Ako ste si finančne zvládli zariadiť vlastné bývanie?

katarinasmo
22. okt 2019

Ahojte ako ste si dokázali zariadiť vlastne bývanie ak ste mladý a máte dieťa? Chceme s priateľom poriešiť vlastne bývanie ale byty v Čadci sú hrozné drahé a z hypotéky dostanete niečo ale odkiaľ zobrať tých 20%? 🙂

veronikaszabova
22. okt 2019

@katarinasmo brali sme hypo s 2 detmi - 90% hypo, zbytok spotrebny uver

pribinak
22. okt 2019

Si ma fakt pobavila......ze v Čadci su hrozne drahé byty....

Zoberte si úver, nemusis byt 3 roky doma. Mizes ist pracovat skor, ak vam nebude staviť priateľov prijem

cica8
22. okt 2019

Tak kto ma peniaze pre toho sú byty za facku, kto. Nemá tak.....

sasanka605
22. okt 2019

Sú aj drahšie byty ako v Čadci 😊 dobré zamestnanie a donedávna to ešte vedeli obísť znaleckým posudkom na vyššiu sumu ale nejaký základ keby ste mali by ne olo zle, napr.stavebne sporenie tam ti dajú úver na čiastku do tých 20%

sapetka
22. okt 2019

@katarinasmo najprv sme si poriesili byvanie a potom dieta

katarinasmo
autor
22. okt 2019

@veronikaszabova a odkiaľ si prosím tá brala úver?

katarinasmo
autor
22. okt 2019

@sapetka my sme donedávna bývali u svokrovcov ale keďže to tam nebolo vyhovujúce tak sme hľadali podnájom a teraz by sme chceli niečo svoje

veronikaszabova
22. okt 2019

@katarinasmo hypo Slsp, spotrebak Raiffaisen bank.

3r spat

kristiii
22. okt 2019

@katarinasmo Ja som sama so synom a úver som dostala, hypo+doplnkový vo VUBke, bolo to asi už skoro 3roky dozadu, ale napr. kolega je sám so synom, ma už 46 rokov a dostal tento rok. Takže určite sa to dá

katarinasmo
autor
22. okt 2019

@kristiii ďakujem za radu asi ho zajtra vyšlem až ide do banky

kristiii
22. okt 2019

@katarinasmo Ešte ma napadlo, ak by vám vedel niekto známy odporučiť finančného poradcu z okolia, by možno nebolo odveci. Mne vyšla cez financaka o dosť väčšia suma, než mi ponúkala banka, keď som tam nabehla sama.

deti95060810
22. okt 2019

pozri finančná hitparáda.sk
tam nájdeš úvery, pôžičky....od rôznych bánk...samozrejme aj podmienky . len si to musíš preštudovať a porovnať čo ti vyjde lepšie...

dooodka
22. okt 2019

My sme to teda riešili ešte pred dieťatkom a máme hypo + stavebko to sme brali plnú sumu s tým že sme nemali založené a tam aj našetrené. Stavebko je asi najnevýhodnejšie riešenie ale len tam nám to vtedy schválili. Je ozaj super riešiť cez finančáka on vždy vybaví lepšie ako vy kedže má nejaké známosti. Neodporúčam fin. OVB na to treba pozor! Veľmi dobré skúsenosti mám ja aj známi s fin. ZFP. Prípadne to viem vysvetliť do správy lepšie lebo to by bolo na dlho. A nie niesom fin. som vychoška v školskom klube 😁

zafir01
22. okt 2019

byvali sme v podnajme s 1 dietatom, no v case tehu sme zacinali riesit projekt domu , a pozemok. hypo sme brali vtedy na 30 rokov. 50 % vlastne zdroje 50 % hypo .. a ver mi.. byty v cadci su dost lacne oproti inym mestam na sk

kristiii
22. okt 2019

@katarinasmo
@dooodka áno na OVB som tiež nepočula nič dobré, preto reku ak by im vedel niekto poradiť by bolo super. Aj keď mne dohodila realitacka a ani ju som nepoznala, ale fakt pomohol, dohodil aj znalca, všetko vybavil, v podstate som len prišla podpísať papiere do banky. A tiež nie som fin. ale drem v závode 😆

dooodka
22. okt 2019

@kristiii možno je medzi nimi pár slušných. Nám tiež robil z OVB a čakáme kým nám skončil fix aby sme refinancovali. Chceli sme ponuky z 3 bánk, ktoré sme si vybrali a keď nám ich mal predložiť in vyzistil len z 1 (kde mal pravdepodobne najväčšiu províziu) a z tých ďalších nič. Keď sme povedali že chceme aj zvyšné 2 tak ešte na nás škaredo pozeral že to len predlžujeme. Nakoniec to bolo výhodnejšie v tej, ktorej ponuku nám ani nechcel vyhotoviť. Okrem toho nám chcel prerobiť poistky na autá ja som odmietla a muža kopala pod stolom ale ten sa nechal nahovoriť a nakoniec platil ročne o 80€ viac no katastrofa. 🙄

zafir01
22. okt 2019

@kristiii
@dooodka zeny zamlada som sa nechala nahovorit na to pre nich robit " telefonistku " a bola som na par skoleniach.. verte mi za 1 rok mojej praxe tam , ako cerstvo 18 rocna, som nenatrafila na jedineho normalneho cloveka, vratane regionalnych riaditelov a milion manazerov . a 98 % casu na skoleniach venovali budovaniu sebavedomia a tomu ako docielit aby klient podpisal zmluvu

belllinka
23. okt 2019

@katarinasmo Mrkla som na reality. 3-izbak za 62 0000. To je akoze drahe???

evkamotka
23. okt 2019

@belllinka aj ja som si pozrela, mozno by autorka radsej riesila byvanie kde ja, v pezinku - 3i za 110. Ja na rd, druhe dieta na ceste, pracuje len muz. A nie je to len o nehnutelnosti ale celom zivote-denne menu, kadernicka, torta na oslavu, gynekolog...vsetko je daleko lacnejsie a v ba nezarabaju ludia 10x viac :/ skor tak isto. Je to velmi nespravodlive

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasanka605
23. okt 2019

@evkamotka tak zas taka pravda to nie je, potraviny asi lacnejšie v Čadci nebudú a gynekológ a pod asi tiež nie. 10x viac nezarabaju ale kaderník sa tiež nájde lacnejší, je to o nárokoch človeka.

hapipa
23. okt 2019

sú aj drahšie mestá ver a keď sa to tak vezme, či budeš splácať nájom, tak to si môžeš platiť aj hypotéku, len to chce tak trocha odhodlanie a je pravda aj to, že aj ty môžeš po čase priniesť viac peňazí aj keď len nejakou prácou na dohodu

evkamotka
23. okt 2019

@sasanka605 svagrina zije pri ziline, za kg torty pytaju 12e,tu 25-30. U gynekologa plati 2e za sono, ja 15. Ked sme tam a kupujeme kvety, no za 15e na paradu velka kytica. Tu za 15 zufale. Ok jasne, cena sa lisi od prevadzky ku prevadzke, no rozdiely citim. Nemyslim ze si v cadci pytaju 6.50 za menucko :/ ani 20e za hodinu doucovania. samotrejme benzin a potraviny su vsade rovnake ked ide o tie iste retazce. Manzelov bratranec di postavil dom aj s pozemkom pri cadci, v turzovke. Za 80 000. Pozemok je tam za facku, elektrikar (a spol) si nemoze pytat tolko co pri BA. Proste, zivot mi tam pri rovnakych prijmoch pride lacnejsi....

mell_k
23. okt 2019

Zatial vydrzte v podnajme a zacnite setrit tych 20%. Ked bydete mat aspon nieco nasetrene vezmete si na zvysok uver a hypo. My sme tiez mladi tiez sme mali skor dieta ako byvanie ale nastastie sme byt kupili este pred tym ked sme mohli vsetko zaplatit hypotekou

dooodka
23. okt 2019

Viete že tu porovnávate jablká s hruškami? Ja som mala možnosť kúpiť v rodnom meste byt za 52tisíc 3i komplet zariadený a zrekonštruovaný-pekne moderne nie ako niektorý majitelia povedia byt po rekonštrukcii a prerábal sa v roku 2008 a kuchyňa vyzerá ako u mojej babky... A viete čo? Keď sme s mužom zvážili lokalitu, vybavenosť mesta, možnosti v meste, že bol byt na najvyššom poschodí bez výťahu tak sme skonštatovali že je drahý. V Ba by
Som za tie peniaze kúpila aspoň garzonku? Napr. Stupava je vybavenosťou tiež na bode mrazu a byty sa predávajú za katastrofálne sumy kvôli vzdialenosti od BA. A do podnájmu by som nešla to sú prachy do luftu. Ak môže platiť okolo 400€ nájom vie platiť aj hypo. U nás to je napr. 370€. Ďalšia vec ak vieš u rodičov prípadne svokrovcom založiť byt/dom (ak nemajú tiež hypo) dostaneš 100% hypo a nemusíš riešiť tých 20%. A myslím (nie som si istá) či tam niesu výhodnejšie podmienky. Niečo prerobíte navýšite sumu bytu alebo počkáte 1-2roky, spravíte nový odhad a ťarcha sa prenesie na váš byt.

sasanka605
23. okt 2019

@evkamotka ale príjmy asi nebudú ani zďaleka rovnaké, asi ani predavačka v obchode nezarobi v Čadci to co v Bratislave napr. To nehovorím o kvalifikovanej robote, žijem na východe a keby si tu niekto za pýtal toľko koľko berú za moju robotu v BA tak by sa pobavili akurát tak vo firme. Keď sú príjmy v Bratislave vyššie tak jasne ze aj služby budú drahsie

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dooodka
23. okt 2019

@tanapeta tak potom do toho porovnávajme neporovnateľné 😊 Čo tak byty v BA a v Londýne poprípade v Paríži?🤦🏽‍♀️ Porovnajme Čadcu s niečim rovnocenným. @evkamotka tiež bývam “len” v okresnom meste a za sono u gyn platím 20€ ak ty 15€ tak potom si na tom lepšie 😉 kilo torty od 15€ vyššie. Kupovala som parádnu kyticu za 30€ a to ani v Ba nemusím bývať. Nie Blava nieje najdrahšie mesto na SVK ako si poniektoré myslíte.

kristiii
23. okt 2019

Bože baby keby ste jej radšej poradili a nie sa tu do nej obuvali a chytali ju za slovíčka. Celkovo byty sú v dnešnej dobe drahé, nakoľko za posledné 2 roky šli ceny brutálne hore a áno takmer všade, snáď jedine v nejakých hladových dolinách sú pomerne "lacné". Myslim, že to myslela skôr tak..napr. byt aký som kúpila ja 3 roky dozadu sa tu teraz predáva o polovicu drahšie, takže áno, tiež by som povedala na taký byt, že je hrozne drahý. A 110 000 v BA tiež nie je 10-nasobok 62 000 v Čadci, nie je to ani dvojnásobok, čiže by som povedala, že je to tak porovnateľné ako aj mzdy. Tie ostatné služby ani nekomentujem

natalala
23. okt 2019

@dooodka tak mesto blava neexistuje :D