Koľko trvá kým vypadne mliečny zub?

poppy1
3. mar 2016

dcerke sa zacali kyvat zuby (ma 5 rokov) dva dolne a aj horne sa uz kyvu. Zubarka nam povedala, ze do 2-3 tyzdnov vypadnu, ale nestalo sa tak... Kyvu sa sice trochu viac, ale nie je to este na vypadnutie. No a zacala sa stazovat, ze ju aj dasienko pobolieva. tak neviem teraz. Je potrebne jej s tym nejako pomoct? Ako velmi sa ma zubok kyvat, aby sa uz dal vytrhnut? Kolko trvalo vasim detickam, kym zubky vypadli odkedy ste zistili ze sa trochu kyvu? dakujem!

dominika6
3. mar 2016

@poppy1
nám ked sa začne kývať tak,že sa viditelne kýve,rozkývame a v ten deň je preč...treba to vytrhnúť,hned lebo sa derie už další zub tak aby nerástol krivo

poppy1
autor
3. mar 2016

viditelne kyve.. neviem co si mam pod tym predstavit, kyve sa, ale len trosicku... uz asi vyse mesiaca... ale je pravda ze sa ho nechytame. akym sposobom ste vykyvovali? normlane do prstov a kyvat?? dakujem 🙂

mawka
3. mar 2016

@poppy1 vykyvat a potiahnut a hotovo. ako sme si kedysi my trhali mliecnaky? sami, bez rodicov, vykyvat a hotovka. my s vreckovkou, aby sa to v prstoch nesmykalo.

pribinak
3. mar 2016

No a co tak kupit tvrdé jablko a nech zahryzne?

poppy1
autor
3. mar 2016

@pribinak ona sa boji 😀

natalka13
3. mar 2016

vreckovka a vytiahnut, ak nejde pockat a skusit dalsi den.
alebo ist k zubarke, nasa trhala ked videla ze sa tlaci dalsi.
a v noci moze prist zubkova vila 🙂

aha mala sa boji? kupte knizku zubkova vila.

pribinak
3. mar 2016

@poppy1 a Zubkovu vilu pozná? To je dobra motivácia

poppy1
autor
3. mar 2016

@pribinak
@natalka13 ano pozna 🙂 aj sa na nu tesi 😉 ja si spominam, ked som si este sama trhala zuby, ze to uzlen tak na "nitke" drzal... lenze jej sa to len tak jemne kyve, ale zato uz vyse mesiaca.. asi jej to budem pekne pomaly vykyvovat 🙂

pribinak
3. mar 2016

@poppy1 nejaky tvrdšie prepečený toastik by slecna navečeru nechcela?

poppy1
autor
3. mar 2016

skusime 😀

natalka13
3. mar 2016

smoji si vykyvovali zuby jazykom. pozor ked uz sa vela kyve aby neostal koren v dasne, ten potom zubar musi vyberat. mensi to mal asi 3x.

wenka
3. mar 2016

Asi má dcérka ešte dosť pevný koreň a ten zúbok drží.. koreň sa časom vstrebáva a napokon vypadne korunka mliečneho zuba iba s malým zvyškom koreňa. Synovi sa tak jeden zub kýval 6 mesiacov, len máličko a nie a nie ho rozkývať, lebo ho to začínalo bolieť. K zubárke trhať nechcel ísť, tak sme čakali. No a asi pred dvoma týždňami sa mu sám začal kývať viac, tak sme to už v pohode rozkývali a konečne sme sa ho zbavili. 🙂 Prvý mu vypadol raz-dva - cca za 3-4dni.

" Rezorbcia koreňov mliečnych zubov začína medzi štvrtým a piatym rokom veku dieťaťa na koreňoch rezákov, v šiestom až siedmom roku na koreni mliečnej stoličky a v ôsmom až deviatom roku na koreňoch ostatných mliečnych zubov. Keď je koreň takmer celý zrezorbovaný, korunka mliečneho zuba vypadne iba s malým zvyškom koreňa." - VYBRANÉ KAPITOLY Z HISTOLÓGIE A EMBRYOLÓGIE PRE ŠTUDENTOV ZUBNÉHO LEKÁRSTVA

akvi
3. mar 2016

@poppy1 no to bude asi ten problem, ze si ho nekyve..Moje decko si ich vykyvalo aj vytrhlo vsetky samo. 😀

poppy1
autor
3. mar 2016

no ved toto, ze jej sa kyve ale nie velmi. tak asi budeme kazdy den vykyvovat a uvidime. len ona by ho mala najradsej uz dnes vonku. lebo zevraj ju boli dasno. ale taky malo kyvavy zub je asi blbost vysklbnut,ze?

dominika6
3. mar 2016

@poppy1
Normalne zobrat cistu bavlnenu vreckovku a kyvat a kyvat ,moze si dieta aj same s tym ze potom pride zubkova vila a donesie odmenu

evka4
3. mar 2016

@poppy1 urcite netrhajte zub, ktory sa kyve len malicko. Mojej dcerke sa zubok tiez kyval dlho len tak trosku(1-2 mesiace) a potom zrazu sa za par dni rozkyval natolko, ze ho slo vytrhnut uplne lahucko a bez bolesti.

nikulka1
4. mar 2016

ja som detska zubarka...to hovoríme o predných zuboch? preco mu ich vasa dr nevyberie? ak sa kyvu, moze ich v noci vdychnut 😲

6mia6
4. mar 2016

Syn ma už 7 prvy mu vytrhol zubar ked uz za nim rastol trvaly koncom roka a scenar sa opakuje. Zacal sa kyvat vedla (jednotka dole) a za nim uz ma navrete dasno.

nikulka1
4. mar 2016

@6mia6 tak sup k zubarovi, naco cakat?

poppy1
autor
4. mar 2016

@nikulka1 ano predne dolne zubky... ked sme boli vtedy u zubarky, kyvali sa ozaj len veeelmi malicko. a vlastne teraz sa tiez kyvu malo- cakala by som,ze za ten mesiac sa riadne rozkyvaju ale nic...

nikulka1
4. mar 2016

@poppy1 tak ak sa netlacia este trvale zuby, tak to netreba riesit.

poppy1
autor
4. mar 2016

@nikulka1 nie, nic tam nevidim 😉

6mia6
4. mar 2016

@nikulka1 dam mu sancu cez vikend ci si ho nevykyve lebo sa zatial kyve malicko a potom uvidime. Ma totiz strach. Aj s tym prvym zubom bol boj v ordinacii ☹ a to mame super zubara

gabona1
8. apr 2016

Treba zúbok rozkývať, nech si ho dieťa kýva samé. Stále viac a viac. Najlepšie v puse jazykom. Zub vypadne aj sám. Nám sa stalo, že zub ostal v jablku.

poppy1
autor
8. apr 2016

Tak zub sa nam stale kyve len trochu. Skusam jej to raz zacas kyvat ale moc si to neda. Ze ju to boli. Sama si ho nekyve. Tak neviem kolko este mame cakat kym vypadne. A ci je to ok ze sa kyve tak dlho a ziadny velky pokrok.

belasy_motylik
8. apr 2016

@poppy1 dajte ho vytrhnúť. My máme vonku 7 zúbkov a ani jeden nevypadol sám. Knísali sa celé mesiace, za niektorými už začali rásť aj trvalé, pri niektorých už bolo zapálené a opuchnuté ďasno, ale sám nepovolil ani jeden, dokonca zubárka musela "pritvrdiť" keď trhala úplne rozkývaný zub, čo sa sama čudovala. Teraz mu už trhám ja doma,niekedy to ide ťažšie, ale už sme si zvykli. A to mu trháme skutočne len poriadne vykývané zúbky, ktoré už pri jedení krvácajú a pod. A pritom na RTG mal už pod mliečnymi kompletne všetky trvalé pred 1,5 rokom a aj tak sa s nimi takto trápime.

stanuska
29. okt 2023

@nikulka1 nam odmietol napríklad vytrhnúť zubar nemal po minute uz trpezlivosť a uz je tam riadne veľký druhy zub vonku.