Mám si dať epidurál?

nicka44
23. apr 2012

Zeny neviem sa rozhodnut, mam si dat epidural?:(( lebo ja som taky bojko citliva strasne, neviem..jmyslite ze to bez nej neprezijem resp bude to tak strasne?:D:((((..väcsinou vraj teraz ani nestgihnut dobre pichnut ze zbytocne si zaplatite a nic..poradte

ivia123
30. apr 2012

@nicka44 AHOJ 🙂 ja som porodila v Martine.Dala som si epiduralku-bolo to super.Personal bol užasny-anjelikovia naozaj.Krasny profesionalny pristup,empaticke,mile,pohotove sestričky.Lekari Dr.KORNAN,DR.krivuš odviedli užasny porod ich vzajomna spolupraca klobuk dole.A ešte spomeniem mojho manžela,ktory mi bol veľkou oporou pri obidvoch porodoch.Všetkym veľmi,veľmi ďakujem. 🙂

ivia123
30. apr 2012

@nicka44 ešte som zabudla.Sestričky na šestonedeli boli veľmi ustretove,mile vždy ochotne pomocť a nezabudnem spomenuť aj sestričky na novorodeneckom oddeleni,kde sa straju o naše babetka.Všetko ti vysvetlia,pomožu ti s dojčenim a s babom kedykoľvek ,dokonca ti daju tel.čislo,keď pojdeš domov v pripade,že by si mala nejaky problem.Tak sa nestrachuj,určite to veľmi dobre dopadne.Držim veľmi palčeky.Pekny večer 🙂

terina25
30. apr 2012

ja som som si pri dcérke chcela dať epi,ale nemala som podpísané ponaučenie,tak mi ho nedali.mala som rodiť totižto v inej porodnici - tam som chodila aj na kontroly a mala založenú kartu,ale tam mi povedali ,že nemajú miesto,tak som v noci v bolestiach šla do druhej porodnice(bola vtedy aj riadna fujavica - január) 😠 Bolesti som mala od cca 15.00 ,do porodnice som prišla okolo 1.00. a porodila som ráno o 8.35. malú som nevedela vytlačiť a strácali sa jej ozvi.tak mi pomáhali sestričky tak,že mi tlačili na brucho a ja som mala kyslíkovú masku 😖 ešte dlho po porode som sa spamätávala a o ďalšom dieťati som ani počuť nechcela.Hold o 8 mesiace som bola znovu tehotná.Straaaaaaaaaaašne som sa bála porodu,ešte viac ako pri prvom porode,lebo som vedela,čo ma čaká.tak som šla na prípravu na EPI.ale váhala som,či áno,či nie,pretože mám skoliozu a vtedy je problém správne dať epi a nechcela som skončiť ,,zle,, Ešte v deň porodu som nebola na 100% rozhodnutá.ale bola som poistená,že ak áno,tak mi v tom nebude nič brániť. do porodky som prišla o 14.00 .bolesti neskutočné,oveľa intenzívnejšie ako pri prvom porode,šlo to strašne rýchlo.nechápala som..veď ešte ráno mi nič nebolo,žiaden náznak porodu a z minúty na minútu to šlo tak rýchlo...keď som už mala také bolesti,že som nevládala,tak som poslala manž.nech mi ide pýtať epi,ale povedali,že do 30 min.porodím.tak som povedala,že vydržím a peniaze využijem inakšie 🙂 syn sa narodil o 16.25 a mal 3800 g a 52 cm.

takže pri dcérke ľutujem,že som nemala epi ale pri synovi neľutujem.bolesti boli síce silnejšie,ale za to som rýchlejšie porodila.

ja na tvojom mieste si dám urobiť odber krvi a podpíšem to ponaučenie.a až v priebehu porodu sa rozhodni,či áno alebo nie,aby si mala počas porodu nejakú poistku. ale podľa mňa to prežiješ aj bez toho. 😉

a ešte - u nás je to s platením tak,že platíš až vtedy,keď ti pichnú Epi.nie predtým ,ale až po porode.

je ťažké ti radiť,aj tak sa rozhodneš podľa seba.všetko má svoje plusy aj mínusy.

spalka
30. apr 2012

@nicka44 ja som taky bojko, ze som si uvalila embargo na vsetko info o porode 😀... chytala som paniku z myslienky, ze to babatko zo mna raz vyjde 😀 a tvarila sa, ze budem tehotna navzdy 😀, nakoniec som porodila do 8 hodin po prvej citelnej kontrakcii a bez akychkolvek liekov, da sa to, doveruj svojmu telu, drzim palce!

terina25
30. apr 2012

@mahalo ja som papiere podpisovala u anesteziologa.ten mi dával také otázky - napr.či nemám nejakú chorobu,problémy s krvou,...presne si už nepamätám a potom mi ten vyplnený papier dal podpísať.a bola som to podpísať v tej nemocke,ktorú som si vybrala,že tam budem rodiť.tá príprava bolo vlastne to ,,posedenie,,u anesteziologa,ktorý ti dá tie otázky a vypíše ti papiere.

keď chceš ,aby ti dali epi,tak musíš absolvovať odber krvi- akú máš zrážanlivosť - ten nemože byť starší tuším viac ako 3-6 týždne?? neviem,už presne nepamätám a potom musíš podpísať tie papiere u anesteziologa - to poučenie.a to si musíš dať do tehotenskej knižky spolu s výsledkami krvi - s tou zrážanlivosťou.a to všetko musíš mať pri sebe pri porode.

jaja28
30. apr 2012

ano kazdopadne, je to neskutocna vyhoda, mozem len odporucit... 🙂

romanko23
30. apr 2012

Ahoj,ja som rodila v Ba,prvorodička. O 7-mej začali pôrodné bolesti a o 13:10 bol malý vonku.Nikdy ma ani nenapadlo dať si epi,veď ten pocit s toho ozajstného pôrodu to je to najkrajšie a k nezaplateniu,aj keby som mala rodiť dlhšie,radšej to pretrpím,my ženy sme silné a epi prináša aj nezvratné riziko...Všetko má svoje výhody aj nevýhody,ale do rizika by som určite nešla,ale každý máme na to svoj názor. Moja mama porodila 3 deti a teraz sa zo všetkého robí veda....Naše maminky nemali takéto možnosti a rodili 2-3 aj štyri deti,vtedy to bolo bežné,dnes už si každý rozmyslí či bude mať 1-2 deti no a rodili aj oni s bolesťami a dnes každá len epi a cisársky,aby si náhodou nepokazila postavu,veď to je choré.Ale to je len môj názor,rozhodni sa ako sama chceš,ale myslím si,že by si to zvládla aj bez epi.Držím palce a prajem všetko dobré.

marcah
30. apr 2012

@nicka44
@mahalo ja som rodila s EPI a urcite by som si pri druhom zase dala, bola to ozaj ulava....urcite to ide aj bez ale preco trpiet, ked sa da porod uzit aj bez bolesti... tlaky som citila a ked trebalo tlacit, nebol problem, tlacila som o dusu aj ked som necitila bolest..
co sa tyka pripavy, ja som mala krvne odbery spravene v poradni u svojho gynekologa a vysledky v tehotenskej knizke. U anesteziologa som bola, ale v inej porodnici nez som nakoniec rodila.... a nebol problem dostat EPI aj ked som u nich nebola na ziadnej priprave (dolezite je mat vsetky vysledky pri sebe - aj ked len skopirovane)
tak drzim palce

konickarka
1. máj 2012

Ahoj
Ja som EPI nemala a to ma chytily kontrakcie o 22:30.Do nemocnice som isla az 01:15.Prešla som si všetkymy kontrakciami a bolestami Maly prišiel na svet 08:20. Mal 52cm a 3800g.Rodila som v GA a možem povedať som spokojna Pan primar sa omna staral a este jeden doktor(Janiček)vytlačal maleho,tiez som dostala kyslik.Cely porod nebol dlhy len tie kontrakcie a tie som mala pravidelne kazdych 5-10min..A popravde na epiduralku som ani nemyslela.Mojim liekom bol moj drahy ktory bol stale primne,podopieral ma ked som padala odbolesti dokolien,bol primne ked som rodila drzala som ho za ruku 😵 .
A Ked uvydel maleho sa skoro odštastia rozplakal a ja snim.Šili ma bez umrtvenia a popravde som citila iba 3pichnutia inac nic.
Ked ma odniesli na izbu sa ma aj pitali ci nechcem daco od bolesti a ja som im hovorila že nie ze nič ma neboli,a to iste aj večer.Nic ma nebolelo iba štichy ma tahali.Bola som štastna že to mam zasebou a ked mi doniesli malynkeho tak som si povedala že to všetko stalo zato. 😀 😎
A kedze manžel bol primne a vydel čo som kvoli našemu synčekovy vytrpela si ma važi ešte viac ako predtym.

renka2020
22. máj 2013

ja som rozhodnta si dat epiduralku kebi sa mi mala este ootocila len neviem ako si ju mam vibavit spitovala som sa dr vravela ye musim ist na prednasku a potom ye tamv porodnici sa spitam.. tak neviem ale so pekňvne rozhodnuta ze si ju dam a pri porode uvidim ci ju budem potrebovat alebo nie....... lepsie j mat ako nemat a trpiet........

22macka22
27. máj 2013

@lenka_b ahoj a kde si rodila v Dubline? Mna to caka o 3 tyzdne v Rotunde. Zatial nemam strach, ale asi pride 🙂 kedy mozem poziadat o epi? Ja budem hadam uz na recepcii prosit 😀

lenkabell
28. máj 2013

ja som rodila na SVK pred 3mes. v Saci,porod trval 18hod.(prvorodicka) a bola som stastna ked mi ho po 11tich hod.ponukli,aj tak to zabera iba na 2hod. a aj pocas epi citila kontrakcie ale len slabunke 🙂 je rozdeiel epi a spinal.

lenka_b
28. máj 2013

@22macka22 Ahoj,ja som rodila v Coombe. No na Recepcii ti ju nedaju 🙂 Mne ju dali asi po dvoch hodinach, ked som mala bolesti, ale to neviem presne uz 🙂 Neboj, da sa to zvladnut🙂 Ked ju dostanes, tak si uz budes spievat 🙂 Ja som si aj pospala pocas toho vsetkeho, ked som ju uz mala 🙂 A co uz si nachystana? Mas tasku pobalenu?

22macka22
28. máj 2013

@lenka_b ja som to myslela zo zartu, ze budem pytat na recepcii :D no zatial sa nejak nebojim, nemam strach, uvidime ako to bude o par dni :D taska je uz nachystana davno, preistotu 🙂

veronikam
28. máj 2013

Ja urcite odporucam, preco sa trapit, ked sa da pomoct si takymto sposobom. Ja by som to bez epi urcite nezvladla, ledva som to zvladla s nou, tak neviem co by som robila "naostro" 😉

lenka_b
28. máj 2013

@22macka22 ale ved ja viem, ze zo zartu 🙂 Ja keby som mohla, tak uz doma si ju dam 😉 aby som uplne nic necitila 😀

willy_wonka
28. máj 2013

Ja som si tiez povedala,ze bez epi ma ani nenapadne rodit. Ako na potvoru ani druha davka mi nezabrala :-/ aj take sa stava ☹ nakoniec som skoncila sekciou a som spokojna 🙂

22macka22
28. máj 2013

@lenka_b hihi 😀 no uvidime, potom za tri tyzdne napisem, ako som dopadla 😉

lucikaa
28. máj 2013

Ja som rodila tiež s epidurálkou a nevedela som sa už dočkať, kedy sa otvorím na 5cm, aby mi ju mohli pichnúť. Dovtedy som myslela, že sa vyškrabem na steny od bolesti. Veľmi ma to unavilo a nebyť epidurálky, po ktorej som sa zotavila a nabrala nových síl, tak neviem ako porodím. Strašne sa mi uľavilo. A taktiež ako baby píšu, môžu ťa šiť zo všetkých strán a nič necítiš. Mňa doktor šil 45min, bol už spotený a ja som si kľudne klebetila s manželom a smiala sa. 🙂

katrinka8
28. máj 2013

Baby, ono ta epi ma aj nevyhody - ja som sice necitila kontrakcie ako bolestive, iba ako take vlnenie, ale zase spomalilo to porod, plus mi dali potom kvoli tomu 2x oxytocin, ale ani to moc nezabralo. Prisla som s kontrakciami kazdych 7 minut o cca 20:00, do 3 hodin kazde 4 minuty. Mala sa mala narodit "dnes vecer, najneskor zajtra rano" a potom sa to akosi znovu pozastavil, a mala sa narodila pred pol dvanastou. Navyse som absolutne necitila tlaky (cize som netusila, kedy mam tlacit), museli mi to hovorit, co bolo dost "psycho", tlacit "nasucho". Inak 1 davka epi ucinkuje cca 2 hodky, potom sa doplna asi este 3x (sa mi zda - cize napichnu amplulku a potom uz len dotlacaju striekackou vzdy po cca tych 2 hodinach - mne ta prva davka ale ucinkovala viac ako 2 hodiny) - no a najlepsie je davat, ked je zena otvorena na cca 6-7 prstov. Ak ju daju skor, tak v "najlepsom" uz neucinkuje, ak neskor, tak to uz ani nestihne ucinkovat. Ale inak som sa po nej citila trochu ako opita, vsetko mi bolo dako smiesne, taka uvolnena. Ale ci to bolo k dobru, neviem - lebo som mozno nebola taka sustredena na to tlacenie. Ale zase tam mohla zaucinkovat aj unava, kedze som celu noc nespala...
Kuknite radsej knizku Aby porod nebolel od Lucie Groverovej - celkom zaujimave citanie 😉

spynkaa
29. máj 2013

@kvetinka211 prosím ta, aku si mala široku panvu? nepamataš si nahodou? Lebo aj ja ju mam malú a už teraz ma strašia cisárskym... ☹

kvetinka211
29. máj 2013

@spynkaa cisla si uz nepamätam, nieco s 19 sa mi mari .. ale hovorili mi to najprv bez merania, merali ma az tesne pred porodom. Nikdy by ma nenapadlo ze by som mohla mat uzku panvu, vzdy som si myslela ze mam siroku ... hlavne ak to nepojde, tak je dobre sa trochu poprechadzat ... mne sa babo konecne posunulo ked ma dali na fitloptu .. sice som na nej nemohla sediet kedze som mala pocit ze mu uz sedim na hlavicke, ale namiesto toho som si pocas par kontrakcii cupla (nie ze by to bolo vedome bol to nejaky instinkt a snaha ulavit si od bolesti) a vtedy sa asi pohlo lebo za par minut potom bolo uz s nami 😉

anika766
15. júl 2013

Baby a kolko ste platili za epi?ja chcem rodit v ds a neviem ako to funguje.

anika766
15. júl 2013

Baby a kolko ste platila za epidural?chcem rodit v ds a neviem ako to funguje.

lusinda1989
15. júl 2013

@anika766 ja som rodila v ba a bolo to okolo 160€ ale naozaj skvele zainvestovane peniaze porod som mala celkom rychlu vdaka epi pre epi som mala sice kontrakcie kazdych 30 sekund ale stale som nebola dostatocne otvorena po zavedeni epi som do 30 minut porodila a bola to ozaj ulava. Odporucam

kiki75
23. aug 2013

baby, ktore ste rodili epiduralkou : na kolko cm ste boli otvorene ked ste poziadali o epi ? dokedy sa to dalo vydrzat?kedy zacali byt bolesti neznesitelne ?

zuzi0110
23. aug 2013

@kiki75 pri prvej asi hodinku pred vytlacenim mi bolo bludne a pri dalsich dvoch až ked som tlacila 🙂

mirka_aa
23. aug 2013

@kiki75 velke bolesti mi zacali ked mi dr.urobil hemiltonov hmat a prepichol plodovu vodu..opytala som si epi,do 15minut mi ho prisli pichnut,bola som na 4cm...od podania epi som porodila az po cca 6hodinach...porod som mala ale vyvolavany...

rush
23. aug 2013

epi nie...prve som rodila s epi...fu hrozneee...bolelo vsetko ako bez epi zabrala az na koniec, necitila som tlaky, nevedela som spolupracovat...hrozne..druhy porod bez epi...nebolo uz casu na pichnutie 😀 ale teda omnoho lepsie...ale tak mozno keby mi zabrala dobre pisala by som inak..ale tot moja skusenost...kebyze rodim tretie ani nerozmyslam nad epi...

rush
23. aug 2013

@kiki75 neviem kolko cm...ale teda moja skusenost...bolesti su neznesitelne az poslednych 20minut...a isto po odteceni vody...dovtedy som to lahko predychavala..potom veeeeeeeelmi pomohla masaz krizov...mm masiroval...a na zaver pomohol uz len to ze som konecne mohla porodit 😀 ale tak co porod to iny scenar...hlavne je dostat sa nad tu bolest...najst si poloha ktora je vam prijemna, pohodlna a predychavat spravne...ja som sa takto predychala doma na 8cm...pri druhom...kedze mi nepraskla voda...a v nemocke uz bol cas len na porod...ziadne epi, klistyr nic...mamicka na stol, tlacte 😀 prve mi odtiekla voda bez kontrakcii..tie prisli az neskor...a to som nevedela co robit...tak to bolo trochu horsie...ale nebojte je to krasny zazitok...najma chvila kedy je po vsetkom a zrazu je tam to dieta.....JAAAAAAAAAAAAAAAAAAAJ 😵

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre