Ktorý doktor na Kramároch je naklonený prirodzenému pôrodu?

oliverka
19. máj 2012

Kvôli bábu asi budem rodiť na Kramároch. Nikdy v živote som tam nebola, nikoho tam nepoznám, keby to nebolo nutné, tak tam určite rodiť dobrovoľne nejdem. Prvý pôrod som absolvovala v okresnej nemocnici, kde mi v rámci svojich možností vyšli s mojim pôrodným plánom maximálne v ústrety. Aj teraz by som chcela (ak samozrejme pôjde o fyziologický pôrod bez komplikácií) rodiť bez oxytocínu, aby tam bol so mnou môj muž, nechcem žiadne urýchľovanie, automatický nástrih, dieťa chcem hneď na brucho a nielen na pár minút...). Prosím, tie ktoré chodíte na Kramáre a poznáte tamojších lekárov - na koho konkrétne by som sa podľa vás mala obrátiť? Kto z lekárov by bol ochotný sa so mnou na túto tému baviť?

raffaella
21. máj 2012

@oliverka na mna tiez mnoho ludi pozeralo, ci som normalna ze idem rodit z Bratislavy do Stiavnice, ze tu mame 3 fakultne nemocnice. Ja som pritom len chcela prirodzeny a dostojny porod a zial to sa mi v Bratislave dostat nemohlo. Tiez som si vravela, len nech som zdravotne v poriadku, nech malicka vydrzi az do terminu porodu, nech sa to proste da. Viem ze ak by ma to zastihlo predcasne alebo keby boli indikovane komplikacie, tak by som musela rodit tu, ale som celemu vesmiru vdacna, ze to bolo presne ako som si vysnivala! 😉 Uvidis teda, co bude o 2 tyzdne, este sa to snad na dobre obrati. V Kochu sa ti neda? Nie je to teda uplne to co napr. ta Stiavnica, ale aspon sa tam zevraj pekne spravaju a iste tam bude aj viacej sukromia a komfortu.

oliverka
autor
21. máj 2012

@dulkagabulka V živote som žiadnu kanylu zapichnutú nemala... To by ma museli kriesiť, lebo by som im tam odpadla. 😀

raffaella
21. máj 2012

@dulkagabulka mne nemal byt kedy podany, kedze to u mna islo bleskovou rychlostou a do kanyly mi nic nedali, to viem na 100 percent 😉 co sa tyka BS, tak pozor, nie je pravda ze neprijimaju rodicky ktore maju v PP odmietnuie v 2. DP, ale v tretej. Ja som mala odmietnutie v 1. a 2. DP, pricom tretiu som nespominala. Primar sam vravel, ze v 3. DP sa podava rutinne ako predchadzanie krvacaniu (ich vlastna skusenost) pri odluceni placenty. ja som sa pred porodom placenty oxytocinu nebranila, to uz som nepovazovala za nijak dolezite. To, ze som mala 1. a 2. DP bez oxy bolo tak, ako som si zelala 🙂

dulkagabulka
21. máj 2012

@raffaella to znamena, že ti oxy pichli až po narodení dietatka?

lulu2907
21. máj 2012

@lilitela ja som nemala zaplateneho lekara..

cuki1980
21. máj 2012

@lilitela vobec som nemala nic zaplatene 🙂

raffaella
22. máj 2012

@dulkagabulka presne tak, az po porode malickej 😉

rutie
13. jún 2012

Mne na Kramaroch pri stvrtom porode tiez oxitocyn nepichli. Viem to urcite, kanylu som nemala zavedenu. Ale ja som si vytrucovala aj alternativnu polohu - najprv na styroch, potom na boku, takze si netrufli mi len tak nieco pichnut. Injekciu na zavinovanie maternice som si pichnut dala, suhlas si dopredu vyziadali. som ale lekara poziadala, ze nechcem ziadne zasahy ani lieky, pokial nepojde o zivot. Respektoval.

fosilka
22. okt 2013

@rutie a aky to bol lekar? Mala si ho zazmluvneneho?

rutie
6. nov 2013

Ten mily pan doktor ciernej pleti. Zabudla som meno. Bolo to pred dvomi rokmi. Nebol zazmluvneny, prisla som uplne nablint, tri tyzdne pred terminom.

dulkagabulka
10. nov 2013

@rutie injekcia na zavinovanie maternice je oxytocín- takze si ho dostala

rutie
11. nov 2013

@dulkagabulka Nie, ono sa davaju dve, oxytocin na vypudenie placenty a potom taka dalsia do svalu zacina sa sa to na M..x-nieco, presny nazov si nepamatam, bolo to pred dvoma rokmi - na zavinovanie. Chcela som ju preto, aby som mohla ist co najskor domov - po 2-3 dnoch a chcela som zavinovaniu"pomoct". Moj gynekolog mi po naozaj vzajomnej a respektujucej diskusii este v poradni ako stvrtorodicke odporucil. Mne oxytocin naozaj nepichli, zily som si strazila ako oko v hlave 🙂 Pichli mi len tu inekciu do svalu az PO porodeni placenty.

gojka
11. nov 2013

rutie, píšeš správne podali ti Metylergotoxín, v skrátení MEM., podáva sa do svalu a po porodení placenty.

gojka
11. nov 2013

Ešte dodám, že sa nepodáva automaticky, čo voľakedy bolo, ale podľa stavu rodičky a stavu maternice.

dulkagabulka
11. nov 2013

@gojka viem ,že sa pichá Methylergometrin, o Metylergotoxíne som ešte nepočula - naozaj má taký názov?
inak- dobrá správa, že sa oxytocín prestal pichat automaticky, odkedy sa tak deje? aké % rodičiek ho asi tak dostane teraz, ked sa pretal pichat automaticky? vieš odhadnúť?

dulkagabulka
11. nov 2013

@rutie 😉

myzma
24. jan 2014

@dulkagabulka ahoj, i ked si nepamatam presne prvy porod, isto som nemala kanylu, pri druhom detto... to viem na isto... osobne predpokladam, ze oxytocin mi pichli az po porode kvoli placente, mala som ho napisany v prepustacej sprave.... i ked mozno to tam zostalo popredchadzajucej pacientke (boli tam niektore veci, ktore neboli presne, co sa tyka mna)... pri synovi mi povedali, z e mi davaju nieco proti bolesti, to teda oxytocin asi nebol... pri dcre si nepamatam, zebz mi boli nieco pichali, mozno fakt po porode...

akurat neviem, co presne mi pichli tebnto vikend, ked som mala falosny poplach, sestra povedala, ze je to na "zmaknutie" porodnych ciest, bola to injekcia do zadku... porod sa vsak nerozbehol a mna pustili do 24hod domov...

rodila som na 2x na kramaroch aj teray sa chystam...

app: lekari na kramaroch, stretla som sa s postojmi praveze prirodzenych porodov... ak nemusia nezasahuju.. i ked isto su niektore veci, ktore si prenasaju ako "tradiciu" z cias minulych (nastrih).... alebo co pokladaju za spravne a dobre zenu, priklad medikamenty po porode... tou prirodzenostou myslim, ak nemusia, nedavaju vyvolavacky, nedavaju oblbovaky, ak si to zena nepraje... mna sa teraz pztali, ci chcem nieco proti bolesti, ja ze nie... i ked kazda si pod tou prirodzenostou predstavi nieco ine... pre mna je neprirodzena skor poloha ako podanie nejakeho medikamentu, ktory mi moze pomoct... napriklad ako druhorodicka som mala strasne bolesti po porode... najprv som nic nechcla, ale mat opatovne porodne bolesti po porode pri stahovani maternice... jaj... po polhodine som si to rozmyslela..... ale to len an okraj...

dejna20
24. jan 2014

@dulkagabulka a co je zle na tom, ked si da zena pichnut oxytocin po porode na zvinovanie maternice?

dulkagabulka
24. jan 2014

@dejna20 aký je dovod pichat zdravej žene pri zdravom porode hocičo? podanie každého lieku a vykonanie každého zákroku pri pôrode by malo mať svoje opodstatnenie /teda si myslím, že každý zákrok či už fyzikálny, či medikamentózny, nie je to niečo , čo by sa malo robiť rutinne , každému, bez rozdielu na spôsob a priebech pôrodu/

oxytocin "na placentu" sa často picha nie po pôrode babatka, ale ešte počas toho, ako sa bábatko rodí, často je ešte aj hlávka v pôrodných cestách.....orgány bábatka stále zrejú a zrejú a sú také, ktoré ešte po pôrode dozrievajú a eštelen začínajú fungovať- napríklad taká pečeň.. každý liek, ktorý je matke podaný, prechádza do bábatka- a jeho pečeň je hned zaťažená spracovaním metabolitov liekov...čo môže spôsobiť silnejšiu žltačku..
takéto podanie môže tiež spôsobiť hyperstimuláciu maternice- dlhotrvajúce alebo príliš často po sebe nasledujúce jednotlivé kontrakcie, ktoré môžu spôsobiť ruptúru maternice, abrupciu placenty, poruchy srdcového rytmu a pod. Mimochodom, v príbalových letákoch sa táto komplikácia ako nežiadúci účinok pri predávkovaní vyskytuje pomerne často /poznám ženu, ktorej po podaní oxytocínu dostala jednu súvislú kontrakciu bez prestávky , na následky ktorej jej bábatko zomrelo - aj farmaceutická firma to uznala a ona sa momentálne súdi s lekárkou/
okrem toho existujú študie, ktoré vravia, že autizmus súvisí s vyvolaným , či augmentovaným pôrodom
http://www.prirozeny-porod.eu/autismus-souvisi-...
určite bude dobré sa v budúcnosti hlbavejšie pozrieť na súvislosti

a ak matka dostane oxytocín až po narodení bábätka? ak ešte dotepáva pupočník, platí stále to , čo som písala, liek prechádza do bábatka...a ak sa podá až po prerušení pupočnej šnúry?
každý liek má hlavné a môže mať vedľajšie účinky, alebo aj nežiadúce účinky..k nežiadúcim účinkom podania oxytocínu patrí zvýšené popôrodné krvácanie, alergické reakcie, arytmie a ine...následkom podania oxytocínu sa môže stiahnuť nielen maternica, ale aj krčok, cez ktorý už následne neprejde placenta, ktorú treba potom manuálne vybavovať

skrátka ,každý liek nám môže veľmi pomôcť, ale neviem posúdiť, či je správne, aby bol podávaný plošne každej žene bez výnimky..môj pocit vraví, že asi nie..

dejna20
24. jan 2014

@dulkagabulka tak v tom pripade je lepsie porodit sekciou, ako som skoncila ja. Oxytocin mi teda nepichali, az na druhy dem na zvinutie maternice.
Ale na vyvolanie mi dali prostin, a ten je teda podla mna este viac odveci.

dulkagabulka
24. jan 2014

@dejna20 či cisarskym? to asi nie..prečítaj si tento užasný rozhovor
http://www.zenskekruhy.sk/nase-aktivity/rozhovo...

dulkagabulka
24. jan 2014

@dejna20 Doktor Odent, tiež pôrodník a priekopník prirodzeného pôrodu , považuje plošné podavanie oxytocínu za hrozbu pre celú ludskú populáciu...on vraví, že sa ženám má vytvoriť správne prostredie, aby sa zo sofistikovanej sociálnej bytosti mohla zmenit na obyčajnú rodiacu samicu..aby sa mohli vyplavaovať hormony, /ktoré nám pripravil Boh, alebo príroda, alebo Vesmír/, aby sa vyplavil "kokteil hormonov lásky" ..a považuje cisársky rez za lepšie riešenie, ako to,ked sa žene pichne oxytocín...
oxytocín je hormonom lasky..ktorým nás priroda obdarila a ktorý, ak je prirodzený /nie umelý/ v mozgu preniká do iných centier a podporuje vznik iných hormónov-napr. endorfínov...teda ak je matka v správnom prostredí , podporujúcom, materinskom, bez strachu...porodí opitá láskou...opitá láskou...ale tie hormóny prechádzajú aj do bábatka..aj bábatku sa ukazuje tá sila..
v poslednej dobe sme sa ocilti podla jeho slov na dne priepasti...ženy rodia bez týchto prirodzených hormónov, naopak, nadopované umelými hormónmi..a on sa pýta: " Prežijeme bez lásky?"

zuzuliak1981
10. feb 2014

kto v poslednej dobe rodil na Kramaroch a ako to prebiehalo
@oliverka ako si nakoniec rodila

lucia_ma
28. nov 2014

ahojte,. chcela by som sa vratit k teme-ma niekto konkretnu skusenost s kramarmi a konkretnym porodnikom o ktoru sa moze podelit? dakujem
nerozumiem preco niektore mamicky maju potrebu komunikovat cez forum namiesto sprav -tema nebola oxytocin, ale porodnik na kramarox!

tinkax
28. nov 2014

@lucia_ma mne to umoznil Elo Obieromah

lucia_ma
10. dec 2014

@tinkax ahoj co presne myslis ze ti umoznil Elo - prirodzeny porod? ak mozes napis prosim viac o svojej skusenosti.. ja sa prave rozhodujem, ci niekoho tam zamluvnit alebo to nechat na porodny plan.. dakujem vopred

lucia_ma
10. dec 2014

su tu aj ine mamicky ktore sa mozu podelit o skusenosti - s prirodzenym porodom a odporucit porodnika na kramaroch? dakujem

tinkax
10. dec 2014

@lucia_ma ja som isla ze kto mal sluzbu, a zrovna on a mala som porodny plan, porod bol bez oxitocinu, bez nastrihu,dieta mi dali aj s pupocnikom na brucho, akurat polohu na rodenie som si nezabezpecila,takze normalne v lehu co bolo odveci ale ja som bola rada ze mi nic nepichaju, nic nenutia a nakoniec ked to zacalo tak som si lahla jak kazali ale stacilo viac protestovat a bolo by to mozno aj v sede

iva1009
11. jan 2015

ahojte mali ste niekto zazmluvneneho lekara na Kramaroch?Ja som si zazmluvnila Dok.Cunderlika....Chcem sa opytat aka je pri zazmluvneni starostlivost ci lepsia , ustretovejsia alebo nie.Dakujem 😵

ivkadracova
18. mar 2015

@tinkax Joj, ale tak Elo je z afriky, on ine porody ako prirodzene hadam ani nepozna : )) (dufam, ze sa neurazi :P, bol pri tom jak mi rezali bartolinku..) Ale je v pohode typek, srandista, moze to byt prijemne s nim rodit. Verim ze na porody bude za chvilu vybukovany do smrti, bude rarita v Bratislave.
Zaujimalo by ma ako by reagoval na nohy za hlavou, lebo vtedy je tam dost miesta, aj "chrbat" sa ma kde uhnut..
.
Masiruje niekto pri porode na kramaroch hradzu olejom? Ci to by som uz vela chcela?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre