Osoba, ktorej nevznikol nárok na dôchodok

16. jún 2022

Ahojte chcem sa len opýtať. Môže takáto osoba poberať sociálne dávky? Napriek tomu, že dosiahla dôchodkový vek?

melanta
16. jún 2022

Aké konkrétne dávky? Môže poberať to, na čo má nárok.

autor
16. jún 2022

@melanta Myslím ako či môže vykonávať menšie obecné služby.

19mmm71
16. jún 2022

možno hmotnú núdzu,ak vladze môže pracovať kdekoľvek

melanta
16. jún 2022

Človek v dôchodkovom veku môže pracovať. Či poberá alebo nepoberá dôchodkovú dávku a či má 65 alebo 95 rokov, ak vládze.

autor
16. jún 2022

@melanta Dakujem to som chcel vedieť

viestta
16. jún 2022

62 ročný človek nemá ani tých 15 rokov odrobenych?

autor
16. jún 2022

@viestta Prepáč to by som neriešil. Stať sa to ale môže.

liljana
16. jún 2022

Nezda sa mi, ze clovek, co neodrobil ani 15 rokov, dostane v 62 rokoch chut a hlavne silu do prace. Nechapem, ze takym ludom, ak boli zdravi a za mlada nepracovali, neprispievali do systemu, teraz chcu peniaze zo systemu a ze im vobec daju nejake socialne davky. Nech ich zivia deti, ktore vychovali. Na luke je travy a v rieke vody dost, ak by mali hlad a smad. To uz lezie na nervy, kolko ludi nema ochotu pracovat, ani si odkladat a na dochodku zistia, ze chcu jest a nemaju za co.

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
19mmm71
16. jún 2022

@viestta no neviem či už 30 nemusí byť...ale môžem sa mýliť

viestta
16. jún 2022

@19mmm71 pozri sa na stranku SP, je tam najmenej 15 rokov poistenia

melanta
16. jún 2022

@liljana absolútny súhlas. Kopec ľudí narieka, aký sme zlý štát. Ale kde inde dáva štát toľko dávok ako my? Nič do systému neprispeješ, nič zo systému nedostaneš, tak by to malo byť. S výnimkou ozaj chorých ľudí. Mne lezie na nervy, keď niekde počujem o solidarite. Ja mám byť solidárna a celý život platiť, aby niekto, kto ho**o robí, dostal od štátu zadarmo?

19mmm71
16. jún 2022

@viestta tak potom je to o to smutnejšie,...

19mmm71
16. jún 2022

@melanta chorý človek musí mať kopec rokov odrobených,keď chce invalidný,jedine z mladosti dostane automaticky

rikarika
16. jún 2022

Autor - preco nevznikol narok na dochodok?

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
melanta
16. jún 2022

@19mmm71 ale ja nepíšem o naozaj chorých ľuďoch, píšem o tých, ktorí nerobia, pretože nechcú. Ale zo štátnej kasy by potom chceli brať rovnako ako tí, ktorí celé roky pracovali a platili. Ale ktorí robia na čierno a nič do štátnej kasy celé roky neodvádzajú, ale potom z nej chcú čerpať.

19mmm71
16. jún 2022

@melanta ano ja som to pochopila,ja s ťažko chorými pracujem,ak ma vek 45 plus ostane invalidný - musi mať 15 rokov odrobených inak invalidný nedostane...preto som myslela že klasika je viac rokov,sama uz mam 30 odrobených

rikarika
16. jún 2022

@19mmm71 a ty chces tvrdit ze pre 45rocneho cloveka je odrobenych 15 r. vela? Do odrobenych rokov sa rata aj doba studia, vojenskej sluzby este u st. rocnikov, md-rd...jednoducho nic nerealne....nechapem tvojej poznamke....ale ozaj by bolo zaujimave keby autor napisal preco nevznikol narok...

19mmm71
16. jún 2022

@rikarika nie no ak je chorý a sústavne ma problemy,nik ho nechce zamestnat a chodí po up,alebo brigady,volakedy dohody nemali odvody a hoc by aj chcel pracovať je niekedy fakt nazbierať 15 rokov problém je kopec diagnóz,úrazov,stavov kde sa ľudia nevedia zamestnať...

stanulienkat
16. jún 2022

@19mmm71 ja by som ti vedela rozpravat, ako vazne chori ludia pracuju. Lebo musia, alebo chcu. Je nonsens, ze niekomu vznikne narok na dochodok vobec po 15 rokoch. Ja by som dala minimalne 20 rokov povinnych.

rikarika
16. jún 2022

@19mmm71 nezmenim moj nazor, 15 r. je ok. Pracujem vo firme so 150 zamestnancami a vždy davame prednost ztp zamestnancom, vytvarame im ozaj specialne podmienky od menezmentu az po posledneho robotnika a roky zamestnavame len jedneho jedineho - paradox asi toho s najhorsim stavom. Preto musime platit odvod-pokutu, ze ich nemame dostatok...

autor
16. jún 2022

@19mmm71 Výborne si to napísala. Môže to mať veľmi veľa príčin. Netušil som, že spustím takúto búrlivú debatu. Jednoducho ma to zaujímalo. Lebo ako si správne napísala je kopec diagnoz. Veľa krát sa tí ľudia trápia. Nemá im kto pomôcť. Súhlasím s tebou. Málo ľudí za tým vidí aj toto.

19mmm71
16. jún 2022

bolo to doslova z praxe.no ako sa hovorí ,,Dnes sa aj choroba závidí,,

hiro
16. jún 2022

@rikarika Aj u nas to tak bolo. Ked sa nasiel hociaky prvy postihnuty co chcel byt zamestnany tak sa bral. Stacilo ze vedel sediet v kancli na voziku, pisat jednym prstom, kusok anglictinu ovladat a skontrolovat dokumenty...

dagmarovita
16. jún 2022

aj taki su co maju cely zivot dochodky po znamosti a nic im neni dokopy a to aj ine prispevky maju, lebo znamy, rodiny na uradoch, na ministerstvach alebo podplatili rodicia a ved to aj plno chorých muselo dat do vacku 1000 eur, 800 eur aby mali dochodok. Ja poznam viacerych co maju takto dochodky po znamosti, alebo podplatili a pracuju a berú celý dochodok, alebo aj predlzenu rodicovsku majú lebo ved rodinkarstvo, hocijake prispevky.

77katarina
16. jún 2022

@liljana 👍 moja reč, tiež tomu nechápem