Ako zvládnuť pubertu?

diazepam
23. jún 2016

Ahoj som tu nova s nickom diazepam.Mam problem s dcerou prezivame velmi tazku pubertu ma 13 neprospela v skole ide opakovat rocnik.Neuznava ziadnu autoritu nema vztah k povinnostiam slusnost zdvorilost a zmysel pre poriadok jej nic nehovori .Som v koncoch neviem co s nou ci do polepsovne alebo na psychiatriu ale asi v tej pakarni skoncim najskor ja

sisaka
23. jún 2016

@janickacrazy to je potom cista neprofesionalita ucitelky, ucitelka by mala viest deti, aby vyjadrili svoj nazor, povzbudzovat ich v tom a vlastnym prikladom ukazovat, ako ich na slusnej urovni prezentovat, aj ked mozu byt v rozpore s nazormi druhych. No smola, pri takych uciteloch je potom fakt lepsie zahryznut si do jazyka, zvlast ked su schopni sa decku pomstit.

diazepam
autor
23. jún 2016

@hettinka nevedela som o tejto skupine pravdaze ze sa to nestalo zo dna na den .Vlecie sa to uz dva roky pomaly isla dolu.Nevedela som ju ani prinutit aby sa ucila aby si pripravila veci do skoly aby sa snazila ani po dobr ani po zlom.Nic si z toho nerobi ze ma zle znamky.Nie je to moje jedine dieta.Je najmladsia mam 22 dceru 23syna starala som sa o nich sama ale taketo nieco nepoznam.Starsia dcera ma hotelku .syn elektrotechnicku taketo vykyvy som nezazila.Obaja sa ucili mali respekt voci mne aj vociucitelom boli proste slusni obaja

diazepam
autor
23. jún 2016

@hettinka nevedela som o tejto skupine pravdaze ze sa to nestalo zo dna na den .Vlecie sa to uz dva roky pomaly isla dolu.Nevedela som ju ani prinutit aby sa ucila aby si pripravila veci do skoly aby sa snazila ani po dobr ani po zlom.Nic si z toho nerobi ze ma zle znamky.Nie je to moje jedine dieta.Je najmladsia mam 22 dceru 23syna starala som sa o nich sama ale taketo nieco nepoznam.Starsia dcera ma hotelku .syn elektrotechnicku taketo vykyvy som nezazila.Obaja sa ucili mali respekt voci mne aj vociucitelom boli proste slusni obaja
@mawka

mojkamojka
23. jún 2016

@diazepam "moja mala prepadnut "len"z matiky a pani ucitelka ukecala dvoch kolegov aby ju aj oni nechali prepadnut !!!svedkom tejto debaty bola spoluziacka dcery a im vobec nevadilo ze ich pocula...." Spamätaj sa prosim ta, lebo tvoje dieta nedopadne dobre. Ja chapem, ze pravda o dietati sa nepocuva dobre, ale tovje dieta je zasraty, rozmaznany fracek co nevie co od dobroty. Vinnik? TY! Ty si jej totiz neurcila hrancie, pravidla, neukazala co si moze dovolit a co nie. A ta prva veta co ta citujem v tomto prispevku, tou si zabila uplne. Tvoje dieta nemalo jednotky a oni mu dali 5. Tvoje dieta pravdepodobne malo medzi 4-5 mozno viac k 5 a pokial sa este aj extremne drzo spravala na hodinach, tak uprimne keby som ucitel a kolegyne ma poziadaju o vyjadrenie tak s pokojnym svedomim poviem, nech daju prepadnut. Ine je ak sa dieta snazi, uci je slusne, ale hod ucenie nejde, ale toto nie. Za dalsie ty uveris co ti povedala dcerina spoluziacka? Ak nahodou nemala aj tlmocnicku tvoju dceru? No zbohom...

diazepam
autor
23. jún 2016

@mojkamojka nepochopila si ma.ja ju nezastavam vo vsetkom mas pravdu zluhala som ....len ma mrzi ze prehnanou laskou som znicila nas vztah az tak ze si ma nevazi a vobec nikoho a nic vychovala som sebca

mawka
23. jún 2016

@diazepam tak ale potom sa nepytaj ako zvladnut pubertu, ale najskor hladaj ako zvladnut samu seba. ty. a az zacnes u seba a nieco u seba zmenis, tak mozes napravat aj chyby vo vychove.
a ze dve deti boli ukazkove, nuz to tak byva, bud je najmladsie benjaminko, co ocividne asi je alebo kvoli dvom starsi pubertakom neni vela casu na male dieta a potom sa to vlecie.

