Čo môžem odmietnúť ako rodička?

lilyen2011
7. jún 2011

Baby, mám to už o 7dní a stále rozmýšľam, či pri pôrode môžem lekárovi povedať "nie" keď mi prikáže napr. kontrolu krčku na koľko cm som otvorená, alebo pri pôrode nástrih hrádze a pod. Máte s tým skúsenosti? Pri prvom pôrode som bola na "vzdychárni" 4dni, lebo voda mi nie a nie prasknúť a stále som bola len na 3-4prsty tak ma nechali čakať + vyvolávačky nezaberali... no tých prstokladov - kontrol som si užila za tie dni až až! Bolesť väčšia ako samotná kontrakcia, tak sa pýtam, či môžem odmietnuť toto vyšetrenie ak viem, že ešte nemám tlaky na konečník = nie sme v štádiu, že ideme von 🙂 taktiež ma zaujíma, či môžem protestovať proti nástrihu hrádze... (pri prvom ma nestrihali a úplne v pohode) - taktiež lekári (hlavne chlapi) to vraj robia automaticky aj keď netreba (čítala som, že doba hojenia po nástrihu je dlhšia ako keď sa roztrhnem do 1-2stupňa) Prosím poraďte, čo môžem ako rodička ovplyvniť a čo musím proste akceptovať a vytrpieť aj keď to nie je až tak potrebné. Ďakujem za všetky názory!!!

daniela1983
15. okt 2014

@marionelka a lekari to neberu?

marionelka
15. okt 2014

on sa mi pýtal či chcem rodiť . Ja som mu povedala že vedčinu ma ta rana boli, aj pri vyšetrení keď ma vyšetroval ma ta rana bolela . A preto napísal že odmietam klasický pôrod .Viac sme sa o tom nebavili ☹

daniela1983
15. okt 2014

@marionelka no tak sa s nim o tom pobav ako by si to chcela a ako si to predstavujes a opytaj sa ho na moznosti a odporucenia

dulkagabulka
17. okt 2014

Ako odmeitnuť separáciu od svojho dieťatka?
Žilina a okolie- dávam do pozornosti besedu Ženských kruov o bondingu http://zenskekruhy.sk/akcie/prednaska-bonding-m... . Dozviete sa o význame bondingu , praxi v slovenských pôrodniciach i o vašich rodičovských právach http://zenskekruhy.sk/akcie/prednaska-bonding-m...

jahodka_michaela
27. nov 2014

@didi35 v pondelok letom z UK na SR som v 6tt mozem odmietnut ten skener aj ked nemam viditelnw brusko alebo nieco ako tehotensku knizku? Dakujem za radu

dulkagabulka
1. dec 2014

Zamyslenie Zuzky Kriškovej: Občas sa stretneme s otázkou „Prečo sa ženy neohradia voči nezmyselným pravidlám ako „nesmiete vybrať dieťa z perinky“, „musí sa vážiť dieťa pred a pod dojčení“, „nesmie byť s matkou v posteli“ ...? Prečo si to tie ženy nechajú? Veď aké „musia“ a „nesmú?“ Náš názor, prečo to takto je Vám prinášame v tomto trošku dlhšom poste než zvyčajne: Uzatvorený hierarchický systém, podporený takými faktormi ako iným typom oblečenia (pacientky pyžamá, personál uniforma), obmedzený pohyb a styk s blízkymi osobami (dvere sú na guľu, návštevy sú možné len na chodbe bez akéhokoľvek súkromia), väčšina žien sa zotavuje z fyzických zranení (nástrih, cisársky rez), celkové vyčerpanie organizmu, ktoré je umocnene neustálym vyrušovaním v podobe upratovačiek č. 1 až x., vizít č.1 až x. a samozrejme starostlivosťou o novorodenca. V dôsledku nedostatku súkromia budia ženu aj cudzie deti - dochádza k spánkovej deprivácii. Trvanie personálu na triviálnych pravidlách (napr. pred vizitou gaťky dole, uterák musí byt schovaný, vložka čistá) umocňuje pocit dehumanizácie. Pravidlá sa zároveň môžu meniť a každá ďalšia osoba, s ktorou vstupuje žena do kontaktu môže trvať na inom súbore väčšinou nepísaných pravidiel. „Zavolala som si sestričku, nech mi pomôže s dojčením, tak mi ukázala ako si ho mám priložiť a potom odišla. Potom prišla ďalšia a tá mi vynadala, že ako to robím, že takto sa to nesmie.“ Dehumanizáciu podporuje aj absolútny nedostatok súkromia – do izby sa vchádza bez zaklopania, dvere musia byť otvorené, ľudia sa nepredstavujú a nemajú problém vojsť aj na toaletu alebo do sprchy. Pridajme k tomu strach o dieťa, ktorý môže mat reálny dôvoď - neviem dojčiť, dieťa ma žltačku, dieťa malo popôrodnú adaptáciu s komplikáciami až po strach vyvolaný pravidlami "ak nevypije na x-tý deň y-ml mlieka, tak vás nepustime domov". Organizmus ide na úplný pokraj síl a šetrí si energiu na podstatné veci. Dôstojnosť je luxus, ktorý si nemožno dovoliť. To čo by sme v za bežných podmienok nestrpeli a bolo pre nás neprípustné sa stáva normálnou a bežnou realitou života. Mnohé ženy využívajú humor na odľahčenie inak nenormálnej a neprijateľnej situácie „Normálne som veľmi hanblivá, ale tam keď niekto vošiel do izby, už som rozťahovala nohy, lebo som si myslela, že sa mi tam chce pozrieť. A on sa na mňa pozeral, že čo robím, že len prišiel skontrolovať radiátor.“ V týchto podmienkach nie je ťažké uveriť, že pravidlá „musím“ a „nesmiem“ sú reálne. Tak ako v Stanfordskom experimente študenti uverili, že sú väzni alebo dozorcovia. Odpor voči systému sa tak stáva nesmierne ťažkým. Prežitie sa obmedzuje na „tu a teraz“. Podstatná je len táto chvíľa a treba ju prežiť s najmenšou možnou ujmou. V závislosti od celkového fyzického a psychického stavu ženy, špecifických a náhodných okolností a „nástrojov“, ktoré má k dispozícii (napr. právne povedomie o svojich právach, podporu blízkej osoby, rovnako naladenú spolubývajúcu, bezproblémové dieťa atď..) potom žena vie týmto pravidlám čeliť a buď ich porušuje potajme, alebo volí otvorenú formu konfliktu (toto býva málokedy a ženy si väčšinou tiež vyberajú, do ktorého boja sa pustia). V zásade však možno skonštatovať, že neexistuje človek, ktorý by bol odolný voči takémuto nastaveniu systému. Nie je to teda chyba žien, že sú príliš slabé, alebo slaboduché keď sa podriaďujú nezmyselným pravidlám. V stave v ktorom sa nachádzajú je to totiž stratégia prežitia. Problém je v systéme, nie v ženách. Je dôležité si to neustále pripomínať, inak sa dostávame do kruhu v ktorom obviňujeme tých, ktorých práva boli pošliapané, že nemali dostatok síl, aby sa takémuto správaniu ubránili. Tento postoj upevňuje systém a nerovnovážne rozdelenie moci. A tak sa z tých, ktorý by mali poskytovať starostlivosť stávajú dozorci systému a tie, pre ktoré bol systém vytvorený a mal im poskytovať starostlivosť sa stávajú jeho obeťami. Systém sa stáva samostatnou entitou, konštruktom, ktorý vytvára obludné kombinácie správania a mechanizmy, ktoré zbavujú humánnosti všetkých jeho aktérov – zdravotníkov aj nás ženy. Prvým krokom k zmene je, že si tento fakt uvedomíme. Neobviňujme ženy, zmeňme systém! Zuzka Krišková

kamanima
2. dec 2014

neviem si predstaviť, že by mi ako lekárke rodičky odmietali štandardné vyšetrenia. to je ako keby si išla k obvodnej s bolesťou hrdla a odmietla, aby sa ti do toho hrdla pozrela. keď to je potrebné urobiť, tak prečo sa priečiť. lekári majú skúsenosti, mnohí desiatky rokov praxe. a vedia čo je dôležité robiť na rozdiel od vystresovanej pacientky. keď odmietaš lekárske postupy, roď len s dulou doma. je to dobré riešenie

dulkagabulka
2. dec 2014

@kamanima čo považuješ pri pôrode za štandardné vyšetrenia a postupy, ktoré by ženy nemali odmietať?

seahorse27
2. dec 2014

@kamanima Ja som sa napr. s mojim porodnikom dohodla, ze ma pocas porodu bude vaginalne vysetrovat len vtedy, ked ja uznam za vhodne, ked budem citit nejaku zmenu. Mala som ale dohodnuteho lekara, urcite by mi v tomto nevyhovel hociktory lekar, kebyze len tak dofrcim do porodnice, ze rodim. Pri prvom porode som lekara dohodnuteho nemala a teda tych vystertreni od X ludi pocas mojho dlheho porodu bolo neurekom a boli dost bolestive. Preto som teraz stavila na istotu a poriesila som to takto. Lekar mi v pohode vyhovel.

dulkagabulka
18. jan 2015

Že bábätko treba najprv vyšetriť a až potom môže ísť k mame? A kto povedal, že tieto dve veci sa vylučujú? Máte právo požadovať poskytovanie starostlivosti, ktorá vám zabezpečí najvyššiu možnú mieru zdravia. Separácia je škodlivá. Bábatko po pôrode patrí mame. Vyšetriťapgar skore sa dá na tele mamy, váženie a meranie a ostatné úkony omnoho omnoho neskôr. Až po privítaní, samoprisatí a nadojčení.

dulkagabulka
27. jan 2015

Vynikajúci rozhovor /aj / o ochrane panvového dna a hrádze pri pôrode . Prinášame vám dlhoočakávaný rozhovor s austrálskou pôrodnou asistentkou, pedagogičkou a vedkyňou Hannah Dahlen. Hannah sa v rámci pôrodnej asistencie špecializuje na témy týkajúce sa ochrany hrádze a predchádzania poranení pri pôrode. Jej výskum ochranného účinku teplých obkladov na hrádzu pri pôrode bol zaradený v Cochrane metaanalýze o ochranných technikách počas pôrodu. Pýtali sme sa Hannah na jednotlivé pôrodnícke postupy, najbežnejšiu polohu počas pôrodu z hľadiska fyziológie ale aj na prípravu hrádze pred pôrodom. Prečítajte si tento rozsiahly rozhovor
http://zenskekruhy.sk/rozhovory/rozhovor-hannah...

dobromila
2. feb 2015

@kamanima "vystresovaná pacientka" na rozdiel od lekára cíti, čo sa s ňou práve deje...

zuzka2388
3. feb 2015

Myslite ze mozem odmietnut napr ak tam pocas mojho porodu pride 20 medikov a ja si to neprajem??

dulkagabulka
4. feb 2015

@zuzka2388 samozrejme, že môžeš

janka9988
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
wewe8584
9. feb 2015

Baby, myslite si, ze mozem odmietnut vyskocit na porodne kreslo, ked nebudem chciet rodit poleziacky alebo v polosede, ale v nejakej pre mna pohodlnejsej polohe? Odmietla to uz niektora?

evittam
9. feb 2015

@wewe8584 No u nas asi tazko,bohuzial. A ako chces rodit,len tak pre zaujimavost,aby mal aj lekar k dietatu ten najlepsi pristup,a ked ta bude musiet sit?!

bluka2
9. feb 2015

@evittam Viem, ze to nebolo mne, ale zareagujem: Rodila som na kolenach na jogamatke s hlavou zapretou o postel. Dieta chytili, vymotali sme sa, lahla som si na postel, ze ci treba sit... a nebolo treba. Nevidim problem, akakolvek pozicia je dobra, co vyhovuje rodicke. (Nebolo to na SK)

evittam
9. feb 2015

@bluka2 Ved som pisala,ze u nas! 😉 Nie su na to podmienky,o nejakej jogamatke môzme snivat...

slniecko77
9. feb 2015

@wewe8584 zlatik...ak budes mat chut sa podelit po porode...celkom ma zaujima porovnanie porodu v UK a na Slovensku.. 🙂

lauricka
9. feb 2015

@zuzka2388 ano, samozrejme

zamilion
9. feb 2015

@dulkagabulka pred desiatimi rokmi som sa v prešovskej starej pôrodnici pohádala s neonatologičkou pre jej prihlúple príkazy, že mám dojčiť každé tri hodiny (dcéra spávala 4 hodiny), že ju mám nosiť vážiť, že nemám s ňou spať v posteli, že dva dni po sekcii mi ju nemôžu nechať na roomingu.... doteraz sa spustí samoser, ked si na to spomeniem. vtedy som jej povedala, že je to moje dieťa a moje rozhodnutie, tak na mňa vyletela, že či jej podpíšem papier, že odmietam lekársku starostlivosť pre dieťa? ja som jej to vrátila, že ona je povinná má pred zdravotníckym úkonom informovať, čo ide robiť a za 3 dni to ešte neurobila. ked chcela spustiť ďalšiu tirádu, rovno som jej povedala, že jej arogancia narazila žiaľ na právnika, ktorý vie, aké má práva. až vtedy sklapla a odišla, dalšie dva dni sa neukázala a ani žiaden iný lekár z neonatológie, len usmiate sestričky za mnou chodili, aj prepúšťaciu správu dieťaťa mi dal gynekológ.
je to veľmi veľmi smutné. teraz som tehotná zas a som veľmi zvedavá, čo ma v tej pôrodnici opäť čaká. nechystám sa tam ísť s napísaným pôrodným plánom, ale s napísaným plánom starostlivosti o novorodenca.

dulkagabulka
9. feb 2015

@zamilion tak to ti odporučam "Pôrodné prianie- prílohu k informovanému súhlasu" poslať ešte pred pôrodom doporučene na riaditeľstvo nemocnice so žiadosťou, aby vyrozumeli podriadených na pôrodníckom a novorodeneckom oddlení, čo si želáš, ked prídeš rodiť. Odvolať sa pritom môžeš na medzinárodný Dohovor o ľudských právach a biomedicíne, Zákon o zdravotnej starostlivosti /preštuduj si časť o Informovanom súhlase/ , tiež Zákon o rodine /si zákonný zástupca dieťaťa/..
Toto prianie by malo byť považované za tvoje "predchádzajúce prianie" . Ak bude dokázateľne doručené, bude i následne vymáhateľné odčinenie za jeho prípadne nedodržanie
. Obiduvujem tvoju odvahu vzoprieť sa pred toľkými rokmi lekárovi. Mnohí to nedokážeme ani teraz.
Držím velke palce.

zamilion
9. feb 2015

@dulkagabulka ďakujem za radu 🙂
nuž ako druhorodička som sa vzoprela, ja som totiž naučená "bojovať" na súdoch a som cholerik. no principiálne ma hnevá, že za niečo prirodzené treba bojovať a že lekári pri tej profesnej deformácii nejako strácajú ľudskosť.

dulkagabulka
11. feb 2015

Rešpektujúci personál vás podporí v kontakte koža na kožu aj po cisárskom . Nie je pravda, že sa to nedá. Kde je vôľa, tam je cesta. Verím, že aj u nás to raz bude možné.
V ramci temy_ Ano, môžete odmietnuť separáciu aj po cisárskom.

https://www.facebook.com/video.php?v=7762664557...

dulkagabulka
28. máj 2015

Dnes je medzinárodný deň akcie podporujúcej zdravie žien ( the International Day of Action for Women’s Health). Vzhľadom na závažné porušovanie ľudských práv žien pri pôrode vznikla jeho modifikácia - Deň proti pôrodníckemu násiliu (obstetric violence). Tento pojem - pôrodnícke násilie sa používa najmä v Španielsku a krajinách latinskej ameriky. Vo Venezuele je tento pojem dokonca právne zakotvený. Svetová zdravotnícka organizácia používa pojem - nerešpektujúce a hrubé zaobchádzanie so ženami (disrespect and abuse). Tieto pojmy majú však rovnaký obsah a vychádzajú z ľudskoprávnych a medicínskych štandardov, respektíve ich porušovaní. V nasledovnej infografike (v anglickom jazyku) sú popísané základné atribúty čo všetko sa považuje za pôrodnícke násilie a aké ma dopady na život žien. Za významný v tejto infografike považujeme fakt, že porušovanie práv nie je predostreté ako individuálne zlyhanie osôb poskytujúcich zdravotnú starostilvosť, ale ako forma inštutucionálneho násila a teda ide o systémové pochybenia. http://us2.campaign-archive1.com/?u=00529ca3c34...

any395
29. máj 2015

Dávam do poozornosti, všetci sú vítaní 🙂
BRATISLAVA - zajtra 30.5. o 10hod. - prednáška Všetko o pôrode a o 16hod. II. prezentácia nového združenia IPASK.
https://www.facebook.com/pages/Iniciatíva-pôrod...
http://www.porodnaasistencia.sk/index.php?a=akt...
SP.NOVÁ VES - utoroky - pravidelná PFP na pôrod a v piatok 5.6. o 17hod. prednáška Všetko o pôrode.
http://www.porodnaasistencia.sk/index.php?a=akt...

dulkagabulka
3. okt 2015

Slovenská pôrodná asistentka na príprave k pôrodu rozprávala ženám príbeh, ako jedna pacientka v ich pôrodnici porodila v polohe v kľaku na štyroch . Hovorila to nie ako súhlas s postupom odporúčaným medzinárodnými organizáciami, nie ako podporu prirodzených procesov. Hovorila to s opovrhnutím a s dovetkom: " Predsa nie sme zvieratá...". ..Milé pôrodné asistentky, uvítame od vás, aby ste to boli práve VY, kto ženy podporí v prirodzenom. Doktor Odent vraví, že k ľakému priebehu pôrodu prispeje práve proces, v ktorom sa zo sofistikovanej dámy žena zmení na samicu. Očakávame od vás podporu žien. Nie podporu systému využívajúceho poškodzujúce praktiky.

dulkagabulka
3. okt 2015

V súvislosti s poskytovaním pôrodnej starostlivosti dochádza na Slovensku k vážnym porušeniam ľudských práv žien, ktoré majú často systémovú povahu. Porušenia sa týkajú všetkých ľudských práv prítomných pri pôrodoch – napríklad práva na ľudskú dôstojnosť, na ochranu zdravia, na ochranu súkromného a rodinného života, na informácie, na rovnosť a nediskrimináciu, práva nebyť podrobená násiliu, neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu a i. Porušujú ich jednotliví zdravotnícki pracovníci a pracovníčky, zdravotnícke zariadenia, ale aj štát, Vyplýva to z dvojročného monitoringu a výskumu, ktorý realizovalo združenie Občan, demokracia a zodpovednosť v spolupráci s občianskym združením Ženské kruhy. Publikácia Ženy – Matky – Telá: Ľudské práva žien pri pôrodnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku je prvou publikáciou na Slovensku, ktorá sa zaoberá pôrodnou starostlivosťou v SR z pohľadu ľudských práv žien. http://zenskekruhy.sk/temy/respekt-slobodna-vol...

dulkagabulka
25. nov 2015

25. november je svetový deň eliminácie násila páchaného na ženách. Niekedy je prvým krokom k zastaveniu určitého druhu násilia jeho pomenovanie. Aj mocenské správanie pri pôrode, ktorý je v živote ženy špecifickým obdobím, je formou násilia. Ignorovanie ženinej integrity, vykonávanie zásahov do jej tela bez jej súhlasu je formou násilia. Zastrašovanie, manipulácia, popieranie ženiných pocitov, nepodanie adekvátnej anestézy (tak ako to odporúčajú medzinárodné zdravotnícke štandardy) je formou násilia. Cieľom nie je obviňovanie ale žiadosť o zmenu. Prinášame vám svedectvo jednej ženy. http://zenskekruhy.sk/pribehy/svedectva/naozaj-...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre