Mám si dať epidurál?

nicka44
23. apr 2012

Zeny neviem sa rozhodnut, mam si dat epidural?:(( lebo ja som taky bojko citliva strasne, neviem..jmyslite ze to bez nej neprezijem resp bude to tak strasne?:D:((((..väcsinou vraj teraz ani nestgihnut dobre pichnut ze zbytocne si zaplatite a nic..poradte

renab
23. apr 2012

@nicka44 v Mt sa platí až po, takže ak nestihnú - neplatíš. a keď to potrebuješ a je to ešte možné, tak ti podajú epidurál prakticky kedykoľvek.

anjelicek26
23. apr 2012

@nicka44 - platis az ked by ti ho pilchli, na pripravu chod, podpis vsetky papiere a na rozhodnutie mas cas az na pocas porodu... mne ho oba razy dat jednoducho nestihli 😅 😅

evka4
23. apr 2012

@nicka44 ak mas tu moznost, ze si mozes epidural zaplatit dopredu a az pocas porodu sa rozhodnes, ci ho naozaj vyuzijes, v opacnom pripade ti vratia peniaze, tak ju vyuzi.
to, ako epidural pichnu a ako zaberie, je strasne individualne. to, ze niekomu nezaberie, nemusi samozrejme platit na teba. ja som rodila bez epiduralky, porod som mala relativne rychly a nemam z neho ziadnu traumu, hoci som sa strasne bala. epiduralku som planovala, ale pichnut mi ju nestihli 🙂 ale ak budem mat pri druhom dietati moznost, tak si epidural zabezpecim dopredu a v pripade potreby ho vyuzijem, pretoze ak by sa nahodou stalo, ze budem rodit 20 hodin, tak to si teda nedokazem predstavit a ked bude moznost, tak si tie bolesti ulahcim.

lili777
23. apr 2012

@nicka44 určite si zaplať. bol to super pôrod s epidurálom. Pri dcérke mi ho dali, ale už nezabral, lebo ona sa do 5 minút narodila, to bol hrozný pôrod. Zažila som oba a s epidruálkou to bolo super. ak ti nepodajú, peniaze ti vrátia. Určite si zaplať, nedá sa to porovnať

miriem
23. apr 2012

Ja som rodila bez EPI a uplne v pohode. Mna aj moj gynekolog strasil, ze si zbytocne vytrpim ale naozaj to nebolo vobec strasne. A ani by mi ho nestihli pichnut, lebo do hodiny od prichodu do porodnice bol maly na svete.
Ale ak sa uz teraz bojis, ze to nevydrzis, radsej si vybav a rozhodnes sa podla toho ako ti bude. Drzim palce.

anjelicek26
23. apr 2012

@miriem - xixi ja som sa pri malom v porodnici ohriala presne 34 minut a uz bol na svete 😅 Vyzliect - sadnut - tlacime 🙂 Tak je to asi aj najlepsie - velka bolest - ale rychlo prec ;)

zuzkaprofant
23. apr 2012

Jasne daj si to mamkamaratku co sa hrala na hrdinkuze ide prirodnea chudera ma traumu z porodu a naco je to dobre podpis dopredu co je treba a pri porode uvidis. Co a ako lebo ked neskoro povies taksa uzpotom neda stym nic robit:(

pe
23. apr 2012

@nicka44 ja som taka ista, bojko a mam dost nizky prah bolesti, chcela som rodit bez, ale pre istotu som si to zaplatila, vsak ked sa rozhodnes nedat si to, peniazky ti vratia, povedala som si, ze uvidim, ake budu silne tie bolesti, nakoniec ma baby na cakacke nahovorili, ze porod sa aj da vydrzat, ale to sitie je fakt neprijemne, a potom prisli bolesti a ja som bola cela happy, ze to mam zaplatene a nevedela som sa dockat toho anesteziologa, EPI mi hrozne pomohla, a veru ma nakoniec aj sili a to si fakt neviem predstavit si to tych 20 min. odtrpiet, je to hnusne, tak odporucam aspon si to pre istotu zaplatit

miriem
23. apr 2012

@anjelicek26 Ja som bola zmierena s tym, ze to bude trvat dlhe hodiny a bude to boliet jak slak. A milo ma to prekvapilo- na prvorodicku to bolo myslim rychle- za 6 hodin od prvej uplne slabuckej kontrakcie a ta bolest je relativna, kazdy to zvlada inak- ale som rada, ze to islo jak po masle, lebo ta posledna faza je naozaj narocna a neviem si predstavit, ze by mala trvat niekolko hodin 😖
Najdolezitejsia je podla mna psychika- ked tam clovek ide s brutal strachom, cely strpnuty, niet sa co divit, ze je to potom dlhe ked je vsetko svalstvo stiahnute. Treba tomu nechat volny priebeh- ked treba kricat.- pokricat si, ked treba plakat- poplakat si, ked nadavat- tak bez vycitiek niekomu vynadat 😀

kvetinka211
23. apr 2012

@nicka44 nie len ze kazdy to zvlada inak, ale aj kazda zena ma iny porod .. zalezi od vela faktorov, od sirky panvy, postavenia babatka atd. Nechaj si tu moznost otvorenu a uvidis, ak si ju nedas alebo ti ju nestihnu dat, tak ti peniaze vratia. Ked ti ju nestihnu dat, bud rada, znamena to ze mas rychly porod 😉 Mne ju stihli dat vcas, chvilku zmiernila bolesti ale potom to bolo aj tak velmi zle ... tak neviem ci nezabrala spravne ked vacsina zien pise ze si s epiduralkou pomaly aj pospali 😉 Ale ja som mala panvu uzsiu ze pochybovali ci vobec babo prejde, tak mozno preto to tak bolelo.

dadka28
23. apr 2012

súhlasím s dievčatami...chod určite na prípravu a pri samotnom porode sa ty rozhodneš...podľa celého priebehu...nepočula som že sa dopredu platí za epidurálku..u nás je to tak,že za všetky úkony platíme až pri odchode domov-ináč ti nevydajú prepúšťaciu správu..
ja som epi mala a neviem si to vynachváliť...aj teraz pojdem na prípravu a pri porode tiež uvidím že čo a ako...

zeytin
23. apr 2012

Na priprave som pri prvej bola aj ja, ale nakoniec som si ju nedala pichnut... Strach z ihly bol silnejsi ako strach z bolesti z porodu :D Pri druhej som nad epi ani nerozmyslala. Oba porodody boli nadherne a pomerne rychle. Treba to mat v hlave "upratane". Inak bola som aj na prednaske o epiduralke, ale vobec ma nepresvedcili o tom, ze to je dobre... V mojom okoli je vela pripadov, kedy epi bud pichli neskoro a nezabrala kedy mala, alebo necitili vobec kontrakcie a nevedeli, kedy maju tlacit... A epidural okrem toho preukazatelne predlzuje porod. Takze ja som proti. Ale kazda z nas je ina, nakoniec sa musis rozhodnut ty. Ale myslim si, ze sa to uplne v pohodke da vydrzat aj bez toho.

laura21
23. apr 2012

ja som rodila 22hod.ale to už bolo pred desiatimi rokmi bez všetkého vtedy to ešte nebolo v mode ☹ a druhé dieta som rodila pred 19mes.a veruže aj ja som si zaplatila epidurálku dopredu,lebo v BA sa platí vpred a ak ti ju nestihnú podat tak samozrejme ti peniaze vrátia spät....aj podla mna je to super vec 😉

luciferkax
23. apr 2012

Na tvojom mieste sa "zaškolím", papiere vypíšem,a počas pôrodu sa rozhodnem. Hrala som hrdinku, že mi epidurál netreba, no poslednu hodinu a pol som márne prosila, vačšiu bolesť som nezažila, nik mi ho nepodal, pretože som nemalan ič popdísané... Každá žena je iná, a ináč znáša bolesť.. ja som asi tá "slabšia" :D
Podla mojej skúsenosti, nesúhlasím so zeytin, že sato dá äplne v poohodke vydržať :D

lenkalienka01
23. apr 2012

ja som rodila uz davnejsie, ale ak by som si to zopakovala, tak len s epiduralkou. Rodila som 13 hodin a ta ulava, ked mi ju po 6 hodinach zaviedli sa neda ani opisat. Radsej vydrzim chvilu strachu z ihly, ako sa trapit. Ja som sa aspon predtym trapila 🙂

lenkalienka01
23. apr 2012

a este som zabudla....rodila som podla pasov, kde sa zaznamenavali kontrakcie 🙂

sisaha
23. apr 2012

@nicka44 presne tak, ak ti pichnut nestihnu, tak ti peniaze vratia. Moja spoluziacka chcela byt tiez hrdinka a nezaplatila si, teraz hovori, ze viac uz rodit nechce, lebo take zle zazitky z porodu ma a myslela, ze od bolesti zomrie. Niekto ma vyssi prah bolesti, niekto nizsi. Ja som nazoru, ze preco by som mala trpiet, ked sa to da aj bez toho.. 😉

lenka3105
24. apr 2012

Ahojte, ja som rodila v Martine s EPI, tak sa chcem podeliť aj o svoju skúsenosť. O 7,.30 ráno mi odtiekla voda a kontrakcie dlho nikde, tak mi pichli oxytocín. Dávali mi ju, keď som bola otvorená na 5 cm a bolelo to už celkom dosť. Úľava prišla do polhodiny, aj som si pospala, zrelaxovala, vybavovala telefonáty. Už keď začali tlaky, bolo to veľmi nepríjemné, ale neviem si predstaviť aké by to bolo bez EPI. Musím povedať, že pôrod nebol celkom bezbolestný, kontrakcie som cítila a samotné tlačenie bolelo, ale asi preto, že už bolo načase dať mi ďalšiu dávku, ale z pochopiteľných dôvodov mi ju už nedali. Nakoniec som porodila o 00. 05. EPI som nikdy neoľutovala, lebo pri toľkých hodinách, čo som tam ležala, mi veľmi pomohla, no a ten záver som zvládla lepšie, lebo som mala dosť síl tlačiť. Mne sa teda veľmi osvečila, odporúčam ju všetkým, ktoré sa boja pôrodu alebo chcú mať len takú istotu, že to majú zaplatené a kedykoľvek ju môžu využiť. Odporúčam najmä prvorodičkám, lebo pôrod trvá spravidla dlhšie a obavy sú asi väčšie. toľko z mojej strany, snáď som aspoň niektorým pomohla.

lenka_b
24. apr 2012

Ja som rodila v Dubline a epidural som si tiez dala. Zo zaciatku boli bolesti mierne ale neskor to uz bolo poriadne... Nevedela som ci stat, ci chodit, lezat, alebo co robit... Len som si buchala hlavu o vankus... Ked mi vpichovali epiduralku, bolo to neprijemne, lebo som sa musela posadit, ale manzel ma drzal, cize sme to zvladli... Bolest ustupila velmi rychlo a potom som bola ako vymenena.. Vysmiata, spokojna a pekne som si odpocinula a mala som dost sil... Ked mi povedali, ze uz treba tlacit, vobec nic som necitila, ale lekarka vravela, ze tlacim fajn.. Nakoniec mi aj tak museli pomoct s odsavackou, lebo malicka ne a ne vyjst von... To som citila, ako mi to koliesko davali dnu, bez epiduralky by to bol asi horor.... Po porode som bola svieza, mala som vela sil si malu uzit a tesit sa z nej... Bola som na 100% spokojna a aj pri druhom si ju dam ..

nicka44
autor
25. apr 2012

@lenka_b no ale toto ze ma to aj riziko prave to ze nevies kedy ako tlacit chapes...a aby sa nieco nestalo babätku..bez epidural by ti ju urcite nevytahovali zvonom:( neznam no

nicka44
autor
25. apr 2012

ked nebudem citit ako a kedy tlacit? pomocou tej epidural myslim lebo vraj to necitis?...a ked vpichuju epidural to boli ?do stavcov ci kde co jak?:D🙂

juliakocka
25. apr 2012

@nicka44 takze to nieje tak ze vdaka epiduralu necitis nic, to je blbosť, epidural je na utlmenie bolesti, ako ibuprofen pri menstruacii.........ale osobne neodporúčam, predlžuje to pôrod a to je horšie, radšej rýchlo porodiť a je pokoj

lenka_b
25. apr 2012

@nicka44 Ja som citila kedy tlacit, take male tlaky na brusku, ale taktiez mi boli schopne porodne asistentky povedat, kedy mam tlacit, tlacila som len vtedy, ked mi to vraveli, oni vidia, kedy mas kontrakcie na tlacenie.. Monitorovali ma.. Oni mi ju nevytahovali zvonom, ale s kiwi, bolo to rychle a nezapricinila to epiduralka, ale poloha malej.. Aj mojej velmi dobrej znamej museli pouzit to kiwi a ta nemala epiduralku vobec..
Ono je to kazdeho osobna zalezitost, ale preco trpiet v dnesnej dobe, ked su ine moznosti? Ja som sa mohla na lekarov spolahnut a vobec som sa nebala vedlajsich ucinkov (ziadne ani neboli) 🙂 Oni mi to vpichli niekde ku stavcom, ale neviem ti povedat kde presne, lebo zdadu oci nemam 🙂)) ale niekde tam 🙂

lenka3105
25. apr 2012

@nicka44 pokusim sa ti odpovedať ja, ja som sa bala presne toho isteho, ale zavedenie epiduralu mna nebolelo, lebo to umrtvili, citila som len slaby tlak. A to, kedy tlacit, budes vediet presne, lebo tlaky citis, ale bolest je utlmena. To mas pocit, akoby si mala ist na velku, takze to bezpecne rozoznas. Tolko moja skusenost, mimochodom, neziaduce ucinky som nemala, len to, ze po porode som necitila potrebu ist cikat, a to musis, aby si nekrvacala este viac, tak ma museli vycievkovat. Potom uz bolo OK.

dadka28
25. apr 2012

@nicka44 napr u mna to bolo tak,ze epi mi pichli,parada-vobec ziadne kontrakcie nic,pekne som si vykecavala s manzelom...teraz neviem ci to bola nahoda-alebo dr to tak poriesil ze ked uz prisiel cas-tak tie kontrakcie som citila-neviem ci dr to vie vystihnut...ale co som rozpravala s dievcatami,stale to tak poriesia,aby si kontrakcie mala pri poslednej dobe porodnej-koli rychlejsiemu vytlaceniu babatka...aspon tu v Ke to tak bolo...

ingrid1979
25. apr 2012

ahoj, ja som mala tri pôrody a všetky edou, pri prvom som si myslela, že to vydržím, ale po 19-tich hodinách mučenia som to vzdala a dala si ju pichnúť, a bolo to vyslobodenie 🙂 , pri druhoh som bola už rozhodnutá, tiež to trvalo dlho 17 hodin, takže balada 🙂 , no a pri treťom som povedala,že bez edy rodiť nebudem, tak mi ju pichli, bolo to do dvoch hodín, ale samotný pôrod som si vychutnala v bolestiach ako bez nej 🙂 . Každá máme svoj prach bolest na inom stupni, no ja môžem po oboch skúsenostiach odporúčať, 🙂

mahalo
25. apr 2012

Caute baby...ja tiez rozmyslam, ci s epi, alebo bez. Pisete tu, ze sa to musi podpisovat dopredu. Kde prosim vas? Ked este neviem kde budem rodit, pretoze mam napriklad dve alternativy podla toho kde sa budem nachadzat..tak ten podpis a poucenie musim absolvovat v nemocnici kde budem rodit, alebo to plati celkovo? Tiez tu spominate nejaku pripravu..to byva v nemocniciach, je to povinne? Vopred diky za akekolvek info, este som sa tymto nezaoberala.

nicka44
autor
26. apr 2012

@mahalo ano tam kde budes rodit pojdes na pripravu ti povedia co a ako a vezmu krv ci vobec mozu ti ju dat..lebo ja mam problemy so zrazanlivostou krvi tak neviem ci mi daju a tam podpises aj papirus

nicka44
autor
26. apr 2012

a zienky este to som chcela ze co ked nebudem mat silne kontrakcie hej ze nedam si a zrazu ked pridu tie strasne a ja budem chciet epi tak uz mi ju nepichnu lebo budem otvorena viac ako na 5 prstov...to vraj pichaju iba do 3 ci 4 neviete jak to je?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre