Nechce cvičiť výslovnosť. Ako ho motivovať?

janinah
15. nov 2010

Boli sme prvýkrát na logopédii,syn bude mať teraz v nov. 5 rokov...a nastal problém,doma nechce cvičiť výslovnosť,vyslovene s nechuťou a sotva 2-3 minútky 😒 dokonca pracovné listy k tomu mi pospínal spínacím strojčekom,že aby sa nedali otvoriť...o dva týždne ideme na logopediu znova a pokrok asi nebude žiadny,nechcem na neho tlačiť,máte nejaké rady?Vďaka.

bambulka09
15. nov 2010

@janinah ahoj, my sme tiež chodili na logopédiu a syn nechcel cvičiť, ale musím povedať, že logopedička bola strašne zlatá...ona sama povedala, že ho netreba nútiť....my sme to riešili hravou formou - pri básničkách, rozprávkach.... skús sa poradiť s logopedičkou, kľudne jej povedz, že nechce cvičiť a ona pozná finty..... v pracovných listoch sú aj obrázky, tak nech si ich vyfarbí a popritom sa rozprávajte.... u nás to tak fungovalo.... určite mu nehovor ideme cvičiť...lebo náš syn nechcel, ale keď sme si začali vyfarbovať, alebo len tak som nejaké slovo spomenula, tak to nebral ako cvičenie ale ako hru....my sme mali problémy c,s,z,č,š,

rajana
26. nov 2010

janinah, aj my sa trápime s jazýčkom, snažíme sa trénovať pred zrkadlom s ceruzkou medzi zubami aspoň 5 minút denne, vždy si dohodneme počet slov, ktoré zopakujeme (trénujeme R a ešte nás čakajú mäkké spoluhlásky ľ, ď, ň, ť), pre môjho syna je najväčšou odmenou, keď sa s ním potom zahrám s autíčkami, jazdíme, pretekáme 😉 a jasné že vždy vyhrá 😀

leka323
27. nov 2010

Ahojte, no môj starší syn ráčkoval, ale na logop. som išla až keď mal 5, lebo skôr to nemalo zmysel, nespolupracoval, až na to proste dozrel a sám si uvedomil, že zle rozpráva, že pôjde do školy, ale potom sa tak začal snažiť, že na logop. sme chodili iba dva mesiace, sme cvičili poctivo každý deň, ale tiež som nepovedala, že ideme cvičiť, ale že precvičíme si nejaké slová, a tiež sme sa potom nejako spolu zahrali, a keď potom povedal občas nejaké to "R" zle, povedala som, že nezorumiem a opravil sa. Teraz chodím s mladším na log., mal v lete 5, tiež ráčkoval, pravidelným cvičením sa preučil za mesiac a pol, teraz cvičíme ešte trošku š č ž a v decembri nás čaká posledná kontola na logop. A tiež nepoviem, že ideme cvičiť alebo sa učiť, ale že len trošku zopakujeme si nejaké slovíčka. A keď povie zle, tak vtedy "nerozumiem" a sám sa opraví. Na každého platí niečo iné. Nesmie mať pocit, že "musí". 🙂 🙂 🙂

janinah
autor
1. dec 2010

dievčatá,tak som našla spôsob ako na neho,trénujeme asi 10 minút,na viac nemá nervy ani výdrž,ale aspoň niečo a potom mu dovolím ísť na pc hry,ak netrenuje,tak pc sa nekoná 😒 ,tak jasné,že trénuje 😉

kyska
10. dec 2010

mala chodi od oktobra lebo zacala suslat - prisposobila sa deckam v skolke, cez praznini hovorila este krasne. Logopedicka je zlata a najma trpezliva. Pracovne listy mame na chladnicke a za kazde cvicenie ma malu odmenu /sladkost, citanie o jednu rozpravku viac pred spanim a pod/. A teraz je uz v stadiu kedy sama upozorni ze dnes vecer sme este necvicili 😀 a pocas dna ju len upozornujem ked nieco zle vyslovi aby to zopakovala spravne. Vysvetlili sme jej ze to jej pre jej prospech, zda sa ze pochopila 😉

bets
13. dec 2010

my sme dceru nenutili cvicit, skor sme sa ju snazili opravovat, ked sme sa s nou rozpravali, alebo sme nieco vtipne vymysleli, zaujali ju, aby trosku opakovala a davala si pozor na vyslovnost. sice to trvalo dlhsie, ale uz sme o krok vpred a uz staci len prestat zvyraznovat R, ale to by mali prist postupne a prepokladam, kym pojde do skoly, tak uz bude mat vyslovnost dobru. velakrat neurobila pokrok pri navsteve logopedicky, ale mali sme dost casu a preto sme sa ani ju nestresovali.

leka323
14. dec 2010

No, aj môj mladší syn musí len prestať zdôrazňovať to R.. a bude to v pohode... . 🙂 🙂 🙂

leka323
20. dec 2010

Tak a dnes nás čaká logopédia, dúfam, že už posledná hodina....

janinah
autor
8. jan 2011

ako ste cvičili L ? lebo toto nám strašne neide,aj s tým papierikom prilepeným na podnebie skúšame a furt len gggg 😒
ale aj moja chyba,trochu cez prázdniny sme mali prestávku a jazýček zlenivel 😒

macca5
9. jan 2011

@janinah,nijak špeciálne sme ho necvičili,najskôr sme olizovali pery,dávali jazyk na podnebie,a predcvičovali slabiky la,le li,lo,lu,pospevovali sme si stále a prišlo to nejak tak same,vieme pekne L,ale Rešte nevieme.Aj nám zlenivel jazyk,a navyše ak poviem ,že ideme trénovať,robí všetko iné,len cvičiť sa mu nechce. 😉

janinah
autor
17. jan 2011

naše včerajšie cvičenie písmena L
ja-Lyžica.malý opakuje po mne-lyžica
Ja- Lano,malý -lano
ja -zaváham sekundu nad ďalším slovom- malý-Líbam jako búh /mamka,dobre som povedal?

ja-rehot 🙂

macca5
17. jan 2011

@janinah😀 😀 😀 tie detská sú proste úžasné
moja suseda,keď učila syna -a tie vrabce z hoho trňa....
jej syn povedal a tie vtáky z toho stromu.. 🙂

zuzuh
10. feb 2011

@janinah
@bambulka09
Neviete mi odporucat nejakeho dobreho logopeda v presove?
Potrebujem ked k nemu pojdem výmeny listok?

womenne
10. feb 2011

@janinah aj my sme cvičil L, mala som pocit že neskutočne dlho asi 3-4 mesiace, bolo to s L na začiatku, s L na konci, s L v strede slova, vety s viac L. Už som bola zúfala že stojíme na mieste, ale teraz ho vie neskutočne krásne. My sme nerobili so žiadnym papierikom, ale iba slova sme cvičili.

macca5
10. feb 2011

aj my vieme už krásne L a aj vďaka reklame :šéfe,a čo je to tá léma?,aká léma-úplne super. 😝

bambulka09
10. feb 2011

@zuzuh my sme chodili ku logopedičke na sídlisko Šváby - LOGO-CENTRUM sú tam 2 logopedičky, my sme boli veľmi spokojný..... kontakt nájdeš aj na nete....na mená si už nepamätám (chodili sme tam pred 1,5 rokom), ale aj dnes keď sa stretneme na ulici, tak sa pozdravíme a porozpráva sa so synom ako sa má a čo nové v škole.....ja som bola veľmi spokojná s prístupom a hlavne syn tam chodil rád, aj keď doma sa mu veľmi cvičiť nechcelo :- ( a výmenný lístok asi budeš potrebovať od svojej lekárky (našla som tel. kontakt : 051/770 18 19 alebo 0905 560 414)

zuzuh
10. feb 2011

@bambulka09 Vdaka. Budeme musiet niekde so starsim synom zajst - mame problem s l, s, š, c, č a r

nikuska4
10. feb 2011

ahojte,neviete poradiť,ked už chodite na logopediu nejake triky ako by som mohla naučiť malu R? všetko ostatne vie,asi to nepôjde bez log.,čo?

leka323
10. feb 2011

No ja som tiež skúšala s mojim synom sa naučiť "R" po domácky, kamarátka mi vravela, že tak a tak, ale odborník je odborník, logopedička Ti presne povie postupnosť ako začať, je to lepšie tak. Ja som to chcela doma urýchliť, ale len som to zhoršila, lebo začal syn ráčkovať, ale super sa preučil a tá postupnosť, proste ako postupovať, najprv sme namiesto R používali písmeno D, rozbrnkávali jazyk, potom sme používali paličku pod jazyk............... proste istá postupnosť je dôležitá a samozrejme cvičiť....

syslica
5. mar 2011

Ahojte, tak sme týždeň doma po operácii jazyka , museli resekovať starú jazvu, zrejme po nástrihu ešte v pôrodnici, a dr. mi výslovne prízvukovala, že máme začať čo najskôr s jazykom hýbať, vyplazovať a pod. Tu je problém, ak máte niekto skúsenosť s logopedickou prácou s tak malým dieťaťom (ešte nemá 3 r.), poraďte, skôr než mu jazyk zas prirastie - pretože syslík odmieta ten jazyk hoci aj vyplaziť, ani sa neoblizuje, ani jogurt a čokoládový krém, presviedčanie aj triky, skúsila som už všetko !! Ďakujem pekne!

gabika53
10. mar 2011

ahojte kočky, malý bude mať 5 ročkov, chodíme na logopédiu kvôli l, c, s, z, ť, ž, š..r vie potvorník..ale nechce spolupracovať, málinko komunikuje aj s doktorkou, síce je zlatá a veľmi trpezliván a doma už vôbec nechce cvičiť..je vo veku trucu a ja ho nechcem násilne nútiť, aby sa to nesprotivilo, ale takýmto tempom sa asi moc toho nenaučíme.. ☹
čo mi viete poradiť? ako na neho? je skôr samotár a tvrdohlavý

syslica
11. mar 2011

@gabika53
Pozri aj tuto https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/poradte-kam-na-logopediu-v-pp-2/
v logopedických témach je nejako mŕtvo ☹ Mne so starším pomohlo napísať si slová, prípadne nakresliť obrázky pojmov, kde sa vyskytovali trénované písmenká do tabuľky a za každé správne vyslovené si tam potom pripísal bod, to ich motivuje 🙂
My ideme logopedičke v pondelok, starší je už po 3 rokoch logopédie dostatočne vytrénovaný, ale mladší, to bude ťažký oriešok!

gabika53
11. mar 2011

@syslica

ďakujeme peknúčko, vyskúšame🙂 každá rada nad zlato 😉

syslica
13. mar 2011

@gabika53 Gabi a ešte mi napadlo, nastav si kuchynské hodinky napr. tie na varenie vajíčok a cvičte hoci viackrát denne, ale iba pokým hodinky nezazvonia, stačí postupne stupňovať 5 - 10- 15 minút. Nútiť deti dlho cvičiť je utrpenie, takto to znesú lepšie. Táto rada pochádza vlastne od Mgr. Tokárovej (inštitút detskej reči) my ju máme vyskúšanú v praxi.

janinah
autor
13. mar 2011

@gabika53,teraz fungujeme tak,že cvičíme cca 10minút a potom má syn možnosť ísť na pc a hrať hry cca 20 minút,ak nechce cvičiť,tak nemá pc a teda radšej cvičí,ale niekedy je to také len bodajbolo,asi je unavený a vtedy ho netrápim /ani seba 😉 ... sme v štádiu,že š,č,ž,hovorí aj tam,kde je treba len s c z...dnes mi povedal,že chce byť širák -ja na to,že klobúk chceš byť ?a to malo byť silák 🙂

macca5
14. mar 2011

@syslica,aj my sme vyskúšali tie kuchynské hodiny-dopadlo to super,dokonca cvičil o niečo dlhšie. 😝 My ho do učenia ešte stále musíme nahánať,alebo vyjednávať,hodiny sa mu zapáčili.Poobede skúsime znova.Radšej kratšie a častejšie,nech ho to baví. 😉

syslica
14. mar 2011

@macca5 To som rada, že pomohlo, prístup máš dobrý 🙂 . Ja som dnes bola premiérovo u logopedičky s oboma - a boli pochválení. Vyplazovanie jazyka ten menší zvláda výmenou za gumené medvedíky, ktoré takto musí dočahovať, ďalší level bude olizovanie sa, teda hýbanie jazykom dole a do strán, za učelom nácviku sme si rovno zakúpili nutelu 😀 a fúkať do veterníčka, to našťastie zvládame...
Presne takto som začínala so starším pred 3 rokmi - ak aj malého dovediem do úspešného konca, bude zo mňa logopedický expert 🙂 🙂 .

macca5
15. mar 2011

@syslica aj my sme tak začínali a ďakujem 😉

gabika53
29. mar 2011

@syslica ďakujeme🙂) lepší sa to 😉 si zlatá, veľmi si pomohla.. 😵

syslica
29. mar 2011

@gabika53 Super, dobré správy vždy potešia! Tak sa držte - a držte palce, pretože malý syseľ je tvrdohlavý ako baran aj keď je Býk a naša logopedická tortúra je fakt des 🙂 .