Kde mi pokrstia dieťa?

kiksina_21
15. aug 2023

Ahojte, chcela som sa opýtať hlavne slobodných mamičiek či ste niektorá nemali problém s pokrstenim dieťaťa. Som slobodná mamička, s otcom dieťa nežijeme v spoločnej domácnosti, vo vzťahu bol problém s alkoholom a proste som to už nedala a vyhodila som ho z bytu ešte počas tehotenstva. A ešte jeden problém,že krstná mama má birmovku, ale jej manžel ktorý by mal byť krstný birmovku nemá a v okolí nemám žiadneho chlapa ktorý by ju mal. Chcela by som ísť krstiť na sekcove vo farnosti Krista Kráľa.
Blbé komentáre tipu načo som si robila dieťa s alkoholikom si prosím nechajte. Kto nežil s nami a nevie aká bola situácia nech nesúdi. Ďakujem

kristina82
15. aug 2023

@kiksina_21 chod k nim a informuj sa,a krsnych nemusis mat dvoch,moze byt aj iba jeden clovek co viem ak by bol problem.to ze si slobodna mamicka nemoze byt problem

marryen
15. aug 2023

@kiksina_21 najlepšie bude, keď pojdeš priamo za farárom a informuješ sa tam. Birmovka možno nebude problém, niekde ju vyžadujú niekde nie.

dzulli1980
15. aug 2023

Obehaj farnosti v blízkosti, sú kňazi, ktorí pokrstia bez problémov ... ja mám všetky sviatosti, muž len krstený, svadbu sme mali len na úrade, dcéru kňaz pokrstil bez problémov ... a čo sa týka krstných rodičov, tí teda, aspoň v našom prípade, museli mať všetky sviatosti ... no viem, že pokiaľ ich krstný rodič nemá, môže byť svedok krstu ...

vkatush
15. aug 2023

@kiksina_21
Ona môže byť krstná, on nie (keďže nemá všetky sviatosti).
*Ešte musia byť sobášení v kostole, aby ona žila "kresťansky usporiadaným" životom. Ak by boli len na úrade, ani ona nemôže ísť.

Stačí ti ona ako krstný rodič, nemusia byť dvaja (dokonca sú prípady, kedy vôbec nie je krstný rodič).

To, že ty máš "nevysporiadané" život nezaujíma, tu sú akože dôležití krstní rodičia. Myslím, že kňaz nebude mať s tebou problém 🙂

h2
15. aug 2023

Toto je veľmi rôzne a záleží od konkrétneho farára. To, že si slobodná, by nemal byť problém, ale ani to nie je zaručené, že nejaký farár to za problém považovať môže. Určite však nájdeš aj takého, kde to vadiť nebude.
Čo sa týka krstných rodičov, tam je to prísnejšie a myslím, že birmovku mať musia. V tom prípade bude krstná mama len jedna a jej manžel bude oficiálne svedok krstu. Neoficiálne ho, samozrejme, dieťa môže považovať za krstného, aj ho tak oslovovať.

janulik2008
15. aug 2023

Hm, sestra je tiež sama s malou a kňaz pokrstil bez problémov ... Záleží od farára ale podľa mňa by problém nemal mať, veď dieťa za to nemôže

euka210
15. aug 2023

@kiksina_21 krstny staci jeden, jej manzel teda nemusi byt oficialne zapisany ako krstny otec.
Vseeetko zavisi od farara...niektory nepokrsti take dieta, niektory s tym nema problem...treba hladat...
...dieta za to nemoze...nas krsti i slobodnych mamiciek, i ked nie su rodicia zosobaseni...

vkatush
15. aug 2023

@kiksina_21 a ešte ku svedok krstu. Jej manžel to byť nemôže, lebo titul svedok krstu je pre iné vierovyznania, nie pre katolíka, čo nespĺňa nejakú podmienku.

simonka15513
16. aug 2023

@kiksina_21 ktomu krsnemu - my sme krstili a az po nejakom case sme zistili ze krsny nema birmovku 😂 hmm nevadi .. nejako nas nenapadlo sa ho opytat pred tym s ani knaz sa nepytal

pohodacka03
16. aug 2023

@kiksina_21 ze si slobodna mamicka by nemal byt problem. Krstna bude zapisana normalne, krstneho poziadaj, aby bol zapisany ako svedok krstu

simonka15513
16. aug 2023

@kiksina_21 a prveho sme tiez mali na sekcove v krista krala a neboli sme este ani manzelia a tiez nebol problem 🙂

dota6
16. aug 2023

@kiksina_21 ahoj, krstili sme na solivare, nie sme zosobášení a problém nebol. Ide o dieťatko a o tom, že ho chceš viesť k viere, tak nám povedal kňaz (sú tam naozaj milí ľudia) a krstnú mám len jednu, práve kvôli birmovke, stačí jedna osoba (tam bez birmovky neakceptujú) ale možno inde v Prešove to bude jedno či má alebo nemá birmovku. Nemohol byť ani svedkom krstu, lebo svedok môže byť len iného vierovyznania (greko, pravoslávny alebo evanjelik, rimo bez birmovky nemôže byť svedok krstu)

kiksina_21
autor
16. aug 2023

Ďakujem za info...určite ste mi všetky pomohli. 😊

trance123
31. aug 2023

@kiksina_21 inak sestra malú krstila tak, že neboli zosobášený ani jeden krstný nemal birmovku pri Opale ale bol to gréckokatolícky farár

kiksina_21
autor
1. sep 2023

@trance123 no viem že gréckokatolícky z tým majú menší problém...nakoniec budeme mať krstiny o týždeň na Sekčove v Krista Kráľa, pri krste bude len krstná a z tým, že nie sme zosobášení ani spolu nežijeme nijako neriešil...