Pôrod plánovaným cisárskym rezom

ivett5
11. jan 2016

Ahojte, chcem sa opýtať tých mamičiek, ktoré rodili plánovaným cisárskym rezom ako to prebiehalo, či to bola veľká katastrofa atď.
Všade sa dosť straší aké je to neprirodzené, ako bolí bruško, ako sa nemôže postaviť na nohy, nedokáže sa postarať o seba, nieto ešte o
dieťa. Ako sa má rodiť prirodzene (vaginálne) a podobne.
Ako dlho vám trvalo, kým ste boli schopné samostatne fungovať, bez pomoci niekoho? Starať sa o bábo, o seba...
Všade len čítam ako je úžasne rodiť vaginálne, tak šup s vašimi skúsenosťami. Ďakujerm.

kalenmi
11. jan 2016

Ja som mala planovanu sekciu a tiez mi vsetci vraveli ako potom nebudem nicoho schopna s budem potrebovat pomoc.Takze som cakala to najhorsie ale ostala som prekvapena.Na druhy den po sekcii som sa postavila na nohy a robila prve "tazke" kroky lebo sestrucka mi povedala ze mi malu moze nechat na izbe ale musi si byt ista ze sa zvladnem o nu postarat(asi ma chcela nastartovat 😉 ).Viac mi povedat nemusela.Pekne som chodila,dojcila,kupala...jediny problem som mala ze sa mi tazko vstavalo z postele ale potom mi doniesli taky stupienok tak to bolo o.k.A doma mi nemusel pomahat nikto ☺

8291
11. jan 2016

No ja som mala plánovaný,ktorý skončil akútne den pred planovaným cisarákom.Malá sa narodila večer o 18:30 a ráno o 6 hod.som už stála pri umývadle a umývala som sa,ale ja som sa chcela sama tak skoro postaviť sestričky mi nechceli dovoliť ze je to skoro ale chcela som skúsiť,lebo z praxe viem ze čim neskôr tým je to ťažšie.A uplne v pohode som to zvladla,bolesti som mala minimálne za celý čas co som bola v nemocnici som si od bolesti vypýtala raz,inak som fungovala v pohode ani prikrčená som vôbec nechodila,no každá mamina to zvláda inak a má iný prah bolesti,samostatne som fungovala hneď ako som sa postavila.Samozrejme par dni som bola slabá lebo som mala väčšie straty krvi,ale inak som fungovala si myslim dobre a zvladala som,keďže po prichode domov som bola na malú sama.Samozrejme manžel si zobral dovolenku ale ten týzden zabil vybavovaním papierov,ktoré treba vybavit po pôrode a kto býva v Dubravke tak vie ze je to behacka od jedného konca BA po druhy a od dverí k dverám,nič nieje na jednom mieste.Tak ja môžem povedat že zo sekcie som nemala žiadnu traumu,samozrejme to prvé postavenie na nohy nieje bohvie čo ale keď to rozchodiš tak ani nevieš ze si mala sekciu aspon u mňa.A veľa záleťi ci po pôrode nechavaju kateter na čuranie aspon 24 hod,to veľmi zmiernuje tlak,bolesť,lebo ked mas močový mechur prázdny tak ani brucho netlači,viem ze nie všade je to štandard

17111976
11. jan 2016

ja som si 3 pôrod naplánovala cisársky a nevedela som si vynachváliť, jednak to, že som vedela kedy pôjdem, nebola som nervozna, primár mi to naplánoval na valentína, tak sme sa už dopredu velmi tešili. cisársky s epidurálkou je super pôrod, môj názor. bábatko mi hned ukázali, cez noc mi dali lieky od bolesti a na spanie, tak ani neviem ako tie bolesti po cisárskom prebehli.
na druhý den som sa už pekne začala starať o dcerku.
hlavne je velký rozdiel cisársky s epidurálkou, kedy sa žena omnoho skôr zotaví a hlavne vidí hned svoje dieťa. syna som rodila pod narkozou, tiež cisársky a to bolo omnoho horšie.
ja odporučam cisársky s epidurálkou.

katkakovac
11. jan 2016

Pre mna bola sekcia neprijemnym zazitkom. Napriek tomu ze vela vydrzim, toto bol masaker. Po spinale ma bolela krcna chrbtica, tych 24 hodin na JIS boli na nevydrzanie. Vstala som, snazila som sa rychlo rozhybat ale bola to neskutocna zataz. Mozno to bolo tym, ze ma priviezli na oddelenie a nechali tak. Sama do sprchy, skoro som po ceste odpadla, sama si dvihnut tasku zo zeme... Som nizka, vyliezt na tu postel bol nadludsky vykon. Som bojovnik, zatala spm sa a rychlo som sa rozchodila. Nemala som inu moznost. Syn bol hned po porode prevezeny do kardiocentra a ak som ho chcela vidiet, musela som za nim. Napriek tomu ma jazva bolela minimalne 2 mesiace a aj ked som fungovala a starala sa, dost dlho som ju citila. Ak mas len trochu moznost rodit prirodzene, vyuzi ju. Je to lepsie pre teba aj pre dieta. Druhe dieta budem rodit prirodzene, na sekciu by musel byt naozaj vazny dovod...

majba
11. jan 2016

ja som mala dost velke bolesti. lieky od bolesti na mna nejak nezaberali. prve postavenie sa bol des. prve kroky tazke, ale kazdou hodinou to bolo lepsie a lepsie. prve dva dni som nevedela od bolesti zaspat. a treti den uz bolo celkom dobre aj som to rozchodila. ked mi vytiahli stehy, tak vsetka bolest zo mna opadla. dalsi tyzden som pomaly vstavala z postele k malej lebo rychlo mi neslo a po dvoch tyzdnoch po sekcii som fungovala tak, akoby mi ani brucho nerezali. Da sa to v pohode zvladnut. Hlavne ked vieme, ze je to len na par dni a potom uz bude dobre 🙂 drzim palce.

llaurita
11. jan 2016

Ahoj, ja som rodila sekciou, ale akutnou nie planovanou. Planovana sekcia je urcite lepsia ako akutna, pretoze ja som mala bolesti pred aj po porode. Prirodzeny porod je urcite lepsi pre dieta aj pre mamicku, zotavenie je uplne o niecom inom ako sekcia, nezazila som to sice, iba pocula od kamaratok. Ale mozem povedat, ze ja som si aj svoje porodne bolesti odtrpela poriadne, takze v danom momente som bola vdacna za sekciu. A co sa tyka zotavovania po sekcii, tak prvy den bol dost zly (sekciu som mala o siedmej rano), z postele som nevstala, postavili ma az na druhy den rano a odpadla by som keby ma nechytili... Prve dva dni nic moc, babatko mi nosili iba na kojenie, postupne sa to zlepsovalo, od cca tretieho dna som sa zacala starat o maleho a ked som odchadzala na piaty den, tak som uz bola uplne OK. Takze az take strasne to nebolo, clovek sa musi snazit dostat do formy a postupne to ide. Ale myslim si, ze je to dost individualne, zavisi to od cloveka a tiez ako sa snazis rozhybat.

katrin21
11. jan 2016

@ivett5 nuz, ja som sice rodila akutnou sekciou, ale to je jedno, sekcia ako sekcia..
Bola som uspata, rodila som na obed, vecer ma uz stavali na nohy, aby sa predislo riziku embolie, ze sa musim hybat.. druhy den som musela behat po chodbe, aby som sa snazila vystierať ( no, moc mi to neslo, chodila som v predklone ).. smiat sa, kaslat, to je problem....
Ano, bola som slaba, prvych 7 dni som mala co robit sama so sebou, aby som sa hybala, hlavne vstavanie z postele a tak , lebo po operacii treba vela oddychovat, takze ked sa dalo, clovek ma lezať,len potom nevyskocis ako srnka, to otacanie sa je problematicky do sedu a tak... Potom to uz bolo kazdy den lepsie, ale asi 3t som bola totalne slaba, na nejake varenie som mohla zabudnut, vacsinou som oddychovala a varila mi mamina, ja som fakt nevladala.... O dietatko som sa postarala, ale stat pri sporaku by som nevladala, ani prat, zehlit.. a vlastne zena by sa ani nemala namahať, dvihať tažke min. pol roka nic.... tak mi v nemocke hovorili vtedy...
Teraz je to ine, zenu pustia na 4 den z nemocky ( ja som bola dlhsie este kedysi) , co je podla mna strasne riziko, ved to sa ani sama hybat poriadne nevie, co ju vsetko boli... je to regulerna operacia....
Mne sa napr. rana zapalila, mala som aj nejaku teplotu chvilku, doma by som sa len stresovala.... v nemocke sice je cloveku smutno, ale ked nieco, ma po ruke lekarov a pomoc sestriciek s babatkom.. podla mna tych 6 dni by malo byt minimum, aby pustali domov, ale hold, setri sa....

A ano, asi je lepsi normalny porod, sice si dlhsie mozno zena nesadne, ale okrem sedenia je hned vacsinou svieza ako rybicka, moja segra mala 3 velmi tazke porody, ale vyhybala sa cisarovi, lebo povedala, ze ona vie, ze sice des ten porod, ale ze hned po nom je plna sily a hormony spravia svoje... a to sedenie je najmenej. kdezto po cisarskom je clovek fakt PO OPERACII, netreba zo zlahcovat...
AK sa mi aj druhe narodi cisarskym, urcite chcem aspon prvych 10dni doma pomoc mamy, partnera, dcery... nehrozi, aby som varila, alebo tak.... Tie hrdinky , co to zvladaju, maju bud niekde inde prah bolesti, alebo su to panny zazracnice 🙂 teda aspon pre mna... 🙂
Ale vsetko sa da, ked clovek musi, tak musi... ze ano.... ale nezlahcovala by som to proste.
Urcite je prirodzenejsi normalny porod. Aj ked sa ho clovek boji ako cert kriza 😀

dominikav123
11. jan 2016

@ivett5 ahoj, ja sa sice chystam rodit normalne, a dufam ze budem moct, ale mam dve kamaratky, ktore rodili sekciou minuly mesiac...jedna bola sice ubolena, no po dvoch dnoch to uz bolo v poriadku, mohla aj chodit aj vsetko, jazva sa jej pekne zahojila, sice vobec nekoji, lebo nema mlieko, no jej mala je na UM, ktore jej robi dobre, rastie a prospieva z toho 🙂 a druha tiez bola na druhy den uz mobilna, koji maleho, nema problem, aj ked je pravda, ze ma 20 rokov, tak sa s tym jej telo asi vysporiadalo skor...

8291
11. jan 2016

@katrin21 no tak ja teda panna zazračnica niesom😃 ale premna to vôbec nebolo také hrozne a fkt som funkovala dost skoro a ani bolesť som nemala,tak všetko je aj o prácu bolesti.a samozrejme veľa záleži správny nácvik do sedi a chôdza a samozrejme aj od toho akým štylom sa robí sekcia a doslovo pokial v bruchu šklbú-fakt to niekde tak funguje tak bolesť sú veľké,pokial si dajú záležať tak aj bolesti sa dajú zvládnuť,viem to z praxe😉 tiež som bola uspaná nemohli mi pichnúť spinal kôli pasovemu oparu,čiže tiež nebol čas na stym piplať keďže malá musela kôli anestetikam hneď von,ale ďakujem operaterom lebo veľa zaleži rekonvalescencia aj od toho ako je pôrod vedený.

lexilaracroft
11. jan 2016

@ivett5 ahoj ja som mala cisarsky pred dvoma rokmi a teraz mi doktor odporucil ist hned na cisarsky lebo by mi mihlo tlacenie uskodit. Termin mam v maji ale hadam ma nenechaju dlho trpet pri prvom som rodila 14 hodin a babo sa zaseklo a nechcelo von uz bolo dlho bez vody tak som musela ist. Teraz hadam to pojde hned. Vobec sa neboj toho ze to je neprirodzene. Co sa ma stat sa stane a ziadne babske povery to neovplivnia... Drzim palce

katrin21
11. jan 2016

@8291 ja som mala praveze skveleho operatera... tak asi tym to nebolo.. Jednoducho som bola slaba, viem, ze som stratila 400ml krvi, mozno ty menej, aj to robi svoje.... neviem...
Ale rozhodne som sa hybala veeeelmi opatrne a pomaly.. malu by som na rukach dlho hondrlat nevladala, keby vela plakala , nastastie bola dobrucka a ja som ju na noc nemavala , iba na kojenie a potom cez den az od 4dna na cely den... ale v nemocke clovek nemusi nic robit, doma by to bolo ine, keby mi nemal kto pomoct, tak neviem neviem..... ved aj doma mi potom mama vsetko pomahala, hlavne to varenie. ja som sla 1x von po 3 tyzdnoch...na kratku prechadzku.. nechcela som nachladnut, nohavice ma tlacili na jazvu, ktora sa zle hojila, bola jesen, takze ja som to nesilila skor.... ani som sa na to necitila.. Po tych 3t to uz bolo ovela lepsie. ale prve 3t bez pomoci si neviem predstavit, fakt nie.
A mala som 23r, dnes mam 38, takze asi by to bolo teraz este horsie, lebo som celkovo viacej unnavena niekedy uz pocas tehu, ako vtedy.... vtedy som ani nevedela, ze som tehotna... 🙂

evittam
11. jan 2016

@ivett5 A máš plánovaný CR? Ja som prvé dieťa rodila prirodzene,druhé akútny CR - do poslednej chvíle som verila, že budem rodiť normálne - ale bohužiaľ. Za mňa-100x radšej prirodzený pôrod. I keď žiadna katastrofa to nie je - 24 hodín na JISke (mojích najhorších 24 hod v živote-ani posadiť, ani nič...), potom ma normálne postavili a fungovala som aj s bábom, najväčšia úľava bola keď mi vybrali sponky z jazvy, keď sme išli domov, inak všetko v pohode-jasné, že jazva pobolievala-hlavne vnútorná ale inak všetko ok.

bajana
11. jan 2016

@ivett5 je úplne jedno, či je CS plánovaný alebo nie...
Mám za sebou dlhý prirodzený pôrod (prvorodička, dcéra 3800g) a plánovaný CS, z ktorého sa stal akútny...prirodzený je prirodzený - rýchla bezbolestná rekonvalescencia, cvičiť možno začať skoro po pôrode, lepšie a prirodzenejšie pre dieťa atd.
Sekcia - bolesti po operácií, síce som na druhý deň chodila, ale vstať z postele bol problém ešte pár dní, smiech, kašeľ, kýchnutie - bolelo ako čert...ale samozrejme dá sa to zvládnuť a teraz 4 týždne po nemám žiadny problém...
Neviem, kam si mierila s touto otázkou, ale ak by som mala ja na výber, neváham ani sekundu a volím vaginálny pôrod. A nie len kvôli bolesti. Ak na výber nemáš, tak s tým nič neurobíš a tvoja skúsenosť môže byť vysoko individuálna, napr.veľmi pozitívna 😉

bajana
11. jan 2016

A k tej starostlivosti bohužiaľ sa neviem vyjadriť - malý bol 8 dní v inkubátore a potom ešte pár týždňov v pôrodnici (nesúviselo to s pôrodom - bol v 32tt)

8291
11. jan 2016

@katrin21 400ml krvi je bežná strata pri operacii,samozrejme každý ma prah bolesť niekde inde,môže byť skvelý pôrodník len pokiaľ je porod vedený v celkovej anesteze sa tak dost ponáhlaju.moje straty krvi boli 800 ml,a myslim si ze som to fakt zvladla dobre keďže na piaty dr som išla domov a plne doma fungovala,tak navaril manžel,aj hodil pračku,upratovanie fakt len prach prebehnúť,pomôcť mi nemal kto,mamina mi zomrela 4 mesiace pred pôrodom,sestra mala svoje zdravotne problémy,rodina minimálne 150km vzdialená,svokra ešte ďalej ale tú som nechcela,aj sa ponukla,no viem že bola rada ked som povedala že netreba,lebo ona podniká a už by len dupkala kedy pôjde domov,poznam ju natoľko,ale 90% rýchlej rekonvalescencie závisý ako bol vedený pôrod co platí aj pre spontánny pôrod.

katrin21
11. jan 2016

@8291 ano,ja viem, ze je to bezne.... ale ja som bola anemicka.. takze pre mna to bolo vela.... oslabilo ma to + ja mavam nizky tlak, takze mne tu stratu bolo dost citit....
pred cisarom som 27hodin cakala napichana vsetkym moznym + cipky , ci sa otvorim a nic... takze preto akutna sekcia...

8291
11. jan 2016

@katrin21 no tak tam je pes zakopany teba by v tom prípade oslabilo aj 100 ml straty a 400 pre teba bolo ako pre mňa 1500ml.a k tomu anesteza alebo spinal,tak samozrejme ze si sa nevedela dat dokopy týždne,to áno a v tvojom prípade určite nešklbali ale sa v bruchu piplali len aby necvrklo navyše ani pol deci krvi

andrejqqqa
11. jan 2016

Žienky nechce sa mi to tu hľadať neviem či tu niektorá niečo také písala ale ja mám dcérku sekciou plánovanou nakoniec akútnou a malá bude mať dva roky a 4 mesiace keď sa narodí druhý prírastok a asi to zase bude sekcia kvôli chrbtici očiam a všetkému čo je na mne zle ... Dá sa zvládnuť starať sa o 2,5 ročné bohužiaľ dosť na mne lipnuce dieťa a malého krpca po sekcii ...priateľ je do 6 v práci a ja to budem musieť zvládnuť ale bojím sa že keď vezmem 2,5 ročnú na ruky tak mi prasknu stehy alebo niečo ... neviem ako zvládne bezo mňa 4-5 dní čo bude v nemocnici a potom sa jej chcem tiež normálne venovať .... Dá sa to zvládnuť ? Načo si mám dávať pozor aby som neohrozila svoje zdravie ?

katrin21
11. jan 2016

@8291 neviem, mala bola do 10minut na svete, takze zase tak sa nepiplali, normalne ma operovali, ale mala som dobreho doktora... sice jazva je trochu krivo, ale inak to bol dobry odbornik... preto som sla rodit k nemu uz vtedy , 50km od domu..akoby som tusila, ze porod nepojde hladko...

katrin21
11. jan 2016

@andrejqqqa nic tazke nezdvihat, ako som pisala pol roka.. ono dnu je to site v 3 vrstvach, takze... vonku zahojene, vnutri to este pracuje,takze maleho urcite nezdvihat na ruky, toho 2,5r..

andrejqqqa
11. jan 2016

A inak moja skúsenosť so sekciou ? Očakávala som niečo hrozné ale bola akútna takže som nestihla ani stresovať ...bola som v narkoze kvôli dychacim problémom sa báli že by som sa im rozkašlala na stole a veľmi krvacala ...Na druhý deň postavenie celkom okey akurát som bola strpnuta z toho ležania možno keby ma postavili skôr bolo by to lepšie ...a potom zápal prsníkov zápal v krvi tým že sa mi urobilo mlieka ako pre 5torčata :D takže som mala maličkú len cez deň a v noci som bola väčšinou na ditiadene a infuziach pre zníženie teploty 🙂 ale sekcia sama o sebe keď mi na 10 deň vytiahli stehy už som bola uuuplne v poriadku

bajana
11. jan 2016

@andrejqqqa ja mám o rok mladšiu a dvíham ju až teraz mesiac od sekcie...a to mi ju zakázali nosiť do konca šestonedelia...treba zapracovať na samostatnosti a väčšej nezávislosti, však na rukách už také veľké dieťa nosiť nemusíš

katrin21
11. jan 2016

@bajana nemala by si ju zdvihat.. riskujes, ze sa ti to vnutri pohne a urobia sa zrasty...

andrejqqqa
11. jan 2016

@bajana len to že moja je taký môj miláčik keďže nežijem s jej otcom a nemá o ňu žiaden záujem tak na mne lipne až príliš ja viem že to nieje dobre ale chcela som jej dať lásku za oboch rodičov. ... to ako ju dám do kočiara keď pôjdeme von a také veci ma znepokojuju alebo keď bude bez kočiara tak cez cestu ju beriem na ruky ... viem že sa budem snažiť ju dovtedy naučiť samostatnosti ešte ma 5 mesiacov na to ale aj tak mam z toho strach ...byt máme na medzi poschodí tak vytiahnuť kočiar s babom a ešte nejaký nákup plus ešte 16 kilovu slečnu tak fakt neviem čo budem robiť

ivett5
autor
11. jan 2016

Dakujem za odpovede, mam pocit, ze je rozdiel planovany a akutny CR... aj zotavovanie sa po nom.

evittam
11. jan 2016

@ivett5 Akútny CR je na 99% v celkovej anestéze, plánovaný väčšinou spinal-ak teda nechceš celkovú. Čo sa týka zotavovania, tak to záleží len na každej z nás... 😉 Neodpovedala si, či máš plánovaný alebo prečo sa vlastne pýtaš.

ivett5
autor
11. jan 2016

@evittam Hej plánovaný a už teraz mám paniku...

evittam
11. jan 2016

@ivett5 Panika nepomôže ani tebe ani tomu malému... 😉

jabadaba
11. jan 2016

@ivett5 za seba a zo svojej skusenosti s planovanym cisarakom - zotavenie neporovnatelne lepsie ako po zmrvenom prirodzenom! Dokonca sa mi spustila laktacia ovela skor ako po klasickom porode, kedy som kvoli masivnym zrazeniam nevedela sediet niekolko tyzdnov! Po sekcii som chodila, sedela a fungovala normalne 24 hodi po! Nulove komplikacie. Po prirodzenom som bola na speci kasovitej strave kvoli zasitym ranam, sotva som stala na nohach, sediet nehrozilo, brali ma mrakoty z bolesti a opatera babatka prve dni v porodnici bola utrpenie. 😝 Komplikacie mi pretrvali este rok po! Takze za seba - sekcia pohoda lesna!

jabadaba
11. jan 2016

@ivett5 prestan panikarit, klud. Niet dovod. 😉 Este podotykam, ze som rodila obe eti po 30 tke, sekciu som absolvoala ako 38 rocna. Do pohody.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre