevok až do mesiaca, kedy novonarodené dieťa dovrši 6týž. veku, no najdlšie do dovršenia 3rokov staršieho dieťaťa (ak nejde o dieťa s dlhod. nepriazn. zdr. stavom, u toho by to bolo max. do 6rokov, resp. podla rozhodnutia, ak je to kratšie)

macik166
autor
8. dec 2015

@zabina27 ja na MD nastupujem v januári a zamestnávateľovi chcem koncom decembra zatelefonovať, že nastupujem na 2MD a posielam im potvrdenie od gynekologa.

liz_lemon
8. dec 2015

@zabina27 nemusis mu nic oznamovat, uplne postaci, ak mu odovzdas tlacivo od gynekologa

gapa
8. dec 2015

@macik166 telefonovať síce nemusíš, ale predsa komunikovať so zamestnávatelom je dobré. Ak by sme robili len to, čo zákon prikazuje, bolo by to smutné. Takto má človek aspon kontakt a môžeš sa spýtať, či ešte niečo treba z tvojej strany. Potom ked budeš niečo potrebovať, hned sa inak komunikuje. Samozrejme ide aj o to, aká ste velká firma ...
ešte k tomu oznámeniu tehotenstva, v tvojom prípade to nemá význam, lebo aj počas RD si rovnako chránená pred výpovedou ako pri tehotenstve, len ak by už v skorej dobe malo dieťa 3roky, tak by som im skôr oznámila, aby nerátali so mnou, inak im to situáciu nejako nemení, len po nástupe musia ponahlasovať zmeny do poistovní. Alebo ak by som čerpala riadnu dovolenku medzi rd1 a md2, tak by som iste písomne pred čerpaním riadnej dovolenky oznámila tehotenstvo, aby som nedostala výpoved z nadbytočnosti počas čerpania dovolenky.

zabina27
9. dec 2015

@gapa ja napriklad povedat to mienim, pojdeme s malym asi dnes na prechadzku do roboty, len to som potrebovala vediet, ze ci to musim aj pisomne davat. pred RD1 som dala oznamenie, ze mienim cerpat do 3 rokov, takze urcite so mnou nerataju po 2 rokoch. to presne som chcela vediet:
"ešte k tomu oznámeniu tehotenstva, v tvojom prípade to nemá význam, lebo aj počas RD si rovnako chránená pred výpovedou" - dakujem 😉

aniko85
9. dec 2015

dakujem za zalozenie tejto temy....su tu super rady....

macik166
autor
9. dec 2015

ako dlho sú mi povinní v práci držať miesto?...vraj podľa zákona iba 3 roky....nemáte nejaké info?

macik166
autor
9. dec 2015

@liz_lemon ešte nejaké otázočky? Na UPSVaR ak žiadam príspevok na starostlivosť potrebujem iba kópie rodných listov obidvoch deti?
Ako dlho sa čaká za rozhodnutím zo SPoisťovne o priznaní materského?
Ak nastupujem na MD 9.1. tzn., že v januári ešte dostanem rodičovský príspevok, vo februári už materská?
Sorry za blbé otázky, ale ja vybavovačky neznesiem
Dakujem velmi pekne

havana_frost
9. dec 2015

@macik166 Tak dlho ako si na RD, čo môže byť aj do 6 rokov dieťaťa (pri nepriaznivom zdrav. stave dieťaťa, resp. do 5 rokov po dohode so zamesntávateľom, že ostávate na RD). Prespustiť z organizačných dôvodov môžu aj počas RD.

macik166
autor
9. dec 2015

Vysvetlite mi niekto príspevok na starostlivosť na dieťa...41,10...kto na to má vlastne nárok? Vraj narok na prispevok na starostlivost mas ak 1) mas dieta do 3 rokov 2)pracujes alebo studujes 3)platis za predskolske zariadenie (jasle, sukromna skolka, opatrovatelka na zivnost) Čiže ak mi dieťa nechodí do škôlky, príspevok nedostanem?

aniko85
9. dec 2015

Moj syn bude mat 2 roky a 7 mesiacov ked porodim druhe babo...do skolky ho nezoberu lebo je plny stav a aj tak som ho chcela dat az od septembra ked bude mat uz tri roky...tym ze tu budes doma s druhym babom sa vraj pocita ako keby si pracovala...a ten prispevok je do 6 tich tyzdnov veku druheho babatka tak ak porodis vo februari tak ti to vychadza asi tak ze si mozes poziadat 3xcca 40 eur....ak som to dobre pochopila

macik166
autor
9. dec 2015

najlepšie nám asi poradia na UPSVaR...čitala som o tom kadečo, a rozchádzaju sa názory...

aniko85
9. dec 2015

Moj syn bude mat 2 roky a 7 mesiacov ked porodim druhe babo...do skolky ho nezoberu lebo je plny stav a aj tak som ho chcela dat az od septembra ked bude mat uz tri roky...tym ze tu budes doma s druhym babom sa vraj pocita ako keby si pracovala...a ten prispevok je do 6 tich tyzdnov veku druheho babatka tak ak porodis vo februari tak ti to vychadza asi tak ze si mozes poziadat 2xcca 40 eur....ak som to dobre pochopila

aniko85
9. dec 2015

3xcca40 eur si asi moze uplatnit ta mamicka ktora porodi asi v poslednom februarovom tyzdni a tak tych 6 tyzdnov veku spada pod mesiace februar,marec a april...ale mohli by ste dat info ako to u vas dopadne pri vybavovani...som zvedava kedze aj ja by som si to chcela dat vybavit ale ja som zatial len v 28 tt

macik166
autor
9. dec 2015

ano určite dám vedieť.... možno aj zajtra zavolám na UPSVaR a pozisťujem čo a ako

aniko85
9. dec 2015

inak totalne na hlavu padnuty system...ze na prve dieta peniaze zoberu...akokeby ono do troch rokov len zo vzduchu zilo.....

macik166
autor
9. dec 2015

@aniko85 Takže zisťovala som od kamošky, ktorá ma2-ročné dieťa a teraz porodila dalšie, čo všetko vybavovala: Rodný list (prefoť aspoň 7x), zdravotnu poisťovnu, rodný list odniesť na soc. poisťovňu, rodinné prídavky, daňový bonus na 2. dieťa, Na príspevok na starostlivosť na staršie dieťa máš nárok, nemusí chodiť do škôlky a ani výdavky nepreukazuješ, Ale musis stihnut poziadat o to do 6 tyz.od narodenia druheho dieťaťa. Ak nastupuješ na matersku, treba písomne požiadať o zrušenie rodičovského príspevku, ak ti pride rozhodnutie zo soc. poisťovne odnesieš rodný list a ten papier zo soc,poisťovne, za rozhodnutím sa čaká približne mesiac

gapa
9. dec 2015

príspevok na starostlivost o dieťa, je tu téma s názvom cca Záhadný jednorázový príspevok ... .
Ak poberá mamička matesrké, tak sa berie akoby pracovala, je to na roven. Ak by staršie dieťa chodilo do škôlky alebo sa on staral niekto na živnost, tak je príspevok vo výške preukázaných nákladov, no max. 230eur za tento rok, budúci myslím 280eur na mesiac. Ak ale sa stará mamička sama alebo niekto z rodiny bez živnosti, tak len vo výške 41,1eur na mesiac. To preukazovanie výdavkov bude tuším zmenené nový rok, cez zmluvu. POžiadať treba do 6mesicov od mesiaca, kedy už nedostávate rodič.príspevok.
@macik166 ak na md nastupuješ 9.1.2016,t ak za január vo feruári ešte dostaneš plný rod.príspevok, tj. o Prísp. na starostl. môžeš požiadať po pôrode za obdobie od 1.2.2016 do mesiaca, kedy novonarodené dosiahne 6týž. resp. max. 3roky staršieho.

aniko85
10. dec 2015

Super...takze uz len vybavovat pekne postupne len som zvedava ako to bude vychadzat z hladiska papierovaciek...lekar ma niekedy pred 34 tt vypise na matersku a potom mi ma prist rozhodnutie o prideleni materskeho zo SP vo forme listu....ale ci ten list pride aj realne v spravnom case kedze s tymto rozhodnutim treba ist na UPSVaR na odhlasenie sa z rodicovskeho prispevku za prve dieta...co ak rozhodutie este mat nebudem a kvoli nastupu na matersku som povinna odhlasit sa z rodicovskeho prispevku...

aniko85
10. dec 2015

akurat kukam do papierov ktore mam odlozene z prveho tehu....žiadost o materske dolo dorucene na soc.postovnu dna 21.6. 2013 na rozhodnuti o naroku na materskej je datum 8.7.2013 plus aspon 2 dni kym sa to dorucilo postou....tak to by som si mala dat potvrdit tlacivo u gynekologa v cca 3O-31 tt aby som mala vsetky veci pokope a nacas???Alebo to už fakt prehanam..... 🙂

gapa
10. dec 2015

ak poberáš RP a na md ideš na pr. 9.1.2016, tak za január vo februári ešte poberáš RP. Treba ale najneskôr začiatkom marca oznámiť poberanie materského, aby už v marci za február nevyplatili RP a nemusela si vracať peniaze. Niekto hovorí, že najprv kopiu žiadosti o materské dať na upsvar ale možno stačí tam zavolať?