Môžem poberať OČR, keď poberám opatrovateľský príspevok?

petronelka77
15. máj 2020

Dobry den. Vedeli by ste mi poradit:
- som rozvedena
- staram sa sama o 10 rocne dieta
- som na opatrovatelskom prispevku na rodica, ktory je po mozgovej prihode

Mozem zaroven poberat OCR na dieta a opatrovatelsky prispevok?
Dakujem.

petronelka77
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petronelka77
autor
15. máj 2020

@veronikaszabova Som na opatrovatelskom, v podstate je to na full time, ale je to rodic. Nie som zamestnancom.

mogaa
15. máj 2020

@petronelka77 nie....nemáš PP, musela by si rodiča opatrovať cez MU ako zamestnanec MU(opatrovateľka)

petronelka77
autor
15. máj 2020

@mogaa dakujem za odpoved, chcela som si byt ista a nechcela som nieco datumovo nestihnut. Pekny den.

orchidea123
30. jún 2020

Ak poberate opatrovatelske mate narok aj na matersky prispevok ak sa budete riadne starat o obe deti. Lepsie odvody vam idu z materskej ako z opatrovaku sama uradnicka mi to poradila na soc.poistovni.nech vsetko dobre dopadne drzim palce😊

evittam
30. jún 2020

@orchidea123 Lepsie odvody idú z materskej?! A to ti povedala uradnicka? No a tu mame zase príklad ako úradníčky nevedia co by mali vedieť a ludia im veria lebo su to úradníčky.
Tak len tolko-z materskej sa žiadne odvody neplatia, nikam - je to totiz dávka z NP.
Taktiež sa žiadne odvody neodvádzaju z opatrovateľskeho príspevku ak to nie je ako bolo pisana vyssie ako zamestnanie cez MsU.

evittam
30. jún 2020

@orchidea123 Dalej zakladatelka riesi uplne niečo ine.

orchidea123
30. jún 2020

@petronelka77
@petronelka77
@evittam ale pise ze sa stara o dieta tak ma opatrovanie cez UPSVa R a v takom pripade idu odvody do soc.a zdravotnej poistovne moja dcerka mala teraz 8 rokov a do soc
.poistovne nam odvody predsa plati stat aj z opatrovatelskeho prispevku aj z materskej a materska je do 6rokov dietata sa lepsie oplatia odvody z materskeho prispevku

orchidea123
30. jún 2020

@orchidea123 a ak ma dalsie dieta na ktore do troch rokov poberala matersky prispevok

evittam
30. jún 2020

@orchidea123 Si v takom prípade poistencom štátu a stat platí len ZP. Nikto neplatí odvody do SP. Len sa ti obdobie pocita do dôchodku. Teda stat platí dôchodkove ale určite nie NP a zvysok poistného do SP. Skus to pochopiť. Platí co som napisala.
Dalej kde je materská do 6rokov veku dieťaťa?

evittam
30. jún 2020

@orchidea123 Materská do 3rokov na ďalšie dieta? 😀😀 Prepac. Ty kde zijes?!

veronikaszabova
30. jún 2020

@evittam dalsia odbornicka 🤷‍♀️🙈

evittam
30. jún 2020

@veronikaszabova No, dokonca "sama úradníčka jej to povedala" ...