Môže mať 1,5 ročné dieťa kaz?

krtkovazena
25. apr 2015

Dnes som malému objavila pri santeni v pusinke na hornej stoličke malú hnedú bodku môže to byť kaz? Ešte ju nemá ani celkom vyrastenu, som riadne vyplasena že čo to :( zuby umývame ráno večer. Občas priznávam uchmatne daku sladkosť zo stola aj s čokoládou ale žeby mal z toho hneď kaz? Máte s tým niekto skúsenosť alebo môže to byť? V pondelok volám zubarke. Ďakujem za každý názor.

tiviot
25. apr 2015

dobry den,, bohuzial moze ☹ niekedy maju deti slabu sklovinu a to zacina hnedymi flakmi a opadava ...dufam, ze to nie je Vas pripad- chodte k zubarke nech sa na to pozrie ,,,

monhla
25. apr 2015

Môže. Moja mladšia mala 😝 Občas tiež dostala sladkosť, lebo sa dalo staršej sestričke a paradoxne to bolo aj z umývania zúbkov - veľmi ju to bavilo a najradšej si umývala zúbky s kefkami, ktoré dočiahla a neriešila či je to jej, sestrina, moja či tatinkova.
Našťastie sme to so zubárkou obhalili skoro a po roku jej tam zostala iba malá jamka. Zúbky jej dočisťujeme, sladkosti boli zredukované /vynechať úplne sa nám nepodarilo 😝 / a zubné kefky ostatných členov rodiny, sú mimo dosah.

jana_eyre
25. apr 2015

moze.. ale skusila si mu to precistit kefkou, ci sa nejedna len o nejaku zatulanu spinku? totiz mne sa minule stalo, ze som videla malej nieco na zube, co som sa snazila doprosit aby otvorila pusu /ona neznasa ukazovat zuby :D/ a uz som panikarila, ze kaz.. ale ked som jej precistila kefkou, zistila som, ze to bola brokolica, len v tej tme pusy to vyzeralo tmavo :D

moje deti jedia sladkosti s mierou samozrejme, ale zatial nemaju ani jeden kaz.. takze aj keby to kaz bol, neviem ci za to mozu az tak velmi sladkosti..

krtkovazena
autor
25. apr 2015

@jana_eyre skúsila som mu len na sucho a nešlo do dole ☹ ale skúsim ešte keď sa zobudí a napapa my riadne prekefkovat a uvidím, bodaj by to bola len daka spinka 🙂

krtkovazena
autor
25. apr 2015

@monhla a dačo jej s tým zubarka robila myslím nejak jej to osetrila? Lebo mám strach že ten môj jej to ani neukaze ☹

krtkovazena
autor
25. apr 2015

@tiviot jasné v pondelok volám a ideme určite, nechcem niečo podceniť 🙂

monhla
25. apr 2015

@krtkovazena Nič jej nerobila. Boli sme radi, že vôbec otvorila ústa a nechala si to pozrieť - aj to len na chvíľočku.
Staršia tam bola v 4 rokoch s kazom a tiež nič nerobila - iba kázala čistiť. Kým to nebolí, tak to vraj teraz zubári neriešia. Síce som sa čudovala, no na 2. stranu som bola rada, že z prvej návštevy u zubárky si namiesto strachu a plaču priniesla iba omaľovanku 🙂

marcelatje
25. apr 2015

@krtkovazena dosť veľa závisí od lekára. Niektorí povedia že netreba robiť nič a kým nebolí kaz nechajú tak. Iní aj vŕtajú a trhajú. Pri malých deťoch ktoré nespolupracujú sa volí napríklad forma sedácie kedy je dieťa utlmené liekmi, ale je možné ošetrenie dieťaťa aj v celkovej anestéze. Z vlastnej skúsenosti mám pocit že kaz u detí postupuje oveľa rýchlejšie ako u dospelých a to aj napriek pravidelnému a dôkladnému čisteniu. Niektorí tvrdia že stav sa zlepšil, resp. sa jav spomalil po používaní napr. Elmex gélu, ale opäť je to ako všade 100 ľudí 100 chutí ....

sense
25. apr 2015

moze skus precistit kefkou ci to nie su len nejake zbytky....tiez som raz ostala vyvalena ked som malej nieco take nasla umyvame jej rano a vecer a ona si aj 5x za den umyva ale ked som umyla poriadne tak to zislo dole...

cottoncandy
25. apr 2015

moja dcérka mala kaz už v 15 mesiacoch, začala sa jej rozpadať sklovina, dnes má štyri rôčky a už v troch prišla o všetky štyri horné zúbky, jeden jej museli vytrhnúť, z ostatných zostali už iba korienky...chodíme k lekárke ako na klavír a čakáme na zúbky trvalé...pritom sme sa o zúbky starali už od prvého, ktorý sa prerezal, no nestačilo...zrejme genetický predpoklad...

zeriempizzu
25. apr 2015

Na zubny kaz sa nezomiera, nechapem ten stres, ze "nechcem nieco podcenit". Sokujuce.

mimina00
25. apr 2015

@krtkovazena "obcas priznavam uchmatne sladkost zo stola" ja dam mojim aj sama nemusi uchmatnut 😀

pribinak
25. apr 2015

Nemusí to byt kaz, môže to byt aj zubný kameň

krtkovazena
autor
25. apr 2015

@zeriempizzu ale no šokujúce 🙂 myslela som to tak,že ak to je kaz aby sa nesiril ďalej, ja si dosť všetko beriem na seba, viem som hlúpa a zbytočne si stresujem život ☹

miskaska
25. apr 2015

@krtkovazena
@zeriempizzu na zubny kaz sa.neumiera. To je pravda. Môjmu synovi v 20. mesiacoch. Zistili kazy na horných predných zubkoch. Vsetky.ich ma vyvrtane a opravené. Zuby ma dôkladne umyvane a napriek tomu máme problém s plakom, ktorý samu usadza na krckoch a to spôsobuje ďalšie kazy. Ako mu zistili tie kazy, bola som z toho úplne psychicky rozhadzana a ked vidím, že napriek maximálnej hygiene, to postupuje..syn maximálne spolupracuje, čiže kazdy kaz zubarka podchyti, ale aj tak...nie je to sranda, je to vážny zdravotný problém. Tie zubky mu este.musia vydzat roky.

krtkovazena
autor
25. apr 2015

@miskaska ďakujem 🙂 a ak smiem vedieť ako prebiehalo vyšetrenie, oprava zubkov?

miskaska
25. apr 2015

@krtkovazena
Ahoj, pozri môj článok vo fotoblogu 🙂

moncicip
25. apr 2015

@cottoncandy Ahoj. Mam syna a mame dost podobny problem, jednu stolicku ma uz celkomrozpadnutu doktorka to zatial nerieisla. Ale ja sa strasne bojim toho ze mu ju bude chciet vytrhnut. Jednak neviem ako by spolupracoval a ci by mu to nejak neposkodilo potom celust kym mu tam narastie zubok trvaly. Zubarka povedala ze ma geneticky danu maksiu sklovinu a ze ma zvysenu kazivost zubov. Sladkosti doma je len minimalne. A co jedava v skolke okrem beznej stravy to netusime.

moncicip
25. apr 2015

@miskaska Ja si neviem predstavit ze mojmu budu musiet nieco vrtat, on u zubarky ledva usta otvori na tu chvilku co mu skontroluje zubky. A vobec si neviem predstavit ako by sme prezli take vrtanie a nebodja trhanie ......

cottoncandy
25. apr 2015

@moncicip vyzera to na rovnaky problem ako u nas...nasli sme zubarku, ktora osetruje deti a tazko zvladnutelnych pacientov v tzv sedacii, cize pod oblbovakom...dcera dostala v dzuse vypit dormic, relaxant, po nom bola uvolnena, vysmiata, pekne spolupracovala, potom si pospala a len matne si spomina, co sa dialo, ale berie to velmi pozitivne a k lekarke sa vzdy tesi...takto jej porobila zubarka vsetky zubky, pretoze ma pokazene takmer vsetky stolicky aj tie spominane horne napriek nasej snahe...cistime preto zubky kazdy den dvakrat okrem obycajnej aj jednozvazkovou kefkou zub po zubku...to osetrenie bolo v pohhode, len sa treba pripravit na to, ze je to velmi drahe, nas to vsetko vyslo na vyse 600€, drzim palce

moncicip
26. apr 2015

@cottoncandy Fuuuha ze 600€ nieje to trosku prehnane na tak male dieta? Ja som si davala do poriadku zuby minuly a predminuly rok a stalo ma to cca 2000€ lebo v mojom veku uz poistovna take veci nehradi.Myslela som ze aspon male deti to maju z vacsej casti preplacane.A tu zubarku si si nasla sama ci tiju niekto odporucil?

cottoncandy
27. apr 2015

@moncicip malej bolo akútne treba trhať zub a to bol problém, nikto ju nechcel ošetriť, lebo trojročné dieťa nespolupracuje, v BA je našťastie viacero kliník, resp. lekárov, ktorí sa špecializujú na takéto prípady, ale všade to ide riadne do peňazí---napokon mala osem pokazených zúbkov, jedna dávka dormicu stojí 80-100€, plus ošetrenie, plus rontgeny a spol. a hneď si na astronomickej sume...ale peniaze neľutujem, išlo mi o to, aby moje dieťa nezískalo traumu zo zubára na celý život a rado k nemu chodilo

cottoncandy
27. apr 2015

@moncicip ak si z BA a okolia, odporúčam buď manželov Cyprichovcov alebo Dr. Tulekovú

moncicip
28. apr 2015

@cottoncandy No my sme s malym objednani zaciatkom maja tak uvidime co povie.

zeriempizzu
28. apr 2015

@cottoncandy prepac ale trojrocne dieta a 8 pokazenych zubov? Akoze ja som prva co z kazu nerobi problem, ale v takom veku uz tolko pokazenych zubov? To nie je normalne.

sardinka333
28. apr 2015

@cottoncandy Cyprichovcom chodíme aj my...je to pálka ale sme velmi spokojní.

sardinka333
28. apr 2015

@zeriempizzu vieš kolko detí furt chlemtá tie granulové čaje od Hippu? Zarobia tie granule do vody a to ma decko celý den vo flaši alebo jupiky a ine žbrndy, džusy...Normálnu vodu ani nepoznaju. Ja som určite nie typ čo je nejako proti sladkému, samej mi chutí, ale tiež tie cukry nepchám do všetkého.

miskaska
28. apr 2015

@zeriempizzu
@sardinka333 alebo 20 mesačný 5.kazov? Veru, nie je to normálne..a bola by som rada, keby mi niekto vysvetlil, prečo sa to stalo práve môjmu synovi..u nás padá podozrenie jediné na nočné, časté dojcenie.

sardinka333
28. apr 2015

@miskaska no ved to som ti aj chcela napísať...v noci furt ,,kojené deti,, ktoré maju prsník nie na jedenie ale miesto cumla! 20 mesačné dieťa nepotrebuje v noci jesť! Nielen že mu zaťažuješ zaludok, ktorý si nikdy neoddýchne lebo na nestrávené mlieko sa nalieva nové a tak dokola, dieťa samozrejme že sa budí ved sa mu to stalo zvykom jemu príjemným. Zuby má tak non stop naložené v cukre pretože aj MM obsahuje nejaké cukry. Pre mnohé mamičky je jednoduchšie dať ten prsník a mať kratkodobo pokoj, ako prežiť mozno týžden plaču pri odučaní nočného krmenia lebo im je dieťatka luto. No, mne je luto pokazených zubov, stresov čo s tým človek má, lebo ošetrenie tak malých detí je niekedy o velmi náročné a treba pristupiť k anestezii, a tých prachov čo to stojí (a čo iné to dieťa za to mohlo mať) a to su zuby mliečne! Netvrdím, že je to tvoj prípad ale niečo na tom asi bude.

cottoncandy
28. apr 2015

@zeriempizzu nie je to normálne, má problem, demineralizaciu skloviny, krvne testy sú ok, príčina sa nenašla, povedali, že genetika, umývame od prvého zúbka poctivo, aj k dentálnej hygieničke chodievame, k lekárke ako na klavír, snažím sa, aby zdravo a pestro jedla, ale zje aj sladké, nevravím...niektorí lekári mi povedali, že to má z nočného dojčenia, lebo som ju odstavila až v dvoch rokoch, keď už bol problém na svete, iní povedali, že z materského mlieka sa zuby nekazia, neviem, nedopátrala som sa kde je problém, ale o zúbky sa snažíme starať najlepšie ako vieme