Pôrod bez zásahov

marylin84
31. okt 2021

Ahojte, prosim viete o nejakom porodnikovi v Košiciach, prip. v blízkosti, ktory je prístupný porodu bez zasahov, chemie, nastrihu... Ale najma chcem si zvolit polohu v druhej dobe porodnej, idealne s využitím gravitacie, teda ziadny sed, lah ani polosed. Ďakujem

panda21
1. nov 2021

@elizabet173 rodila som už 2 dni, jednu noc nespala, v kovid dobe, priateľ nemohol byť pri mne, bola som mladá, vyčerpaná a verila som personálu. Bohužiaľ, keby môžem vrátiť čas, spravím úplne všetko inak. Aspoň mám poučenie do budúcna, ako chcem, aby vyzeral druhy pôrod a som ochotná preto aj cestovať do zahraničia.

zuzuliatko18
1. nov 2021

Predstava a informacie o porode su jedna vec, skutocnost druha. Ked ma zena normalny priebeh porodu, dieta otocene hlavickou a normalnej velkosti, tak moze s personalom co a kedy pichnu, strihnu, zasiju, potlacia. Ak je vsak pri porode nejaky problem, na to tam lekari a sestricky su, aby zakrocili a pomohli. Mna sa tiez nepytali, co mi mozu pichnut, ani ci mozu strihat, nebol.na to proste cas, kedze som prisla v poslednej faze porodu, dieta koncom panvovym a akosi sa zaseklo, bola som vdacna, ze ho vybrali a prezil. A ten cas, kym som cakala na informaciu, ci zije, to je dodnes moja nocna mora. Takze niekedy sa pousmejem nad nazvami diskusii, ze ktoru porodnicu si zvolit. V mojim pripade to bolo jasne- najblizsiu (porodila som za menej ako 25 min od prichodu do nemocnice) Inak by som porodila v sanitke, resp. maly by to neprezil.
Kazdej zienke drzim palce, nech ma ten svoj idealny porod, no su veci, ktore sa naplanovat nedaju. Takze vzdy dobre vediet aj kde sa clovek docka najblizsie pomoci.

surama
1. nov 2021

@elizabet173 To ako naozaj. A predsa som mala uplne v pohode porod. Pocas celej 1. doby porodnej sa mi venovali, sestricky boli mile, pocas samotneho porodu takisto, lekar sa mi takisto venoval cely cas, takze som psychicky bola v pohode. Pocas samotneho porodu som vdaka Aniballu vedela ako dychat, ako tlacit, takze maly bol rychlo von. A ano, prepichli mi vodu a pichli mi oxytocin, ale nebolo to stylom, ze neviem, co robia. Povedali mi, ze to takto idu urobit, lebo sa to neposuva a neotvaram sa dalej (po 10 hodinach). Lutujem len, ze to neurobili skor, lebo za par minut po tom som uz rodila a maly bol na svete. 😉

ckatka
1. nov 2021

@gabi1234 taka, ktorú si tvoje telo vypýta. Prirodzene sa to deje na štyroch, najväčší priestor medzi panvovymi kosťami sa dosahuje v tzv "štartovacej pozícii", ako keď klacis s pripravujes sa na odštartovanie behu z nízka.
Ja som tie rôzne polohy testovala s aniballom. A naozaj, obvod, ktorý v ľahu na chrbte s rozcapenymi nohami von nešiel a bolel, vyklzol úplne pohodlne, keď som sa dala na štyri s jednou nohou vpred.
Je na túto tému viac videí, na YouTube som videla, presne merali tie rozmery.

ckatka
1. nov 2021

@surama nič neplatí vo všetkých prípadoch. Dokonca ani prežitie matky /dieťaťa pri pôrode nie je 100% a nikdy nebude.
Ale vo väčšine fyziologickych (!!!) pôrodov treba pôrod len pozorovať a nepomáhať mu. Všetky zásahy a snahy o urychlovanie len spôsobujú žene stres, a v strese sa vyplavuju hormóny, ktoré zastavujú porodnu činnosť. (Samička v prírode neporodi, keď sa cíti ohrozená). Čiže to je začarovaný kruh. Vystresujeme ženu....potom podávame medikamenty na pohnutie pôrodu...A telo nie je pripravené, tak mu "musime" pomôcť. A skončí to absolútne vyčerpaní, nastrihnutou a zositou matkou, ktorá "ďakuje doktorom lebo zachránili ju aj dieťa ". Keby jej dali.pokoj svaty...nikto by nič zachraňovať nemusel.
Prečo.chodia baby rodiť do Hainburgu? Breclavi ci Vyskova? Lebo presne toto. Pokoj Svätý a pokojný dôstojný intímny pôrod bez zbytočných poranení na tele aj na duši.

marylin84
autor
1. nov 2021

@ckatka 👏

ckatka
1. nov 2021

@marylin84 každopádne....niekedy môžeš mať všetko pripravené, nacvicene, nastudovane....nadrveny hypnoporod, perfektnú dulu a zazmluvneneho fasa porodnika....A dieťa sa napríklad vzprieci...alebo dostaneš preeklampsiu...A porodíš sekciou....ani nevieš ako. Treba sa mentálne nastaviť, ze všetko je ako ma byť...
Držím palce.
A za mňa - oveľa dôležitejšie je komunikovať s laktacnou už pred porodom a pripraviť sa zodpovedne na to, čo príde po pôrode. Pretože tam ešte len začínajú tie dôležité veci.

surama
2. nov 2021

@ckatka Asi sa ti tazko prehlta to, ze ja som moj porod zvladla v pohode a nemam z toho traumu na cely zivot.
Nemam problem s tym, ze ine zeny chodia rodit do zahranicia. Preco nie? Dnes to doba dovoluje, su rozne moznosti, zena si moze vybrat. Je to v poriadku, pokial im to vyhovuje. To vsak neznamena, ze v zahranici je to lepsie. Kamoska rodila v Nemecku a dotrhana bola masakralne. Moj porod bol luxus oproti nej. Dalsia rodila v Britanii. Po sekcii ju na druhy den pustili domov. Nuz nespomina na to v dobrom. Ale mam aj kamosky, ktore boli s porodom v zahranici spokojne a vsetko bolo v poriadku. Pokial si zena moze vybrat, preco nie. Ja som si tiez vybrala nemocnicu a ked raz traumu z porodu nemam, tak nemam. Nerozumiem tvojim myslienkovym pochodom, ze ja zdielam svoju skusenost a ty ma presviedcas o opaku. Ty si moj porod nezazila, tak neviem o co ti ide. Tak ma, prosim, nepresviedcaj o niecom, co sa nestalo a nebolo to tak, ako ty pises. Verim, ze vela zasahov by lekari robit nemuseli a robia ich. Ja som rodila bez epiduralu, aj ked som chcela, aby mi ho pichli. Avsak vyhodnotili, ze by sa mohol porod zastavit, takze mi ho nakoniec nepichli. Porodila som bez neho a teraz som rada, ze som to zvladla aj tak.

marylin84
autor
2. nov 2021

@ckatka po riadoch vyssie ma napadaju Werrichove sliva, ze "pokial sa s blbcom hadas dlhsie, nez pol minúty, hádajú sa uz blbcu dvaja" a do tejto roviny predsa skĺznuť nechceme

ckatka
2. nov 2021

@surama prepáč ja nikoho nepresviedcam. Teším sa, že si si svoj pôrod užila a verím, že ostatné ženy budú mať tiež dobrú skúsenosť.
Môj bol v rámci možností okej, ale je x žien, ktoré majú traumu...A autorka diskusie sa jej očividne chce radšej vopred vyhnúť. Pekný deň prajem.

beronsche
2. nov 2021

@ckatka uplne suhlasim!
@surama to nie je, ze v zahranici je lepsie. Avsak v zahranici su porodnice, kde respektuju prirodzeny priebeh porodu, nerobia rutinne zasahy bez indikacie a zasahuju, ked je to potrebne.
plus kazda porodna skusenost je neprenosna, skor ide o to, ze u nas ked chce zena prirodzeny porod v pripade, ze je to mozne, aj tak jej nie je vyhovene.. lebo u nas sa ro robi takto. a bodka.

beronsche
2. nov 2021

@marylin84 jednoznacne Krompachy. Ale odporucam kontaktovat primarku a dohodnut sa s nou vopred, prip. aj zazmluvnit lekara. Myslim, ze je tam jeden doktor, ktory je stara skola, tomu by som sa ja osobne radsej vyhla.
Je tu aj skupina o krompasskej porodnici a kedysi tam prispievala aj ich PA, velmi mila osobka, neviem, ci este stale. ak ti to do Krompach nie je daleko, skus sa poradit v tej skupine.
Vela stastia.

marylin84
autor
2. nov 2021

@beronsche Ďakujem

abiamo
6. dec 2021

@hederamonstera absolutne dokonale si to vystihla, ta nevedomost zien he az nehorazna niekedy ci je na dnesnu dobu s lahko dostupnymi infirmacuami maximalne zarazajuce (napr nepochopim ako si mozu nechat tlacit ba brucho ked je dokazsne, ze je to maximalne skodlive pre dieta aj matku s WHO zakazane od roku 1952!!! ....a este budu zavyo vdacne v domneni ako im pomohli 🤦🏻‍♀️)....,fakt priserne smutne

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre