Darovacia zmluva

mameha7
15. máj 2023

Ahojte žienky, potrebujem poradiť. Nikdy by mi nenapadlo, že toto budem riešiť, ale čo už 😑. Vlastním so sestrou nehnuteľnosť, ktorú nám pred vyše dvadsiatimi rokmi na polovicu darovala mama a stará mama (účelovo, aby sa mama vyhla exekúcii). V súčasnosti sa mama vyhráža, že nás dá so sestrou na súd, kde žiada o zrušenie darovacej zmluvy. Argumentuje, že má na to právo, nakoľko sa o nehnuteľnosť nestaráme. Momentálne v danej nehnuteľnosti býva ona a stará mama s ďalšími dvomi súrodencami a ja mám svoj byt a svoju domácnosť (som na materskej), takže mi príde zbytočné prispievať do jej chodu domácnosti. Spoluvlastníčka sestra ešte študuje. V darovanej nehnuteľnosti má právo na dožitie iba moja stará mama, moja mama tam v podstate teraz nemá žiadne práva. Má moja mama právo domáhať sa na súde darovanej časti (nesprávam sa k nej hrubo, práve naopak - ona nás uráža)? So starou mamou problém nemám, navštevujem ju väčšinou, keď nie je mama doma. Ďakujem

zmrzlinka2021
15. máj 2023

@mameha7 Nie som pravnicka ale podla mna po 20 rokov uz ziadne pravo nema...

hradnapani
15. máj 2023

@mameha7 musela by si hrubo porusovat dobre mravy a ona by to musela dokazat. Viac tu https://www.centrumpravnejpomoci.sk/files/Občan...

lelelienka
15. máj 2023

Je to take…na jednej strane mas nehnutelnost, ktora ti napokon zostane a na druhej strane sa o nu nijako nestaras. Ja by som asi volila aspon nejaky kompromis, minimalne platit dan z nehnutelnosti a poistku, s tym ze spotreby nech si platia ti co tam byvaju. A je inak aj trochu zvlastne, preco to darovala mama len vam dvom ked mate este aj inych surodencov? Su este deti?

oli18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzu003
15. máj 2023

Pravo domahat sa vratenia daru na sude ma. Zároven vsak musí okrem iného uniest dokazne bremno, co by bolo narocne a podla popisu situácie malo pravdepodobne.