Bonding - priloženie dieťatka po pôrode

petacvicka
30. júl 2012

Rada by som bola keby ste mi vyjadrili svoj názor na bonding. U nas v porodnici (PP)mi povedali ze babatko najprv umyju a skontroluju a az potom ho mozu na poziadanie matky prilozit. Podla nich je neefektivne prilozenie dietatka hned po porode na matku a babtko nevnima poriadne matku a ani sa neprisaje na prsnik. Ja si mylsim opat ale neviem comu mam verit... ide mi najma o co najskorsi kontakt s babatkom. Dakujem Peta

xlucia
30. júl 2012

@petacvicka babo mamu vnima, ona jeho tiez. a je to neefektivne, ale pre personal 😎 lebo ich tym zdrzujes. necakaj to a hlavne nie vo velkych nemocniciach, kde sa rodi ako na pase. ledva stihaju nutne, nieto este taketo veci
verit mas hlavne svojmu intinktu.
moc nad tym nespiritizuj, budes rada ked budete co najskor obaja doma.

strapco13
30. júl 2012

@petacvicka ja som to zazila..je to neuveritelne silne, ako pre matku tak aj pre dieta..a zazila som to v slkovenskej nemocke 😉 a ja som amla amalu prilozenu na brusko a potom prsnik este skor ako prestrihli pupocnik, este pred porodom placenty ..pozri si moje fotky http://www.mamila.sk/pre-matky/fotogaleria-dojc... fotky c 11-14 to je z mojho porodu
narucie je to miesto, kam ma ist dieta hned po porode, dieta sa rodi s ocakavanim, ze sa bude nadalej dotykat svojej mamyje to velmi dolezite aj pre vztah matky a dietat, pre rozvoj materskych kompetencii /matka dostane signal, ze prave ona je ta co vie utisit svoje babo hned po porode/ a v neposlednom rade pre rozvoj laktacie /dieta sa p porode prisaje instinktivne spravne, cize prevencia poraneni bradaviek z nespravneho prisatia/
ma to same a same pozitiva, skontrolovat babo mozu aj na tebe, navyse teraz sa nedoporucuje umyvat, len jemne osusit
babtko je cca 2 hodiny po porode v bdelej fatze..pokial je vsetko ok ma ich stravit na matke v kontakte koza na kozu, a ma sa skusit samorisat na prsnik...potom moze zaspinkat ale nadalej ma byt pri matke /moje dieta domna bolo separovane iba cestou zo saly na izbu, hned som si ho zobrala a nedala im ho/

strapco13
30. júl 2012

@xlucia ale prave takymto pristupom, ze drzim hubu a krok, to nemocky budu praktizovat aj nadalej, lebo budu mat pocit, ze mamickam to vyhovuje..ak sa ozvu mamicky a budu to chciet, tak si nemocky uvedomia..ze aha, tak musime zmenit svoj postoj a potom nase dcery a nevesty uz nebudu musiet takto nasilu bojovat o prava svoje a svojich cerstvo narodenych deti

margarita
30. júl 2012

ja som to zazila teraz pri druhom porode vo velkej nemocnici Ba-Ruzinov 😉 po prvom porode mi dceru doniesli celu zabalenu, ledva jej nos trcal a ta sestra mi - gumenou chirurgickou rukavicou 😒 - chytila bradavku a akoze ju strcila malej do pusy tak na 5sekund ako si pamatam a hned ju brali prec.
Teraz, 3 roky po tomto, som nic lepsie necakala - a - bola som veeeelmi prijemne prekvapena. Rodila som v tej istej nemocke, ale synceka mi este krvaveho polozili na brucho - uz bez pupocnika - a vysetrovali ho priamo tam...po nejakom case ho zobrali, umyli, a hned vratili zase ku mne, lezala som s nim na sale este cele dve hodiny, spolu s manzelom, len my 3, a bolo to neporovnatelne prijemnejsie.
ale co sa tyka prisatia a dojcenia - nebol rozdiel. rovnako dobre a lahko sa prisala aj dcerka, takze u mna rozdiel "technicky" nebol, ale psychicky urcite...vraveli, ze to robia len ak je dietatko 100% ok, co sa Apgar skore tyka, a je malo porodov v tom case takze to stihaju.
asi som mala len stastie, ale bolo to fakt super.

luciferkax
30. júl 2012

Nezažila, aj ked som chcela ./ prvý sa narodil sekciou a druhý tri týždne pred termínom a nemal apgarskóre OK, takže to azsa nebolo možné..a le do tretice, všetko dobré :D

xlucia
31. júl 2012

@strapco13 ja s tebou suhlasim a nepaci sa mi to. ale nic s tym nespravis ked su v Ba tri porodnice, kedy su dni ked zeny nemaju kde rodit, co je plno. proste nestihaju ani to co maju. myslim minuly rok v lete dokonca posielali z antolskej prec rodiace zeny, lebo ich nemali kam dat. navigovali ich na ruzinov.
proste napr. v Ba ako porusili porodnice je to des. obcas je "rada" aj na zachod co je k dispozicii pre rodiace maminy. alebo sa niektora ani do sprchy nedostane, co ich naraz rodi tolko.

strapco13
31. júl 2012

@xlucia ale to je len vyhovorka...lebo to ze daju dieta na matku a vysetria ho na matke, kym lekar zasije pripadne poranenia..to ani nepredlzuje cas straveny na porodnej sale..aj tak tam zena lezi chvilu po porode ak ked ju aj presunu..preco by dieta malo byt inde? proste vyhovorka, ze nie je na to cas neobsatoji..cas nie je iba vz´tedy ak ide o zivot..lebo to ci je zena po porode polhodku sama alebo polhodku pekne s babatkom..to je ten isty cas 😉
navyse ak nebudu tolko zasahovat do porodov, nebudu musiet riesit tolko komplikacii 😉 , cize uspora casu a na novorodencoch sa budu start iba o tie deticky co potrebuju zdravotnu starostlivost, pripadne ak sa matka nemoze, nechce start o babatko
aky je dovod medicinsky sa starat o zdraveho donoseneho novorodenca? aky je dovod oddelit ho od matky, mimochodom zakonneho zastupcu, cize bez jej vedomia a suhlasu ani nemaju pravo odniest dieta niekam..a zo zakona sa matka stava zakonnym zastupcom /teda aj otec/ v momente porodu, cize neobstoji to, ze matka nevie co ma robit..aj ked nevie, je ona povinna rozhodovat, takze pokial nie je zbavena svojpravnosti a nesuhlasi s niecim, tak nemozu nic..je to jej dieta, jej rozhodnutie
cize nebat sa ...povedat co chces, na co mas pravo..nehovorim, utocit hadat sa..ale pevne si stat za praviom svojim ako aj chranit prava svojho dietata

alenka600
31. júl 2012

@petacvicka To je o stereotype porodnic. Iks rokov sa to u nas tak robilo a nebudeme teraz predsa zavadzat nove moresy.....???
Ja som mala cisarsky rez, dieta mi rovno neumyte na porodnej sale prilozili na hrud. A odkedy mi dceru vybrali z brucha az do momentu kedy ma pozasivali a dali mi ju, tak ju cely cas drzal na svojej nahej hrudi manzel, ktory sedel pri mne pocas cisaraku. Takze vsetko sa da. A ver tomu, ze dieta to vnima a ze sa na mna dcerka prisala.
Ako pise @strapco13 personal nestratil ani sekundu casu, dceru mal bud manzel alebo ja, oni ju nemuseli "riesit" a uz vobec nie umyvat. Vsak nebola spinava 😀
(nerodila som na SR, nekritizujem, nemudrujem, len sa vyjadrujem k tomu, ci sa to da alebo nie a ci to ma zmysle alebo niie)

xlucia
31. júl 2012

@strapco13 mne to nehovor, mne mlasieho zaockovali na TBC potajme, kym som si isla zobrat tanier s obedom. ked som isla rodit starsieho prisla som s perfektne rozbehnutym porodom a nakoniec som aj tak skoncila cisarakom.
ked som sa pytala ze co mi idu pichnut, tak ze "co sa starate, aj tak tomu nerozumiete", alebo sup sup horeeeeee, ked som sa prechazdala. hovorim ze naco??? ze "staci ked si lahnete, a date nohy od seba" 5x som sa pytala kym mi odpovedali ze chcu prepichnut vodu a nech otazkami nezdrzujem, PAN DOKTOR PRIMAR ma este vela prace...
ja tomu hovorim ze ako na dobytcaku. treba zlepsit vela veci, a ovela dolezitejsich ako to na co sa pyta autorka, ale aj toto. ja som tiez velmi chcela dieta k sebe.... komenatare ani nebudem pisat, bo sa zas rozculim.
minimalne ma totalne serie, par don na vyraz , ale je to tak, ze tehotnu zenu povazuju za pacientku. pritom ide rodit, nie je chora. ved vies co myslim

luly13
31. júl 2012

@strapco13 bohuzial, ohladom ba porodnic musim dat @xlucia za pravdu. Rodila som pred dvomi rokmi. Bol taky natresk, ze akonahle ma zasili, putovala som na dve poporodne hodiny na chodbu, cez nohy prehodeny zupan,lebo ina uz bola na rozpad. Okolo chodili vzdychajuce mamicky s oteckami. Maleho zobrali. Nehladiac na to, ze na sestonedeli nemali izbu, takze som 24 hodin stravila na gynekologickom, leziaca na izbe s pacientkami. To je,zial , realita ba porodnic.
Teraz vsak menim porodnicu a idem spravit vsetko preto, aby to skoncilo tak, ako pises. No asi najvacsie pricinenie bude, ak sa budem modlit, aby v ten den vela bab nerodilo 😅 . Zial...

strapco13
31. júl 2012

@luly13 ja viem aka je realita..co uz ked si politici myslia, ze tak malo porodnych sal staci na BA ..ale natresk je vsade, aj ked mensi
ale preco by dieta nemohlo byt na gynekologii s matkou? alebo preco by nemohla ist matka domov? v zahranicny bezne..a uz aj na slovensku..ambul porod..prides, odrodis, ak je matka a dieta OK ..preco byt tam? ved co take robia zo zdravym dietatkom a matkou? nic..len sleduju..a to mozu aj doma 😉

inkinka
31. júl 2012

@strapco13 jej, to som rada, ze si prispela do tejto temy 🙂 citala som, ze pupocna snura je este pol hodiny po porode funkcna, dodava dietatu posledne ziviny a kyslik, takze dieta ma cas sa adaptovat na nove podmienky a zacat dychat samo, bez plieskania po chrbte. Budem rada, ak nam napises o tomto nieco viac. Aby buduce odvazne matky ked si budu chciet presadit prilozenie mali padne argumenty, s ktorymi by sa im lahsie celilo namietkam odbornikov, preco to nie je potrebne.

petacvicka
autor
31. júl 2012

Baby len nerozumiem tomu, vy tu pisete ze aj bez prestrihnutia pupocnej snury prilozia babatko na maminu. Vcera som bola na kurze a pytala som sa lekara presne na prilozenie este spinaveho babatka bez prestrihnutia a ma vysmial ze ako ho tam maju prilozit ked pupoc.snura je strasne kratka na to aby to urolbili. Proste sa potom na mne vsetci bavili aka som hlupa! Presviedcali ma ze naco budu prikladat spinave, vsak si babatko uzijem az az a ze budem chciet oddychovat po porode. Plno argumentov preco to nie je dobre... Ale... vraj mali ale len "par" zien na porodnici s touto poziadavkou.... ze to moc zeny nechcu...
Este sa vas opytam pisali ste niektora porodny plan? Ja by som ho asi napisala uz len koli tymto poziadavkam aby mi ich urcite splnili. Lekar povedal ze staci pocas porodu povedat ze chcem prilozit babo ale pochybujem ze to budu v takom zhone respektovat....

strapco13
31. júl 2012

@inkinka skus http://najmama.aktuality.sk/clanok/229455/pupoc...
Novorodencove pľúca existujú v "kompaktnej forme" , vhodné pre život v maternici. Keď sa dieťa narodí, placenta a pupočník pulzujú ešte 20 min, dodávajúc obrovské množstvo krvi do tela dieťaťa. Tieto návaly krvi sú presne to, čo potrebujú pľúca novorodenca , aby sa rozpínali. Žiaľ, mnohé nemocnice, ani lekári nerozumejú tomuto mechanizmu a zapájajú sa do predčasného prestrihnutia pupočníka - často už po jednej minúte od narodenia.Bez toho návalu krvi z placenty novorodenec trpí poklesom krvného tlaku, keďže jeho pľúca sa nemôžu otvoriť tak, ako by mali, vytvárajúc reťazové reakcie efektov, ktoré môžu zahŕňať poškodenie mozgu a pľúc.
Okamžité prestrihnutie pupočníka môže spôsobiť hypotenziu, hypovolémiu a detskú anémiu, majúc za následok kognitívne deficity. Niektorí sa dokonca domnievajú, že vzostup autizmu môže mať súvis aspoň z časti so skorým prestrihnutím pupočníka.
Vzťahujúc sa k tomuto článku:
Keď sa dieťa narodí, jedna z prvých procedúr je stiahnutie a prestrihnutie pupočníka. V nemocniciach sa tento úkon často robí už do 30 sekúnd pretože sa verí, že to zmenší riziko vykrvácania u matky a riziko vzniku žltačky u dieťaťa.
Pupočník sa často sťahuje skôr z dôvodu odoberania pupočníkovej krvi pre rôzne medicínske či komerčné účely.
Avšak výskumy stále viac odhaľujú, že predčasné prestrihnutie pupočníka skôr ako prejdú celé dve, či tri minúty, oberá vaše dieťa o tak potrebnú krv a kyslík.
Dnes neexistuje žiaden konsenzus o tom, kedy je optimálny čas na prestrihnutie pupočníka po pôrode, hoci už pred 200 rokmi v r. 1801, Erasmus Darwin (starý otec Charlesa Darwina) zdieľal múdre slová k tejto téme, ktoré boli z veľkej časti prehliadané:
"Ďalšia nebezpečná vec pre dieťa je stiahnutie a prestrihnutie pupočnej šnúry veľmi skoro; ktorá sa má ponechať vždy až pokiaľ dieťa nielen pravidelne dýcha, ale až kým celkom nedopulzuje. V opačnom prípade je dieťa omnoho slabšie, ako by malo byť, o porciu krvi, ktorá ostala v placente a ktorá mala byť v dieťati."
Pridusenie dieťaťa pri pôrode?
Jeden z hlavných argumentov pre odloženie stiahnutia pupočníka má súvis s tým, ako dieťa dýcha pred a tesne po narodení.
Pred narodením sú pľúca dieťaťa plné tekutiny a prúdi nimi veľmi málo krvi; dieťa dostáva kyslík od svojej matky cez placentu a pupočník. Táto placentárna kyslíková podpora pokračuje aj po narodení dieťaťa až pokým pľúca nezačnú fungovať a dodávať kyslík - a to je vtedy, keď sú naplnené vzduchom a všetka krv z pravej strany srdca preteká cez ne.
Po narodení, keď dieťa plače a je ružové, cievy pupočníka sa stiahnu samé. V tomto intervale medzi narodením a prirodzeným stiahnutím pupočníka, sa krv privádza z placenty, aby zabezpečila prúdenie krvi v pľúcach dieťaťa. Tento prirodzený proces chráni mozog dieťaťa zabezpečením neustáleho dodávania kyslíka z dvoch zdrojov až pokiaľ ten druhý zdroj nefunguje správne.
Akokoľvek, podľa Georga M.Marleyho, M.B., Ch.B., FACOG z Cordclamping.com, okamžité stiahnutie pupočníka pri pôrode okamžite "odstrihne" prívod kyslíka a dieťa sa dusí až pokým pľúca nezačnúfungovať. Krv, ktorá by normálne pritekala, aby zabezpečila pľúcnu cirkuláciu, zostáva stiahnutá v placente a dieťa "sťahuje" krv zo všetkých svojich orgánov, aby naplnilo pľúcne cievy.

Pokým väčšina donosených detí majú dostaok krvi na zabezpečenie funkcie pľúc a prevenciu poruchy mozgu, ten proces ich často ponechá bledé a slabé. Pre nedonosené deti je ten proces ešte viac devastujúci.
Bez ohľadu na čokoľvek, okamžité stiahnutie pupočníka bude mať za následok určitý stav pridusenia a stratu objemu krvi, pretože:
1. Úplne "odstrihne" prívod kyslíka do mozgu dieťaťa z placenty pred tým, ako pľúca začnú samé fungovať.
2. Zastaví placentárnu transfúziu - prenos obrovského objemu krvi (až 50% nárast celkového objemu krvi), ktoré je použité hlavne na cirkuláciu v detských pľúcach s cieľom naštartovať ich funkciu
Žltačka spájaná s okamžitým stiahnutím pupočníka
Uchovávanie cenného kyslíka a krvi novorodenca stiahnutím pupočnej šnúry predčasne má za následok riziko krvácania do mozgu a dýchacie problémy dieťatka. Bol tiež preukázaný ako prispievajúci faktor k:
- Autizmu
- Detskej mozgovej obrne
- Anémii
- Poruchám učenia a mentálnym poruchám
- Poruchám správania
- Ťažkostiam s dýchaním
Okamžité stiahnutie pupočníka bolo dokonca definované ako príčina poškodenia mozgu ktorá končí smrťou, podľa Morleyho.
Hľadáte prirodzené možnosti narodenia dieťaťa?
Po týchto ohromujúcich štúdiách o potenciálnom ublížení skorým stiahnutím pupočníka, WHO a FIGO (medzinárodná federácia gynekológov a pôrodníkov) ustúpili od praktizovania svojich pokynov

inkinka
31. júl 2012

@strapco13 velmi pekne dakujem, vycerpavajuca odpoved 😵 su to vazne veci, to su naozaj vazne argumenty, ktore by mali byt zohladnovane, ak si matka zela dotepanie pupocnej snury. Da sa tomu rozumiet teda tak, ze predcasnym prestrihnutim je novorodenec pripraveny o cast svojej vlastnej krvi, ktora bola v zasobe na naplnenie jeho pluc ? Cize sa stazuje aj tak uz rizikovy prechod na iny system okyslicovania organizmu a hrozia vazne poskodenia. Nechapem, preco sa potom pediatri viac nezasadzuju o zmenu tohto skodliveho zvyku, nechrania viac svojho maleho pacienta a nechavaju take vazne rozhodnutie na porodnikoch.
@petacvicka urcite si napis porodny plan, daj si ho podpisat vopred. Niekde na nete som videla velmi podrobny, skusim ho najst, pre inspiraciu 😵

strapco13
31. júl 2012

@inkinka pretoze na druhej strane pediatri tvrdia, ze prilis vela cervenych krviniek /tzv, polycytemia/ tiez ohrozuje dieta hyperviskozny syndrom- zvysene erytrocyty, hemoglobin, hematokrit, dieta na infuzii, hrozba poskodenia CNS, krce, zlyhanie srdca...
ze v prirode kazde zviera hned po porode prhryzne pupocnu snuru a nenechava sa dotepat pupocnik, no a zje sa placenta a plodove obaly 😅 ..no vsetko nemusime po prirode opakovat 😀 vynimka Tom Cruise, ten ochutnal placentu 😖 ..ale to je tzv lotosovy porod

nani7278
16. aug 2012

@strapco13 Začali ste veľmi zaujímavú tému... Jasné, že sa dá priložiť dieťatko hneď po pôrode na bruško, dá sa tam aj relatívne dobre ošetriť a sledovať, len by to bolo treba skúsiť. Náročnejšie je to v jedinom- pôrodná sála väčšinou nie je na dohľad z novorodeneckého oddelenia, teda aspoň prvých pár minút treba na dieťa dohliadať mimo "vlastného teritória", čo sa v súčasných podmienkach naozaj NIEKEDY nedá. Ale to je zase o dohode napr. s pôrodnými asistentkami, ktoré môžu bábo posledovať... Áno, niekedy sa môže stať, že je pupočník taký krátky, že nedosiahne, ale nie je to ani pravidlo, ani väčšina prípadov 😉 Ono je to podľa mňa ozaj o "koľajničkách", ktoré máme zadefinované ako notmálny postup roky... a že sa odvtedy vie kopu nového... to voľajako nehrá rolu, aj keď nerozumiem, prečo. Priloženie po pôrode má OBROVSKÝ význam pre bábo, maminu aj prítomného otecka a sledovať to je krásne. Je veľká škoda o tieto momenty prísť, dobiehať niečo je ťažšie, ako robiť veci v pravý čas. A niekedy sa dobieha naozaj veľmi, veľmi ťažko. No a čo sa týka toho, že zviera prehryzne pupočník hneď, to sa popýtam kompetentných 😉 , nezdá sa mi to, veď by mláďa vykrvácalo cez neuzavreté cievy a matka cez placentu...svorky a peány asi nepoužívajú 😵

nani7278
16. aug 2012

@petacvicka Asi som mala adresovať odpoveď sem, nejako som to pomotala 😒

bufy
19. sep 2012

Ahojte, neviete nahodou, ci v nemocnici na Kramaroch podporuju bonding? Dakujem 🙂

rienok
4. okt 2012

@strapco13 prosim ta, kde si rodila?

qtinka77
26. feb 2013

@bufy To by aj mna zaujimalo :o) Uz si rodila na Kramaroch? Dala by si mi prosim pekne info ako to tam prebieha s tymito "nadstandardnymi" poziadavkami? Bola by som Ti velmi povdacna.
Dakujem krasne :o)

bufy
27. feb 2013

@qtinka77 Ešte som neporodila,ale zevraj, ked stíhajú a mamička chce, tak bábätko prilozia. Ja by som velmi chcela, tak snáď to bude možné ;)

qtinka77
27. feb 2013

@bufy To je ale smutne, ze "ked stihaju".. a tie zeny, ktore pridu do casu, "kedy nestihaju" nemaju rovake prava ako ine?
Ja mam taku naivnu predstavu, ze y som chcela, aby nechali dotepat pupocnik a podobne...prisamfakt najradsej by som asi porodila doma...keby som sa nebala, ze ohrozim dieta...

bufy
27. feb 2013

Bolo mi povedane, ze vsetko zalezi od situacie. Mozno by bolo dobre si zazmluvnit porodnika a dohodnut sa priamo s nim. Ja by som tiez rada bola, kebyze nechaju dotepat pupocnik a bonding hned po narodeni, tak uvidim... Obcas sa stane, ze maju aj 13 porodov naraz, tak pre kapacitne miesta "nestihaju", tak to bolo myslene. Zena, ale pokial si nedava porod vyvolat, musi asi verit osudu, aby si jej babatko vybralo ten spravny cas 😉
@qtinka77

qtinka77
27. feb 2013

@bufy No ved to - ja nechcem zazmluvnovat iba preto, ze sa chcem vyhnut tomu, aby si porodnik moj porod casoval na svoju sluzbu a podobne...a uz mi len ostava verit, ze "lapnem" niekoho normalnejsieho...
Drzim Ti palce, uz to mas za par, ze? :o) Ak by si nezabudla, daj prosim potom vediet ako to prebiehalo.. :o)
Dakujem krasne :o)

bufy
28. feb 2013

Dakujem pokusim sa potom ozvat, aktualne som v 40tt, takze krpcek je ocakavny kazdym dnom 🙂
@qtinka77

qtinka77
28. feb 2013

@bufy No ved vsimla som si :O) A Ty si si niekoho zazmluvnila?

bufy
28. feb 2013

@qtinka77 Hej urobili sme tak pre istotu, totiz mala som komplikovane tehotenstvo a babatko sa mi otocilo dole hlavickou az v 39tt, takze hrozil cisarsky a nechceli sme nic nechat na nahodu.

qtinka77
28. feb 2013

Jeeej, tak super, ze sa otocilo, to je perfektne :o) A aj prezradis koho si zazmluvnovala? :o) Ak nechces verejne, tak do IP? Vdaka :o)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre