Sekcia kvôli riziku preeklampsie

momo289
27. aug 2021

Ahojte, mala tu niektorá z Vás plánovaný cisársky ,,len,, kvôli riziku preeklampsie?
Vopred Ďakujem za odpovede 🙂

ivangeline
27. aug 2021

Ja nie. Preeklampsia prisla v 33tt. Tlaky hrozne. Ani lieky nepomohli. Ozvi babatka slabe. Az sa slo na akutny cisarsky. Bola som 34tt. Inak ma chceli zastabilizovat v nemocnici a vydrzat co najdlhsie...kedze som estelen zacala 34tt,na 3cm otvorena a babo konecne sa otocilo dole hlavou...ale tie tlaky...az zle mi bolo...

natalia38
27. aug 2021

@momo289 u mna ano, prve tehotenstvo preeklampsia, nasledne akutna sekcia, druhe planovana sekcia, tretie sekcia spolu so sterilizaciou.

jana_eyre_2
27. aug 2021

Ja som preeklampsiu mala pri treťom tehotenstve, ležala.som v nemocnici od 35, či 36tt a čakali do 38tt, kde sa každý deň rozhodovali či urobia sekciu alebo nie, resp.stale vraveli niečo ine.. nakoniec som šla vaaginalne s vyvolávackou hneď na začiatku 38tt, bol to celkom ok pôrod, len mi často merali tlak..

momo289
autor
28. aug 2021

@ivangeline
@natalia38
@jana_eyre_2
Ďakujem vam, ani neviem ci ste ma upokojili ci sa mam bat ci co ..
Teraz som 32tt. V pondelok ma caka prva poradna v nemocnici a dufam xe mi nieco povedia uz, aj by dom bola radsej...keby ze sekcia lebo by to prislo skor a snad by babo bolo ok ako cakat bohvie dokedy.
Tak som rada ze ste dopadli dobrr a ze mate zdrave deticky 🥰

brita7777
28. aug 2021

Neplanovanu sekciu a radsej by som mala planovanovu, ale mne zistili preeklampsiu az za 5 minut 12 ako sa hovori, zanedbali to a to som rodila v zahranici. Neni sa coho bat, je to 30minutova operacia a cochvila budete pri sebe. Hlavne si treba vydobit pravo na to, aby babatko ti dali prisat na prsnik hned po operacii ako je to len mozne.

momo289
autor
28. aug 2021

@brita7777 nebojim sa ani tak operacie ako toho ze ak mi nenaplanuju, nieco sa stane babatku.
Mne urcili riziko preeklampsie uz v 13 tt mam riziko 1:20co mi pride dost vela.
Prve babatko nam zomrelo na preeklampsiu v 24 tt.
Tak ja dufam ze budu na to brat ohlad.

brita7777
28. aug 2021

@momo289 preboha 😢 mne maly prestal rast posledny mesiac, takze ked sa narodil mal ledva 2kg, teraz ma uz 5 rokov, drzim palce 😊 dufam, ze ti fali lieky na znizenie tlaku tentokrat a dobre ta kontroluju, mna uz pri druhom kontrolovali velmi casto bola som pod dozorom lekara, ktory mi v 2 mesiaci naordinoval liecbu na preeklampsiu

lusyc
28. aug 2021

Ja som mala prvú akútnu sekciu kvoli preeklampsii v 32+1, tlak mi začal nenápadne stúpať od 24.tt až v 31.tt bol neudržateľný ani na 4 liekoch. Druhú mi tlak začal stúpať od 36.tt, tlak neudržateľný zas, aj som dúfala v prirodzený pôrod, lebo ma v tom drzali a v 38+1 zas sekcia. Teraz som v 26 tt neplanovane. Ale teda vidím to na sekciu, lebo komplikácie sa nabaľujú. Sterilizáciu popri tom uz vybavujem.

lusyc
28. aug 2021

@momo289 držím palce.

lusyc
28. aug 2021

@natalia38 môžem sa prosím opýtať, kludne aj ss, či ste platili za sterilizáciu, alebo zo zdravotných dôvodov ste nemuseli? Mne túto otázku zatial nezodpovedali. Chystam sa tretíkrát na Antolsku. Tretíkrát ani nezvazovali prirodzenú cestu porodu?

momo289
autor
28. aug 2021

@brita7777 no tak dufam ze to dopadne s nami dobre, musi. Ja praveze tlak nemam vysoky...beriem kadejake lieky na riedenie, maly ma cez 2kg takze rastie sko ma tak dufam ze bude silny a dokopeme to spolocne.
@lusyc
Dufam ze to aj tentokrat dopadne dobre a ze babatko vycka svoj cas 🙂

kiki68
28. aug 2021

Ja som brala lieky na riedenie, ale po vysadeni tlak hned stupal a tiez zvazovali. Nakoniec v 40+6 s vyvolavackou, vaginalne, ale na monitore a pasoch cely porod a tiez kysliku. Tlak merany neustale. Aj po porode merali, lebo do vecera isiel len malo dole. Na druhy den to zislo do skoro normalu. Asi je to o stasti. Inak od 38tt som furt chodila do nemocky ako na klavir. A denne som musela merat tlak min 3x

momo289
autor
28. aug 2021

@kiki68 och to by mi nenapadlo ze nechajú vobec prenášať 🤔🥴 tak radsej budem chodit aj kazdy den, alebo aj polezat ak to ma pomoct....
Ani neviem dokedy nechavaju lieky na riedenie....aby som zas potom nevykrvacala🥴🤔

kiki68
28. aug 2021

@momo289 lieky nechavaju do 36tt , Lebo potom uz mozu vyvolavat alebo robit sekciu bez nasledkov pre babo. Inak povedane, dieta uz ma 3kg a je dopecene. Cize uz len sup von keby cosi. Ono riziko Preeklampsie nie je dovod na sekciu. Ani dovod na vyvolavanie porodu napr v 38tt. Samozrejme keby Ti je zle, nameras tlak 160/110 alebo co tak hybaj do nemocky a oni uz vedia co s Tebou. Mne sledovali parametre v krvi, v moci a este CTG k tomu, plus doma merat tlak. Kazdy tyzden som doniesla tabulku s tlakom pisanym 3x denne. A ked iba tlak pojde hore, tak daju dopegyt a uvidi sa. Ale vobec sa tym nestresuj. Mala som pekny porod, vobec nelutujem, ze to nevyvolavali o par dni skor ako ponukli. Za den bolo odrodene, bez komplikacii. Navyse uz som to tam poznala, vedela som do coho idem

momo289
autor
28. aug 2021

@kiki68 tesim sa ze si dopadla dobre a ze mas len pekne spomienky, dufam ze o par tyzdnov to tiez budem moct napisat 😍😍 a dakujem za rady 😍🥰

natalia38
28. aug 2021

@lusyc sterilizacia bola bezplatne v Ruzinove, nakolko bola sekcia planovana tak som chcela jednym vrzom poriesit aj sterilizaciu. Len pri tej treba vopred vyplit tlacivo ze ziadas o sterilizaciu, minimalne mesiac pred terminom sterilizacie.

natalia38
28. aug 2021

@momo289 ja som isty cas aj lezala pokial mi nastavili lieky na tlak, cca tyzden, s tym ze monitorovali aj babo aj hodnoty tlaku. A tiez som brala Fraxiparin na riedenie krvi, sledovana na hematologii kvoli tomu. Vysadit som ho musela len den pred planovanou sekciou

drahomirrra
28. aug 2021

@momo289 Ako ta sleduju? Robia pravidelne prietoky, pasy, utz?
Ja som rodila sekciou z dovodu preeklampsie v 37+3tt, ale bolo to nahle. Tyzden som lezala s obrovskym tlakom, opuchy som mala masivne uz od cca 30tt. Podstatne je, aby ta stale, stale kontrolovali, tlak, bielkoviny v moci, opuchy.
A vydrz, najlepsie keby ste to spolu potiahli do 36tt. Drzim palce velmi.

drahomirrra
28. aug 2021

@momo289 Inak, meraj si doma tlak, aspon 3x denne, predtym 15 min sed v pokoji. Ja som si kupila tieto pasiky a 2x denne kontrolovala moc. Stoja par korun. Ono, mozno niektore baby povedia, joooj, nestresuj, ale preeklampsia je zivot ohrozujuca a pliziva, hnusna. A zvlast, ked uz mas tragicku skusenost, by som sa nenechala nikym a nicim odbit. Najmenej co mozes, je doma si kontrolovat tlak, a moc 🙂

lusyc
28. aug 2021

@natalia38 áno, žiadosť som si už podala pred dvomi týždňami. Ďakujem.

momo289
autor
28. aug 2021

@drahomirrra no chodim na usg kazde dva tyzdne ale to je na vlastne naklady, lebo vhcem byt kludna.
A od pondelka zacinam chodit do nemocnice tak mi snad povedia nieco podrobnejsie 🙂 a snad aj tam aspon raz tyzdenne budu sledovat babatko
Dakujeme za podporu

momo289
autor
28. aug 2021

@drahomirrra ano ano tlak si kontrolujem, a tie pasiky si hned v pondelok kupim, ani som o tom nepocula este. Velmi pekne dakujem za radu 😊😊

momo289
autor
28. aug 2021

@natalia38 ja tiez zo zaciatku frax+anopyrin, teraz mam aspirin cca od 20tt 🙂
Tiez ma sleduje hematolog,endo, internista cize az az :D

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre