Môj partner si chce osvojiť moje dieťa. Prosím o radu

terezka044
30. okt 2010

Dobry den,
chcela by som sa opytat na jednu vec. Zijem s priatelom, spolocne sa starame o mojho syna, nie sme zobrati.
V rodnom liste je uvedeny biologicky otec mojho syna (byvaly priatel, neboli sme zobrati), ktory ho vidi raz za 2-3tyzdne na par hodin, prispieva sumou 50eur mesacne, o vyssie prava ani povinnosti nema zaujem.

Dalo by sa poziadat o osvojenie mojho syna mojim priatelom? Citala som http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat..., ale neviem podla toho urcit, aka by bola sanca, ze by to prospelo.

predpokladam, ze by bol potrebny suhlas biologickeho otca dietata, alebo nie?

Ma s takouto situaciou niekto skusenosti? Aku mam sancu uspiet?

Dakujem velmi pekne

terezka044
autor
30. okt 2010

pripadne teda, musime sa zobrat, aby to sud povolil?

dajna11
30. okt 2010

poslala som ti IP

baby2310
31. okt 2010

@dajna11 mohla by som aj ja poprosiť odpoved, nemusí byť IP, ja som na tom trošku inak, mám 5-ročnú dcérku, o ktorú neprejavoval záujem jej bio 2 roky, potom som ja hlúpa chcela uznať otcovstvo...a mala odvtedy aj jeho priezvisko, ale záujem o dcérku...0 bodov... samostatne vôbec, iba ked ja som naliehala, že by si ju mohol zobrať...momentálne som vydatá rok a mesiac, takže mužským vzorom je pre dcérku rozhodne môj manžel...a musím podotknúť, že fantastickým vzorom!!! Jej bio platí..ak sa to tak dá nazvať...33 euro aj nejaké centy, aby som mu nekrivdila 😖, nemá o ňu žiadny záujem, naposledy ju mal presne 26. oktobra 2009, čiže pred rokom, odvtedy sa ozval asi 4x...ale v rozmedzí tak 3-6 mesiacov...bez ohlásenia...vždy poslal tú istú sms, v tom istom znení, ked som mu na nu odpísala, že trebárs už niečo máme, nech sa neskôr ozve, tak už nereagoval...pre neho to bola vybavená vec, ved on sa snažil... presne v oktobri minulého roka som ho aj požiadala o zmenu priezviska... došlo k nej v máji tohto roku...s jeho súhlasom...och aký to úspech, som sa mu vyhrážala súdom a že si preklepnú jeho podnikateľské činnosti 😉 , no naschvál sa odvolal, hovado jedno...našťastie mu to neschválili...od toho dňa, zrejme urazený, nejaví žiadny záujem, čiže už 5 mesiacov nič....dcérka mala nedávno narodeniny...nič, aj vianoce ignoruje už druhý rok...neviem čo bude teraz, meniny ani nevie, že dáke má... darčeky navyše žiadne, ani ked napíšem, že niečo veľmi potrebuje, ved on predsa "platí"!!! Nezavolá, ako sa má, ked mala zlomenú klúčnu kosť, písala som mu, nech sa za ňou zastaví, nech si vezme voľno a trošku mi s nou pomôže...ani neodpísal....bolo mu to úplne jedno a do dnešného dna je...čiže mám šancu o osvojenie manželom???

terezka044
autor
2. nov 2010

no ty mas ovela vacsie sance ako ja!

si vydata, ddcerin bio otec neprejavuje zaujem a vidno ze plati len z povinnosti - myslim,ze mu pride vhod, ze nebude musiet platit, mohlo by. navyse dcerka ma 5rokov, pravdepodobne sa s nou bde rozpravat psychologicka, ak by sa to dostalo na sud, a zrejme to bude v tvoj prospech, v prospech dietata.

