Zdravotné poistenie v Rakúsku verzus invalidný

sara91
17. apr 2024

Dobry den, chcem sa poradit ze ci je mozne si zmenit trvaly pobyt na adresu vo Viedni aby som si mohla platit Rakuske zdravotne poistenie bez toho aby mi zrusili invalidny dochodok tu na Slovensku?

Ja som velmy nespokojna so zdravotnictvom na Slovensku a chcela by som mat zdravotne poistovne v Rakusku. Poziadala som o invalidny dochodok a momentalne cakam kedy ma predvola posudkova komisia. Kamaratka mi povedala ze ak by som si zmenila trvale bydlisko do Viedne co potrebujem na to aby som mohla mat Rakuske zdravotne poistenie, tak by som prisla o invalidny dochodok, prosim je toto pravda?

Nemozem mat zdravotne poistenie v Rakusku a Slovensky invalidny dochodok naraz?

daniela2202
18. apr 2024

@sara91 a nech to kamarátka dotiahne do konca 😂👉

mamina7070
18. apr 2024

a ty vlastnis nehnutelnost vo viedni? a bdes tam pracovat?

alenah31
18. apr 2024

@sara91 prosím ťa prv než si položila túto otázku - pozrela si sa vôbec na nete čo treba splniť pre to, aby si mohla byť zdravotne poistená v inom čl. štáte EÚ? Nie - zmena trv. pobytu rozhodne nestačí. A inak tiež si treba pozrieť výšku sumy toho poistenia v AT - skutočne by si chcela byť samoplatca? Kde vy ľudia na tieto nápady chodíte.....

mogaa
18. apr 2024

nemôžeš mať súbežne 2 zdrav.poistenia, takže rozhodne nie.....

alenah31
18. apr 2024

@mogaa lenže ona nechce byť poistená súbežne. Chce na SVK zdr. poistenie zrušiť a v AT sa poistiť. Zo SVK by len poberala ID. Lenže na to je zmena TP nestačí. A podmienku, ktoré majú oba štáty určené zrejme nespĺňa - nechystá sa tam pracovať ani tam nemá pracujúceho manžela a ona nie je na RD, aby bola poistená pod ním a pod.

kiki68
18. apr 2024

V AT ale vznika narok na poistenie tym, ze tam pracujes a mas odvody, TP ho nezarucuje, jedine, ze si ho platis dobrovolne. Co je nieco vyse 300 eur mesacne. Invalidny je posudzovany na Slovensku a neviem ci ho priznaju rovnako v Rakusku. Alebo ako sa to da natiahnut do Rakuska. To by chcelo sa obratit priamo na rakuske urady ( vzhladom na to, ze Slovensko nepozna ich zakony a nevedia to), cize toto priamo tam volat a informovat sa. Tiez musis ratat s tym, ze poistenie pokryva iba nieco u Privat Arzt doplacas rozne sumy k tomu. Mozes mat Este privat Versicherung k tomu, Ale to je okolo 500-1000 eur mesacne platit. Potom to vacsinou pokryva aj Privat Arzt navstevy. Za mna sa urcite obratit na stranu rakuskeho systemu a vsetko zistit. Zijem v Rakusku cca 15 rokov.

sara91
autor
18. apr 2024

@mamina7070 Nemam tam nehnutelnost a nebudem tam pracovat. Adresu trvaleho pobytu mi poskytne sestra co zije vo Viedni.

sara91
autor
18. apr 2024

@kiki68 Toto presne chcem vediet, ci mozem platit dobrovolne zdravotne poistenie v Rakusku aby som tam mohla chodit za doktormy. Ja nechcem dostavat invalidny dochodok z Rakuska.

sara91
autor
18. apr 2024

@mogaa Mozem mat Rakuske zdravotne poistenie a Slovenske socialne poistenie naraz?

kiki68
18. apr 2024

@sara91 nemyslim si to nakolko to nie je bezny dochodok, ale invalidny. Cize predpokladam, ze za Teba plati zdravotku stat. A toto sa viaze podobne aj v Rakusku. Ale Ja byt Tebou si zavolam na OGK na infolinku, spytam sa presne tieto veci, ze co je a nie je mozne vzhladom na tsku specificku situaciu, ked napr zijes v Rakusku, ale mas teda invalidny na Slovensku. Viem, ze k AT poisteniu je nutne dolozit povolenie k pobytu.

alenah31
18. apr 2024

@sara91 @kiki68 lenže dobrovoľne platiť zdravotné poistenie je umožnené len občanovi AT - nie občanovi iného čl. štátu, ktorý má štatút "poistenca štátu" vo svojej krajine a okrem pobytu nemá v AT aj iné väzby. TO čo chce urobiť autorka príspevku by už totiž uroblia polovica iných - presne je preto v Zákone o zdr. poistení špecifikované čo iné okrem pobytu k tomu treba. Ten zákon má každá krajina na ochranu svojich občanov v prípade, že krajina má tzv. sociálny zdravotný systém. .
@sara91 ty za zdravotnou starostlivosťou môžeš aj teraz cestovať do AT - ale budeš si ho plne hradiť pokiaľ to nie je vyšetrenie, ktoré nie je možné vykonať na SVK resp. ti ho terajšia poisťovňa schváli.

sara91
autor
18. apr 2024

@alenah31 To som presna chcela vediet, pekne dakujem za radu!