Ako zvládnuť pubertu?

diazepam
23. jún 2016

Ahoj som tu nova s nickom diazepam.Mam problem s dcerou prezivame velmi tazku pubertu ma 13 neprospela v skole ide opakovat rocnik.Neuznava ziadnu autoritu nema vztah k povinnostiam slusnost zdvorilost a zmysel pre poriadok jej nic nehovori .Som v koncoch neviem co s nou ci do polepsovne alebo na psychiatriu ale asi v tej pakarni skoncim najskor ja

sissy27
23. jún 2016

@diazepam tak z tohto mála ťažko niečo poradiť... ale ak si s ňou neviete rady doma, tak určite nejaká pedagogicko-psychologická poradňa, psychológ...

maxiva
23. jún 2016

citim s tebou,moja dcera ma tiez trinast 😉 ta puberta je katastrofa 😒 tak zmysel pre poriadok nema ani moja,papulovat vie tiez paradne.ale na znamky som prisna.moja sa musi ucit,casto hovoria,ze som prisna.ale je to pre jej dobro.my budeme mat same jednotky...tak neviem ako riesis situacie,ci ju kontrolujes,ci skusas,alebo jej veris..ten vztah k uceniu a k povinnostiam treba budovat od zaciatku.musiz ju ku tomu viest.byt tebou skusim tu pedagogicko-psychologicku poradnu...neboj aj puberta prejde,hadam to prezijeme 😀

diazepam
autor
23. jún 2016

@sissy27 uz sme absolvovali a nemalo to ziaden efekt.Dcera ma obvinila ze z nej chcem urobit cvoka a s psychologickou nespolupracovala.Uplne ale totalne odflakla skolu a vobec si neuveomuje co si sposobila .Nepripusti si ze hlavnou pricinou jej zlyhaniu v skole je jej lajdackost .Myslela si ze ju nenechaju prepadnut ale stalo sa a ja mam o starosti postarane kde ju teraz pichnut do skoly kedze v tej kde je teraz nechce zostat

maxiva
23. jún 2016

@diazepam akoze nechce zostat?a preco?

janickacrazy
23. jún 2016

@diazepam polepšovňu určite neodporúčam, vačšina detí sa tam naučí ešte horšie veci ako robili predtým, než tam išli, skor teda ten psycholog a kludne možeš ísť k nemu aj ty, vačšinou aj tak riešia celú rodinu, inak v puberte vačšina deciek veľmi neuznáva autority a zmysel pre poriadok im nič nehovorí, no ja mám 16ročného syna a tiež musíme nanho občas poriadne nakričať, aby si upratal, ale tak nakoniec si uprace, moj manžel je dosť autoritatívny typ, takže nič iné mu neostáva, niekedy na nich treba tvrdo a aj stále dookola vysvetľujem, že sa má učiť, ak chce ísť na výšku, atd. a vidím, že postupne mu to dochádza, že netrepem do vetra 😉

janickacrazy
23. jún 2016

@diazepam no ja na tvojom mieste by som ju tam nechala, nech si to dievča vyžerie tú ostudu, že prepadla, ked jej neni rady, teda ak v tom nie sú nejaké vážne dovody ako šikana a podobne

diazepam
autor
23. jún 2016

@maxiva no ja som jej verila ale asi som mala aj preverovat.zo zaciatku ked zacala nosit zle znamky vyhovarala sa ze je unavena z treningov.ze maju strasne vela sportovej vychovy potom to boli zaujate ucitelky a teraz je jej jedno za prepadla.Nechapem co sa stalo po 5 triedu ciste jednotky a teraz duta ako bambus .Uz ani ten sport ju nezaujima!!!a to bol jej zivot teraz len sa fotit na mobile foto na fb sminky kamosky a kamosi cca16,17rocni ...a je vymalovane nezajem o zivot realny ...

diazepam
autor
23. jún 2016

@janickacrazy sikana zrovna ani nie ale zaujatost pani ucitelky.Aj jej povedala ze jej moja dcera nesadla a ze ju nemusi....myslim ze by to nerobilo dobrotu ten vztah je velmi nastrbeny
@janickacrazy

sissy27
23. jún 2016

@diazepam ale od toho si rodič, aby si nastavila pravidlá... telefón dostane základný, tlačítkový, prístup na net zruším, šminky spláchnem do záchoda a vreckové tiež zatrhnem... po škole domov a povinnosti...
ale určite by som aj pátrala po tom, prečo sa zrazu tak zhoršila, či za tým nie sú nejaké problémy v škole o ktorých nehovorí, neviem, ako to máte doma - nebol tam nejaký rozvod, nepribudol súrodenec? lebo len tak z ničoho nič sa takéto veci nestávajú, býva tam nejaký podnet, prečo dieťa začne rebelovať... lebo puberta ok, ale odtiaľ potiaľ...

maxiva
23. jún 2016

@diazepam to je puberta...chalani,mobily,fotit sa ,juuuj to hovoris o nasej?ved presne tam treba pritlacit.budes nosit zle znamky-vezmem mobil,zamedzim pristup na internet,ziadne fotenie!!!nebudes chodit k psychologovi,fajn nebudes chodit von s kamoskami.kym si neupraces von nepojdes....atd....niekedy sa to inak neda,ver,ze sa zhadate,ale neustupuj!!nesmie ta zlomit,lebo ak sa jej to podari raz,uz to bude skusat.stanovte si pravidla,hranice...a neni hlupa,len je leniva.nikdy jej nehovor,ze je hlupa,lebo sa bude velmi rada na to vyhovarat 😉

mawka
23. jún 2016

opat nechapem, preco to doslo az sem. ved ze si zhorsila prospech ste si vsimli uz skor. aj ze nosi 4 a 5 ste si museli vsimnut. a zase sa tu kyda na decko a zase je mamka zufala. ale ze sa to dialo skor a nevsimali ste si to a nic s tym nerobili, o tom sa uz nepise. zase sa ide hasit popziar o 5 minut 12.

akonahle sa mi maly horsi znamkami, patram po pricine. jednu, dve este clovek pochopi, blby den, blba vlna, ale ked sa to par krat zopakuje, ihned riesim. a smaozrejme, ucim sa s nim. teda uci sa sam, ja ho skusam a kontrolujem. ano, je to vycerpavajuce, pride mi to nonsens, aby som pomaly 13 rocneho skusala a vkuse kontrolovala, ale keby som to nerobila, tak sa na vsetko vyprdne. ako to tu bolo spomenute, nepolavim a nech si junior brble kolko chce. aka som hrozna a stihacka a sekera. v konecnom dosledku sa mi podakuje neskor, za par rokov. vykaslat sa na dieta, ved sa to samo spravi je jednoducha cesta, velmi jednoducha..... a dopada to takto ako v uvodnom prispevku a v dalsich dvoch podobnych cerstvych diskusiach..

diazepam
autor
23. jún 2016

@janickacrazy sikana zrovna ani nie ale zaujatost pani ucitelky.Aj jej povedala ze jej moja dcera nesadla a ze ju nemusi....myslim ze by to nerobilo dobrotu ten vztah je velmi nastrbeny
@janickacrazy

0silvia0
23. jún 2016

@diazepam treba pritvrdiť a odosobniť sa, aj keď je to ťažké. Nepripúšťaj si to tak a nechaj mladej vyžrať, čo si navarila, musí sa naučiť niesť si zodpovednosť za svoje činy...

lintu
23. jún 2016

Deti v jej veku si navymýšľajú "opodstatnených" dôvodov, prečo sa niečo nedá 😀 Treba nad ňou držať pevnejšiu ruku. Nespoliehať sa, že však ona to zvládne, prípadne si to dodatočne vyžerie. Ešte pár rokov jej bude všetko asi jedno. Uvedomí si až zďaleka neskôr. Čo tak ju skúsiť nejako motivovať, aby mala o niektoré veci aspoň aký taký záujem? Veľa robí aj kolektív, v ktorom sa pohybuje. Ak aj oni majú ku všetkému laxný prístup, tak je jasné, že ju stiahnu dole. To sú teraz pre ňu tí najdôležitejší ľudia. Ten dôvod zmeny školy by som veľmi dobre prehodnotila. Aby ste aj o rok nemuseli hľadať ďalšiu školu, lebo zas sa našlo niečo, čo nevyhovuje podľa predstáv.

janickacrazy
23. jún 2016

@diazepam tak vieš, problémové decká a štvorkárov žiadny učiteľ nemá rád, asi tak, mojho syna tiež niektoré učiteľky nemajú rady, lebo im povie dačo narovinu, síce je to aj pravda, ale samozrejme ony to považujú za drzosť a pritom je len asertívny, ja sa mu doma snažím vysvetliť, že učiteľ má vždy pravdu, ked chce a on proste bude vždy ťahať za kratší koniec, lebo učiteľ je v škole šef, raz darmo, nie je vždy každý učiteľ spravodlivý, vzťahy sú komplikované

diazepam
autor
23. jún 2016

@mawka hmmm ked u nas to funguje tak mama si trapna vypadni z mojej izby a tak....samozrejme ze som nastavyla pravidla ktore nikdy nedodrzala vzdy si nasla nejaku vyhovorku pteco nemohla splnit to co mala.Telefom som vzala hystericky zachvat vyhrazanie ze ujde ze sa zabije rezala si zily ....

diazepam
autor
23. jún 2016

@janickacrazy sikana zrovna ani nie ale zaujatost pani ucitelky.Aj jej povedala ze jej moja dcera nesadla a ze ju nemusi....myslim ze by to nerobilo dobrotu ten vztah je velmi nastrbeny
@janickacrazy
@janickacrazy

diazepam
autor
23. jún 2016

@janickacrazy presne tak aj moja je taka povie si svoje a ucitelia nemaju radi take deti.No nebola zla ziacka ta prelomova piata trieda nova triedna velmi autoritativna dama a pohroma sa zacala

mawka
23. jún 2016

@diazepam no len toto je velmi drze spravanie tvojich deti. raz by mi povedali mama, si trapna, vypadni z izby a taka by im letela, ze az... toto je neucta voci tebe a nema respekt. toto si mala riesit hned na zaciatku. a dorazne a neustupit.

kks, nedavno jedni znami, decka mame vynadali. konkretne 12 rocna. ze mama si obycajna flandra a iba by si trtkala (mama ma noveho partnera - uz vlastne je manzel) a ze stoji za hovno (mama), ze idu k otcovi. tak ich zbalila a sli a este ten vecer mala tendencie im volat, aby sa vratili. novy partner zatrhol, dobre urobil, aj pani zo socialky povedala, ze treba vytrvat, ze takto jednat s rodicmi si decka nemozu dovolit. ale to tiez bol vztah rodicia-deti az prilis kamaratsky, benevolentne vsetko a mama vzdy zmäkla. tak sa to dalo cakat. juj u ocinka si jej deti nevyskakuju a su ako miliusi. asi rpeco? pretoze tatko buchne do stola a maju respekt.

namornicka
23. jún 2016

@diazepam Nie že ty máš starosť do akej školy ju pichnúť , lebo v tej svojej nechce ostať. Nech tam ostane a vyžerie si od spolužiakov, že prepadla. Nech ich stretáva každý deň a vidí to. Čo si navarila, to si aj zje. A priprav ju na to, že s takýmto prístupom k učeniu nebude mať v budúcnosti dobrú prácu, čiže nech si zvyká na nižší štandard.

sisaka
23. jún 2016

@janickacrazy povedat pravdu je tiez potrebne vediet, ked niekto na drzovku papuluje ucitelovi tak to za asertivitu neschovame. Teenager povie, vsak som Len pravdu povedal otazne je ako to povedal. Voci ucitelovi treba mat uctu a nie sa s nim bavit, akoby spolu husi pasli, necudujem sa, ze ucitelia takych ziakov nemaju v oblube.

diazepam
autor
23. jún 2016

@mawka No ja som tiez povedala mladej zr pojde k otcovi moj manzel nieje jej otec a jr vynikajuci tato starame sa o nu spolocnr 6 rokov zniesol by jej modre z meba a ona mu inak nepovie ako debil hajzel buzerant.Ten jej biologicky nema o nu ziaden zaujem

mawka
23. jún 2016

@diazepam to je strasne, nehnevaj sa, ale dostala by taku bitku za take urazky, vobec by som sa s nou nemaznala. a nech skusa, sak ona vas ovlada uplne... otras

sisaka
23. jún 2016

@diazepam poradit zial neviem. Ja som zastanca ohybaj ma mamko pokial som ja Janko ... a tym nemam na mysli bitie deti , ale formovanie. Dcera ma pomaly 18 takze to najhorsie obdobie mam za sebou, nastastie ziaden extrem, ale tiez skusala na nas kadeco, aj problemy s ucenim boli, aj klamstva, aj krik aj plac, ale viem ako sa navyvadzali jej kamaratky - jedna velmi priatelska, benevolentna vychova a druha ziadna vychova, v porovnani s mojou dcerou fakt sila. Ak u dietata nemas autoritu a si jej "kamoska" tazko budes nastavovat teraz nejake mantinely, tie uz Mali byt nastavene davno. V kazdom pripade aspon pokusit sa musis ....
Ako bude dospievat, potom mozno zacat menit vztah skor na kamaratsky, decka si to potom vazia, ked sa s nimi bavis ako s rovnocennymi partnermi. Zial v dnesnej dobe je v mode skor nevychova a rodicia beru deti uz od mala ako partnerov. Podla mna chyba, ale asi mi tu zastancovia takejto (ne)vychovy budu oponovat.

janickacrazy
23. jún 2016

@diazepam to snád nemyslíš vážne ten posledný príspevok! hrúza! nemám slov
@sisaka moj syn je slušný a vždy slušne povie svoj názor, pekne mi vykreslí situáciu a povie, čo povedala učiteľka, čo on, čo spolužiak a aj tak ho nemajú rady niektoré, napr. on za niečo dostal 5 a spolužiak iba mínusku za to isté, tak sa ozval, že prečo a učiteľka ho tak zvozila že hroza a dovod mu aj tak žiadny nepovedala, len že je drzý a bolo

alex49
23. jún 2016

tak ju zbal a nech si ide k oteckovi, budeš mať pokoj 😎

diazepam
autor
23. jún 2016

@jankacrazy moja mala prepadnut "len"z matiky a pani ucitelka ukecala dvoch kolegov aby ju aj oni nechali prepadnut !!!svedkom tejto debaty bola spoluziacka dcery a im vobec nevadilo ze ich pocula....

mawka
23. jún 2016

@diazepam ale nechapes? ak vies, ze sa nieco deje, mas to riesit hned a necakat, ze sa to spravi same. ty poukazujes na druhych, ze za to mozu, ale v prvom rade pozri na seba, kde si ty urobila vo vychove chybu. tvoje dieta prepadlo, lebo ma problem. a ty si sa to nepokusila ani len riesit. ucila si sa s nou? skusala ju? alebo cakala, ze sa z toho sama dostane nejako? ako nehnevaj sa, ale chybu hladaj v prvom rade u seba. polrok v skole trva 5 mesiacov a nehovor mi, ze si si za 5 mensiacov nevsimla, ze ti decko prepada.

hettinka
23. jún 2016

@diazepam takéto výrazne problémové správanie má isto niekde dôvod. Možno je ten problém v rodine, keďže opisuješ, že nemá vlastne poriadneho otca, jeden nejaví záujem a druhého nechce ona. Pomohla by vám len rodinná terapia, tu netreba riešiť dieťa, ale vzťahy a rodinu celkovo.

Zvyčajne všetko začína a končí v rodine, príliš veľa voľnosti a dôvery, málo času a dôslednosti, do toho tie hormóny ... A aj to poľavenie v škole, hádam nám nechceš povedať, že sa to stalo zo dna na deň. Ako ste to doteraz riešili? Pýtam sa, lebo tvoj príspevok sa objavil v čase, ked sú už známky uzatvorené a teda sa s tým už nedá nič robiť... ale prečo sa teda neobjavil o niekoľko mesiacov skôr v štýle "dcéra sa prestáva učiť, čo máme robiť?" Kedy ste začali riešiť školské problém v spolupráci s triednou? Boli ste už u psychológa, či nemá nejaký problém s učením? Vieš akých má kamarátov, s kým sa stýka?

Ja si to teda neviem ani predstaviť, moja dcéra ma necelých 15, menzes dostala v 12 rokoch, takže pubertu už máme doma dlhšie. Je šikovná, cieľavedomá, doma pomáha (varí, upratuje celý byt) , športuje, štve ju jedna dvojka na vysvedčení, hoci je prijatá na vraj najlepšiu školu v okrese (no uvidíme), práve sa pýtala, či by už mohla brigádovať, lebo jej treba zarobiť nejaké peniaze ... lenže za tým sú roky práce a dôslednej výchovy. A sme s manželom jednotní, čo sa vážnych vecí týka.
Tiež mi začala v 5. triede "blbnúť" a začala písať DU v škole, začali pribúdať dvojky ale riešili sme to okamžite s triednou, u psychologa sme boli už predtým pre iný problém s učením ... nie že počkám 3 roky a potom zistím, že už je veľký problém. To už je neskoro hasiť, keď už horí pol lesa.

Každý deň sa rozprávame aj hodinu spolu, nepustím ju lietať len tak vonku a kamarátov si tiež overujem, čo sú to zač. Priamo jej kamošky nezakazujem, no učím ju, aby mala na ľudí reálny pohľad a nenechala sa naviesť na zlé veci.

mawka
23. jún 2016

@hettinka presne. mudro pises. roky driny a venovaniu sa dietatu a nie strkat hlavu do piesku. hoci omielat dokola to iste a viest deti a vychovavat a ked sa nieco objavi, tak to riesit. ale nie ze hadam vinu u vsetkych, len nie v sebe. my sme rodicia, za decka si nesieme vylucne zodpovednost my. a ako sa k tomu (ne)postavime, tak to potom vyzera.