diazepam
autor
23. jún 2016

@hettinka myslim ze vsetko sa to zacalo ked sa mi narodila vnucka.Vsetku pozornost ktoru do vtedy mala ona sme presunuli na vnuca a zacala rebelovat.ja som chodila do skoly riesili sa veci ale nepadlo to na urodnu podu.Psychologicka aj v skole aj vramci terapie nevideli problem v soravani v skole aj triedna stale mi tvrdila ze dcera je dobra nestazovali sa ani ostatni ucitelia len zrazu sa to vsetko zvrtlo a neviem co sa stalo.V rodine problemy nemame je uz doma prakticky sama starsi surodenci doma nebyvaju maju svoj zivot....Nezijeme nejak nad pomery tych eurosov az tak nemame ale nic jej nechyba ..

mojkamojka
23. jún 2016

@diazepam aj ked si to nechces priznat zastavas si ju, este raz si pozorne precitaj vetu co si napisala: "moja mala prepadnut "len"z matiky a pani ucitelka ukecala dvoch kolegov aby ju aj oni nechali prepadnut !!!svedkom tejto debaty bola spoluziacka dcery a im vobec nevadilo ze ich pocula...." Keby si si nezastavala napises: Dcera to mala nahnute z 3 predmetov a nakoniec aj zo vsetkych prepadla. No hold neucila sa nesie nasledky." Ty si to hodila na triuednu, ze ukecala dalsich na prepadnutie a este tam das aj vykricniky. A presne ako pise @mawka treba zmenit seba, svoje spravanie...Mozno este nieco zachranis u dcery a mozno uz nie, ale za snahu to stoji. Ked nic pomoze to tebe v dalsom zivote.

evelynm
23. jún 2016

@janickacrazy mas nejaku skusenost polepsovnami, ked toto tvrdis? v jednej pracujem a s tym, co pises, nesuhlasim. Su to predsudky ludi, ktori o tom nic nevedia.

evelynm
23. jún 2016

@diazepam stala sa chyba. Neexistuje, aby sa dieta takto spravalo k tebe, ci v skole. To, co opisujes, su dovody na umiestnenie do diagnostického centra. A odbornu pomoc potrebujes a j ty - poradit, ako pristupovat k vychove, co zmenit, ako nastavit pravidla, spravanie. To ti takto cez net nikto neporadi. Je to otazka viacerých sedeni u odbornika.

hettinka
23. jún 2016

podľa mňa je treba prestať obviňovať okolie a zájsť na rodinnú terapiu

Čo sa týka školy, nechať prepadnúť dieťa nie je také jednoduché a žiaden učiteľ z toho nemá radosť, ani len dobrý pocit. Neviem, nakoľko si spolupracovala s učiteľmi a či ste mali nejakú dohodu o spoločnom postupe, alebo si to nechala plynúť rovnako, ako tvoja dcéra.
Možno učitelia usúdili, že zopakovať ročník je to najlepšie riešenie, možno čakajú, že sa konečne nakopne a že to bude "facka" nielen pre dieťa, ale aj pre rodiča. Myslím, že až teraz si všetci uvedomili, aké vážne tie problémy sú ... kým sa učiteľ "len" vyhráža, tak to žiaci banalizujú.

hettinka
23. jún 2016

A ešte, ak by prišlo až k tomu, že sa rozhodneš pre diagnostický ústav (polepšovňu), čo je podla mňa fakt krajná možnosť a hrozí riziko, že sa tam ešte niečo zlé naučí, treba tam dieťa nechať celý ten čas, čo má naordinovaný. Najhoršie je, že rodičia tam dajú dieťa len na výstrahu, na pár dní a hneď ako dieťa začne vyplakávať, tak ho vezmú ... decká veľmi dobre vedia, ako s rodičom manipulovať a je len na ňom, či sa dá, alebo nie.
Ja robím v oblasti výchovy a vzdelávania a viem, čo dokážu rodičia, len aby "dobre bolo", všeličo zakrývajú, stavajú seba aj dieťa do roly obetí, ospravedlňujú donekonečna. Alebo výsledky dieťaťa ignorujú, a ked už hrozia reparáty a komisionálky, tak zrazu strašný záujem a hned dobehnú do školy.

Najčastejšie sú problémové deti, ktoré majú rodičov rozvedených ... bud su strašne ukrivdené a robia zo seba chúďatká (často ak sa narodí mladší súrodenec, v tomto prípade je to vnúča), alebo zneužívajú situáciu, mamy ustupujú, len aby boli "lepšie" ako biologický otec a bývalý partner, nemajú spoločný postup, mama zakáže otecko dovolí a naopak ... Deti majú dovolené priveľa a matky často všeličo zakryjú (absenciu v škole, zlé výsledky), len aby ex-partner na dieťa platil a nevyužil to napr. pri nejako súdnom konaní. A niekedy využijú aj to, že rodičia spolu nekomunikujú a aj také poznám, že mama si myslela, že dieťa je u otca a ono bolo na chate s kamošmi.
A niekedy majú pocit, že ak si mama nájde nového partnera, tak už ich nemá dosť rada (čo samozrejme nemusí byť pravda, ale tie decká t tak vnímajú).

Niekedy pomôže aj domáce zvieratko vyrovnať sa so všetkými krivdami. Také by nechcela?

mawka
23. jún 2016

@evelynm clovek nemusi mat skusnost priamo, ale decka, ktore som mala moznost stretnut a ktore stade vysli, bolo to s nimi horsie ako predtym. ziskali tam ine "zrucnosti". bohuzial.... to je moja skusenost.

evelynm
23. jún 2016

@mawka neviem, v ktorom zariadeni boli deti, o ktorých pises, ale o nasom diagnostickom centre to neplati.

evelynm
23. jún 2016

@hettinka "hrozi" aj to, ze dietatu v tom diagnostickom centre pomozu 🙂

diazepam
autor
23. jún 2016

@evelynm dakujem za vsetky prispevky odpovede a rady uvazovala som uz o tom diagnostaku ale chcem jej dat este sancu ...ono dobre je radit alebo kritizovat ked sa to netyka priamo nas viem ze som urobila chybu ze som nebola prisnejsia ale chcela som byt dobra a chapava mama .Ja som taku mamu nemala nikdy ma nepomojkala nepovedala pekne slova len ma castovala nadavkami a bitkou a tak je to do dnes nikdy ma nemala rada a ani nebude ja som chcela byt ina bohuzial nevypalilo to dobre.Nieje pravda ze som sa o dieta nezaujimala a nechala to len tak plynut. Nedtaci ked chce rodic musi chciet aj decko.Ja som uz pomoc vyhladala snazim sadrzat rad lekarky ale mlada nema zaujem riesit situaciu somnou .

mawka
23. jún 2016

@hettinka mas pravdu a mna potom oznacuju za prilis tvrdu. lenze ja ako rozvedena matka inu moznost nemam. a nie je to o tvrdosti, skor o tom, ze neustupujem. ale stane sa, ze chybu spravim ja a vtedy sa viem aj deckam ospravedlnit.
minule na kontrole v cpppp bola psychologicka zo mna a z exa unesena, ze vydrzime sediet vedla seba, ze diskutujeme na urovni a bez hadok. hovorim hej, ide nam o deti a toto bola moja podmienka. dostojny rozvod a vzajomna ucta, aspon pred detmi nech nie sme ako hovada na seba. iste, keby nas zavreli samych do jednej miestnosti, asi sa pozabijame, ale v zaujme deti sa snazime pred nimi vychadzat a ukazovat im, ze aj takto sa ludia mozu k sebe chovat aj po rozvode. nebolo to hned, ale aj vychovne metody sme si celkom zladili casom. iste, niekedy to zaskripe, vyhadame sa jak kone (mimo deti) a potom si volame a sa ospravedlnujeme. nechcem, proste nechcem, aby deti vyuzivali rozvod alebo ze som na ne sama, aj ked teda junior ma tendencie byt vychcany. ale vdaka niekolkosmernej komunikacii ho prekukneme 😀 a to je komunikacia ja-ex-nasi-skola-cpppp. a furt a dokola, ale je to strasne fajn. na vela veci sme tak prisli vcas.

evelynm
23. jún 2016

@diazepam nesies si v sebe krivdu... chcela si to inac, to chapem... Mama vsak moze byt laskava, milujuca, ochranujuca a zaroven aj nalezite dosledna a zasadova.
ak by si sa chcela poradit, pozri www.dcll.sk , mame tam telefonne cisla.

diazepam
autor
23. jún 2016

@hettinka No to mas pravdu pre mna je to obrovska facka

mawka
23. jún 2016

@diazepam a co tak skusit nejake to hobby, ako ti vyssie poradila mamina, mozno domaci mazel, pes, chodit s nbim na cvicak, aby niesla zodpovednost. alebo mlade baby maju rady kone... aj to je cesta. lebo starat sa o nieco=zodpovednost. a mozno by prehodnotila. niekto by bol na nej zavisly - zivy tvor, mozno by ju to posilnilo.

diazepam
autor
23. jún 2016

@mawka ano myslela som na to ale ju rychlo vsetko omrzi. ..chodila tancovat nebavili ju treningy chcela bezky nebolo snehu hrala futbal a to vsetko stoji peniaze lyze kopacky na travu do haly a kadejake vymysly a este som zabudla florbal cela vybava vsetko mozne ale dlhsie ako par tuzdnov nevydrzala pri nicom.Proste kde sa musia dodrziavat urcite pravidla povinnosti zaradi STOPKU uz to nieje pre nu zaujimave.Takze zvery nie lebo by zostali na krku mne a koni by sa bala

hettinka
23. jún 2016

@diazepam a koľkú šancu v poradí jej chceš dať? Tipujem, že každá je tá "posledná" ... tu už niet čo dávať šance, teraz musíš bohužial byť tvrdá a povedať, ako to bude ďalej. Nikto ti nekáže dieťa biť ani mu nadávať, ale stanoviť hranice sa dajú aj inak.
Ja si napr. nepamätám, že by som deti v poslednom čase bila, je pravda, že občas zvýšim hlas, ale zasa nehovorím im nejaké nadávky, len dôrazne upozorňujem. Sú obdobia, ked musím ráznejšie a častejšie, ale potom aj obdobia kľudu, keď funguje všetko fajn.

Hlavne teraz ty musíš vedieť, čo vlastne chceš. Podľa mňa v tm sama jasno nemáš, nemusíš sa rozhodnúť hneď, ale s dcérou by som si sadla a povedala jej, že si musím premyslieť, ako to bude ďalej so školou. Predsa musíš pozisťovať, kam by ju mohli vziať a akí sú tam učitelia. Čas máš do 15.9. ďalšieho školského roka. Ak sa rozhodneš ju neprekladať, jasne jej vysvetli, prečo ju nechávaš tam (ale nemalo by to byť akože za trest, nech si teraz vytrpí tú hanbu).

diazepam
autor
23. jún 2016

@hettinka ano mas pravdu nemam tom jasno ...dnes som bola obzriet v dvoch skolach v statnej aj sukromnej nevyzera to nadejne v tej statnej a zo sukromnej sa mi zajtra ozvu ci ju vezmu od pondelku na skusku ....ine potom nezostava ak ju nevezmu len pokracovat v terajsej skole.Neviem si to predstavit

sardinka335
23. jún 2016

@diazepam prepáč, ale za to v akom stave je tvoja dcera mozeš ty sama...to je tvoja vychova. Ako sory ale aby ma dcera vyhanala z izby? A ty si iste potichučky zavrela dvere ze teda dobre....proste si prestala byt svojmu dietatu rodičom, si skor kreditka a hotel. Ustupila si raz ved ok, kazdy moze mat zly den a byt unaveny, ale potom sa ti to uplne vymklo z ruk. Dodrziavanie pravidiel treba vyzadovat aj napriek pindám puberťaka. Ale tvoja dcera ma väčšiu vydrž ako ty. Vie, ze matku rýchlo zlomí. A keby moje deti začali mojmu partnerovi alebo aj svojmu otcovi nadavat do buzerantov tak to je u nas konečna. Dala by som jej po pysku tomu ver. Dcera je bez teba nič, nula...klient decaku...takze u mna doma sa zakladne pravidla budu dodržovať, alebo tam su dvere...nemame zamknute, komu sa to nepači, že sa ma dobre moze ist. Vina je v tebe ako v rodičovi - dieta len robí to čo si mu dovolila.

damasi
23. jún 2016

škoda že si to nezaregistrovala skor vypnutie internetu roby zazraky z prospechom pubertiakov .a hlavne pevne nemenne pravidla.ked su povinnosti viditelne ok potom može byt zabava.držim palce je to naročne obdobie.

diazepam
autor
23. jún 2016

@sardinka335 No tak potichucky som tie dvere nezavrela boli tam trenice aj som ju vytrieskala ale to nic nrznamenalo pre nu urcite nie...este sa mi vysmievala ci mi je uz lepsie...no vyhod 13rocne decko z domu ,to sa da?viem ze mnou manipuluje nemam nakadene v hlave ale aj tak ju nrchcem odpisat verim ze to prehrmi a bude vsetko ok,len kde sa da nacerpat sila a vydrz

katka253111
23. jún 2016

@diazepam uff... Drsne... Ale pride mi divne zvalovat vinu na ucitelku a jej zaujatost,kedze evidentne je hlavna chyba v rodine - ze ju nezvladate a prerasta vam dcera cez hlavu... Vulgárne nadavat rodičom? Sorry,ale silne kafe... A to netreba zvalovat na školu, skor upratat vlastny prah... A ak je takato aj v skole,tak prepac,ale ja sa cudujem,ze bema aj znizenu znamku zo spravania,ak sa tak dokaze spravat voci rodičom...

diazepam
autor
23. jún 2016

@katka253111 nevinim ,nezvalujem ale dost tomu dopomohla,a netvrdim ze je anielik

katka253111
23. jún 2016
katka253111
23. jún 2016

@diazepam napomohla? Napomohla tomu lenivosť.dcery, aby sa ucila a tvoja,ze si ju nekontrolovala... Takze nezvaluj,pls,vinu na ucitelku... Ona sa za nu neucila cely skolsky rok,ci polrok, ktory mimochodom trva 5mesiacov a mna zaujima,kde si bola ty? O znamkach mas mat predsa prehlad a riesit to,nie vylevy tesne pred vysvedcenim...