Prvá noc po pôrode bez bábätka

11. jan 2022

Ahojte, prvu noc po porode ma dokrorka s manzelom presvedcili, ze bude lepsie, ked bude dietatko na novorodeneckom oddeleni. Po dlhom vahani som suhlasila. Priniesli mi ho v noci a rano na cca polhodku. Ked ho rano odniesli, velmi vraj u nich plakalo, ze mi ho teda prinesu spat. Cakala som, ze pridu a nic, ked som sa dopytovala, vraj zaspalo, tak prinesu, ked sa zobudi. Bol to hrozny pocit, plakalo niekde samo a ja som neprisla. Potom mi ho priniesli a uz bolo so mnou stale. Mozno je to blbost, ale nedokazem sa s tym vyrovnat, trapi ma, ze som ho nechala takto mimo. Hlavne ked som bola presvedcena predtym, ze toto urcite nedovolim. Ako prvorodicka som sa strasne bala o neho, ze mu tu prvu noc ublizim. Citila som sa vsak relativne dobre, hoci bol porod dlhy, nespala som viac ako 30 hodin. Ale aj tak som na izbe po porode nevedela spat. Vycitam si to. Mali sme potom aj tazsie zaciatky s kojenim, babo vela plakalo. Usudzujem, ze to mohlo byt aj tymto odlucenim. Zazili ste niekto podobne pocity? Da sa s tym nejako vyrovnat? Racio mi hovori, ze aj tak to uz nezmenim, nemam to co riesit, ale neide mi to nejako.
dobre

evamea
11. jan 2022

Môj malý bol 2 noci na novorodeneckom, nakoľko som bola po sekcii. Stále plakal. Ale plakať neprestal, ani keď mi ho doniesli, tak si to nevyčítaj. 🙂 Je na tomto svete nový, potrebuje sa oťukať a ty si si potrebovala oddýchnuť.
Aj mne bolo ľúto, že nebol pri mne, ako sa mi mlieko začalo spúšťať, tak som bola čoraz viac urevanejšia a chýbal mi každú chvíľu, čo nebol so mnou a ja som mimovoľne revala aj kvôli tomu, že mi doniesli obed. 😁
Toto nie je vec, čo by ťa mala neustále trápiť. Veď už budete len a len spolu. Pri dnešnom trende možno až do jeho 30ky...😁

nikpa
11. jan 2022

Bežne deti bývajú prvé hodiny po pôrode na novorodeneckom oddelení, ak matka po vyčerpavajucom pôrode potrebuje spat alebo proste nevládze. Tiež po sekcii bábätka idú k matke najskôr po 12-24hod. Veľa detí toto zažije, že nie je hneď s matkou. Alebo keď majú zdravotné problémy a sú v inkubátore. Ideálne samozrejme je, keď môžeš mať bábätko hneď pri sebe ale nie vždy sa to dá. Do budúcnosti vieš, že máš dať na seba a na svoje pocity a možnosti. Teraz sa to už vrátiť nedá ale nič hrozne sa nestalo. Kojenie sa určite rozbehne, nestresuj sa, bábätko to vníma.

elizabet173
11. jan 2022

nič si nevyčítaj, kedysi to bolo bežné, deti to prežili, maminy tiež. A niektoré mamičky sú po pôrode v takom stave, že sa je treba starať o ne, nie že by mohli mať pri sebe bábätko, alebo dieťatko musí byť v inkubátore. Nič sa nedeje, nerozmýšľaj nad tým, užívaj si bábätko

dejna_
11. jan 2022

Len opatrne aby to neprerástlo v popôrodnú depresiu.
Ja som tiež stále plakala ..neskoro mi nabehlo mlieko cítila som sa neschopná lebo neviem ani nakŕmiť svoje dieťa 🤦...treba sa sústrediť na to čo je a nie na to čo bolo ...držím palce a užívaj si bábätko ❤️

dadulamamula
11. jan 2022

Presne to iste som mala aj ja, aj keď ma presviedčali aby som si ho dala na novorodenecke som si ho nakoniec nechala na izbe, bola som unavená, vyčerpaná.. Tak mi ho na druhú noc zobrali na moju žiadosť a bola som rada prespala som celú noc a ráno o 6 som už bola osprchivanna nacyhstana na príchod dieťatka.. Bolo mi to ľúto, neksutocne veľmi aj som si poplakala.. A pri druhom mi ho vzali na noc poorode, potom som mala a potom som ho tam osobne bola zaniesť s placom, ale mala som neksutocne bolesti pri zavijani maternice, a dávali mi infuzkt takze bolo to pre mňa dobre.. Potom to už bolo lepšie a lpeise..

beronsche
11. jan 2022

verim, ze je to pre teba tazke.. skus to prijat, bola to len 1 kratka noc a bodka. proste sa to stalo. A vobec to neznamena, ze prave toto je dovodom tazsieho nabehu dojcenia a ani placlivosti babatka.
Skus vela kontaktu koza-na-kozu, nosenie, spolocne spanie, mozno to pomoze tvojej psychike.
Teraz je s tebou, ty ho lubis a na tom zalezi. Len na tom. 🙂

evkamotka
11. jan 2022

Prvý syn sa narodil predčasne, prvých 10 dní bol sám na jiske. Druhý syn akútna sekcia, dali mi ho po 2 dňoch keď som sa konečne vedela aspoň ako tak postaviť. Oboch som kojila s oboma mám výborný vzťah, lubime sa. Po pôrode si plná hormónov,tak ťa trápi každé suchnutie. Je to v poriadku ale dieta je určite ok. Neboj sa nic

jaskolka
11. jan 2022

Vôbec sa tým nestresuj. Kedysi to bolo celkom bežné a deti to zvládli.
Po pôrode si potrebuješ oddýchnuť nie si nadclovek, len preto ze si porodila. Podľa mňa sa to veľmi precenuje teraz, okamžitý kontakt po pôrode, a matka je groggy, ale "musím za každú cenu". Ja osobne by som len uvítala, keby v noci bolo dieťa aj každú noc na novorodeneckom a ja som mohla si aspoň oddychnut, anevnucovali mi 24 hodinový rooming, lebo za 5 dní v pôrodnici som spala 5 hodín a už som bola úplne hotová, keď som prišla domov, padla som a spaka a bolo mi fuk, čo robí syn a ci to muž a svokra s nim zvládnu. Proste som potrebovala spat.
Takže vôbec to nerieš, netrap sa tým, vo bolo

kiki68
11. jan 2022

Viem cim prechadzas, u nas mi maleho ihned nechali a zase to bola morda, lebo som spala iba 4 hodiny, dieta u mna v posteli muselo byt ( vraj aby som nespala suvisle a kojila) , do toho tam bola nejaka pani z Pakistanu ci odkial, ta bez nemciny mala vyvolavany porod a bolesti, cupitala po izbe a nahlas sa jej snazili vysvetlit, ze co dalej. Nechapala. Vedla pani isla odsavacka, dieta mala na Neonatologii a musela kazde 3 hodiny odniest mlieko. Vonku na chodbe rodilo asi okolo 15 zien, dalsie vozili. Tie tam boli v bolestiach, neboli saly. No a maleho som dala iba na asi 15 minut sestricke, ked somno 22:00 isla do sprchy, Bo som vyzerala ako strasidlo. Pridem a maly chudak sam v tej vysetrovni, nikto tam. Nastastie spal. Potom som zaklopala, ze si beriem dieta a finito. Pocity hrozne

zuzanka.zuzu
11. jan 2022

mna vobec neprekvapili nicky, ktore reagovali ze je to normalne... nie, nie je normalne rozdelit matku a novorodenca 🙈 uz s tym nic neurobis. a kvoli kojeniu sa netrap, nie si o nic horsia ak nekojis 😉

maryetta
11. jan 2022

Moj prvy syn sa narodil o pol noci. Sekcia v narkoze takze som ho ani nevidela. Cely cas bol na novorodeneckom.
Dalsiu noc mi ho tiez este vzali.

Druha dcerka sa narodila vecer pred pol deviatou.
Mali sme 2hodky pre seba. Potom mi ju vzali. A doniesli skoro rano. A uz bola vkuse pri mne.

Posledny sa narodil doobedu. Dve hodky spolu. Potom som ja isla na svoju izbu. Jemu isli porobit vysetrenia a potom som si ho bola zobrat. Az do neskoreho vecera. Az niekedy o jedenastej v noci som im ho odniesla lebo vkuse grcal. Tak aby som im ho dniesla. A hned tiez skoro rano-okolo piatej mi ho doniesli. A uz som ho mala pri sebe.

Nemaj vycitky. Netrap sa a hlavne si nekaz toto krasne obdobie 😉

20erika07
11. jan 2022

Prveho mi vzali tiez a chvalabohu ,ani som netusila ako porod vyčerpá, mne sa tak velmi znizil tlak ze som nedokazala prejst na wc, proste som si musela lahnut na chodbu ,tocil sa mi cely svet, a aj ked ma prisli pozriet pribuzni, doviezli ma na chodbu na voziku. Vsetko som si s malym vynahradila. Problemy s kojenim boli aj pri druhej, a to napriek tomu ze bola od narodenia den noc stale so mnou, druhy porod bol este horsi ale rodila som v inej nemocnici a tam ich velmi nezaujímalo ci je mamička schopna , dieta mi nevzali aby som si pospala alebo oddýchla, bola som hrozne vycerpana a mala stale a stale plakala, dostala som teploty kvoli prsnikom, ani len sprchu som nedala bez toho aby neplakala, musela ju druha mamicka čičíkať, co by som dala za to keby ju aspon na dve -tri hodky vzali ,bez vycitiek...vobec som nebola v pohode, plus zimnice, a musela som malu dojcit stale holá, koza na kozu, chodila to kontrolovat dr taka neprijemna, co je akoze super ze to preferuju ,ale v teplotach a zimnicach by som jedine pod perinou ležala a nie sa vyzliekala....

beronsche
11. jan 2022

@zuzanka.zuzu nie to ziaduce, ale co sa stalo, sa neodstane. Teraz je dolezite, aby sa autorka so situaciou zmierila.

mary65
11. jan 2022

Ahoj ..ja som mala tiež také pocity...dcérku minpo pôrode chvíľku nechali na mne ležať a potom dobehol nedočkavý starý otec a tak mi malú zobrali,že mu ju ukážu a viac mi ju nedoniesli...až večer na chvíľku ...tiež plakala...no pri druhej dcérke..som to už tak nechcela a nedovolila som zopakovať scenár...starým rodičom som vysvetlila,že prídu až neskôr a miminko smmala celé dve hodiny na tele a ona si cuckala mliečko...hladkali sme ju a kochali sa tým malým zázrakom a potom mi ju zobrali.ja som išla na izbu...zazvonila som si na sestričku,že chcem ísť do sprchy a hneď som ju poprosila,aby mi doniesli malú...že ju počujem plakať...doniesli ju a už zostala u mňa...bola som v poriadku a pôrod bol fajn...tak som nebola vysilená...ale keď potrebuje zen a oddýchnuť...je lepšie keď je v opatere iných

autor
11. jan 2022

@zuzanka.zuzu kojim, bol to boj, ale dali sme to.
Prave uz ubehlo dost casu odvtedy, ale velakrat sa mi to takto vracia, ze som mala reagovat uplne inak. Aspon v noci, ked mi bolo ok, som si ho mohla vypytat a necakat do rana, resp. az okolo 10tej mi ho dali uz bez zobratia. Mala som dopredu dost info o dolezitosti toho, aby bolo dietatko s mamou. Ja vobec neviem, co ma to vtedy popadlo, asi strach, stres. Netusim. Mali sme prave krasny vyse 2hodinovy bonding, babo sa prisalo, porod bol okrem pichnutia vody prirodzeny, 3 kozmeticke stehy...keby to bol problemovy porod, tak si to nevycitam a poviem si, ze to inak neislo. Takto to islo a aj tak som to dopustila.

habibim
11. jan 2022

Nič si nevycitaj... Ty si ta najlepšia mama pre svoje dieťatko...ja mam za sebou tri pôrody, všetky sekciou, ale pri tomto treťom som sama povedala sestričkam, keď ma prehodili na posteľ, že nech si ho nechajú cez deň, že som strašne unavená a chce sa mi spať.. Tak jasne, ze mi ho nedoniesli..doniesli, čím som sa zobudila po sekcii, hneď som si ho vzala do náručia, vybozkavala, vyfotila a vrátila som im ho.. Rodila som v piatok o pol desiatej doobedu a malého mi na stalo doniesli v sobotu o 6tej ráno a už sa odo mňa nepohol.. Nepohyna sa odomna ani teraz a to už má 8,5m... Ty si prvorodicka a ešte sa natrapis myšlienkami nad všetkým... Ale zvládneš to, lebo ty si Matka! Ak plánuješ viacej deti, tak ver, že pri každom inom už budeš menej vnímať takéto nepotrebné stresy..drzim palce❤️

fefka
11. jan 2022

Myslim ze jednu noc si vobec..ale vobec nemusis vycitat..a ked ste sa bondovali uz vobec nie ..
Ja som rodila v novembri, nevedela som sa dockat ako mi malu daju hned na brucho, pri prvej dcere pred 8 rokmi sa to nwrobilo, ako ju hned prilozim, ako sa rozbehne mliecko...pri prijme mi zistili covid a okamzite po porode mi ju vzali...videla som ju len ako zo mna vysla...
Potom som ju videla najblizsie az na parkovisku pred nemocnicou, lebo ani pri prepusteni ju nemohli dat mne ale len ockovanemu/negtaivnemu clenovi rodiny...
Skuste si to dievcata predatavit 😖
A to som si vydupala ze to boli len 3 dni, nastastie bola zdrava a boli ochotni ju pustit skor ...
A tie tri dni mozem teraz do konca zivota oplakavat..nedostalo sa nam nic z toho na co som sa 9 mesiacov tesila 😢😥
Ale som stastna, mala je zdrava, plne kojena, pribera raketovo rychlo a je to "babatko za odmenu" ...ale aj tak si tie tri dni nikdy neodpustim

dejna_
11. jan 2022

@fefka tak to je fakt ako zlý sen 🤦

dancul87
11. jan 2022

mne pri prvom nechali dieťa do večera a na noc si ho zobrali na novoredencke, aby som sa vyspala v noci...a vôbec my to neprekážalo, lebo skoro ráno my ho doviedli a mala som ho už pri sebe. A pri druhom pôrode my už chceli dieťa nechat na noc, ale som mala hrozný pôrod a chcela som si oddýchnuť, tak sama som ich poprosila či by si ju na noc zobrali aby som sa vyspala a oddýchla...a zas skoro ráno my ju priviedli, neskôr dostala žltačku a keďže bola pod svetlom som ju skôr nemala ako mala, nosili približne každé 3hod. Či som sa stým vyrovnala, že som ju nemala?? Áno, ale až doma keď sme boli všetci spolu...😊😊😊

lauricka
11. jan 2022

Skúste na to myslieť tak, že ste sa aspoň dali rýchlejšie dokopy, aby ste sa oň mohli plnohodnotne starať. A bola to len jedna noc, nič, čo by na bábätko dlhodobejšie pôsobilo. Už sa nestresujte, bábätko to môže cítiť, užívajte si s ním každú minútku, všetko si vynahradíte. Uvidíte, že budete obaja v poriadku. Je v poriadku si po dlhom pôrode oddýchnuť, naozaj. Aj maminky potrebujú oddych. A teraz už to pôjde podľa toho, ako len Vy budete chcieť. Je to OK.

ailiba
11. jan 2022

Priznám sa, že u mňa to bolo naopak. Hneď po pôrode mi priniesli môjho drobca, ale on stále kričal a ja už som nevládala a tak som ich pred polnocou poprosila, aby malého odniesli. Aj tak som z toho stresu nespala, ale aspoň som mala kľud. O pol šiestej mi ho už priniesli (placuceho), z tým, že celú noc plakal... Bolo mi to ľúto, ale ja som proste nevládala.
Nič si nevycitaj, malého máš uz pri sebe a robíš pre neho maximum. Možno by plakal aj pri tebe, bábätka sú nevyspytateľné. Netráp sa, si skvela mama... A aj ty máš právo na chvíľku oddychu. Záchod to za hlavu, čo sa stane nezmeníš... bábätko potrebuje spokojní a šťastnú mamičku. Keď sa budeš trápiť ty, tak aj babo. Užívaj si co mas🥰

lauricka
11. jan 2022

@zuzanka.zuzu prepáčte, som tiež zástanca toho, aby bábätko ostalo pri matke. No život nie je vždy ideálny a niekedy je žena skutočne vyčerpaná a keď tých pár hodín naberie sily a potom už môže byť s malým, tak sa zasa toľko nestane. Ja som mala malú nonstop pri sebe, lenže po pôrode som bola úplne fit hneď. Tri roky predtým som mala dvojčatá, 2 dní boli v inkubátore a ja slabá ako čaj, ledva som zvládla seba. Treba mať aj trochu pochopenia pre rôzne situácie.

lienka.7
11. jan 2022

Pri oboch deťoch som bola prvú noc bez babatka, a bola som rada ze si mozem oddýchnuť po pôrode a aspon ako tak sa vyspať (zvyšné 2 maminy mali pri sebe babatka ktoré celu noc plakali). Nechápem trosku tvoje pocity...

radorendez
11. jan 2022

Nemusis sa za to obvinovat. Mam 2 deti a obe mi hned nedali. Iba na par minut po porode a potom isli na novorodenecke. My sme si to potom vynahradili a neriesim, ci mu ju dali hned, alebo neskor. Vsade sa pise, ze by sa to malo a ked sa tak nestane, zeny sa za to zbytocne obvinuju. Uzivaj si dieta, ze je zdrave a v poriadku. Kolke zeny by chceli byt na tvojom mieste a nemozu. To, co sa stalo, sa uz neda zmenit. Da sa zmenit buducnost, neries minulost. Dieta potrebuje spokojnu mamimu (v ramci moznosti pri nedostatku spanku, nie vystresovanu. U mna prva dcerka bola velka a zasekla sa ramenom v porodnych cestach. Trvalo dlhsie, kym sa ju podarilo vytiahnut aj za pomoci zvonu. Bola pridusena a 20 sekund nedychala. Nastastie, nezanechalo to na nej nijake vazne nasledky, iba je trosku viac hyperaktivna. Kedze sa narodila pridusena, museli ju hned brat prec. Dali ju do inkubatora, ze vraj iba na 2 hodiny. Narodila sa doobeda a doniesli mi ju az vecer. odvtedy sme boli spolu. Teraz ma 2,5 roka a je zdrave, sikovne dieta. Druha dcerka sa narodila vecer akutnou sekciou. tam mi ju dali na par minut na sale k tvari a potom doniesli na pol hodinku v noci, asi 5 hodin po operacii (mala som len lumbalku). Boli sme telo na telo. Rano som ju mala na hodinku, tiez telo na telo. Asi aj to pomohlo, lebo hoci som bola po sekcii, mlieko sa pustilo cca 24 hodin od porodu. doobeda ma prepustili na sestonedelie a odvtedy som mala dcerku pri sebe. Netreba sa pre to trapit. Ved si to mozete teraz vynahradit. Odopni babatku dupacky, tak, aby malo hole brusko a takto si ho pritisni na svoju nahu hrud. Maznaj sa s nim. Pomoze to aj dobremu zavinovaniu maternice, aj tvorbe mliecka (tvori sa oxytocin) Moja mala moje mliecko uz 2 mesiace nepije, ale kedze sa stale mazname, mlieko este stale mam. Aj ked len trosku.

slovakboy
11. jan 2022

Neboj sa, že to na ňom nechá následky. Áno tie prvé minúty sú podľa štúdii veľmi dôležité ale povaha jeho šťastie a prežívanie života nebude definované len tým, že plakalo. Separačná úzkosť je až keď je väčšie a už má aj rozum ktorý ale nie všetko chápe. Teraz plače, lebo je tak naprogramované. Nie preto, že by nejako trpelo. Neviem veľa o bondingu no dve hodiny bolo s tebou a z toho sa teš. Mna tiež hnevá keď sa neviem ozvať a vyčítamo si to potom. Lína huba hotové neštestí. Ešte také situácie prídu. Skús sa niekedy ozvať a obrániť sa napríklad v obchode keď ti predaju zlý produkt alebo pri hocijakej inej veci. Nepojde to hneď a nie všetky bitky musíš vyhrať. Asertivitu sa treba cvičiť a aj rozhodnúť sa nezakročil a zmieriť sa s tým že ustúpiš je druh asertivity. Prijmi sa aj s chybami a neber to tak vážne. Povedz si a povedz aj tomu bábätku: “mamka je trúbka nechala chlapčeka plačkať ale už bude pri tebe” To ako sa bude vyvíjať jeho vzťah s tebou závisí od toho čo robíš teraz. To je to čo vieš ovplyvniť. Nemysli na minulosť a vypinaj myslenie ako také. Väčšinu dna ti je zbytočne na niečo myslieť. A je to liečivé.

rachelkk
11. jan 2022

2 sekcie úplne uspata som bola. A ani neviem ako a kedy som sa prebrala.😄 Prvú noc sme sa aspoň kúsok vyspali. A až na druhý deň doniesli bábätká. Netráp sa tým.

via88
11. jan 2022

Nas bol na jis dali mi ho asi az na 4ty den nastalo 🙂 ja som chodila za nim na jis kazde tri hodiny den aj noc nakojit ho 🙂 ja som bola hlavne stastna ze sa dostal z tazsieho porodu a ze je zdravy… ❤️

jasminka22
11. jan 2022

Ja som bola rada, ze si po porode mozem ako tak oddychnut. Nespala som noc predtym, kedze porod vyvolavali a bolo toho dost. Brala som to tak, ze nacerpam trosku sily, aby som sa mohla starat o babatko. V porodnici bola so mnou aj matka, ktora si dieta vyziadala aj tu prvu noc, v kuse plakalo aj pri mame. Nevyspala sa ona, ani ja.

silwia46
11. jan 2022

Viem, ze to musi byt pre Teba tazke, ale netrap sa tym. Sustred sa teraz na malicke a uzivajte si spolocne chvile.
Ja som rodila v zahranici cisarkym rezom, po porode zobrali malicku na pozorovanie, co trvalo asi 10 minut a odvtedy sme boli stale spolu. Spinkavala u mna od prvej noci, museli sme ostat na pozorovani na tyzden, lebo bola malicka a neudrzala telesnu teplotu, ale je to silna zienka a vsetko zvladla.
Preto hlavu hore a drzim palce, hoavne nech ste zdravi 😉

loliku
12. jan 2022

Joj žienka nechcem aby to vyznelo blbo ale zbytočne sa trápiš 🙈 príde aj také obdobie že by si bola rada, keby ti ho niekto na noc zoberie 😊. Mne tiež zobrali ako prvorodičke a bola som teda vtedy rada. Určite malý žiadnu ujmu nezažil keď nebol chvíľku pri tebe a nemá to ani s dojčením nič spoločné, pretože viac žien má problém s dojčením, prvorodička možno aj každá druhá 🤭 viem každá sme iná, ale nehladaj zbytočne problémy tam kde nie sú lebo sa zbláznil. Veľa zdravia vám želám 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre