Mám nárok na podporu?

16. feb 2023

Ahojte žienky, prosím Vás je tu niektorá z Vás čo pracuje na sociálnej poisťovni a bola by mi ochotná poradiť pomôcť. Keď som volala do našej sociálky pani, čo má vybavovala bola veľmi nepríjemná a nič mi nepovedala.
Stala sa mi taká vec, že som sa pred pár dňami dozvedela, že mi v práci nepredĺžia zmluvu a ja ostanem bez príjmu.
Teraz vo februári mi končí pracovná zmluva na dobu určitú. (v práci končím. ) Od septembra 2022 som zároveň študent denného štúdia VŠ. Pred touto prácou som robila 3 mesiace čiže dokopy budem mať odpracované 1r3 mesiace.
Mám nárok na nejakú podporu,, príspevok,, alebo niečo iné?
Firemná Ekonómka mi povedala, že na nič nemám nárok a ak pôjdem v ochrannej dobe na PN (od 1.3) tak mi zamestnávateľ zaplatí len 10 dní PNku a to sa mi neoplatí, pretože mi z výplaty za február rovno strhne osobné čo je viac ako PN za 10 dní (takto aa mi nepriamo ekonómka vyhrážala)

Som z tejto situácie zúfalá..... :'( ďakujem za pomoc neviem čo mám robiť takto na rýchlo zohnať prácu. Je to svinstvo čo urobili.....




strhne celé osobné, čo bude viac ako zaplatená PNka

veronikaszabova
16. feb 2023

Podpora - nie
PN - ano - az do doby, pokial ta nevypise lekar, ze si praceschopna

autor
16. feb 2023

@veronikaszabova aha, čiže PN by som mala platenú i po viac ako 10tich dňoch? Viem si to vyrátať cca koľko by mi to vyšlo. Ďakujem ti

veronikaszabova
16. feb 2023

Ano, aj viacej ako 10 dni - pokial je dovod na PN.

autor
16. feb 2023

@veronikaszabova tak už len keby psychický dôvod.... Keby mi to dali aspoň vedieť skôr.

veronikaszabova
16. feb 2023

Pokial nemas diagnozu, tak ziadny "psychicky dovod" na PN ti nikto neuzna.
Ked si vedela, ze ti konci PP, preco si sa nesla sama pytat, ako si na tom...?

autor
16. feb 2023

@veronikaszabova predpokladám, že ja ani nemám povinnosť sa evidovať na úrade práce keďže som vedená ako denný študent VŠ aspoň tak mi píše v aplikácii na zdravotnej poisťovni ze som nezaopatrené dieťa.

Viete mi ešte poradiť ako si vyrátam koľko mi vyjde PNka? Či ísť na sociálnu poisťovňu, nech mi to vyrátajú (vôbec sa v tom nevyznám keďže robím len rok, a na PN som ešte nebola neviem ako to funguje...)

autor
16. feb 2023

@veronikaszabova pýtala som sa v decembri a vedenie mi povedalo, že mi predĺžia na dobu neurčitú zmluvu avšak tým, že išlo všetko hore, redukujú naše oddelenie a dali mi vedieť až teraz, že žiaľ so mnou zmluvu nepredĺžia. :(

veronikaszabova
16. feb 2023

od 1. dňa do 3. dňa 25 % denného vymeriavacieho základu
od 4. dňa do 10. dňa 55 % denného vymeriavacieho základu (DVZ)
Od 11 a viac - stale 55%

autor
16. feb 2023

@veronikaszabova a to teda platí zamestnávatel ci sociálna poisťovňa? Nerozumiem, prečo sa mi takto firemna ekonómka,, vyhrazala,, vedia, že som v týchto veciach neznalá...

doriiis
16. feb 2023

Na výplatnej páske by si mala mať riadok ,,vymeriavací základ pre nemocenské"....a vyratas podľa % čo uviedla kocka hore

doriiis
16. feb 2023

Prvých 10 dní platí zamestnávateľ,ďalej už soc.poistovna

luliu
16. feb 2023

Len nezabudni, že ak si na PN, musíš byť len doma, žiadna škola, žiadne mimo domu a normálny lekár ti nedá len tak PN

veronikaszabova
16. feb 2023

Prvych 10 dni zamestnavatel ( pokial trva PN), potom SP.
Ak ti konci napr.PP na osmy den PN, plati dalej SP.

veronikaszabova
16. feb 2023

""Nerozumiem, prečo sa mi takto firemna ekonómka,, vyhrazala,, vedia, že som v týchto veciach neznalá...""

Skorej si ju asi nepochopila

autor
16. feb 2023

@luliu viem... Je to len informačne, najradšej by som pracovala. A moja doktora mi PN len tak určite nedá je dosť prísna a striktná.

doriiis
16. feb 2023

@autor.....jedine začať hneď hľadať druhý job

martaina
16. feb 2023

PN jej plati soc. poistovna od prveho dna ak pojde na PN po skonceni pracovneho pomeru. Zamestnavatel uz s nou potom nic nema.

veronikaszabova
16. feb 2023

@martaina nepise, kedy chce ist na PN.

gejb
16. feb 2023

Najlepšie riešenie asi je rychlo zacat rozposielat životopisy a nájsť si prácu co najskôr...potom nezabudni aj minút dovolenku ak ešte nejakú máš, alebo sa spýtať ci ti ju preplatia.

martaina
16. feb 2023

Pise, ze v ochrannej dobe. Co je 8 dni po skonceni pracovneho pomeru.

veronikaszabova
16. feb 2023

@martaina 7 dni, nie 8

martaina
16. feb 2023

@veronikaszabova mas pravdu, ale podstata ostava. Ekonomka jej povedala blbost, ak jej to tak povedala ako napisala.

autor
16. feb 2023

@veronikaszabova na PN neviem, či pôjdem ja o tom nerozhodujem, nemám doktora, že prijdem dajte mi PN. Tak uvidíme čo on povie. Každopádne ďakujem

floki1994
16. feb 2023

Nuz jedine si zacat hladat nejaku brigadu, pracu..neviem ci si v BA alebo inde ale vacsinou v mestach je aj brigad dost.. na zaciatok zobrat hocico 🙂 pn ti lekar nevystavi len tak plus su tam obmedzene vychadzky..to by bola pre teba blbost kedze aj do skoly ti treba ist si myslim 🙂

janinah
16. feb 2023

Ako sa dá byť na dennom štúdiu a zároveň plnohodnotné pracovať? Nevyhodili tá kvôli tomu?

janagem
16. feb 2023

@martaina nakoľko autorka rozpráva aj o strhnuté z výplaty kvoli pn, predpokladam, že mieša hrušky s jablkami aj v prvom príspevku. Veronika jej ale aj tak vysvetlila, že ak je na on a zároveň nemá pracovný pomer, od tohto dňa ju platí sp

autor
17. feb 2023

@janinah ano, myslím si, že škola bol tiež problém, do školy som išla kvôli práci aby som si zvýšila kvalifikácia. Vedenie s tým nemalo najprv problém.

autor
17. feb 2023

@janagem to strhnúť ie som myslela tak, že ja od marca už nemám prácu ale výplata za február mi prijde v marci, čiže ak by som išla na PN v ochrannej dobe dajme tomu, že od 1.3. Tak by mi tých 10 dní mal PN platit zamestnávateľ ak sa nemýlim a potom SP ak by PN trvala a mne sa Ekonómka vyjadrila, že ak pôjdem na PN v ochrannej dobe tak i tak mi stiahnu peniaze z februárovej výplaty. Takto som to pochopila...

majasimon
17. feb 2023

Nechcem nejako zavádzať, ale ak si denný študent, neviem či máš nárok na PN. Si nezaopatrené dieťa ako si vyššie spomenula. Skončí Ti zmluva, tak si študent alebo hľadať inú prácu.
Treba si to poriadne a podľa toho sa zariadiť.

autor
17. feb 2023

@majasimon presne toto sa snažím zistiť ale neviem sa dopátrať k odpovedi na socialke ma odbili,preto som sem napísala. Verím, že zoženiem narýchlo aspoň nejakú brigádu lebo ostanem bez príjmu.