Manžel so starším synom doma počas pobytu v pôrodnici - na čo má nárok od zamestnávateľa?

silvia610
21. jan 2019

Ahojte mamičky keďže s termín pôrodu blíži, chcela by som sa informovať, na čo všetko má manžel nárok v práci kým budem v pôrodnici s druhým bábätkom? Vopred ďakujem za každú informáciu

lubik87
21. jan 2019

@silvia610 prvých 10 dní od porodu má ako keby dovolenku navyše samozrejme daňový bonus, platí sa za celý mesiac ( aj vposledny deň narodenia dieťaťa v mesiaci) viac.ma.nenapada už

liz_lemon
21. jan 2019

@lubik87 kde si prišla k tym 10 dňom? to boli len plány, nie je to schválené

lubik87
21. jan 2019

@liz_lemon no sranda potom môj muž.mal.vynimku :D

beky1813
21. jan 2019

@lubik87 alebo to ma ako bonus v praci

lubik87
21. jan 2019

@beky1813 môže byť ..nejak som to neriešila len povedal že dva týždne bude doma.pomahat tak.som bola.vytesena :D no je to škoda teda keď to neuznali...

silvia610
autor
21. jan 2019

@liz_lemon a viete mi teda poradiť ako to je?

liz_lemon
21. jan 2019

@silvia610 no, nema narok na nic extra, moze si akurat tak zobrat volno na cas potrebny na odvoz do/z porodnice (nie cely den), potom kym si v porodnici, moze mat OCR, inak nic

silvia5252
21. jan 2019

@silvia610 no pokiaľ viem, tak sa uznáva iba presun do a z nemocnice...Čo sa u nás vo firme toleruje ako 2 dni platený paragraf na manželku navyše. Potom už asi iba dovolenka, alebo vypísať sa s malým. Možno sa niečo zmenilo a baby ma opravia...Už sme dlhšie v práci nemali novorodeniatka zamestnancov 😊.

moninah
21. jan 2019

@silvia610 teraz sme to riesili. V nemocnici, ked som pytala nejake potvrdenie na mna pre manzela, pozerali na mna ako na debila, ze co pytam. Ale detska doktorka bola uplne zlata a vypisala manzelovi 10 dni ocr na starsieho syna. Inak mal este to volno na odvoz do a z nemocnice.

evittam
21. jan 2019

@silvia610 Podla ZP ako pise
@liz_lemon
@moninah

evittam
21. jan 2019

@lubik87 To mozu mat tak akurat v kolektívnej zmluve. Ale nie podla ZP.

lavender21
21. jan 2019

Očr ti môžu vypísať aj v nemocnici, na tom tlačive je kolonka na to, ak rodič, ktorý sa inak o dieťa stará je hospitalizovaný. To ti ale potvrdia len na tie dni čo so tam, takže cca 5. Ak chceš dlhšie, tak najistejšie je sa dohodnúť s pediatričkou, tá to môže vypísať na 10 dní maximálne.

evittam
21. jan 2019

@lavender21 Prečo len na 10? OCR mozes mat na kolko len dni chces. 10dni je platených na jedno dieta a jednu diagnozu.

lavender21
21. jan 2019

@evittam áno, máš pravdu, zle som sa vyjadrila. Zaplatených je 10 dní...

evittam
21. jan 2019

@lavender21 Ani to nie je celkom pravda. Plati co som uz napisala.😉

iveta143
22. jan 2019

ja som porodila a manzel cerpal 10 dni ocr na starsie dieta...vypisala mu ho pediatricka

adusik8
22. jan 2019

neviem koľko má syn ale ak je do 3r tak detská vypíše mužovi očr v pohode ...môjmu mužovi tam niekde písala že som v pôrodnici inak vraj na očr nárok nemá, lebo sa máš o dieťa starať ty ....môj bol doma 10dní aj keď reálne som bola v pórodnici len 2dni....poprípade ho vie vypísať aj obvodná ak vysvetlí o čo ide môže mať očr aj na teba teda, a plus dva dni čo je dané štátom

evittam
22. jan 2019

@adusik8 Ake dva dni dane štátom?! A na OCR mozes byt aj s manželom,nielen s dieťaťom do 3 rokov, nie je to ohraničené vekom. Takže prosim ta nezavádzaj.

adusik8
22. jan 2019

@evittam prečítala si si poriadne čo som napísala? je tam že si môže aj na ňu vziať očr ....a dva dni má nárok na voľno manžel po narodení dieťaťa na vybavovanie čoho treba ..už to bolo spomínané aj vyššie

evittam
22. jan 2019

@adusik8 Uved paragraf ZP,ktory o tom pise-o tych 2dnoch. Ďakujem.
Muz má nárok na paragraf na nevyhnutny cas a je na zamestnavatelovi co mu uzna.
Reagovala som na tvoj koment kde tvdis,ze na OCR moze ist s dieťaťom do 3rokov,co nie je pravda. Môže ísť aj s 15rocnym.

adusik8
22. jan 2019

@evittam ako pozerám ona sa pýtala kým bude v pôrodnici takže v tomto prípade ak je dieťa do 3rokov tak očr na dieťa,ak je staršie a chodí do škôlky tak očr na manželku až keď príde domov z pôrodnice

adusik8
22. jan 2019

@evittam ale v pôrodnici kým je,to asi s 15ročným doma nebude 😂 to chodí do školy predsa

evittam
22. jan 2019

@adusik8 No ale na dieta môže mať OCR, skus to pochopit. A prečo by nemohol byt ak mu da lekar diagnozu?! Ja pisem o nároku na OCR pri chorobe. 😉 Sme sa nerozumeli.

adusik8
22. jan 2019

@evittam ak je choré samozrejme 😊 ...ale mamička chcela vedieť kým je v pôrodnici a ak je dieťatko zdravé a navštevuje škôlku alebo školu tak manžel môže chodiť do práce 🙂 nepochopili sme sa teda

evittam
22. jan 2019

@adusik8 Tak to určite.😉

kubkovamama
22. jan 2019

@silvia610 môj už ex bol štátny zamestnanec,mal nárok na jeden deň voľna ako bonus pri narodení dieťaťa,druhý deň na vybavenie veci na úradoch(druhý den nie hneď po sebe,skrátka kedy bol čas obehat to) a dali mu preplatenych 12hodin v deň prepustenia z nemocnice.Vyuzil iba ten den a odviezol ma domov.Starsi normálne chodil do školy.OCr majú štátny platenú 100% platu,tam sa to oplatí.Zalezi čo je v zmluve,aký je nadriadeny,vymení si služby s niekým atd

dnld
22. jan 2019

@kubkovamama odkedy 100% platu? Kolega bol nedavno na očr a dostal 55% ako keby bol na marodke

evittam
22. jan 2019

@dnld Citaj co pise-napr.policajti maju svoju SP a PN a OCR 100%. Ďalej existujú kolektívne zmluvy.

evittam
22. jan 2019

@dnld Pn nie je 55% od začiatku.

evittam
22. jan 2019

@kubkovamama Ale tu neriešime ako to mal tvoj ex.😉