urcite to skus! drzim palce 😉

baby2310
3. nov 2010

Vďaka, ešte chvíľočku počkáme, ale určite do toho pôjdeme 🙂 Aj vám želám,nech vám to dobre dopadne, každé dieťatko si zaslúži mať NORMÁLNEHO ocka a krásnu rodinu a nie byť prehadzované z rodiny kde ho ľúbia, do rodiny, kde ho nechcú, len aby malo chaos...
Nebolo by odveci tlačiť na ministra sociálnych vecí...možno by sa mali zmeniť podmienky, nemá záujem - nedostane ju, no a čo že platí, ved inak by mu vzali vodičák... to si málo chlapov vezme na triko...to nie je jeho záujem, to robí, aby nešiel do basy!!!

dajna11
3. nov 2010

@baby2310 presne to si myslím aj ja.....tým že platí si plní iba povinnosť.....to je síce ok,len dieťa ten nezájem vyciti...a potom to doťahovanie ak neplatí,a vobec....dnes som prišla zo súdu a je mi nagrc.

baby2310
4. nov 2010

@terezka044 no k tej mojej bonzáčke...5-ročné sa už môžu dať "vypočuť" psychologičke? lebo úprimne, mne by to teraz nepomohlo...ako my hentoho nespomíname vôbec, ale občas sa len tak námatkovo spýtam...a neviem, či by to nepomohlo skôr jemu...je to taký vek ešte, že nevidela ho rok aj niečo, akože 2 náhodné stretnutia nerátam a ona si komplet všetko pamätá...a ked jej poviem, že on nevolá, tak že mám ja zavolať, že ona by k nemu kľudne išla.. že jej kupuje kinderká, že je na ňu dobrý... na manžela síce nedá dopustiť, ľúbi ho ako tatka, to by určite povedala, ale ak povie, že chce chodiť aj k nemu a že ho má rada... dám iný príklad, jeho matku nevidela cez 2 a pol roka a to ani náhodou, minule sme ju stretli (zahrala také divadlo jeho matka, ako jej chýba, dobre že sa nerozrevala, aká je krásna...), a ked si od Lilky vypýtala pusu, tá jej ju dala s úsmevom, celý čas sa na nu usmievala a vravela mi, jéj ju poznám.... ako ked sa stratia z dohľadu a nehovorí sa o nich, tak Lili ich nespomenie, ako je rok dlhý..lenže jej by sa konkrétne na nich spýtali...takže aj ked, chúďa, nechtiac, ale v tomto by ma určite potopila...

baby2310
4. nov 2010

@dajna11 tipujem, že Sofinka má iného ocka? to je už taký akurát citlivý vek, že ona už to vie vycítiť ☹ a ako si dopadla na súde?

dajna11
4. nov 2010

@baby2310 moj ex sa o ňu zaujima ako mu vyhovuje.raz za čas,ked mu to vytknem ako včera tak mi povie prečo ja mu nepoviem ako sa má..ako teraz neviem či som ja mimo alebo čo....ako ja ked chcem niečo vedeiť ako sa niekto má a pod.tak asi zavolám ja a spýtam sa nie?takže asi on záujem o nej vdeiť niečo aj má,en ja ho asi neviem vycitiť a včas ho informovať. ☹ ☹ on pracuje v zahraničí,ale nemá ani cent navyšše aby jej dal. na súd poslal papiere že ako žiju pod životnu uroven tam vonku.....na čo ako potom su tam?ked su ako žobráci? moja dcerka ho má rada aj napreik tomu,lebo pravdu,ked tam občas ide,tak je to samé ťuťu muťu,všetko jej dovolia,nič nemusí,jasne že potom doma je to o inom. teší sa tam,má ich rada ako exsvokru aj jeho.....ale nevidí tu apatiu voči nej.....nezájem....snád to raz pochopí....keby sa jej pýtala psychologička tiež povie len to dobre ale že jej ocko nedá ani na nohavice,ani nič navyšše že ide do školy,chodí na kružky.....nič nezajima. dáva jej 50eu a to stačí......súd zasa odročili lebo papiere poslal v dánštine a nemali tlmočníka!!

baby2310
4. nov 2010

@dajna11 to je jasné, že si to má sám zisťovať, sa nenechaj zmagoriť, 🙄 🙄 🙄
Presne, na tých pár chvíľ sa každý vie pretvarovať, že je super rodič, ale nejaká ozajstná snaha... kukám, že to máš dosť podobné...ja našťastie za posledné dva roky som ho asi 4x videla, už len ked jeho ksycht vidím je mi zle...takže som rada, že sa nezaujíma... aj k tomu, že sa obhajuje, že nič nemá...tiež som mu povedala, ked máš len minimálnu mzdu na daňovom, tak načo si živnostník, ešte aj odvody kade tade dávať sa ti nemáli, som mu povedala, nech ide makať rukami ako normálni ľudia za 400-500 euro, nie len papuľou mliagať na nejakých obchodných stretnutiach...to už ho tak unaví, že jasné, že nemá čas prísť za ňou, hoci mamička mu býva o 4 paneláky dalej a chodí tam dosť často...... asi orgány predáva, ked na dovolenky a značkové oblečenie má...mohol by sa celý rozpredať..

dajna11
4. nov 2010

@baby2310 mna to už nebaví sa s ním hádať,on si len to svoje stále dokola a ja vypytujem peniaze,ja len útočím,len robím problémy,hádžem prekážky pod nohy. ved nech si mau berie,nech sa informuje na nu....nikdy,ani v škole ho naujimal jej prospech.a ja ho len ťahám po súdoch bezdovodne...toto poslal aj na sud.že som na neho dala exekuciu a nemala opodstatneie....že neplatil pol roka to ako nieje dovod?čo je magor?...lebo že sud to zamietol tak asi nebol dovod...zamietol to preto,lebo som nahlasila že je dlh uhradený...on je pako,nedá si dve a dve dokopy a ja na sude aby som vysvetlovala jeho debiiny čo popíše.už ma tonebaví...on je super,stará sa len ja mu robím prekážky.žo čo všetko jej pokupil...no nech mi to spíše lebo nejako nemám potuchy čo také....ako j som na hlavu ked tvrdí že jej pokupil a ja viem že nič?

baby2310
5. nov 2010

ale tak ved nech to zdokladuje.... to si môže rozprávať, že on to má doma a kopec jej nakúpil, to jej je na dve veci, ked to nemôže nosiť ani používať, ked je stále dcérka u Teba.... oni si vždy nájdu ospravedlnenie...ale to všeobecne chlapi veľa vecí chápu, respektíve nechápu, úplne inak než ženy 😖

dajna11
5. nov 2010

@baby2310 ale čo by jej nakupil?trepe....ako ked jej niečo kupi raz za rok resp.dva krát tak akože jej kopec nakuppil? čo je to oproti tomu čo kupujem ja?rastie ako z vody,hned na jesen jej boli treba tričká,nohavice,prechodná vetrovka a na zimu bunda....topánky...všetko jej bolo malé....to ale jeho nezajíma,čo potrebuje,nespýta sa...to sa mám ja jeho pýtať či by nebol ochotný jej na ničo prispeiť!!!!ako to je normálne zmýšlanie? ked bol na dovolenke pri mori tak jej donieso mušle čo nazbieral na plážíi....darček ako hovädo...ale nič ho nestál a to je hlavne.

baby2310
5. nov 2010

radšej vám takú dovolenku mohol zaplatiť... ale to je škoda reči..ved čítam, že rovnakého "inteligenta" si si kedysi našla....jaj keby toto človek tušil pred tými rokmi, tak ho ani nepľujem na ulici... 😒 😒 😒

janulqa07
5. nov 2010

ahojte.... nahodou som narazila na tuto temu a mam podobny problem....ex sa o maleho nezaujima, nevidel ho pol roka, ale predtym pocas roka a pol ho bral iba z povinnosti raz za mesiac... narodeniny, meniny, vianoce... nic... nikdy mu nedal nic naviac iba plati lebo musi... mm si ho chce osvojit ale uz som niekde na podobnu temu narazila a docitala som sa ze sance su biedne ☹
da sa vybavit nejaky papier aby maleho mohol zastupovat aj moj terajsi manzel? vsade chcu moj podpis 😒

dajna11
5. nov 2010

@baby2310 presne tak moja,keby som to vedela tak si ani topánky o neho neutriem....ja čo som bola s nou sama tak sme boli aj pri mori dva krát,za bratom v írsku...nešla som na to peniaze,čas aj ochotu......on nič.ani čo treba jej nedá,neplatí riadne a ked sa ozvem tak ešte ja vypytujem peniaze...akoby niečo na vyšše.

dajna11
5. nov 2010

@janulqa07 juj to neviem,asi nie ked nieje jeho ,,pravý,, otec,lebo aj mojmu manželovi nedaju na dcerku ani očr ked nieje jej otec....to bol aj dovod že si ju chcel osvojiť,aby mal práva ako otec ked už s nami žije.....prosto ako rodina...ale to asi nebude možné.....žial.

terezka044
autor
7. nov 2010

tiez chcem aby sme boli ako normalna rodina, tento stat je uplne na hlavu..ani nie tak stat ako ti sprosti ludia v nom 😠

dajna11
8. nov 2010

@terezka044 je to hrozné....hlavne koli tomu že keby sa mi nedaj bože niečo stalo,tak surodencov rozdelia,lebo moja dcera by šla k svojmu oteckovi,ktorý o nu nejaví záujem ale taký je zákon žial.

mia258
14. jún 2011

Ahojte.
Neviem, či tá téma ešte funguje, ale konečne som ju našla. Čítala som si aj vaše príspevky, a keďže sú už staršie, chcem sa spýtať, ako ste dopadli???

Môj expriateľ (biologický otec malej) ma nechal, keď som bola v 5. mesiaci tehu. O mesiac nato som sa odsťahovala do FR. Tu som malú porodila, našla som si tu priateľa, zasnúbili sme sa, v septembri plánujeme svadbu.
Ex nikdy malú nevidel, neplatil na ňu, ozval sa len keď sa mi vyhrážal... Netuším kde teraz býva, vraj to nevie ani jeho matka, takže je nezastihnuteľný.
Môj terajší partner si chce malú adoptovať, ľúbi ju ako svoju, plánujeme v budúcnosti spoločné deti, zariaďujeme si bývanie.

Môže súd nariadiť zrušenie otcovstva, keď jej bio otec nejaví záujem?

helka193
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
helka193
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mia258
14. jún 2011

@helka193 myslíš, že môžeme mať nejaké komplikácie, keď bývame mimo Slovenska? A keď náhodou môj ex nepríde na súd ani raz? Takže keď máme svadbu v septembri, mám to vybavovať až PO svadbe?
Oh, aspoň ty si mi dala nádej, že sa to vyrieši, lebo som to nevidela veľmi ružovo... 😒

helka193
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sundecka
22. jan 2015

Ahojte neviete mi poradit ako mam napisat ziadost o osvojenie dietata moj manzel by si chcel osvojit moje dieta. za ktoreho som vydata 4 roky.Byvaly priatel sa nestaral o dieta tak som si nasla druheho z ktorym sme sa aj zobrali, moja dcera ani nepozna svojho bio otca a ma uz 7 rokov 🙂.Za otca povazuje mojho manzela .prosim poradte dakujem 🙂

sue
22. jan 2015

@sundecka a biootec je zapisany v rodnom liste?

lenka3007
22. jan 2015

@sue prosim ta a ked nie je zapisany otec, tak s to tiez riesi cez sud?

sue
22. jan 2015

@lenka3007 nie na co? Len pojdete obaja na matriku - s obcianskymi a rodnym listom maleho a suhlasne vyjadrite, ze partner je otcom dietata. Na pockanie vam vyhotovia novy rodny list dietata - uz aj s otcom... Samozrejme na tej matrike,kde bol vystaveny aj povodny rodny list...

lenka3007
22. jan 2015

@sue to som nevedela, ked som sa pred svadbou (4 roky dozadu) pytala matrikarky, aj moj teraz uz manzel, tak nas odbila, ze co vymyslame, uz aj to jej nebolo po voli, ze som menila malemu priezvisko... Ale dakujem, aspon viem, ako to je v skutocnosti... Dakujem 🙂

sundecka
23. jan 2015

@sue ano otec je zapisany v rodnom liste