Prečo ste mali sekciu?

jessica6
20. nov 2012

Ahojte mamicky..uz je tomu nejaky cas co sa u nas presadil fenomen rodenia cisarskym rezom..samozrejme nehovorim o urgentnych nevyhnutnych sekciach casto zachranujucich zivot ci uz matke alebo dietatu..hovorim o sekciach, ktore casto ani nemusia byt, pripadne o tych, ktore si zeny sami "vybavia"..zda sa mi, ze sa coraz castejsie objavuju ocne ci ortopedicke indikacie..opat nemyslim vazne indikacie, ktore skutocne vyzaduju porod cisarskym rezom..casto zeny vravia, ze chcu radsej sekciu, lebo sa boja prirodzeneho porodu a ze na tento strach existuje indikacia..ale ved ktora z nas sa porodu neboji?myslim si, ze ten skutocny patologicky strach sa objavuje u velmi maleho percenta zien..ako ste na tom vy?preco ste rodili sekciou?vybavili ste si ju?myslite si, ze bola nevyhnutna alebo sa dalo rodit aj prirodzene?nechcem sa nikoho dotknut, len by ma zaujimali vase nazory..dakujem a pekny den 🙂

jessica6
autor
20. nov 2012

@sasenkah su vymyslene, lebo sa s nimi stretavam denno denne..samozrejme, pri vysokym dioptriach je sekcia nutna, aby nedoslo k podskodeniu sietnice..

jessica6
autor
20. nov 2012

@cecil36 suhlasim s tvojim tvrdenim, nie vzdy je spontanny porod lepsi..avsak stojim si za svojim, ze vela sekcii by ani nemuselo byt..robia sa uz ako na pase..z pohodlnosti, zo strachu zien pred prirodzenym porodom..

sasenkah
20. nov 2012

@jessica6 tie dioptrie ani nie, skor vysoky vnutroocny tlak, ztencena alebo oslabena sietnica a pod.

nice202
20. nov 2012

@jessica6 no a co, uplne ich chapem. Tiez mam zname, ktore mali sc a takisto vybavenu, kvoli nenormalnemu strachu z porodu. Nelutuju. Keby som ja nemala indikacie na SC, tak by som si asi tiez vybavovala sekciu. Podla mna by to malo byt na rozhodnuti matky.

mecenga
20. nov 2012

Ahoj ja som mala strašne vysokí tlak. Dva týždene som ležala v nemocnici no hrúza infuzie, stále nejaké lieky atď.. Potom doktor rozhodol urobiť sekciu. Tlak sa mi upravil asi po mesiaci a teraz som ok 😀

jessica6
autor
20. nov 2012

@nice202 a sekcie sa neboja?ja to nechapem..ako keby to bola malina ta sekcia..

nice202
20. nov 2012

@jessica6 nie vobec, asi mame dobrych doktorov. Ja som sa tiez nebala a preto dopadla na 1*.

cecil36
20. nov 2012

@jessica6 keby som nemala tie ostatne diagnozy na SC, tak by som si ju po tom co som zazila pri prvom porode vybavila. Dovod by bol- panicky strach z porodu. Zda sa ti moj strach alebo strach inych zien neopodstatneny? Vies sa zarucit, ze ak zenu, ktora sa boji SP nan nahovoria, nic sa nestane a ona bez problemov porodi? Co ak, nie, co ak sa zasekne a prestane spolupracovat? Je to na pocitoch tej zeny, ako sa rozhodne a lekara ci je to umozni alebo nie. Vsetkych ostatnych je do toho prd. 😉

cecil36
20. nov 2012

@jessica6 ja som sa sekcie bala menej ako prirodzeneho porodu (myslim toho druheho, pri prvom som nevedala do coho idem 😀 )

amouramour
20. nov 2012

@nice202 lenze to rozhodne nie je prirodzena a najlepsia cesta ani pre matku ani pre dieta, myslim, ze je dovod, preco zeny rodia v prvom rade prirodzene a je to tak spravne

nice202
20. nov 2012

@amouramour za kazdu cenu prirodzene ak ma zena nepredstavitelny strach, tiez nie je bohvie co. Inak suhlasim, nech len rodia prirodzene, tie co chcu.

jessica6
autor
20. nov 2012

@amouramour uplne stotoznenie mojho nazoru..

jessica6
autor
20. nov 2012

@nice202 strach ma kazda..nepredstavitelny strach velmi male percento..a ked planujem dieta, tak aspon sa ho pokusim priviest na svet prirodzene, nie si silou mocou vydupat sekciu, lebo ja sa bojim..vsetky sa boja, tak teraz budeme robit iba sekcie?ved asi otehotniem s tym, ze dieta musi ist von ci nie?ci mate ine zmyslanie?keby ste vedeli, ze si nevybavite sekciu a musite rodit prirodzene, radsej by ste nemali deti?

jessica6
autor
20. nov 2012

@cecil36 bezproblemovy porod sa nikdy neda zarucit..ale robit sekciu kvoli tomu, lebo sa to pre mnohe zeny zda istejsie je hlupost..jasne ze nie je ale zenam sa to velmi tazko vysvetluje..

amouramour
20. nov 2012

@jessica6 ono je to asi aj tym, ze sa zeny navzajom velmi strasia🙂ja v okoli poznam zeny s hlavne pozitivnymi zazitkami z porodu, prirodzeneho...ako je jasne, ze kazdy sme iny a mozu nastat komplikacie, ale tie mozu nastat aj v ramci sekcie...a tie nase deti ked sme uz pri tom za troska bolesti stoja🙂

amouramour
20. nov 2012

@nice202 netvrdim za kazdu cenu...ak ma clovek naozaj chorobny patologicky strach a diagnozu potvrdenu psychologom tak jasne, ze taku zenu netreba nutit...ale uprimne tazko sa najde zena ktora sa neboji, ja som sa bala strasne, ale chcela som rodit prirodzene, velmi...drzat malu po porode v naruci, len bohuzial som rodila sekciou a ta mi pride v porovnani s prirodzenym aj ked bolestivym porodom ovela chladnejsia cestou ako priviest dieta na svet, clovek sa ochudobi o tie krasne prve okamihy...ale musis uznat aj ty, ze to, ze niekto chce dobrovolne, bez indikacii velku brusnu operaciu je tiez na urcitu diagnozu

nice202
20. nov 2012

@jessica6 ? co su to za otazky, ja som na sekciu ist musela a nemozem za to, ze to pre mna nic hrozne nebolo /u zubara to mam horsie, ked zatlaci na nerv/ a ani pre malu. Kojila som ju cez dva roky, je mudra, krasna, sikovna a kludna. Proste som si neprezila bolesti a ani tlacenie. Mam ti napisat, ze mi to teraz chyba? Nie, nechyba a som stastna, ze som sa nemusela trapit neviem ako dlho v kotrakciach. CO by bolo, keby neviem co....su hypoteticke otazky a naozaj netusim...Ak ta to potesi, dieta som neplanovala, ale na potrat by som nesla. Cize, co to je za sprostost radsej by som deti nemala. Ak by sa inak nedalo, samozrejme, ze by som ju vytlacila /teda v mojom pripade nie/ ak by trebalo. Na druhej strane mam kamosky, ktore na porod velmi velmi neradi spominaju a uz deti dalsie mat nechcu.

iwesska
20. nov 2012

@slavka034 Tak mne teda dost lepilo. Este keby som tak mala celkovu anestezu budis, ale ja s mojou citlivou psychikou a strachom z lekarov a nemocnic sa dodnes divim, ako som tu sekciu vlastne prezila 😅 Paradoxne som tam lezala uplne v klude, lebo vsak po takom dlhom case bez jedla, vody, spanku mi uz bolo dost jedno co so mnou robia, hlavne nech sa uz nieco deje 🙂 Uzila som si z toho akurat tak ten okamih ked maleho vybrali a potom mi ho prilozili k tvari...potom si uz teda moc nepamatam, lebo som bola nejaka mimo z tej anestezy. A zotavovanie vyse mesiaca - tiez brutal...fuu, kebyze sa mi vtedy narodili dvojicky o dalsom tehu uz veru ani neuvazujem 🙂

jessica6
autor
20. nov 2012

@nice202 ja som reagovala na vas prispevok, nenarazala som na vas, ze sa tiez radite do skupiny vybavenych sekcii..ok museli ste, tak ste museli, aj ja som musela a ani pre mna to nebolo hrozne..narazala som na zeny, ktore pojdu rodit jedine sekciou..ale dakujem za vas prispevok..

vianocnystromcek
20. nov 2012

vzdy sa moze nieco stat - vzdy. povedala by som ale ze porod sekciou je nebezpecnejsi ako normalny porod.
hoci niekedy je v istych pripadoch pre zenu "lepsi".

liz_lemon
20. nov 2012

maly otoceny KP, vysoky tlak a odtecenie plodovej vody

jankavrutky
20. nov 2012

moj maly mal omotanu pupocnu snuru,tak to lekar riesil sekciou

lujza123
20. nov 2012

@jessica6 akútna sekcia . Pôrod (inač veľmi rýchly cca 6 hodin od začatia slabučkých kontrakcií, aj kontrakcie pohodička 20 -30 s žiaden teror) sa zastavil, otvorená na 9 cm, hodinu sa nič nedialo. Potom mi ako sa hovorí pichli vodu a do pár minút začali klesať ozvy malej srdiečka.
Dôvod prečo sa pôrod zatavil neznámy.

ivanka.7
20. nov 2012

Akutna sekcia po x-minutovom tlaceni malej uz von (cize druha doba porodna, doktorka uz videla aj kusok hlavicky), ked doktori zistili, ze mala na konci zle zrotovala a hlavou mi tlaci o lonovu kost, takze darmo som tlacila, akurat som jej tlacila na hlavu, este aj po dopichnuti epi anestezy to skusali, ci by to neslo prirodzene nejako ju natocit, ale neslo, takze sekcia. Ked mi to oznamili, nechcela som tomu verit ale vo finale som bola strasne rada, ze po 20tich hodinach mam po tom.

palomka
20. nov 2012

nepatrim sem, nerodila som sekciou ale zakazdym ked som rodila a mala som kontrakcie a tlacila a tlacila som a nic neslo von 😀 som si v duchu hovorila, nech ma uz zoberu na cisarsky 😀 😀 😀
ten druhy porod sa schyloval k tomu, ze by som mozno aj mala ist kvoli vahe dietata ale predsa len som si to nevedela predstavit a isla som prirodzene a som rada, podarilo sa nakoniec vytlacit hoci to trvalo dlhsie 😅 .
minule som si bola dat odstranit znamienko a ten pocit, ze nieco so mnou robia a ja nemusim alebo lepsie povedane nemozem spolupracovat bol pre mna osobne strasny, vsetko som pocula, citila tie tlaky, ako taha nit...a v tej chvili som si hovorila, boze ved to je znamienko, nerezu ti nohu....a vtedy som naozaj v tej chvili nechapala ako sa mlade baby dobrovolne rozhodnu ist na cisarsky....ja osobne by som to asi nezvladla...a to bolo len znamienko... 😀 fakt nerozumiem preco sa niektore baby, hlavne tie mlade boja prirodzeneho porodu. samozrejme ked sa musi ist tak nie je o com diskutovat....ale dobrovolne....ja fakt nie 😅 a to si myslim, ze som silna co sa toho tyka. ale su aj zeny ktore sa boja aj navstevy zubara, tak pre nich je to asi lepsie podstupit sekciu ako niekde uprostred porodu nejako skolabovat. aj psychika musi byt nastavena tak, ze sa to zvladne a nie ist aj na porodnu salu so strachom, co bude, co ked sa nieco stane.... takze tak by som to zhrnula ja z mojej strany 🙂

veronika426
26. nov 2012

Ja som rodila sekciou, neplanovanou, lebo dcerka bola 15 dni po termine a nezaberali ani oxitocin ani tablety, tak sme sli na salu...ak mozem povedat,tak som maximalne spokojná zo sekciou, po porode mi malu hned ukazali, rana sa hojila krasne, len čo vybrali stehy, tak som chodila ako modelka, nic nebolelo, dcerka malá 4100/52 a bez problemov som ju nosila na rukach, na 5ty den sme sli domkov...zas som skor ja pocula zle z prirodzenych porodov, ako sa baby potrhali, svagrina nemohla 2 mesiace po porode poriadne sediet, suseda bola rozstrihnutá na maximum, vycerpana...no ja neviem, to je ale vec vlastneho tela ako sa zotavuje po porode...teraz ma caka druhý porod a kludne som za to co pride - ci prirodzene alebo cisarskym, ale uz mi Dr. urobil predoperacne, ak pojdem zas "pod noze" 🙂 a uz viem aj co ma caka a normalne sa tesim 😀

hematon
5. dec 2012

ahojte dievcata mohly by ste niekdo poradit ak sa niektora stretla s hematonom v tehotenstve som 21tyzden a mam hemato na placente 4cm mam ho uz od deviateho tyzdna a nie a nie sa vstrebat krvaca mi to a boli brucho pprosiiim kto ma skusenost a hlavne v takomto tyzdni napiste mi ake ste mali vytoky a ci dlho ste krvacali

vvia
5. dec 2012

@hematon ja som mala na maternici v 16tt som zacala krvacat a krvacala cele 2tyzdne ak nie viac bola som aj hospitalizovana. potom som mala len kludovy rezim, musela iba lezat s podlozenou postelou. teraz som v 38tyzdni. drzim prsty

nanulik
5. dec 2012

ja som sa najskôr bála ale potom som sa tešila na prirodzený porod, lenže moj drobček sa nejako pozabudol otočiť. tak mal halvičku pod pravým rebrom. nezažila som ani poslíčkov a sekcia bola vopred naplánovaná. a tei bolesti po nej neprajem nikomu ☹

milka1978
5. dec 2012

@jessica6 Ahoj .... tak ja mám 2 detičky .... prvé som porodila pred 3 rokmi sekciou .... tam som rodiť nemohla prirodzene, pretože synček bol otočený hlavičkou hore bol KP-čko takže sekcia to istila od 10 týždňa tehotenstva .... druhé bábo som porodila teraz 19. novembra tiež sekciou .... chcela som ísť rodiť normálne, všetko bolo O.K. (myslím poloha plodu) .... do nemocnice som nastúpila týždeň po termíne, keďže som bola po prvej sekcii tak mi nemohli dať lekáry vyvolávačku, pretože na ultrazvuku sa im nepáčilo to ako je zrastený rez po prvom pôrode, vraj tam hrozilo pretrhnutie ak by ma napichli na vyvolávačku ..... preto mi dali v prvý deň hospitalizácie takú štipľavú injekciu na podporu sťahov maternice.... tá nezabrala ... na druhý deň mi dali čípok no ani ten nezabral .... na tretí deň sa ma pýtali či ešte chcem skúsiť ďalšie tabletky a čípky na vyvolanie spontánneho pôrodu a ja som veľmi rada súhlasila .... no ani toto nepomohlo .... pritom som už mala kontrakcie a lekárka sa tešila, že do rána porodím ..... tak sa na 4 deň rozhodli, že mi spravia sekciu, pretože sa blížil koniec 42. týždňa tehotenstva a drobec bol už nesmierne veľký a výsledky z vyšetrení ukazovali stiesnenosť (vtedy som skoro vôbec necítila pohyby a synček sa narodil s váhou 4100g a meral 53 cm) ..... a tak som porodila v 41+4 týždni tehotenstva ..... no keby som si mohla vybrať tak určite by som rodila normálne ... aj kôli manželovy, ktorý chcel byť ako pri prvom tak aj pri druhom pôrode a aj preto, že sme plánovali 3 detičky a teraz už mám strach znovu otehotnieť kôli 2 predchádzajúcim sekciám ... takže toto je môj príbeh 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre