Epidurál. Áno alebo nie? Ako sa rozhodnúť?

lunana
11. aug 2010

Odporúčate rodiť s epidurálkou alebo radšej bez? Stále sa neviem rozhodnúť, či si ju dať pichnúť, alebo nie.

zdenus11
22. aug 2013

odpoveď na tvoju otázku je nie. Mám za sebou dva pôrody, oba vyvolávané, takže neskutočné bolesti, deti prišli na svet po 24 hodinách, prepichovaná plodová voda atď...a to všetko bez EPI. Pri druhom pôrode som počula sestričky ako si šepkali, že takto sa trápiť v dnešnej dobe....nie posledné sekundy mi nebolo všetko jedno, ale jednoducho to patrí k tomu. Pôrod je o bolesti, len je na každej ako ju zvládne.

kiki75
23. aug 2013

baby, ktore ste rodili epiduralkou : na kolko cm ste boli otvorene ked ste poziadali o epi ? dokedy sa to dalo vydrzat?kedy zacali byt bolesti neznesitelne ?

e_z
21. okt 2013

O EPI nájdeš aj článok vo Wiki Modrý koník: https://www.modrykonik.sk/epiduralna-analgezia/
Kočky, napíšte svoje skúsenosti s pôrodom s EPI aj dole pod Wiki článkom. Dik.
@bianca
@klaudia85
@jedina30
@kohutovci
@jankaja
@zuzenka
@krprtka
@lenyy

mausik01
21. okt 2013

Urcite ju maj v zalohe!!! Ja by som bez ani nesla rodit! Nakoniec som mala sekciu, ktoru som aj chcela. Ale keby som rodila normalne tak urcite s epi

zuzkagu
21. okt 2013

moja skusenosť za mna ano
prvy pôrod bolesti od 23 noci do 5 do rana kym mi nezačla učinkovat EPI, boli neksutočne,a ano priznavam bolest neznašam a odpadavam z nej takže ja som nemala o čom premýšlat, radšej si vychutnam všetko bez bolesti ako potom cely vyčerpana ledva vidiet svoje čerstvo narodene dieťa. o krem ineho mi neodišla placenta tak mi ju muesli ručne vybrat a to sa robi iba pod narkozou, takže boli radi že mam EPI lebo dopichli iba silnejšiu davku a mohli všetko robit bez toho aby ma uspavali
pri druhom pôrode to bolo pre mna samozrejme že budem rodit s EPI, je to na každej ako prežíva bolesti a podobne ja som vedel aže to nezvladnem tak si pomohla, no a čo? ja osm bola spokojna a moje deti nijako neutrpeli
a to že porod je aj o bolesti tak prosím pekne čo je toto za vyrok? baby tak trpte resp. užívajte si pôrod, ja som si ho užila s EPI

lubina
21. okt 2013

ano zeny pisu, ze sa da zvladnut aj bez epiduralky, ale ja som mala a pomohlo. Prve dieta som rodila dost dlho a ani som ju nakoniec od vycerpania ani nevladala vytlacit, museli ju uz vakuovo extrahovat ☹ . Pri druhej som tiez chcela epi, ale islo to velmi rychlo, tak sme nestihli, mala sa narodila za 2,5 hodky a to uz bola aj cesta do nemocnice...... 😀 Takze ja by som si dala, keby som sa mala opat rozhodovat

carribean
30. dec 2013

ja som rodila od rana deviatej do vecera desiatej.....lenze som sa neotvarala a mala silne kontrakcie ktore boli kazde ani nie 2 minuty... vecer o pol osmej mi pichli epidural, to som bola otvorena na 3cm...injekcia rychlo zabrala a uz som citila len tlaky....bolo to uplne super, ozila som a mohla som sa v klude s priatelom prechadzat po chodbe...a za dve hodinky som uz porodila na 2 zatlacenia dcerku....pri tlaceni som vsetko citila, cize nemozem povedat ako niekto pise ze pri epi necitis a nespolupracujes... takze ja osobne si myslim, ked ma tazky a dlhy porod preco si nepomoct a neulahcit... epi ma zachranila, urychlila porod a nic ma nebolelo po porode, ziadne bolesti hlavy atd.....

evulilik
30. dec 2013

U mňa nebolo treba 😉

lufusa
30. dec 2013

Ahoj, ja mám za sebou 2 pôrody, obidva s EPI, som spokojná, žiadne komplikácie, ani nič podobné. Rob to, čo je v rámci tvojho presvedčenia, sama poznáš svoje telo, či svoju povahu, ako reaguješ na boles%t, či podobne. Nečítaj tu také veci, ako že sa pôrod končí s EPI kliešťamia a pod. Môže a nemusí. či už s EPI, alebo bez nej. Ja som bola maximálne spokojná, žiadny stres, či strach, proste som sa cítila istejšie. Držím palce. Akékoľvek tvoje rozhodnutie bude to správne.

myryjam
30. dec 2013

https://www.modrykonik.sk/forum/porod/vas-nazor-na-epiduralku/
Pridávam aj moju osobnú skúsenosť:
Ja som sa pôrodu ako prvorodička bála, a preto som epidurálku chcela, vybavila si ju vopred, a dala som si ju pichnúť až keď som mala veľmi bolestivé kontrakcie... ale asi už bolo neskoro... síce mi ju pichli, ale zle... asi na 4. pokus, a nakoniec do spinálneho priestoru... pôrod som mala rýchly, ale bolesť som cítila... epidurálka mi nezabrala... samozrejme som cítila aj polhodinové šitie. Po pár dňoch mi začali neskutočné bolesti hlavy...dávali mi na to lieky, ale nič nezaberalo...hlava ma bolela asi 3 dni, stále som ešte bola v nemocnici kvôli mojej malej, a keď som to už nemohla vydržať, nemohla som už ani stáť ani sedieť, iba ležať, zavolali mi doktora a ten mi oznámil, že potrebujem krvnú zátku, že to mám z epidurálky...asi o 2 hodiny mi urobili krvnú zátku /do miesta vpichu, kam vám pichali epidurál, vám vpichnú vašu krv, ktorú vám tesne pres vpichnutím odoberú zo žily, aby "uzatvorili" miesto po vpichu, kvôli ktorému nastanú bolesti hlavy/, to bolo v noci a ráno som už bolesť hlavy necítila. Samozrejme, že som si vyčítala, že som si epidurálku dala... ale teraz som už 10. mesiac po pôrode a bolesti sa mi nevrátili, našťastie /pretože mi bolo povedané, že niekomu nezaberie ani krvná zátka a bolesti ostávajú.../. Plánujem ešte druhé dieťa, ale epidurálku si už asi nedám... tie bolesti hlavy boli neskutočné a nechcem ich už nikdy v živote zažiť!!!

maribell
30. dec 2013

ahojte ja som porodila 15.08.2012 .. bez epi .. je pravda ze som mala rychly porod (23:23 mi praskla voda 02:02 bol maly na svete) ..ale bol bolestivy ..popravde odkladala som druhe dieta kvoli porodnym bolestiam ale teraz ked som tehu chcem znova bez epi .. ano ..porod boli ale podla mna je s epi velmi neprirodzeny ..neodsudzujem zeny ktore si ho dali pichnut ..to nije.. len sa mi rozum zastavuje ze v tehotenstve tu vytvarate diskusie co sa moze pocas tehu jest, ci sa mozete kupat v teplej vode,..atd. a pocas porodu sa date napichat barsjakym svinstvom ... ja som si nedala pichnut nic a som rada ze som sa tak rozhodla .. a som aj rada ze som si za tym stala 🙂 da sa to zvladnut aj bez epi 🙂

rony185
5. jan 2014

Ahojte, rodila som 9.11.2013 svoje prve dieta a od zaciatku co som zistila ze som tehotna som bola rozhodnuta pre epi. A vrelo odporucam. Ako moj lekar tvrdi neprirodzeny porod je len porod cez ucho. Kym som nemala epi. bolesti boli dost strasne a neviem preco by som si to mala odtrpiet ked to ide aj bez a hlavne si silu si setrit na finale. Takze ak sa rozhodnem este aj pre dalsie dieta urcite tiez s epi. Pichnutie takmer neboli. Rodila som v Ruzinove a aj anezteziologicke doktorky super. Celkovo velka spokojinost.

zuzpolka
5. jan 2014

Tiež odporučam 🙂 rodila som s EPI 2krat a velmi pomohla 😉

mimake
5. jan 2014

ja napisem len tak na zamyslenie. Moj svagor ma 39 rokov 22.12.2013 mu odisla chrbtica a on sa 1x v zivote dozvedel ze ma rastep chrbtice a nema opuzdrenu miechu. Tym som chcela len dat takeho dumaka do hlavy, co by sa tak asi stalo keby bol zenou a siel by na epidural alebo spinal? Su testy ktore robia dostacujuce? Nie som proti epiduralke ale treba dbat na vsetky potrebne vysetrenia. moj nazor

gromkaver
5. jan 2014

Ahoj, ja pridavam moje skusenosti s epi. mala som ju 2x. Po prvom porode mi ju dali v podstate na zaciatku, ked zacinali postupne kontrakcie a zabrala mi, no pri porode som necitila kontrakcie vobec, nevedela som kedy tlacit, vzdy mi to hovorili a lezali na mne sestricky - hoc bol porod a sitie bezbolestne, povedala som si, ze pri druhom dietati si ju nedam. Pri druhom porode som bola otovrena na 7 a dr. mi odporucil, aby som si epi dala, kvoli tomu, nech sa rychlejsie otvorim. Ja som povedala, ze nie, ze sa bojim, ze zas nebudem citit kontrakcie a v podsate sa tie kontrakcie dali zniest, tak som odmietla. kedze mam dobry vztah s mojim dr., tak aj tak zavolal anesteziologa a dal mi epi, ale musim povedat, ze tento krat som citila aj kontrakcie len sa mi mierne utlmila bolest, no a vlastne hned ako mi "zabrala", cca 20 min. som zacala rodit a za chvilocku bol maly vonku s tym, ze som si ho pekne odrodila. Ja som nemala ani raz po epi bolest hlavy, iba po druhom som miesto vpichu mala cca 3 dni akoby strpnute. ...

orthia
19. feb 2014

Ach, baby, k comu je dobre toto este v dnesnej dobe riesit? Porod predsa nie je ziadne hrdinstvo, porod je uplne prirodzena vec, je to cista priroda a o nic hrozne nejde. To jedno PRE epidural a ostatnych niekolko PROTI je uz dnes vsetkym dobre zname, tak ked ma niekto "nadelane", nech si to da pichnut. Ked nema "nadelane", naco to riesi?
Vec sa ma tak, ze vsetky sa nad tym zamyslaju "lebo si myslia, ze ich bude porod boliet". Porod nevyhnutne boliet nemusi, zalezi, ako sa k tomu rodicka postavi.
Druha vec je, ze preco, ked sa teda bojite, uvazujete, ze si ju pichnut nedate? Zamyslite sa teda nad tym. Odpovede su tieto:
A - chceli by ste si uzit "normalny" porod a vediet ake to je
B - je vam luto tych penazi, co to stoji
C - je vam jasne, ze je tu iste riziko ohrozenia dietata
Nuz pozrite sa na to takto:
A - o nic nepridete, ci si ju pichnut date, alebo nedate, budete tam a pokial nenastanu komplikacie, ktore sa mozu tiez spajat s epiduralkou (clanok vyzsie), budete pritomne aj duchom, nielen telom.
B - aku velku cast vasho mesacneho rodinneho prijmu by vam to zjedlo? Vy musite vediet, ci je to pre vas fakt az tak vela. Zivot je otazka priorit.
C - ano, toto riziko tu naozaj je, je teda na vas, co je pre vas dolezitejsie. Ci mate vacsi strach z bolesti, ktora nemusi byt vobec hrozna, alebo mate vacsi strach o dieta. Budem sa opakovat, ale verte, ze naozaj ZIVOT JE OTAZKOU PRIORIT.
Vela stastia!

katussska24
19. feb 2014

za mna rozhodne ANO 😉

adkasmolka
19. feb 2014

ja som od zaciatku vedela, ze si ju dam. A nelutujem. Boa vybevena a dobre pichnuta. Pichli mi ju az ked som bola na 8 otvorena a minimalnu davku. Citila som tlaky pri rodeni, takze ziadne upozornovania ani poucania ani krik tlacte - tlacte neboli. Nemala som ziadne "stavy" po EPI ani ma nebolela hlava a to som migrenista. Pozri, ja som hrat na hrdinku nebudem ani nepotrebujem pochvaly - si dobra, zvladla si porod bez EPI, ani nepotrebujem byt na pokraji fyzickych/psychickych sil len aby som si odfajkla "dala som to po nekonecnych hodinach bez EPI" . Preco mam zbytocne trpiet, ked sa da tomu pomoct, aby bol porod prijemnejsi?

yoxinka
19. feb 2014

Moja skusenost s EPI. Kontrakcie mi zacali rano o 2.30, intervaly sa ale predlzovali, tak sme s manzelom zhodnotili, ze asi este nerodime. Potom cely den som mala kazdu huodinu jednu kontrakciu. Aj som chcela spat a oddychovat, ale nejako to neslo. Ten pocit, ze budem rodit mi to skratka nedovolil. K veceru to zacinalo byt zaujimave, intervaly sa zacali skracovat a tak sme asi o 23.00 sli do porodnice. Bolesti sa zintenzivnovali, kontrakcie stale silnejsie. Po pichnuti EPI presli bolesti, ale stopli sa aj kontrakcie a aj porod. Maly sa na rodil rano o 8.00. Ja som vsak predchadzajucimi udalostami bola uuuuuplne vycerpana, nespala som 2 noci, z toho jednu som stravila na porodnom boxe. Maleho som nevladala tlacit, museli pomahat sestricky. Mne epidural zbytocne zastavil porod, cele sa to natiahlo, co v konecnom dosledku nehodnotim pozitivne. VELMI pozitivne hodnotim podanie druhej davky, ked ma sili 🙂. Kazdopadne, ked budem niekedy znova rodit, skusim to asi bez EPI.

mirkava
19. feb 2014

Mám termín o 3 týždne a tiež nad tým uvažujem čoraz viac.

albar
19. feb 2014

Super je clanok od Dulkagabulka skoro uplne hore na tejto stranke. Ja pridam este jednu vec, s EPI dostane zena do tela drogu (liek - analgetikum) a kedze je pevne spojena s dietatom, dostane ju aj dietatko. Narodit sa zdrogovany ? Dakujem pekne... Pre dieta je prichod na svet zlozita vec a z mojho pohladu to maju este tazsie, ked su oblbnute tymi liekmi + oxy a dalsie. Este som nepocula o dietati s epi co by sa na sale prisalo...
Ja neverim tomu, ze to je bez nasledkov, aj ked sa nic neprihodi priamo pri porode. Treba si uvedomit, ze az teraz sa zacinaju robit vyskumy ake dopady to neskor moze mat na dieta. Takze rozhodnite sa pri plnom vedomi ;)

Ja som rodila 2x bez a nebolo to jednoduche, ale skutocne som si prezila pocit : Ja to dokazem! Tento pocit je najlepsia droga a vyhra do buducnosti, lebo myslim ze porod nie je zdaleka to najtazsie co dieta prinasa.

magdalienkalienka
19. feb 2014

Ja som rodila prvé dieťa bez EPI, ale rodila som spontánne, nemala som vyvolaný pôrod, odmietla som oxytocín, takže som nemala nadmerné neprirodzené bolesti a to si myslím, je dosť podstatné. Chýbalo mi to, že som si nemohla na chvíľu ľahnúť do vane a oddýchnuť si,teplá sprcha mi príliš nepomohla, a ani skákanie na fitlopte, v závere to už bolo náročné, ale bola to len posledná hodina. Najviac mi vadil nástrih a šitie - zbytočná bolesť, ktorá trvala ešte dlho po pôrode, ale to len kvôli drzosti lekára, ktorý ma nastrihol proti mojej vôli. Takže v budúcnosti rodím bez EPI a do vody a bez nástrihu!

timi1012
5. nov 2014

Ja rodím v marci 2015 a tiež som prvo rodička a chcem ísť bez EPI. Ale Prečo tu mamičky píšu že sa netreba hrať na hrdinky?? čo je na tom hrdinské že si nechce dať žena EPI že chce cítiť všetko, možno to pre niekoho hrdinstvom je, ale pre mňa to bude možnosť, možnosť sa rozhodnúť o tom že chcem byť pri vedomí, nerodíme každí deň, chcem si to užiť zo všetkým aj z bolesťou, a snažím sa myslieť na to hlavne POZITÍVNE že všetko dobre dopadne, neodsudzujem vôbec žiadnu maminu ktorá si EPI dala, dá, nieje na tom nič zlé, každá máme iný prah bolesti a možno aj ja budem kričať a prosíkať aby mi niečo dali, ale viem že to chcem skúsiť bez toho, ale prečo nazývať ženy hrdinkami len preto že sa nedali napichať nejakou "necitlivosťou"...? že nepodľahli modernej dobe ked už všetci omieľate a urážate sa kvôli tomu že niekto povie ale ved aj iné ženy to zvládli.... a čo je na tom? Zvládli lebo ženy sú silné!! Pekný deň.

bibianka332014
17. nov 2014

Dobrý deň 🙂 Som študentka na Gymnáziu sv. Mikuláša v Starej Ľubovni a ku svojej Stredoškolskej odbornej činnosti ( SOČ) potrebujem vyplnenie dotazníka, ktorý sa týka najmä žien po ale aj pred pôrodom. Mojím cieľom je zistiť informovanosť žien k problematike PEDA. Veľmi mi pomôžete a zaberie to minútku 🙂 vopred Ďakujem za vyplnenie 🙂

Link :
https://docs.google.com/forms/d/1DoTX2dGPRxcae0...

nada14
26. jan 2015

ja som rodila pred 13 rokmi a mala som epiduralku a mozem povedat ze som sa dlho rozhodovala,ale po 7 h bolesti a trapenia som si ju nakoniec dala a nelutujem....lutujem ze som si ju nedala skorej....keby si ju dam skorej nemusela som tolko trpiet aj voda mi odtiekla aj injekciu dostala ale ne a ne otvorit...a keby si ju nedam vobec isto by dcerka isla sekcijou....po pichnuti epi som sa do 20 min otvorila,dostala tlaky a porodila a poviem dcerka uz mala flaky,keby to neurobim ,nedam si epi mohlo sa vselico stat....mne epi urychlilo porod...nam to aj na dych.cvičeniach hovorievali,ze epi urychluje otvaranie a porod,nie len zbavuje bolesti.potom som si uz porod uživala,fakt...vrele doporučujem,kto moze,nech si to da....zijeme v 21 stor a doba ide vpred tak preco si nepomoct....v zivote zazijeme este dost psych aj fyzic bolesti....prajem vela zdravia a štastia....

gapre
26. jan 2015

Ja som mala uz 5 dni pred porodom kontakcie a na tu epi som len cakala ze nech uz mi ju konecne daju,a ked prisla tak som aspon na hodinku pospala,po piatich dnoch som bola konecne bez bolesti!Takze ja som za!Isla by som do nej aj pri druhom babatku.Ale dufam ze bude lahsi porod.

tinach
26. jan 2015

Rozhodne nie! Ja som prvé dve rodila bez a tretie s epi, ale žiadny zázrak , sprostá som sa dala nahovoriť ☹ rozdiel skutočne minimálny , skoro žiadny, ale zato od pôrodu zdravotne problémy áno- bolesti križov a hlavy 😝 keby bolo 4 baby, tak určite bez, čiže zhrniem na záver - 100 EUR vyhodenych do luftu a este aj následky .

janka_mamka
26. jan 2015

nečitala som všetky odpovede,len pár, ale akože prirovnávat pôrod k zubu!!! akože sory.. zub ti vytrhne zubarka ale dietatku musíš pomoct ty von, a to sa pri epiduralke nedá, všetko musí spraviť samé, no neviem a vo 90% to končí aj tak sekciou. netreba brat pôrod ako strašiak juj bude to boliet ale tešit sa naň, na vytúženeé bábo a ono to potom naozaj menej bolí, ako ke´d si to vsugeruješ všetko,ale to je len môj názor

libela
26. jan 2015

Ak by každá žena tak ako ja rodila 30 hodín, určite by sa rozhodla pre EPI. Ja som sa tak rozhodla a nebanujem..... Druhý pôrod trval 16 hodín a aj napriek tomu som sa rozhodla pre EPI. &v apríli čakáme tretie bábo a ak to stihneme, tak zas s EPI.

safranka
26. jan 2015

Mne epidurálku PA vyslovene neodporúčala, že to má vplyv na dieťa a pôrod trochu zbrzdí, porodila som 2 deti bez nej, nič strašné, dcéra mala 4,20 kg, ani ma nestrihali ani nešili, nikto mi netlačil na brucho. Ako po masle.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre