Ručenie vlastným bytom pri hypotéke syna

slavkasobanska
9. jan 2020

Ahojte , chcem sa opýtať , syn chce brat hypotéku no ešte nemajú dosť našetrené a bývanie je dnes take aké je . Proste chcú mladý aby som im ručila mojim bytom aby dostali hypotéku , neviem v tom chodiť veľmi tak ako to je?? To keď splatia ten rozdiel medzi cenou môjho bytu a ich potom sa zruší ručenie??

miriam1983
9. jan 2020

@slavkasobanska ked splatia sumu tak,ze im na rucenie bude stacit ich byt,ako bude ohodnoteny,tak vas byt vypustia.

miriam1983
9. jan 2020

@slavkasobanska ich byt napriklad stoji 70 000,ohodnoteny je na 60 000. Takze vy im rucite 10 000,ked ich splatia a uz im bude stacit ten ich,tak vas mozu vypustit.

16simona16
9. jan 2020

@slavkasobanska môžu ručiť vaším bytom a keď kupia si svoj nový, tak potom môžu spraviť tak, že do hypotéky zapíšu svoj nový byt, miesto vášho.
Známy zase to riešili tak, že mali predkupnu zmluvu overenú notárom, že kupujú byť č....... a banka si rovno zablombovala ten ich byt.
Každopádne treba ísť do banky,, oni vám všetko vysvetlia. A z vlastných skúseností jednu radu vám dám opýtajte sa na každú "hlúposť" 👌

limetka69
9. jan 2020

my sme rucili rovno bytom ktory sme kupovali, nechceli sme do toho tahat nikoho ineho, aj ked sme mohli, lebo svokrov byt je pisany na muza,

slavkasobanska
autor
9. jan 2020

@miriam1983 no mne to tiež tak bolo vysvetlené , len stále nad tým rozmýšľam aby som neurobila hlúposť , žijem sama mam síce veľký byt no predsa nie je to sranda , sú veľmi zodpovedný to je pravda , tak stále zvažujem

sasa1310
9. jan 2020

@slavkasobanska ručenie znamená záložné právo v prospech banky v liste vlastníctva.
Zrušenie záložného práva je platné až po splatení komplet celej hypotéky. Čo v prípade vášho syna môže byť až za 30 rokov
V prípade neplatenia môžete prísť o bývanie. Takže si dobre rozmyslite či do toho pôjdete.

Samozrejme, že môžu na čas založiť vašu nehnuteľnosť, a neskôr si to prehodiť na inú nehnuteľnosť, ale nie je to tiež jednoduché. Ďalšia nehnuteľnosť musí byť vo väčšej hodnote ako samotná hypotéka, pri predčasnom splatení hypotéky, ktorá je bude na vašej nehnuteľnosti, sa platí pokuta 1 % z celkovej výšky.

A ďalšia vec, založená nehnuteľnosť nesmie mať vecné bremeno dožitia.

stanik_67
9. jan 2020

dievcata vam to tu dobre vysvetlili, je to tak ako napisali. pokial su mladi zodpovedny a zarabaju, tak sa nemate coho bat. no verim, ze mate pochybnosti. my ked sme stavali dom, tak sme nechceli rucit cudzim majetkom a preto sme si pozicali, vytiahli sme mury a ked sme mohli rucit tou novou novostavbou, tak az potom sme poziadali o hypoteku.

sasa1310
9. jan 2020

@slavkasobanska a ešte treba pripomenúť, že založením cudzej nehnuteľnosti pri hypotéke je vyšší úrok, ako keď si založia vlastnú nehnuteľnosť.

ivkazba
9. jan 2020

@sasa1310 trošku zavádzaš a to vo viacerých bodoch. Pretože oni môžu teraz hneď založiť svoju novo kupovanú nehnuteľnosť a zároveň aj maminu a keď časť hypo splatia, napríklad po 5-tich rokoch a bude im ako zábezpeka stačiť iba ich byt, tak mamin byt z hypotéky vylúčia. Nie je to vôbec zložité, je to vypísanie jednej žiadosti, ktorá sa bežne schvaľuje za pár dní a za ďalších pár dní majú papier na kataster pre zrušenie ťarchy. Predčasné splatenie hypotéky tu vôbec nie je poitrebné riešiť, takže zbytočná info o pokute za predčasné splatenie. A rovnako nie je pravda, že by kvôli tomu mali vyšší úrok, toto je absolútny blud, výška úroku je úplne nezávislá na tom, že okrem svojejj nehnuteľnosti založia aj maminu.

miriam1983
9. jan 2020

@slavkasobanska tak zalezi,ake mate vztahy v rodine. Mne rodicia tiez rucia a aj dalsim 3kamoskam,jedna uz dokonca teraz byt svokrovcov vypustili,lebo rozdiel splatili. Bohuzial,ak nemaju nasetreny ten rozdiel,tak sa to inak neda. Este pozickou,ak to vyska prijmu dovoli,ale tam su potom vysoke splatky :/

ivkazba
9. jan 2020

@slavkasobanska s výnimkou sasa1310 ti žienky poradili dobre. Môžu mladí založiť svoju a zároveň aj tvoju nehnuteľnosť a následne iba tvoju vylúčia. Je tam iba jendorázový poplatok za zmenu, ten sa pohybuje v každej banke inak, ale zväčša ide o sumu okolo 100 - 150 eur. Jediné riziko, ktoré tu je, je to, ak by prestali splácať hypo v čase kedy ešte bude založená tvoja nehnuteľnosť. Ale ak aj človek prestane splácať hypo, nejde hneď do dražby, pretože to pre banku nie je príliš výhodné, čiže najprv sú to mesiace vymáhania a až potom sa to rieši cestou dražby. A aj v takom prípade nebudú predané obidve nehnuteľnosti. V takomto prípade by banka ponúkla do dražby jednu nehnuteľnosť a druhú až vtedy, ak by si predajom prvej neuplatnila svoju pohľadávku. Ale predpokladám, že poznáš syna, či je riziko že by prestal splácať hypo a prišiel aj o svoje bývanie.

miriam1983
9. jan 2020

@sasa1310 pisete totalne bludy a pani zbytocne zavadzate!

sasa1310
9. jan 2020

@ivkazba všetko čo som písala, som písala v prípade, že bude založená jedna nehnuteľnosť.

ivkazba
9. jan 2020

@sasa1310 aj keby bola založená iba nehnuteľnosť autorky otázky a nehnuteľnosť žiadateľa nie, nemalo by to vplyv na výšku úroku. Takže písali ste zavádzajúcu info. A ak by aj založili iba autorkynu nehnuteľnosť a následne by chcel jej syn založiť svoju, neriešilo by sa to tebou spomínaným predčasným splatením hypo, ale iba zmenou založenej nehnuteľnosti a tam je iba cca 100 - eurový poplatok za zmenu na úvere, žiadne predčasné splatenie a pokuta nie je potrebná. Ale toto by si vedela, ak by si bola odborník na hypotéky.

slavkasobanska
autor
9. jan 2020

Dakujem Vám všetkým je to potom tak ako mi to bolo vysvetlené lebo môj byt má hodnotu okolo 85 000€ a oni majú byt za 110 000€ ide len o to aby ten rozdiel splatili a tak môj byt bude už bez ručenia Nemajú ešte tých 20% našetrené ale sú veľmi zodpovedný tak toho sa neobávam a veľká vďaka za radi pomohlo mi to

orta
9. jan 2020

@slavkasobanska najlepsie budes mat ked pojdes s nimi do banky a sama sa tam na to spytas, ze ako to vlastne funguje a nechas si tam vysvetlit aj podmienky a co by to pre teba vlastne znamenalo a hlavne si to premysli. nenechaj sa do toho nejako rychlo tlacit

vulka
9. jan 2020

@slavkasobanska Ale to ručenie Tvojou nehnuteľnosťou bude vylúčené z ručenia za poplatok. Viem, že mne sa tá suma(poplatok) zdala dosť veľká.

dopolbokaodrata
9. jan 2020

Ten nápad im určite nakukal nejaký agent s teplou vodou. Aj nám to ponúkal keď sme brali hypo, ale takto sme to riešiť nechceli, rodičia majú dosť svojich problémov. Samozrejme pozeral na nás ako na idiotov, že čo to sú za nápady. Na ten zvyšok tme vzali spotrebný a platíme to všetko sami a nemusím byť nikomu nič dlžná (okrem banky samozrejme).

dopolbokaodrata
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miriam1983
9. jan 2020

@vulka preco takto zavadzate? Ako ten poplatok uz tu bol spomenuty a uhradzat ho bude predpokladam syn.

miriam1983
9. jan 2020

@dopolbokaodrata niekedy to spotrebnym nejde,pretoze spotrebny ma vyssie uroky a nie vzdy by sa to dalo. Zbytocne pani strasite...

vulka
9. jan 2020

@miriam1983 Nezavádzam, poplatok tam je. A či to zaplatí syn je otázne 🙂

misik14
9. jan 2020

My keď sme brali tak sa dalo ešte 90 percent a dohodli sme sa so znalcom aby urobil znalecky tak, aby nám to vyšlo. Len tam sa jednalo rozdiel o 9 tisíc, čo je v podstate nič, nie ako teraz keď tvrdia že budú dávať len 60 percent

dopolbokaodrata
9. jan 2020

@miriam1983 čím ju straším akože? Len píšem ako som to riešil ja, tebe ako agentovi je jednoduché povedať nech rodičia pomôžu a tlačiť ich do toho. Problém nastáva keď ma tvoj klient vlastný názor a ten nesedí na tvoje naučené frázy však.

miriam1983
9. jan 2020

@vulka 100-150 euro. Tak to nie je suma,kvoli jtorej by pani musela predat byt.

miriam1983
9. jan 2020

@dopolbokaodrata ja niesom agent a ani nic podobne. Ale viem,ako to chodi a co to obnasa z vlastnej skusennosti.

slavkasobanska
autor
9. jan 2020

@miriam1983 to nie je veľká suma , mame finančného poradcu a že tak by to bolo najvýhodnejšie aby mladý mali svoje bývanie , len to že ceny bytov išli dosť hore

miriam1983
9. jan 2020

@slavkasobanska ved prave. Aj my sme toto riesili,tiez som rodicov do toho tahat nechcela,ale spotrebakom to neslo,tam boli vysoke splatky. V dnesnej dobe to vacsinou riesia mladi ludia takto,ked maju dobre vztahy. Pokial mate dobre vztahy,syn je zodpovedny,tak sa hemate coho bat 🙂

penelope11
9. jan 2020

Pokial vychadzate v pohode a doverujete im tak by som sa nebala im takto pomoct, ked sa bude dat aby mohli rucit tym vlastnym bytom, tak potom to hned prehodte, bude sa aj tebe potom lepsie spavat, budes kludnejsia 🙂

slavkasobanska
autor
9. jan 2020

@penelope11 veď to áno , a viem že sú zodpovedný a pracovitý .. len som chcela vedieť ako to je , veľmi ste mi pomohli