Epidurál. Áno alebo nie? Ako sa rozhodnúť?

lunana
11. aug 2010

Odporúčate rodiť s epidurálkou alebo radšej bez? Stále sa neviem rozhodnúť, či si ju dať pichnúť, alebo nie.

sylvia20
13. apr 2012

je to velmi individualne a nikdy nevies ako to dopadne.....ja som mala EPI , rodila som 12 h a vobec mi nepomohla , bola som stale na monitore a lezat na chrbte s kontrakciami bola katastrofa, neskutocna bolest chrbta a nakoniec som skoncila sekciou, ale stalo to za to a kludne by som si to teraz zopakovala 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
na bolest zabudnes , ale to krasne babatko bude stale s Tebou 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
takze, ak by som rodila druhy krat, rozhodne bez EPI 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
drzim palce, nech to dobre dopadne, nech uz sa rozhodnes akokolvek 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

elka74
13. apr 2012

ja som rodila 4 krát bez EPI, nedala som si ju z jediného dôvodu a to je strach z ihiel.. vydržím akúkolvek bolesť, len nech na mna nikto nevyťahuje ihly 🙂

papuka
13. apr 2012

u nas v žiari nad hronom stoji EPI 130,- Eur

sona_123
13. apr 2012

Ahojte baby, ja mam porod pred dverami. cerstvo si spomynam na bolesti pri prvom porode. tiez som bola hrdina a stale som si hovorila, ze epiduralku nebudem potrebovat/ale pre istotu som mala vsetko vybavene, keby ju bolo naozaj treba/. ale po 4hod neskutocnych bolesti, pri 35 stupnoch, ktore boli na porodnej sale, som bola statna, ze som sa konecne otvorila a mala moznost si ju dat pichnut. bolesti prestali a ja som sa osprchovala a poprechadzala, co urychlilo cely porod a do 2hod som porodila nasho nezbednika. ja som urcite za, ale je pravda, ze kazdy porod je iny a niektore vydrzia viac, ine menej.

macuka
4. máj 2012

ahojte citam tu rozne nazory, ktore si uplne protirecia, a nemali by sme sa porovnavat ani pretekat kto co napise..Pisat svoje skusenosti je najlepsie, a precitat si skusenost ineho a pochopit..Ved ozaj kazda mame citlivost niekde inde. Ja som rodila prve z EPI a nelutujem, pichli mi to sice neskoro lebo nebol volny anesteziolog, ale ked prisiel a pichol uplne som sa uvolnila od strachu, bolesti, a zaspala som..Potom som lahsie vytlacila dietatko. Ten lekar bol spicovy strasne mi pomohol teraz o mesiac rodim a okamzite idem za nim, aby mi zase pomohol, lebo kontrakcie ma uplne znicili pricom som sa neotvarala poriadne..Triasla som sa z tych kontrakcii tak, ze ma nemohli zastavit, telo bolo uplne v soku z takej bolesti ktoru som v zivote nezazila a to som toho dost zazila.. ☹ Neni to lahke, provorodicka nevie do coho ide, ale druho uz ano..Ja viem a preto bez EDU nechcem ist na rodit, ak je to mozne a pomoze to...Nemala som ziadne bolesti hlavy, ani bolest v chrbte, citila som ten vpich na chrbte este dlhsie, ale to sa zahoji..

lubicakovac
4. máj 2012

ja som si ju nedala, lebo sme na ňu nemali, ale kedže som mala také silné kontrakcie a aj komplikovaný pôrod, čo si pre tú bolesť ani nepamätám, tak teraz by som si určite na ňu našetrila, aby som sa fakt mohla sústrediť

sympa1
4. máj 2012

u nas ju davaju zadarmo. aj tak som si EPI nedala, ani pri prvom porode, kedy som myslelal ze pri porode zomriem..to som si len myslela...ale nakoniec pri nejakej tej bolesti to slo..pri drohom som uz vedela ale vedela som aj to ze to pojde rychlejsie ako pri prvom..a tak aj bolo...od prvych riadnych kontrakcii za 15 minut bola viktorka von...a keby som este niekedy rodila..tiez by som si nedala...samozrejme si myslim ze pri komplikovanych porodoch ano

e9
4. máj 2012

môj prvý pôrod bol brutál,6 rokov som sa preto neodhodlala na druhé dieťa!!! Keď som sa dozvedela o epidurálke,išla som do toho. To bola nádhera,ten pôrod som si doslova užila a s úsmevom!!!
Načo sa trápiť,nie sme v 15.storočí. 🙂 🙂 🙂

vinifred
4. máj 2012

..ešte že to robenie detí nebolí,inak by sme vyhynuli.. 😀

danjelca
4. máj 2012

tak ja ju budem mať zajednanú určite.
Už len z toho dôvodu že som prvorodička a neviem povedať že ano, tuto bolesť zvládam....a kedže chcem mať aj druhé dieťa, tak nechcem sa k nemu odhodlávať 6 rokov len kvôli tomu že si telo zapamútá tu bolesť a bude mať blok.
mamičkám, ktorým sa podarilo bez a bolo to =ĺahké -gratulujem avšak to nič neznamená pre tie, ktoré pôrod taký ľahký nemalai a riadne sa potrápili.
A tiež by som chcela pri pôrode vnímať a nie sa iba triasť od unavy bolesti a podobne.

dejka77
4. máj 2012

Ja som rodila bez epi, pred porodom som to samozrejme zvazovala kedze som nevedela do coho idem, ale nakoniec som sa rozhodla, ze ju nechcem. Porod bol v pohode, bolest sice dost silna, nebudem sa hrat na ziadnu hrdinku, ale keby som to mohla vratit spat tak urcite by som sa rozhodla rovnako. Aj som sa rychlo otvarala, tak naco riskovat, ze mi to spomali porod. Znama si ju dala pichnut pri prvom porode a nakoniec to skoncilo cisarskym rezom - toto som riskovat nechcela. Myslim, ze je to hlavne o pristupe zeny ako o tom uvazuje a tiez v akych podmienkach rodi.

pe
4. máj 2012

mne dala kamaratka vybornu radu a ja ju posuvam dalej - radsej si to vopred zaplatit, ked si ho predsa len nedas, vratia ti peniaze, ale ak zistis, ze tie bolesti nevies vydrzat, nie je problem, porod sa aj da vydrzat, ale mna velmi bolelo sitie, bola som rada, ze mam epi...

liviana1111
4. máj 2012

ja sa pripajam k tym ktori su proti,ja som odrodila prve dieta tak, ze kontrakcie som mala dva dni a dve noci po dvoch vyvolavackach sa mi este viac zhorsili a zvysili bolesti,ale epidural pichaju az pri samotnom porode,ked sa zena zacina otvarat,lebo urcite by mi nepichli epidural hned prvy den,problem bol v tom, ze som sa neotvarala,a tak ked som treti den uz ako tak po prebdenych dvoch nociach sla na salu ,lebo uznali ,ze uz asi cakat nebudu moct,prepichovali aj plodovu vodu a ja som bola uz taka vycerpana, ze som myslela, ze malu ani nevytlacim,tak ked prislo k samotnemu porodu,bolo to na tri nadychy a mala vypadla ani neviem ako,a to by mi ani tu epiduralku nestihli podat, lebo samotny porod bol tak rychly,ze ja som pomaly o nom ani nevedla... v celku mozem povedat, ze neprijemne bolo len sitie a to som bola opichana lokalne pri siti aj tak to bolelo ..tie co hovoria o epidurale si myslim, ze by mali rovnako easy porod bez neho ,len nevedia, ze to tak moze byt a pride im, ze im ta epidrualka pomohla ,hoci bez nej by to bolo o tom istom.Pretoze mna samotny porod vobec nebolel!! Ale kolko ludi tolko chuti.A kto ma kopec bubakov,tak preco nie. Treba si zaplatit vsetko co nam marketing ponuka a naco mame chut. Tato tema bude a je vzdy nevycerpatelna.A bude to stale doookola o tom istom.Tie ktore su proti maju nato patricne dovody a tie ktore si epidrual pichli nevedia, aky je porod v pohode bez nej, lebo vsetko prikladaju epiduralu.

inka1903
4. máj 2012

ak sa mozem pridat prvi porod bez epi rychli da sa povedat ze az perfektni co som pocula od zien ktore sa trapili obdivujem ich ze ajtak nechcu epi,druhy porod s epi mala som strah aj napriek tomu ze mi dok hovoril ze bude este lepsi ako prvi,epi mi pichli skoro na poslednu chvilu aj to som si ziadala zbehlo sa to tak rychlo ze ani som nevedeka a syncek na svete ale mozem povedat ze pred pichnutim aj ked len asi tak 15 minutove bolesti ale ridne po epi ulava a sitie ako by ani nebolo,ja mvozem len odporucit baby preco mate trpiet ked nemusite ved prod je tiranie zien,

kamonika
30. aug 2012

Zdravim vsetky cakatelky.Ja sama som v ocakavani,po druhy krat.Pri prvom som epi nemala a nasledkom toho som s otehotnenim zahalala 8 rokov.Preco?Pri prvom porode som na vzdycharni vytrhla dosku zo steny.Maly sa nakoniec narodil kliestami,ako prvorodicka som pocuvala reci tipu,,to musi byt cisarsky,to nestihneme,koho zachranime ,jeden to neprezije....,Nastastie vsetko dopadlo dobre a maly 4,05 kg a 54 cm prezil,mna museli zasivat pod narkozou a na zadok som si sadla po 3 tyzdnoch a to naozaj neprehanam.Tak ak ma niekto chce presvedcit,aka je epi zla........neverim ,ze horsia ako moj porod.Co sa tyka vplyvu na dieta,keby to skodilo,asi by sa to nepouzivalo,nie?A ak ma dieta tazky prichod na svet,isto mu to neprida.Takze ja si teraz epi dam a verim,ze pomoze. Monika

angie267
31. aug 2012

ja som prve dieta rodila bez epi vtedy som o takej moznosti ani nevedela a druhe s epi a nedam na nu dopustit, porod som si vychutnavala plnymi duskami a pri prvom som myslela ze umrem od bolesti az som zvracala. takze urcite epi 🙂

zuzenka
31. aug 2012

Tiež som pri prvom pôrode mala epi, veľmi mi pomohla od bolesti, bez nej by som to asi nezvládla, nakoľko pôrod trval 19 hodín, silné kontrakcie...pri druhom som tiež chcela. len mi nestihli dať, lebo anesteziologovia mali toho veľa a keď prišli už povedali že nedajú, že už rodím, ale bolesť bola príšerná, aj potom som sa dlhšie zotavovala, pri prvom som hne´d behala...takže určite epi.

mata.g
2. máj 2013

Ja som sla na poucenie a na sale sa rozhodnem, podla toho ako to budem zvladat. Moja maminka ma neodhovara, ona by to vyuzila, keby rodila dnes.. Vtedy nemali take moznosti, hlavne pri vyvolanych porodoch.. 😉

enynka30
4. máj 2013

najlepsie su nazory typu: ,, MNA POROD VOBEC NEBOLEL" . A celych 9 mesiacov ste ani nevedelim ze ste tehotne, vsak?? tak naco pouzivate pocitac a chatujete na internete, ked zivot je ,, v pohode aj bez neho " ???

tajka1986
22. júl 2013

Hneď ako som zistila že som tehotná, som bola rozhodnutá že určite epidurál chcem. Prečo sa trápiť keď to ide aj bez bolesti 😝 ?? Sú tam riziká, ale to sú pri všetkom 😉 A bolo to to najlepšie rozhodnutie v mojom živote, pretože som rodila velmi dlho, skoro 22 h som mala bolesti, neotvárala som sa, malá nie a nie von, na konci som už bola taká vyčerpaná... Jediné šťastie bolo, že pri konci po epi som necítila bolesť, zaťala zuby, potlačila z posledných síl asi trikrát a malá kričala :D a o šití už ani nehovorím, vôbec neviem. Takže keby druhé baby, ani neváham 😝

kokorunecka
22. júl 2013

Epidurál som nemala,ani som nechcela... Niežeby som premýšľala nad tým aké sú vedľajšie účinky, ale mňa nič dokopy nebolelo a potom som bola sama na seba pyšná, že ako som to super zvládla.
@enynka30 Ale ja som fakt skoro nič necítila....

ika84
22. júl 2013

precitaj si knihu MIchael Odent - Znovuzrozeny porod a rozhodni sa sama

tanja7613
24. júl 2013

Urcite s epiduralkou. Aj ked na sitie mi uz prestala ucinkovat.... to bolo nieco strasne 16 stehov..ale tak miminko stalo za to. Inak pri samotnom porode som citila len velikansky pocit na tlacenie, volala som doktorov vravim ja rodim a ked uz sa sestricka (strasne podrazdena) rozhodla ist sa na mna pozriet zacala ziapat aj ona rychlo rychlo vidim hlavicku no tak zatlacila som asi 4 krat, babo vonku. Takze tak.. ale zas je to kazdeho vec ci sa rozhodne pre alebo proti...

krprtka
25. júl 2013

jednoznačne s epi...pôrod bol nádherný zážitok...2 som mala bez a 2 z epidurálom. Nedá sa to porovnať...odporúčam! 😉

e.lle
25. júl 2013

tiež som mala epi pri prvom a jednoznačne aj teraz 🙂

kofoluska
17. aug 2013

Rodila som bez epi a nelutujem. Nebudem sa tu hrat na hrdinku, bolo to tazke, ale som presvedcena o tom, ze pre svoje dieta som urobila to najlepsie, co som mohla. Od prvych kontrakcii po narodenie Janicka preslo dlhych 42 hodin, z toho 20 v miestami sialenych a neznesitelnych bolestiach. Keby som sa rozhodovala znova, opat by som rodila bez epiduralu.
Kazda mamicka by si mala uvedomit, ze aj jej dietatko pocas porodu trpi a ma bolesti. Tym, ze si ona da pichnut epi sice ulavi sebe, ale dietatu nie. Navyse kedze sa od pasa dole neciti, nedokaze mu pocas kontrakcii pomahat s prisunom kyslika.
Podla statistik pomerne casto porody s epi koncia cisarskym rezom, zvonom alebo kliestami. Tiez dost zavazny dovod preco pouzitie tejto analgezy naozaj dokladne zvazit a rozmysliet si vsetky rizika, ktore s nou su spojene. Lekari vam o nich nepovedia, nenasla som ich dokonca ani v informovanom suhlase, ktory som musela pred porodom podpisat (resp. v mojom pripade nesuhlasu). Tam bolo pisane len o moznych bolestiach hlavy, o tom, ze epi nemusi zabrat alebo ze miesto vpichu moze niekolko dni boliet.
Takze odporucam kazdej buducej mamicke dobre si rozmysliet, ci xce to najlepsie pre seba alebo pre svoje dieta. Pre mna bolo moje dieta na prvom mieste. Bolesti prejdu, ja som okamzite po porode na vsetko zabudla a vychutnavala si prve chvilky s mojim malym zlatickom na hrudi. Bol to neopisatelne krasny pocit, ze sme to spolocne zvladli a ze som mu pocas celeho porodu bola schopna pomoct ako sa len dalo, aby ani on z porodu nemal traumu.
Neviem, ci je to tym, ze som pocas tehotenstva bola pokojna a vela som spala, alebo je to prave tym, ze som pocas porodu myslela v prvom rade na maleho, ale Janicko je od prveho dna pokojne a usmievave dietatko, ktore s nami oboma komunikuje tym svojim novorodeneckym sposobom. 🙂

A na zaver pridam este konstatovanie jednej pani doktorky zo sanatoria Koch, kde som Janicka priviedla na svet a kde sme stravili nase prve spolocne dni. Bolest je odpovedou mozgu na vnutorne pochody v tele. Mozog nikdy nevyprodukuje vacsiu bolest, nez aku dokaze telo zniest. (Samozrejme neplati pre pripady, kedy vam porod vyvolavaju alebo kedy je jednoducho bolest vyvolana "umelo" - vtedy je to ine.)

silviavivien
17. aug 2013

ja mám dve deti ani pri jednom som nemala🙂 ani som nechcela ani má to nenapadlo...išlo to prirodzene rychlo dobre

miriell
19. aug 2013

Prvé dieťa som porodila bez EPI. NIKDY viac by som to už nezopakovala. Pôrod trval 35 hod, poslednú hodinu som prosila doktora, aby ma zabili, že už nevládzem a je mi všetko jedno - tak sa zľakol a dostala som vyvolávačku. Samozrejme, bolesti po vyvolávačke boli neskutočné a pri porovnaní s bolesťami pred ňou to bolo ako 100 a jeden. Na tie bolesti nikdy v živote nezabudnem a mám z toho psychický blok. Chápem, že sú ženy, ktoré mali krásny jednoduchý a ľahký pôrod - tiež som taký chcela mať - moja mama a starká odrodili do hodiny (!) všetky deti, tak som sa spoliehala na genetiku a na to, čo tu už bolo napísané - že odrodili milióny žien, tak odrodím prirodzene aj ja, vtedy som nemala žiaden blok z rodenia, lebo som nevedela do čoho vlastne idem - takže určite ten dlhý pôrod nebol spôsobený strachom....Opakujem, nikdy viac to nechcem zažiť...Bolesť je strašne subjektívna vec a keby som vtedy nebola hrdinka a nedušovala som sa, že to zvládnem aj bez EPI, tak som nemusela mať psychický blok z rodenia. Niekde som čítala, že vedci pri nejakom výskume zistili, že bolesť pri pôrode sa vyrovná bolesti, keď sa vám v tele naraz poláme 35 kostí (je to priemer, jedna necíti nič, druhá 70 "kostí")...Teraz ma čaká o pár týždňov/možno dní druhý pôrod - viem jedno, že bez EPI nejdem na pôrodnú sálu a je mi úplne jedno, že ten vrchol kopca, ktorý opisovala jedna maminka predo mnou, nevyjdem sama, ale na vrtuľníku - ja som si svoje už odtrpela a nevidím absolútne žiaden dôvod si zopakovať tak neskutočnú bolesť, ako som zažila. (A nie je pravda, že na tú bolesť z pôrodu zabudnete -mne sa to nepodarilo za 3,5 roka a šitie 19 stehov naživo po roztrhaní sa ani nedá vymazať z pamäte, pamätám si každé pichnutie a steh). Moja rada? Ak to pôjde ľahko a rýchlo, roďte bez EPI, ale keď budete mať pocit, že ďalej to už "nejde", tak ju majte v zálohe 😉

t1nka
22. aug 2013

Ahojte. Ja som pri prvom porode mala dohodnutú a zaplatenú epidurálku. Pri príjme mi povedali, že ešte nie je pôrod dosť rozbehnutý, čakala som v nemocnici asi 12 hodín. Povedala som si, že sa rozhodnem podľa okolností. Keď som si ju bola pýtať, lekár mi povedal, že už je na EPI neskoro. Pol hodinu na to sa náš syn narodil, mal cez 4kg, napriek si myslím, že sa to dalo v pohode vydržať. Pri druhom pôrode som si už bola istá, že EPI nepotrebujem. Odniesla som si poučenie z prvého pôrodu, že je to vo veľkej miere o psychike. Kontrakcie sú ako menštruačné bolesti, len lepšie v tom, že po chvíľke odznejú.
Väčšinu druhého pôrodu som trávila v pokoji doma, zavrela som sa do izby, bola som sama so sebou. Žiadne vyčkávanie v nehostinnej nemocnici, urobila som si sama aj prípravu. Do pôrodnice sme dorazili na poslednú chvíľu. Samotný pôrod bol rýchly a krásny. Cítila som kedy mám tlačiť, dokonca som naháňala lekárku, že už to ide. Mala som jednoducho pocit, že rozumiem, čo sa so mnou deje a zvládnem to. Bolesť je do veľkej miery subjektívna vec, nepotrebujem EPI, keď ju viem predýchať a navyše keď mi dáva pocit, že to mám pod kontrolou (napr. že tam nemusí stáť nejaký našepkávač, čo mi hovorí, že už rodím a že už mám tlačiť).

lenyy
22. aug 2013

no ja som taka rozporuplna v tejto otazke ale napisem ti moju skusenost. epi som chcela mat v zalohe a v podstate ked prisli prve kontrakcie uplne v pohode som ich vedela rozdychat, bola som na tri prsty otvorena a este som nad epi ani nerozmyslala ale "ukecali" ma na sale sestricky nech neblbnem a podobne. neviem teda posudit ake by to bolo v ramci bolesti bey epi ale pravda je ze s epi sa tie bolesti dala uplne v pohode yvladnut aj ked poslednu dobu porodnu resp. par minut pred samotnym porodom som uy citila bolest aj napriek epi lebo tam uz babo tlaci aj na lonovu kost a tam epi nezabere. ALEEE velke ale mam v momente-kontrakcii-vdaka epi som ich necitila a nevedela som kedy poriadne tlacit. bolo to moc neprijemne, stale som sa len pytala UZ, TEARAZ a podobne proste strasne som chcela tlacit v ten spravny moment ale nevedela som kedy. a porodne asistentky sa somnou nemali cas bavit lebo porod sa mi skomplikoval kedze mala isla von tvarovou castou tak tam bol stres a ja som sa citila bezmocne. strasne som im chcela pomoct spravnym tlacenzm ale ozaj som necitila kontrakcie. nakoniec mi malu vzlacila porodna asistentka tymi speci tahmi na brucho- niekto by to nazval ze sa mi valala po bruchu ale ja som jej vdacna. takze epi sama neviem v buducnosti, ale co sa bolesti tyka jednoznacne zabera.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre