Preplatenie dovolenky vo forme stravných lístkov

mimka124
8. júl 2022

ahojte,
skoncil mi PP, mali mi preplatit dovolenku, ale oni mi namiesto toho psoielali tie peniaze ako stravne listky kazdy mesiac po troske, a aj tka sa ta suma nezhoduje so sumou, co mi stiahli za stravne listky...moze si zamestnavatel svojvolne, be mojho vedomia a suhlasu takto posielat peniaze za nevycerpanu dovolenku ako stravenky? Za tie atravenky dostava este on peniaze od statu, ci sa mylim? Pri preplateni celej dovolenky by to platili len oni, ze? znamena to, ze s tym vybabrali?? a aj mna oklamali? je na to nejaky zakon alebo nieco take?
Dakujem za rady, vysvetlenie..

andrea_82
8. júl 2022

nie, za stravenky nedostáva peniaze od štátu. Môže si ich dať do nákladov, rovnako ako preplatenie dovolenky.

mimka124
autor
8. júl 2022

este doplnim, ze som na PN, dlhodobej....teda mala som mat narok na stravne listky aj tak??

marseillefan
8. júl 2022

@mimka124 ak nechodíš do práce, tak nárok na stravné lístky nemáš...

vikusjk
8. júl 2022

@mimka124 a oni ti povedali, ze tie listky mas akoze nahradu za dovolenku?
Co sa tyka naroku tak zalezi, kde pracujes, ale asi to bude nejaky maly podnikatel, nie seriozna zahranicna firma, ked riesi veci takto. Napriklad my mame narok na stravne aj ked nie sme v praci, ale to musi mat zamestnavatel upravene v internej smernici, zo zakona narok na listok nemas, ak neodpracujes viac ako 4 hodiny v dany den.
Nahradu za nevycerpanu dovolenku by ti mal vyplatit cash, ale pozor, ak si na PN dlhodobo, tvoj narok sa tiez moze kratit v zavislosti od poctu dni, ktore si na PN. Cize najprv treba spravne vypocitat narok, nasledne odpocitat vycerpane dni, ak si uz nejaku cerpala a zostatok v pomernom krateni k poctu mesiacov, za ktore ti narok patri (kedze neodpracujes cely rok) by ti mal preplatit priemernou mzdou, z ktorej platis odvody aj ty, aj on.

mogaa
8. júl 2022

@mimka124 počas PN nie je nárok na stravné lístky....a rovnako sa kráti počet dovolenky pri dlhodobej PN.....a prečo si preberala stravné lístky od zamestnávateľa? teraz jedine že mu vrátiš stravné lístky a budeš žiadať preplatenie dovolenky alebo on ti dá preplatený zostatok dovolenky a stravné v plnej hodnote tých lístkov čo ti dal si odtiaľ odráta......

mimka124
autor
8. júl 2022

@mogaa
@marseillefan aj ja som si myslela, ze nemam narok na listky pocas PN, ale oni mi ich posielali, ale nie v rovnakej sume, pretoze mi bolo napisane, ze to su stravne, ktore su vyplacane na mesiac dopredu a to je dane legislativou, ze oni s tym nic nemozu spravit....co je somarina, ked som na PN, nemam mat narok vobec.....to akoby som sa vratila z PN po roku a co mi tie listky strhnu z vyplaty? ved by som im nechala celu vyplatu prvy mesiac a bola na mizine....nemat dovolenku, ktoru mi maju preplatit, musim im vracat peniaze ja zo svojho...

mimka124
autor
8. júl 2022

@vikusjk vo vyplatnej paske to tak je a aj mi to potvrdila na personalnom, ze mi nepreplatia dovolenku, lebo mi strhnu za listky vsetko..

andrea_82
8. júl 2022

Len pre upresnenie - hovorime o dovolenke ako o volnych dnoch zo zamestnania alebo nemyslis nahodou dovolenkovy poukaz, ktory si si dala preplatit?

eeffka
8. júl 2022

@mimka124 ano vracala by si plnu sumu, nezavadzaj v nadpise. Spravne me byt preplatia mi dovolenku a strhnu mi nepravom vyplatene stravne. Dostanes rozdiel. Koniec pripadu.

mimka124
autor
8. júl 2022

@andrea_82 hovorime o dovolenke, ktoru som mala mat preplatenu..volne dni...

mimka124
autor
8. júl 2022

@eeffka nicim nezavadzam, tak klud... ide o to, ze mi to nikto neoznamil, len mi to teraz prišlo na vyplatnej, keby som nemala dovolenku, tak vraciam zo svojho vrecka...a pritom som o tie stravne listky nestala, kedze som bola na PN a nemala by som na nich mat vobec narok...

loginexistuje
8. júl 2022

@mimka124 zamestnvatel ti musi poskytnut stravne listky mesiac vopred tj ano ak myslel ze sa vratis do prace mal poslytnut potom ti to strhne
kolko si uz na pn ?

loginexistuje
8. júl 2022

a ano mohol to dorovnat platbou za dovolenku ked robil konecne rozuctovanie

mimka124
autor
8. júl 2022

@loginexistuje ano, tak to spravil, lenze dozvedela som sa to teraz, ked mi skoncil PP a keby mi neskoncil a budem na PN rok, tak to ai neviem predstavit, ved by som im musela vratit prve 2 vyplaty...asi by ma porazilo...oni to vlastne posielali mesiac dopredu ako pises a teraz mi to stiahli z dovolenky, ktoru mi mali preplatit, kedze PP sa skončil...na PN som od januara

eeffka
9. júl 2022

@mimka124 no ja teda neviem, hned ako by mi 1x prisli peniaze na ktpre nemam narok by som sa ozvala a odlozila ich bokom a potom by nebol problem ze musis vracat 2 vyplaty. To je take typicke zameatnanecke, pride tak miniem. A potom nie je z coho vratit.

rachel36a
9. júl 2022

@mimka124 urobili to tak, ako je to spravne s nasou legislativou...pri ukonceni PP ti dovolenku preplatili ale stiahli si stravenky za neodpracovane dni, ktore ti poslali...len sa divim, ze si to nevyuctovali kazdy mesiac...mne v robote tiez vyplatia dopredu listky, ale ak v danom mesiaci marodim, tak nasledujuci mesiac dostanem menej listkov o pocet dni, co som bola PN

mimka124
autor
9. júl 2022

@eeffka uz sa citis lepsie, ked si si kopla? snad mas pekny den...otrasne tieto zenske paskudne....

mimka124
autor
9. júl 2022

@rachel36a nehovorim, ze to nie je spravne, ano, logicky to musim vratit, keďže mi to prislo, ale mali ma na to upozornit a ano, nasledne dalsi mesiac stahovat, kedze som bola nadalej PN a stale nosila prechodovy listok..nie posielat stale a nakoniec stiahnut horibilnu sumu....