Prijali vaše dieťa s poruchou pozornosti sprevádzanú hyperaktivitou do škôlky?

mucher
21. máj 2012

Milé maminky, zaujíma ma situácia v Nr, lebo psychologička nám povedala, že je problém s umiestnením týchto detí. 😒 Do jednej nám ho nezobrali(k sept-2r 9mes) a to ešte nevedeli že má ADHD 😝 Ďakujem

mardenad
6. jún 2012

my sme pochodili rovnako... ☹ ale ja si myslím, že aj takéto detičky majú svoje práva... ! ☹

renab
7. jún 2012

ja si myslím, že na vine nebude len ADHD, ale skôr vek dieťatka. všeobecne je problém, aby zobrali 3 ročné dieťatko do MŠ, keďže sú preplnené. 😖
nie som z Nr, ale u nás pri zápise do MŠ neriešia, či má dieťatko ADHD, alebo nemá. ak má potvrdenie od lekára, že je schopné ísť do kolektívu, nie je žiadny problém - teda až na ten nedostatok voľných miest.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pink_lady
30. jún 2012

pri zapise sme este tuto diagnozu nemali na papiery a nik sa na to nepytal a povedali mi nech ich na to ani neupozornujem 😉 @macher

maminka11
30. jún 2012

U nas je to osetrene v skolksom poriadku tak, ze ak rodic neupozorni na zmenu zdravotneho stavu - tak riaditelka ms moze dierta vyradit z ms, pretoze vela deti ma diagnostikovane ADHD a ak sa stretnu dve alebo tri na triede, tak je to aj pre ucitelku ale aj ostatne deti velmi narocne a je nefer, ak rodic neinformuje pravdivo o zdravotnom stave svojho dietata.
Z vlastnej skusenosti - mali sme v triede mojej dcery taketo dieta a bol to uzasny problem - dieta neustale v pohybe, vyvolavalo konflikty, ublizovalo, rusilo vzdelavacie aktivity a nerespektovalo ucitelku. Dokonca sme mali preto samostatne stretnutie rodičov, ktore iniciovali sami rodicia.
Myslim, ze maminky by mali objektivne informovat riaditelku pri nastupe do ms a pokial sa zmeni pocas sk. roka stav dietata povedat to a netajit. Inac aj na ziadosti o prijatie do ms sme mali klauzulu ze rodic je povinný pri specialnych potrebach u deti prilozit potvrdenie o vysetreni z poradne (psychológ, psychiater). Moj nazor 🙂 - na zaklade skusenosti - aj ked davam klobuk dolu pred rodicmi, ktore v pohode a v klude tieto deti zvladaju. Vacsina deti z ADHD "vyrastie" .
Nechcem vyvolavat negativne reakcie, ale ucitelky v ms to maju predsa len pri detoch s ADHD tazsie a takymto detom sa treba individualne venovat a myslim, ze pri 24 detoch je to bez sance. Drzim palceky vsetkym maminkam s ADHD 🙂.

ingrid16
10. okt 2012

Zaujimave, moj syn ma podozrenie na ADHD, ale vraj sa to do 6 roka neda potvrdit. a vase deticky, ktore nemaju este ani 3 roky su uz diagnostikovane? nechapem. a co ja viem, tak deti do troch rokov v urcitych mestach neberu kvoli tomu, ze maju plne skolky.

svatava74
10. okt 2012

som specialny pedagog a sucasne matka 2 rocneho maleho anjelika s certovymi rozkami....a som v soku....preco ako matky dovolite dietatu vo veku 2-3 rokov dat znacku ADHD??????aka diagnostika????kto ju robil????nech vrati VŠ diplom.....radsej konzultacie s viacerymi odbornikmi, ale diagnostika je predcasna.....uvedomme si, ze oznackujeme dieta a bude sa to s nim tahat cele roky.....a mozno staci malo.....doucovala som viacero deti s oznacenim ADHD- deti mojich kamaratiek, znamych- ale ked mi dieta dokaze 60 min sediet na mieste a citat, pisat a vnimat ma....kde je ADHD??Maminy mylsite na svoje deti a ich buducnost, prosim.....viem, ze to nie je k otazke....ale dost ma to sokovalo a musela som to napisat....dakujem a verim, ze stretneme len odbornikov, ktorym pojde o deti a nie o tabulky... 🙂

danabanana
21. feb 2014

Môj syn má podobný problém,na prvom sedení psychologička povedala že má podozrenie na ADHD.Syn má 3,5 roka.Ja len jedno nechápem ako môže mať ADHD keď v pohode vydrží napr.pri puzzliach alebo pexesu aj hodinu.Učitelka sa sťažuje že nespolupracuje ruší iné deti.Pritom je šikovný na iné veci rád si spája čísla -kresli od bodu k bodu,skladá slová.Podla mňa potrebuje ísť k starším deťom,jeho pravdepodobne už tieto veci nebavia.Poradťe čo ďalej

pucca144
2. okt 2015

Ide hlavne o pedagóga, lebo je fakt veľa takých čo sa len hrajú na nich. Raz som menila synovi škôlku práve kvôli prístupu, a preplakala som že bude musieť byť odlúčený z kolektívu. A aký bol problém, oddeľoval sa zo svojou hračkou od aktivít a nezapajala ho do spoločných aktivít. Ale má rád deti tak som sa po roku- mal 4 odhodlala ho dať do inej škôlky a tam čuduj sa svete ani ho nebolo treba počítať za dvoch, ten pracoval ako divý, pýtal sa sám do škôlky kým iné deti robili scény a plakali, a po roku takého režímu začal na obed aj spať čo nespal ani keď bol plienkoš,takže všetko je o prístupe. Inak mal od narodenia neur. vyšetrenie že je tam zrejmé že je hyperaktívny ale papier dostal až pred zápisom do školy nakoľko sa tam vyžaduje samostatnosť. Ja som s ním bola aj keď ma iné maminy odhovárali že je to jemu na škodu,ale mne sa zdalo že ak sa niečo zomelie ja si to budem vyčítať. V škole sa vôbec od ostatných nelíši, zo zašiatku som tam behala každý deň, či to zvláda a videla som ako všetky deti lietajú po triede,zabúdajú aj hlavu,nezaznačia si úlohu,atď. Takéto deti nie sú hrozné -týmto pozdravujem bývalú jeho angličtinárku- práve naopak sú šikovné a majú veľké srdiečka a sú citlivé. Momentálne študujem a dúfam že pomôžem v škole kopec takýmto deťom. 🙂

kikina84
16. nov 2016

@alenah31 pekny vecer prajem..mozem sa spytat ako vas syn zvlada skolu? moja dcera ma poruchu pozornosti,ale inak je nesmierne sikovna..Chceme ju prihlasit do sukromnej Bulharskej skoly..nakolko maju v triede max 12 deti a skola propaguje individualny pristup..navyse to mame nedaleko od domu..Rozmyslam nad tymn prave preto, ze potrebujem aby sa dcere niekto venoval,nakolko ona spravi vsetko vzdy velmi rychlo a myslim ze sa jej dostane adekvatnej vyucbe prave na skole kde je v triedach menej deti a kazdemu sa venuju zvlast..Neviem ako to bude prebiehat ked bude starsia,ale momentalne mi to pride ako najrozumnejsia volba..Ja osobne mam poruchu pozornosti tiez..ako skoláčka som mala časom dost problem s ucenim,,co ma nezaujimalo som sa proste nedokazala naucit..iba nabiflit a o dva dni som nevedela ani prd z toho..Lenze v tedy sa to ako diagnoza nebralo a ziadne metody na to neboli..bolo s nami jednane ako s kazdym inym v triede..no ja som sa preto velmi trapila ze mi to v niektorych predmetoch neslo..ale inak som bola tiez velmi sikovna..Ako to prosim teraz vnimate vy? co by ste mi pripadne odporucala do blizskej buducnosti? nechcem s dcerkou nic zanedbat, velmi mi zalezi na tom,aby jej to v skole islo,nepotrebujem aby nosila same jednotky,,len chcem aby z tej skoly aspom nieco mala do buducna a aby som postupovala spravne..dakujem za kazdy typ..Kika 🙂

kikina84
9. jan 2017

@mucher ahoj mozem sa spytAt ako si s tou skolkou dopadla? mi mame teraz nastupit do skoly stale hladam tu spravu..neporadis mi aku skolu pre taketo dieta vybrat? neviem odkial si..ja som z petrzalky BA..dakujem PS: ak tu pripadne je niekto kto by mi vedel poradit prosim napiste mi..dakujem

mucher
autor
9. jan 2017

@kikina84 som z Nr....vystriedal 3sukromne, nakoniec az,ked som podala staznost na msu(diskriminacia zdrav sravu...mi ho umiestnili do statnej...posledny rok.Teraz chodi chvalaBohu do zakladky sukromnej pre det s NKS...som velmi vdacna, ze tam je.skola ho bavi, ide mu, hlavne matika, rozprava krasne, sem tam ho musim napomenut čšž.

kikina84
9. jan 2017

@mucher ďakujem za info...U nás sú tiež súkromné pre tieto deti ale obávam sa že na to nebude mať financie..Rozmýšľame že ju dáme do štátnej kde sú špeciálne deti,ale neviem aký typ deti tam bude a bojím sa že tam bude zaostávať lebo dcéra je inak veľmi šikovna..

mucher
autor
9. jan 2017

@kikina84 skola je sukromna, ale vzhladom ,ze ma dg a odporucanie od spec.pedagogicky, neplatime skolne.som sa s detmi, vyzivne dostanem podla konstalacie hviezd, ale I keby som mala platit,, je to najlepsie co mu mozem zabezpecit...ja zvyknem hovorit, ze pokial hlinu z kvetinaca nejeme...je to v poho😁

tifinka
7. mar 2018

Dobrý deň. Idem Vás veľmi, veľmi pekne poprosiť o jednú láskavosť. Som študentkou pedagogickej fakulty ako aj učiteľkou v materskej škole. Teraz však píšem bakalársku prácu a potrebovala by som Vašu pomoc.Mojou úlohou je zistiť, prečo bežné materské školy nechcú prijímať medzi seba detičky so znevýhodnením. Ak máte vy alebo ak poznáte niekoho kto má dieťatko s nejakým znevýhodnenim, by ste boli takí milí a vyplnili mi odpovede na pár krátkych otázok v dotazníku bola by som Vám veľmi veľmi vďačná. (prípadne keby ste to preposlali niekomu kto má skúsenosť s touto témou). Týka sa to hlavne Bratislavy ale kľudne môžu prispieť všetci, ktorí budú chcieť. Veľmi si budem vážiť každú odpoveď. Vopred srdečne ďakujem. 🙂

https://www.survio.com/survey/d/O0P0Y5G1H3B9L7B7E