Potravinársky preukaz

9. máj 2022

Dobry den vystavili mi potr. preukaz kde mam zamestnavatela. Chcela som sa opytat ako to funguje ked budem zamestnavatela menit, musim si znovu spravit dalsi potravinarsky preukaz? Podotykam ze ma to stalo 40 e

fairyprincess
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
patka06
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
9. máj 2022

@fairyprincess takze ked budem mat noveho zamestnavatela ktory bude vyzadovat potr. tak staci ked mu ukazem tento??
@patka06 moj je na dobu neurcitu tam je to dole napisane 😊

fairyprincess
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
szdan
9. máj 2022

Mne vedúca povedala, že platí 2 roky nech tam zakrkne lekár ktorúkoľvek možnosť, bo zákon nepusti

huxy
9. máj 2022

@szdan to aky zakon nepusti? Asi by sa mala pani veduca dovzdelat.
Tvoj preukaz ma neobmedzenu platnost.

szdan
9. máj 2022

@huxy vieš mi dat nejaky link na ofic info?
Bo inak si ho môžem chodiť pravidelne obnovovať.
Nech jej dám prečítať

patka06
9. máj 2022

https://www.ruvzmartin.sk/hdm/nariadenia/NR_SR_...

V súčasnosti platí Nariadenie vlády SR č. 337/2006 z 10. mája 2006 o podrobnostiach o prevencii a kontrole prenosných ochorení. V § 26 tohto nariadenie sa hovorí o Epidemiologicky závažnej činnosti, podľa § 26 ods. 1"Epidemiologicky závažnou činnosťou je činnosť, ktorá je spojená s rizikom vzniku a šírenia prenosných ochorení. Môžu ju vykonávať len osoby zdravotne spôsobilé a odborne spôsobilé.".
Zdravotná spôsobilosť je definovaná v § 26 ods. 2 tohto nariadenie, pričom "zdravotnú spôsobilosť preukazuje osoba zdravotným preukazom, ktorý jej na základe vstupnej lekárskej prehliadky vydá lekár, ktorý do zdravotného preukazu zaznačí čas jeho platnosti a zdravotnú spôsobilosť na konkrétny výkon epidemiologicky závažnej činnosti.".
Toto nariadenie vlády však presne nestanovuje dĺžku platnosti zdravotného preukazu, takže dĺžku platnosti zdravotného preukazu určuje samotný lekár, no vacsinou sa doba platnosti zdravotného preukazu vydava na dobu neurcitu alebo na jeden rok.
Na vysvetlenie, čo je to epidemiologicky závažná činnosť - tento pojem je definovaný v zákone NR SR č. 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (taktiež patrí do kompetencie Ministerstva zdravotníctva SR) v § 2 písm. k), ktorý znie: "ako epidemiologicky závažná činnosť je taká pracovná činnosť, ktorou možno pri zanedbaní postupov správnej praxe spôsobiť vznik alebo šírenie prenosného ochorenia" a v § 33 ods. 11 sú vymenované činnosti, ktoré patria medzi epidemiologicky závažné činnosti.
Medzi epidemiologicky závažné činnosti patria činnosti:
a) v úpravniach vody a pri obsluhe vodovodných zariadení,
b) v zariadeniach, v ktorých dochádza ku kontaktu
s ľudským telom,
c) pri výrobe kozmetických výrobkov,
d) pri výrobe, manipulácii a uvádzaní do obehu požívatín.

huxy
9. máj 2022

@szdan nehnevaj sa, ale nemam cas to hladat. Na preukaze je to jasne napisane. Aj sestricka u dr.mi to vravela. Nech ti pani veduca ukaze, kde to zakon prikazuje-kazde 2 roky mat novy. Ty by si len mala chodit kazde 2 roky na preventivku, ak pracujes v potravinarstve.

szdan
9. máj 2022

@huxy ona ma také nariadenie od vedenia. My sme sieť drogérii, takže ona ma email z vedenia a hotovo. Nevadí, pohľadám si 😊

huxy
9. máj 2022

@szdan pozri prispevok vyssie

szdan
9. máj 2022

@huxy už som si všimla. Dakujem

sszuzu8
9. máj 2022

Ja som platila 15😃 fiha dosť rozdiel

szdan
9. máj 2022

@sszuzu8 ja len 10 😊

maja95
9. sep 2022

@huxy zdravotná preukaz sa mení každé dva roky. Ale potravinársky je na celý život

huxy
9. sep 2022

@maja95 však píšem, že má neobmedzenú platnosť. Otázka je jasné položená, pani sa pýtala na potravinársky preukaz.