Platba za pôrod v Čechách

irena1973
16. sep 2013

Chcem sa spýtať tých,čo rodili v Čechách,či platili porod v hotovosti a kolko a potom poslali fakturu slov.poistovni alebo stačila europska karticka alebo ako to je....Chcem rodiť v Brne v klasickej nemocnici,ďakujem,Irena

usacek79
16. sep 2013

@irena1973 planovany porod v porodnici v zahranici ti poistovna NEPREPLATI!
mozes to po dohode s porodnicou (treba sa vopred dohodnut) uhrat jedine tak, ze ta to cestou okolo ich porodnice chytilo a uz by si nestihla dojst do slovenskej... 🙄
ale maloktore porodnice su take ustretove... 😕

je sice teraz snaha zo strany jednej mamicky to pravne vybojovat, aby sme mohli v ramci EU rodit kde chceme, ale to je este na dllllhe mesiace, ci sa jej to podari vobec vybojovat aj s jej pravnikmi 🙄

barborieta
16. sep 2013

@usacek79 podľa mňa nemáš celkom pravdu. Pokiaľ viem, tak ti poisťovňa preplatí výšku nákladov, ktoré by na teba boli na SK a ty si doplácaš zbytok. Tiež možno záleží od toho, akú máš poisťovňu. Ja som rodila pred 10timi týždňami a zvažovali sme pôrod v Zlíne v CZ a toto nám bolo povedané. Nakoniec sme tam nešli kvôli tomu, že by sme sa oficiálne s babätkom nedostali cez hranice, nakoľko kým by sme vybavili potrebné doklady museli by sme byť aspoň 3 týždne v CZ. Samozrejme, že na hraniciach nekontrolujú, ale náhoda je blbec...a skontrolovať ťa môžu hocikde a vysvetľuj niekomu, žeje to tvoje dieťa, vraj rodný list k prevozu dieťaťa cez hranice nestačí...

usacek79
16. sep 2013

@barborieta nuz dost som to riesila (tiez budem rodit v zahranici) a zo vsetkeho zisteneho mi vyslo toto...
staci zavolat do svojej poistovne a tam daju jasnu odpoved (mnohe baby zavolali a dozvedeli sa to, co som napisala vyssie..)

mozno o tom vie nieco viac @dulkagabulka ?

dulkagabulka
16. sep 2013

@usacek79 pravdu maš ty
treba sa popytat v konkretnej pôrodnici, kde chce žena rodit..su pôrodnice v ČR ,kde je žena samoplatca a sú take,kde sa da cez poistnovu..
nie je pravda, že by človek musel čakat na rodný list k prevudu cez hranice

barborieta
16. sep 2013

@dulkagabulka tak ako to je s prevozom dietata cez hranice? Nakolko, ked sme to riesili boli sme na matrike a toto nam tam povedali...tak sme od toho hned upustili...

dulkagabulka
17. sep 2013

@barborieta normalne prešli hranice a tu vybavili rodny list..na matrike vas informovali zle

irena1973
autor
17. sep 2013

Prave to je problem,že všade povedia niečo iné,tiež som si to zistovala všade možne...priamo v porodnici povedali,že si ten porod zaplatím cca 20-30000Kč,oni mi daju fakturu a an Slov.mi preplatia do vyšky uhrady na Slov.,neviem ako možu zistit,že som si to naplánovala...

ivkadracova
29. apr 2014

Staci na rodny list, potvrdenie lekara zo zahranicia a vybavim ho na urade na SR cestnym prehlasenim + to potvrdenie od zahranicneho lekara? Da sa to aj takto?
K tym porodom, aktualne napr. VSZP preplati aj planovany porod hocikde v EU, ale iba do vysky cien ukonov a takych ako na SR, nic navyse. Pokial viem tak je to v novom zakone.. Ak sa mylim opravte ma prosim.

emea
30. apr 2014

Plánujem pôrod v ČR, tak som sa bola pýtať vo VZP kde som poistená a povedali mi, že v rámci EU preplácajú plánované pôrody do výšky nákladov v SR. V čechách budem mať zajednaný balíček pre slovenky za 14000ČK a v poisťovni mi povedali že preplatia pôrod až do výšky 900€ čo mali zatiaľ najvyššie náklady na Slovensku. V prípade ak bude problém s dieťaťom alebo rodičkou a bude treba nadštandardnú starostlivosť dopláca si rodička sama.

ivkadracova
1. máj 2014

@emea
Dik, tiez som VSZP a citala som na ich stranke ze do vysky ukonov na SR, ale domnievala som sa ze to rozoberu na drobne a tak to budu preplacat, po castiach, samozrejme ziadny nadstandrad iba platene ukony aj to okresane. Tych 900 som nevedela, vdaka za info. Cize nepotreubjem ziadnu Europsku kartu poistenca hej? Staci teda predlozit blocky faktury a pod ... pripadne spravu a rozpis ukonov? Co ak mi take daco v zahranici nevydaju?

emea
4. máj 2014

Povedali mi, že stačí priniesť správy z pôrodnice aj rodičky aj dieťaťa plus faktúru čo mi vystavia a zaplatím v nemocnici a na základe toho by mi mali preplatiť pôrod🙂 tak dúfam, že to tak bude. Osobné skúsenosti budem mať v júli;)

callex
26. nov 2014

@emea ako to napokon dopadlo?preplatili?co vsetko sa vybavuje potom?rodny list,karta poistenca?dostala si aj ,,kocikove,,od sr statu?

emea
26. nov 2014

Zdravím Vám, dopadlo všetko na výbornú a naša dcérka má krásne 4 mesiačiky🙂) Priniesla som papiere do vzp ako som písala vyššie a pôrod mi do posledného centa preplatili. Lehotu na preplatenie mali 3 mesiace a trvalo to nejaké 2 a boli peniažky doma🙂 - to je klasika pôrod. Sestra rodila cisárkym rezom a tam už nepreplatili všetko - v ČR je po cisaráku žena 2 dni na JIPke a to navýšilo náklady, tak nepreplatili cca 250-300€. Rodný list - otec vyzdvihne v mieste pôrody, s ním si zájdete na matriku v mieste bydliska, vypíšete žiadosť na osobitú matriku a odtiaľ pošlú slovenský list matrike (cca do 6týždňov som ho mala doma). ostatné príspevky, pôrodné atď. som potom normálne vybavovala ako keby som rodila v SR. Jediný rozdiel, že sa musí čakať na slovenský RL, s českým sa do vybaviť nedá. Mala som nárok na úplne všetko pretože som o tieto príspevky žiadala len v SR. A po pôrode treba zaniesť český RL čo najskôr na sociálku aby vedeli že sa dieťatko narodilo a nevyradili Vás, slovenský potom len doložíte. Ak Vám treba ešte niečo kľudne sa pýtajte;) pekný večer

kotatko201
26. nov 2014

A dietatko ma teda aku narodnost? Predpokladam, ze mas cesky rodny list i slovensky vydany osobitnou matrikou???

emea
28. nov 2014

Malá má slovenskú národnosť🙂 tá sa väčšinou dedí po rodičoch a vlastne je pridelená automaticky žiadosťou o slovenský rodný list, nemôže mať v tomto prípade dve občianstva (keď sme obaja rodičia slovenskej národnosti, s trvalým pobytom na Slovensku). A áno má RL aj slovenský aj český🙂 doživotne bude mať iné rodné číslo v čechách, všade inde bude využívať slovenské🙂 Ešte ma akurát napadlo opýtajte sa v poisťovni v ktorej chcete poistiť dieťatko či Vám ho poistia na český RL. Ja mám malú poistenú vo vzp a poistili len vďaka tomu, že som tam poistená aj ja, inak by bol s tým problém.🙂

kotatko201
30. nov 2014

@emea No my to mame trochu ine,.... ja som sice slovenska ale manzel je cech... ked sa narodil maly tak sme este neboli manzelia a teda automaticky sa to pisalo kedze sme boli v cr tak na manzela, ale ja som si po prichode z porodnice aj tak prepisala maleho na seba a vzp sme mali vlastne v cr a nasledne aj na slovensku, pretoze sme mali tie ich formulare.... ziadali sme o porodne na slovensku a teda sme vybavoali malemu rodny list... ma teda ako pises dve rodne cisla - slovenske i ceske... teraz som sa zamestnala a riesila som to akurat s vzp tu, kedze donedavna sme mali CR vzp.... Prihlasili ma bez problemov dokonca i spatne.... a maleho ako inak somnou... Problemy nemame a maly ma teda narodnost aj slovensku aj cesku, po rodicoch, ako aj podla rodnych listov... len teda neviem ako to mam pisat, ci slovenske na slovensku a ceske v cesku??... to je trochu zvlastne pre mna ako aj pre uradnicky, kedze ani oni same nevedia... na vzp sa dokonca cudovali co je to rodny list z osobitnej matriky, to este pry nevideli... :D a smiali sa....

nikol1014
11. apr 2015

No ja mám v pláne ísť tiež rodiť do ČR ale na Vsetín a tam mi napísali,že treba mať europsku kartičku čo mám a že oni si papiere na preplatenie pôrodu posielajú do poistovne na Slovensko. Ale robia to tak,že nie že som tam plánovane išla rodiť ale že som zrovna bola v Čechách.

felicia11
15. apr 2015

nikol1014 daj nejake dalsie podrobnosti, aj ja rozmyslam nad Vsetinom..

nikol1014
15. apr 2015

@felicia11 co by si este chcela vediet? Je tu aj forum porodnica Vsetin a tam pisali baby 🙂

felicia11
16. apr 2015

ok, dik pozriem 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre