Prečo ste mali sekciu?

jessica6
20. nov 2012

Ahojte mamicky..uz je tomu nejaky cas co sa u nas presadil fenomen rodenia cisarskym rezom..samozrejme nehovorim o urgentnych nevyhnutnych sekciach casto zachranujucich zivot ci uz matke alebo dietatu..hovorim o sekciach, ktore casto ani nemusia byt, pripadne o tych, ktore si zeny sami "vybavia"..zda sa mi, ze sa coraz castejsie objavuju ocne ci ortopedicke indikacie..opat nemyslim vazne indikacie, ktore skutocne vyzaduju porod cisarskym rezom..casto zeny vravia, ze chcu radsej sekciu, lebo sa boja prirodzeneho porodu a ze na tento strach existuje indikacia..ale ved ktora z nas sa porodu neboji?myslim si, ze ten skutocny patologicky strach sa objavuje u velmi maleho percenta zien..ako ste na tom vy?preco ste rodili sekciou?vybavili ste si ju?myslite si, ze bola nevyhnutna alebo sa dalo rodit aj prirodzene?nechcem sa nikoho dotknut, len by ma zaujimali vase nazory..dakujem a pekny den 🙂

zonjushe
20. nov 2012

ahoj, ja som mala sekciu kvoli preeklampsii 12 dni pred terminom..nemala som pripravene porodne cesty a tehotenstvo uz museli ukoncit..keby som mala dobry vaginalny nalez, mozno by sa dalo porodit aj prirodzene..ale cakat do terminu uz nemohli..ale nikdy by som si sekciu nevybavila..ked som planovala dieta, bola som si vedoma toho, ze ho musim aj porodit..a vytrpiet si tie bolesti, ktore su pri porode..

evina57
20. nov 2012

Mám úzku panvu, tak preto sekcia 🙂

dodkap
20. nov 2012

dalsia, co pise referat? osobne som sa bala viac sekcie ako prirodzeneho porodu a to som rodila dvojcata a som rada, ze vaginalne. Takze ja sa trochu divim, ze zeny chcu radsej sekciu, je to velka brusna operacia so vsetkymi operacnymi moznymi komplikaciami a rozrezanou maternicou a bruchom...hmmm, nic lakave pre mna. Pre dieta, ak nie su komplikacie, je vaginalny porod to najlepsie. Ale ja, zatial, poznam len zeny, ktore mali cisarak z urciteho nie ich vymysleneho dovodu. A myslim, si, ze u mnohych z nich to zachranilo zivot dietata, kedze by ho inak mozno ani neporodili. A nemuseli by to byt ani tak strasne vazne dovody, ake uvadzas. Aj ortopedicke hladisko alebo psychologicke mozu byt seriozne. Velky strach moze byt velky problem, nemusi by mozno ani patologicky. Apropo, rodila si uz?

horseshoe
20. nov 2012

mna este len porod caka 😀 samoska, ze sa psychicky pripravujem na prirodzeny porod - zatial nie je ziadny dovod na sekciu. No ale co viem, tak aj preto je vela sekcii, lebo je vela umelych oplodneni a patalogickych porodov v porovnani s minulostou - preto je ich tak vela.

norcima
20. nov 2012

Chcela som rodit prirodzene, aj som zacala, no babatko sa zaseklo v porodnych cestach, porod nepostupoval, zacali klesat srdcove ozvy a urobili mi akutnu sekciu, nastastie vsetsko dopadlo v poriadku babulka mala len na hlavicke velky podkozny hematon, no ten sa postupom casu vstrebal .

majuskapal
20. nov 2012

Starší syn sa narodil sekciou, kp a po termíne, nedalo sa čakať. Po 6 rokoch som si myslela, že som za "vodou ", aspoň som si to myslela....poloha mojej bambuľky bola ok, bola síce väčšia ako som čakala 3880g 53 cm, ale veľmi som chcela rodiť spontálne, celé tehotenstvo som sa na to pripravovala a tešila som sa na pôrod, no po 2 termíne ma hospitalizovali, vôbec som sa neotvárala, hlavička nenaliehala a môj krčok bol na nesprávnom mieste, po prvej sekcii ma pozašívali skade ruka stade noha, všetko do kopy. Primár na veľkej vyzite skonštatoval, že normálny pôrod sa aj možno rozbehne ale dieťatko by som neporodila, tak som sa rozhodla nečakať a riešiť sekciu, v ten deň sa nám narodila naša bambuľa Sandra.
Veľa záleží na psychike matky a podporu jej okolia. ja ako zdravotná sestra som sa na to tešila, na úžasný žážitok.... Ale rozhodla bezpečnosť môjho dieťatka. Nie vždy sa to dá...

miskalevica
20. nov 2012

@horseshoe ja som tehu po umelom oplodneni a nechystam sa rodit cisarom, mam nazor ako @zonjushe, uvidime ako moj porod nakoniec dopadne, nakolko ma ma este vysetrit kardiolog, kedze mam nalez na srdci. Ale nedavno som lezala na gynde a mozem povedat, ze kazdy den tam mali 2-3 sekcie - planovane (dieta koncom panvovym, preeklampsia, velky plod - okolo 5kg a pod. ) a aj vaginalne porody sa dost casto koncili cisarom (kvoli nepostupujecemu porodu, zaseknutemu dietatku alebo kvoli jeho pulzu). Mam tiez jednu vzdialenu znamu, ktora bola tiez po umelom oplodneni, mala papier od psychiatra, ze je indikovany cisar, ale v nemocke nad tym mavli rukou, ze od psychiatra sa to nerata, takze rodila normalne a oni mali zazitok z hysterickej totalne vystresovanej zeny.

jessica6
autor
20. nov 2012

@dodkap nie nepisem referat..ano rodila som 2x prirodzene a raz sekciou..kazdy den sa stretavam so zenami, ktore si sekciu vybavili alebo ju ani nemuseli mat..za svoju prax som videla minumum opravnenych ocnych, ortopedickych ci psychiatrickych indikacii..vascinou su to dohodnute sekcie "po znamosti"..

horseshoe
20. nov 2012

@miskalevica ano, mas pravdu, tak ako si to napisala - tie dovody na cisarak su rozne a kolkokrat si aj zena vytrpi - ze ide rodit prirodzene - trapi sa niekolko hodin a potom sa vyskytne daky problem - slabnu ozvy plodu, a pod. a musia to ukoncit sekciou.
Inak to, co som napisala, ze je vela sekcii kvoli umelym oplodneniam a patologickym porodom - to samozrejme nemam z vlastnej hlavy, ale od porodnika z Antolskej - Mudr. Havalda. Bola som na jeho prednaske a pytali sme sa presne na to, ze preco je v dnesnej dobe tak vela sekcii a on povedal, ze presne kvoli tomuto. 😉 Samoska, nie kazda zena po umelom oplodneni musi ist automaticky rodit sekciou -ale je tam zvyseny vyskyt 😉

kveta
20. nov 2012

@jessica6 Ja som si sekciu vybavila. V Rakusku by mojich x diagnoz bolo dovodom na sekciu automaticky, na Slovensku ma mohol lekar nutit do prirodzeneho porodu. Instinkt ma nesklamal. Priamo pri sekcii mi objavili x+1 diagnozu, ktora znamenala, ze by som prirodzene aj tak nebola schopna porodit.

Na margo ocnej indikacie: Ty povazujes za normalne riskovat oslepnutie len aby zena rodila prirodzene? Ty by si to riskla? Ja nie.

majuskapal
20. nov 2012

Aj ja poznám ženy, ktoré si vybrali sekciu a nemuseli, ale neodsudzujem ich... Je to ich rozhodnutie a lekára, ktorý to zrobí. Jasne, že pre babätko je lepšie narodiť sa prirodzene, ale ak to nejde už z akéhokoľvek dôvodu, je dôležité, že sa narodí a je tu a v poriadku. 😉

zewa11
20. nov 2012

Prvú akútnu pre nepostupujúci pôrod a druhú kôli stenčenej maternici,hrozilo,že sa roztrhne ☹

jahodka35
20. nov 2012

....ja som chcela rodit normalne, ale moja bambula sa nepretocila, bola panvovym koncom a este tak nestastne, ze nozicky mala pred sebou vystrete a to porodnik odmietol, ze by bolo privelke riziko....podotykam, ze som sa cele tehotenstvo velmi pripravovala na prirodzeny porod, absolvovala som rozne cvicenia, ako aj dychacie, zacala som rodit spontanne, dokonca kym prisla sekcia, tak som bola na pät prstov otvorena, takze som si dost odtrpela 🙂) no a uplne najhorsie to bolo na druhy den, ked som sa postavila, myslela som si, ze mi ide roztrhnut vnutro, vsetko ma priserne bolelo a mamicky, co rodili prirozdene, uz behali po chodbach ako srnky a na treti den isli domov🙂) preto ani ja dodnes nechapem, ked si niekto "vybavi" sekciu...ale mame demokraciu a tym aj moznost volby...

jessica6
autor
20. nov 2012

@kveta opat tu niekto necita pozorne..ja som vravela nie o opravnenych ocnych indikaciach..vravela som o dohodnutych akoze ocnych indikaciach, kde nehrozi riziko poskodenia zraku..

martinkatinka
20. nov 2012

No tak moja skúsenosť... mala som indikácie na sekciu - úzka panva, gynekologické operácie, ochorenie maternice, vysoké dioptrie, posunutá platnička 😖 a napriek tomu mi dali vyvolávačku a šup, ideme prirodzene... úprimne, ja som sa nebála, však prvý porod, koľko báb rodí prirodzene a porodí, tak prečo nie.. jednoducho fajn, ideme prirodzene... ale oni sa akosi zabudli kuknúť od karty ne tie indikácie 😀 😀 😀 a bohužiaľ po 8 hodinách som mala akútnu sekciu. Nad druhým ani nemám uvažovať 😒

puskaruka
20. nov 2012

V mojom pripade to bolo dvojtyzdnove prenasanie a priecna poloha babätka.

slavka034
20. nov 2012

odtok plodovej vody ale nepostupujúci pôrod....sekcia po 35 hodinách bola už nutná 😀

nkem
20. nov 2012

Ja som nechcela rodiť sekciou, po pôrode som mala myšlienky typu, prečo všetci na oddelení to zvládli, či som ja taká lavá, ale...moja sekcia bola po pravde pre mňa vykúpenie a našťastie nemám žiadne problémy bolesti. Prenášala som skoro 2 týždne. Bolesti mi začali v piatok(bola som hospitalizovaná v nemocnici), bolesti stupňovali, monitor nič nezaznamenával, v nedelu v noci mi dali epidurál, ktorý nezabral, chceli prepichnúť plodový obal, aby voda vytiekla, ale zistili, že tam už žiadna nie je...ja som to ani nepostrehla, kedy vytekala, lebo som sa snažila byť v sprche, aby som tie bolesti stlmila, zasekla som sa na 4 cm a nešlo to ďalej, do toho som sa povracala už z predýchavania...na 3 deň už som bola hotová. Nakoniec nariadili sekciu, to už som bola šťastná, že sa to skončí. Zistili, že bola tak omataná pupočnikovou šnúrou, ako keby ju tam štrikovala 😉 nevytlačila by som ju, mi bolo povedané a som rada, že sa malej ani nič nestalo. Ale od tolkej analgézy som tak triasla, že mama skoro plakala, keď ma videla. Prvý deň po, hotová katastrofa. Určite je to lahšie pre ženy, neprežiť kontrakcie a už dostať hotové bábo, ale nie je to moc výhra...

miskalevica
20. nov 2012

@horseshoe aj mne to spominal v nemocke doktor, ze ten zvyseny podiel sekcii je po umelom oplodneni, ale on to daval do suvislosti s dvojcatami (alebo viacplodymi tehu) a nasledne s komplikaciami typu predcasny porod a pod. Ze vraj v Anglicku uz riesia nejaky zakon, ze vkladat su bude moct len 1 embryo, aby sa zabranilo komplikaciam.

iwesska
20. nov 2012

@slavka034 Pozeram, ze sme mali takmer identicky porod, ale ja som to pretiahla este o 3 hodinky, ze mozno snad a prd makovy 🙂 Teraz sa uz smejem, ale veruze som sa sekcii zubami nechtami branila, zvlast zo strachu z priebehu dalsej tehotnosti a dalsieho porodu. Uvidime, co ma caka, ked na to pride 😒

astonka
20. nov 2012

@jessica6 ja som mala obe sekcie nevyhnutne...
1x prirodzeny a keby som si mohla vybrat určite prirodzene by som rodila aj v predch.porodoch

martinkaa
20. nov 2012

Ja som mala urgentnu sekciu. Zacala som rodit spontanne, vsetko islo OK, bola som uz na 8 prstov otvorena a porodnik mi isiel prepichnut plodovu vodu. MOja maternica vsak dostal krc, kontrakcie som stale mala silne, nikdy sa mi maternica neuvolnila a maly sa zacal dusit a zacala mu klesat akcia srdca, tak hned urentne volali anesteziologa a robili mi sekciu. Hrozilo mi, ze ked budem rodit spontanne, tak maly bude hned zo sebou tahat placentu, ja zacnem krvacat a maly sa udusi v krvi. Tak mi urobili sekciu a maleho vytiahli bieleho ako sneh s pupocnikom okolo krku, ale chvalabolu este dychal. Tak ja som si odtrpela aj skoro spontanny porod aj sekciu.

masinka
20. nov 2012

Pri prvej som mala silne a caste kontrakcie od rana, od obeda som bola na 10 cm otvorena, o piatej zacali dcerke blbnut ozvy, tak to skoncilo sekciou... zachytila sa o pupocnu snuru okolo hrudnika a ta ju nepustila von....
Druha sa narodila presne po 25 mesiacoch. Este dva dni predtym mi porodnik "sluboval" prirodzeny porod. Dcerka nemala byt prilis velka, ja mam panvu dost siroku, pri prvej bol problem len v tej pupocnej snure. No ale porod zacal, kontrakcie som mala kazdych 6 minut, do porodnice som prisla na 7 cm otvorena, ale opytala som sa, ci je to normalne, ze ma dole reze jazva (kontrakcie predychate, ale to bola taka bolest, co sa rozdychat nedala). Sup na UTZ a rovno na sekciu... jazva pomaly priesvitna, riziko ruptury....
Pri tretej uz bola sekcia automaticky.... naplanovana na rano tyzdne pred terminom, ale potvorka mala sa rozhodla, ze ona sa planmi lekarov riadit nebude a pytala sa na svet uz den predtym okolo polnoci..... takze som si opat uzila par hodin kontrakcii v 6 minutovych intervaloch.. kym mi sestricky uverili, ze to fakt zacalo a zohnali doktora)....

Prve dve som mala so spinalom. Mam vyskocene dve platnicky (tzv. hernia disku), pri tretej mi spinal nezabral, tak som skoncila s uplnou narkozou.... Pred siedmymi rokmi som mala laserovu operaciu oci , ale ocna tvrdila, ze to nie je dovod na sekciu.
Komplikacie po sekciach som nemala ziadne (ak teda neratam tyzden migreny po 1. a 3. ), o deti som sa uz v porodnici v pohode starala, s kojenim som problemy nemala, jazvu mam krasnu, takmer neviditelnu,...ale ak by som si mohla vybrat, urcite rodim radsej prirodzene.....chceli by sme este jedno dieta, ale doktor zakazal.... a este aby som sa bala, ze nam nahodou zlyha antikoncepcia. Okolie jazvy mam necitlive.... je to priserne, ked vas tam svrbi, chcete sa poskrabat a necitite to. Rano sa nebudim na to, ze mi treba cikat, ale ze ma to tam vnutri boli.. a to mam 13 mesiacov od poslednej sekcie.... neviem, ci je to koli sekciam, ale mrchu mavam taku silnu, ze sa "prebalovat" chodim hadam kazdu pol hodinu... a to aj 4 dni.....potom dalsie 3 dni mam uz normalnu.... fakt jedine pozitivum sekcie vidim v tom, ze nemam postopkany podvozok....

brumka
20. nov 2012

jasom mala vvolavany porod v 41tt skoro 24h raz mi porod vyvolali na noc zastavili, hamilton bol dost bolestivy, povedali ze babo bude mat 4100g na moju vysku sakra dost. som tazky astmatik ale aj tak ma tahali pprirodzene ale dostali nasilu zo mna max 2-3cm oxytocin mi zabudli vypnut tak som dostala vypudzovacie kontrakcie nevedela som dychat az ma prehlo co som nechapala. a rychlo ma brali nasekciu stracali sa odozvy. tak som skoncila v akutnej sekcii anesteziolog ked zistil ze mam astmu nemam predoperacne sa ma bal uspat potom som sa zotavovala asi pol roka. a druhy porod mam indikaciu z chirurgie koli pruhu na bruchu na sekciu a este sastmu do toho a predchadzajucu sekicu. ale co som sapytaa na forumoch dr tak jedemn povedal sekcia druhy ze naco ze da sa skusit prirodzen y ale ja riskovat rupturu maternice nebudem

slavka034
20. nov 2012

@iwesska
u mňa nebolo ani snáď a ani dokonca prd makový 😀 😀 😀 😀 😀 😀
tak ja som sa nebránila s úsmevom na tvári som to zobrala a veruže som si celú celučičkú sekciu vychutnala 😀 😀 😀 😀 možno to znie morbídne ale ja som sa svojej malinkej nevedela dočkať už od samej chvíle čo som na teste našla dve čiaročky....ďalšie tehotenstvo už neriešim kedže už dvojku doma mám))...to skôr už babička budem 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

sasenkah
20. nov 2012

@jessica6 preco myslis, ze prave ocne indikacie su vymyslene???
Ja som od puberty pocuvala ze budem musiet rodit cisarskym, takze som s tym bola dlhodobo vyrovnana. Mam o.i. 9,5 dioptrie a pocas tehotenstva mi vypadaval zrak na jednom oku. Vlastne podla toho som zistila, ze som 2- krat tehotna.
Dala by som sa rozrezat aj od krku az uplne dole, len aby moje deti nemali slepu matku!

amouramour
20. nov 2012

ja som bola prijata s prenasanim a napriek trom dnom vyvolavania, ziadna zmena, mala bola vysoko, porodne cesty nepripravene a asi by som prirodzene tymto stylom nikdy neporodila...prenasala som 10 dni

ivka_666
20. nov 2012

@jessica6 ja som veľmi chcela rodiť prirodzene, bála som sa skor sekcie. Odtiekla mi plodobá voda a keď porod po 18-tich hodinách nepostupoval, bábatko sa zaseklo v porodných cestách prišla na rad sekcia.

nice202
20. nov 2012

@jessica6 Ahoj: tak za mňa, skoro 2 tyzdne som prenasala. Dcerka 4800 g a 2x omotanu pupocnu snuru....a som strasne rada za sekciu. 20 min. na sale. Hned mi malu ukazali, nic ma nebolelo. Ukazkove zotavenie a na 4 den som sla domov....

cecil36
20. nov 2012

@jessica6 tak za seba, prvy porod prirodzeny, slabo postupujuci, brutal bolesti 48 hodin, odtecena voda a nakoniec dieta nedychalo a museli ho kriesit a musela byt na kysliku. Neprajem ziadnej zene zazit, ked po porode dieta nedycha. To bol pre mna strasny stres. 3 roky sme behali po neurologoch, kvoli krave dr., ktora nechcela spravit cisarak, lebo ved pre dieta je lepsi prirodzeny porod. Chcela by som vediet v com bol lepsi pre moje dieta. Druhy porod sekcia. Dovody? Prvy nepostupujuci porod, neurologicke problemy prveho dietata, moj strach, ze sa pridusenie zopakuje, 3 ivf, tehu cukrovka, vek 38, 4kg dieta a moja vyska 160cm, nizko polozena placenta.....Celkom dost diagnoz, nik ma nechcel rodit prirodzene 😀 P.S. Nie vzdy je pre dieta dobry prirodzeny porod, aj ked to tak na prvy pohlad vyzera.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre