SZČO, OČR a odvody

ladybird81
18. sep 2021

Ako nová SZČO budem od 1.10.teraz prvýkrát platiť sociálne odvody. Ak sa zavrie škola, tak si dám vypísať OČR na 8 ročnú dcéru. To znamená že počas OČR nemusím platiť sociálne odvody? Avšak nárok na dávku ešte mať asi nebudem však? Až po 270 dňoch platenia? Je tak či mýlim sa?

hradnapani
18. sep 2021

uplne kludne sa opytaj cez klientsky formular socialnej poistovne. Odpovedaju rychlo a budes to mat od nich cierne na bielom. Ja co sa tyka tychto veci, tak sa pytam uz len tam a zatial mi vzdy odpovedali dobre a rychlo 🙂
https://www.socpoist.sk/callcentrum

lilinka88
18. sep 2021

270 dní potrebuješ na nárok na tehotensku dávku/materské. Pokiaľ začneš platiť odvody, máš nárok na očr. pokial bude trieda zatvorená, nikde si nedáš vypísať očr,ale ty si vypises žiadosť o ošetrovné a na konci mesiaca podáš cestné vyhlásenie, ktoré dní si sa o dieťa starala

pictbridge
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
18. sep 2021

@pictbridge
Aj ste si prečítali, čo ste pridali?

evita68
18. sep 2021

@pictbridge Čo z tejto rady vyplýva ? 😊

lilinka88
18. sep 2021

@pictbridge konkrétne v čom?

lucka_ke
18. sep 2021

@pictbridge nepochopila si ten text, nesmie meškať s úhradami a mať nedoplatok vyšší ako 5 Eur, ale ak doteraz nemala povinnosť platiť tak sa na ňu tých 5 rokov nevzťahuje... ešte raz si to v kľude prečítaj

pictbridge
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pictbridge
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pictbridge
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evita68
18. sep 2021

@pictbridge od 1.10. je povinný platiť ten, kto mal odklad na podanie daňového priznania. Predpokladám, že je to tento prípad. Ak nie, nech zadávatelka ujasní .

draik
18. sep 2021

@pictbridge
Ona zjavne nebude dnp, ale povinne platiaca.

pictbridge
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ladybird81
autor
18. sep 2021

@evita68 Áno mala som odklad. Od 1.10. to budem mať povinné.

pictbridge
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evita68
18. sep 2021

@ladybird81 tak je nárok

lilinka88
18. sep 2021

@pictbridge myslím,že otázka bola položená jasne, pochopili sme ju všetci správne. Ak by sa nejednalo o povinnú účasť, autorka by asi napísala,že je DNPO.

pictbridge
18. sep 2021

@lilinka88 sakra jasne bola položená. Hneď prvou vetou ako nová szčo ...... a na konci píše o 270 dňoch povinného platenia a to majú len dobrovoľne.. ...... ukončujem túto diskusiu .

evita68
18. sep 2021

@pictbridge no veď kľud baby, otázka sa dala pochopiť aj tak, aj tak..

simca06022011
18. sep 2021

@ladybird81 pocas ocr a pn sa odvody neplatia
A aj na ocr a pn budes mat narok = ak nebude dlh na poistnom k dátum rozhodnutia

ladybird81
autor
18. sep 2021

@simca06022011 a v akej sume? Z čoho sa vyráta? Či minimálna? A to je koľko na deň? Prepáčte baby že sa tu kvôli mne hádate ale tak ja sa tomu nerozumiem. Keby áno tak si nejdem pre radu.

ladybird81
autor
18. sep 2021

@simca06022011 čiže teoreticky keď začnem platiť odvody od 1.10.a aj sa v októbri zavrie škola alebo mám malú chorú alebo musím ísť na PN, tak už od októbra mám nárok na OCR resp.na PN v minimálnej výške?

ladybird81
autor
18. sep 2021

Ešte jedna otázka. OČR môže byť koľko dní? Teraz nemyslím pandemicka ale normálna. A môže zasahovať do prázdnin?

lilinka88
18. sep 2021

@ladybird81 áno,ak začneš platiť v októbri, už v októbri máš nárok na nemocenské dávky, dávaj si ale pozor na splatnosť odvodov,aby ti nevznikol dlh. PN aj OČR je 55% denného vymeriavacieho základu.
Klasická fialová očr od dr je Max 14dni, resp toľko je Max platená a môže byť aj cez prázdniny

draik
18. sep 2021

@ladybird81
Dávky budú z minima.

ladybird81
autor
18. sep 2021

@lilinka88
@draik z minima či teda z vymeriavacieho základu?

draik
18. sep 2021

@ladybird81
Z minima (minimálneho všeobecného základu, bez ohľadu na to, z akého VZ budete platiť odvody, ktorý však nebude nižší ako minimálny VZ).