Čo znamená kresba mojej 17 ročnej dcéry?

11. máj 2022

Mamičky prosím vás poraďte mi, čo by mohla znamenať táto kresba. Našla som ju u mojej 17 ročnej dcéry medzi jej zošitmi, je tam viac podobných kresieb. Treba jej nejako pomôcť? Mám to s ňou riešiť?

marca12
12. máj 2022

@ndrag to si bola ty,no ja som poznala mladika,ktore kreslil taketo obrazky a 18nastky sa nedozil. Hodil si slucku okolo krku. Netreba nic podcenit,normalne sa porozpravat. A hlavne je cudne,ked ai mama vsimne kresby a nevidi,ze dcera je tymto smerom ladena. Musi to byt vidno v style obliekania,pocuvania hudby a podobne. Mozno to nic neznamena,ale urcite to netreba ani podcenit. Mozno je to volanie o pomoc a mozno len kratenie casu.

simca06022011
12. máj 2022

Iste by som to riesila, ak s nou riesite sebaposkodzovanie atd, tak je to asi na jej psychologa/psychiatra otazka/obrazok. 17r je takmer dospela mlada zena, taketo kresby mne teda vobec nepridu ok... tak mozno pre depresivnu fetacku (pardon za vyraz, netvrdim ze je) a nie pre beznu 17tku. MOzno si len ventiluje nejake emocie cez taketo "kresby", co by celkom mohlo byt ok, alebo aj nie.. nie som odbornik, ale necudujem sa, ze mas kopu otazok.

lailaveve
12. máj 2022

Typicka kresba dnesnych pubwrtakov...same reci len o krvi vrazdach a sexe...a samozrejme alkohol cigarety a drogy🙈...cele zle....a to ide uz od zakladky od 11 rocnych🙈...decka nemaju co robit nudia sa a tak robia hluposti...moj recept:dat im povinnosri-pravidelne domace prace a plnenie si skol.povinnosti a hned nebude cas na somariny....byvas s nami pod 1 strechou,lubis nas-svojich rodicov a tak pomocou doma preukazujes lasku k nam...ziadne ze:" pomozem doma iba ak mi rodicia za to zaplatia"...akoze toto fakt nechapem ako mozu rodiny takto fungovat...cele zle....je upadok moralnych hodnot...treba zacat v rodinach.. venovat sa detom(aj ked mate toho vyse hlavy a najradsej by ste mali svaty pokoj)- deti potrebuju cutit ze sa o ne a ich problemy zaujimate👍😊

oliolijanka
12. máj 2022

V hornom pravom rohu na sanitke(?) je napisany datum..5.1.202 a posledne cislo nevidno dobre, ale mne to pride ako 0 nie ako 2. Cize to uz mozno kreslila pred dvomi rokmi, ked bola v puberte a to by vysvetlovalo skoro vsetko.
Ukaz nam aj tie ine kresby, ak mozes/chces, prosim.
Ak by som videla iba tento jeden obrazok, povedala by som, ze to dostala od pubertalneho napadnika.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
12. máj 2022

@oliolijanka ona si vždy rada kreslila, len niektoré jej kresby mi prídu ako také volanie o pomoc, no neviem...

pehavcek
12. máj 2022

To som tu jedina, ktora by tuto kresbu nebrala na lahku vahu? Obzvlast pri dcere, ktora mala tazkosti so sebaposkodzovanim.

ajka251
12. máj 2022

@vafinka tak ho dopredu lutujem..asi vam je jedno co vase dieta robi..do 18r je to stale dieta..a to,ze sa jedna mama zaujima o svoju dceru do toho vam velke h...starajte sa radsej o svoje.

daniela1911
12. máj 2022

@pehavcek toto musí zodpovedať len matka (otec). Ona vie, v akom stave je jej dcéra momentálne. A ak je nejaký problém, treba to riešiť bez ohľadu na to - čo kresba znamená!
Ja autorku nechápem, hrabala sa dcere vo veciach práve preto, lebo vie, že niečo nie je v poriadku a niečo nájde… ale potom namiesto rozhovoru, píše na MK.

Takéto obrázky kreslili aj moji spolužiaci kedysi dávno a sú to vyrovnaní ľudia, čo vedú slušný život. Čiže kresba sama o sebe nevypovedá nič. Ak má dcéra problémy, netreba hľadať DÔKAZ (či má naozaj problém).

seahorse27
12. máj 2022

Ak mala v minulosti problemy so sebaposkodzovanim, nebrala by som to na lahku vahu. V kresbach je aj tento motiv, posobia velmi depresivne, su tam aj agresivne prvky. Mozno je to len sposob, ako ventiluje negativne pocity - v tom pripade je to ok, ale v tom si nemozes byt ako matka ista. Uricite navstevovala psychologa alebo psychiatra, objednala by som ju na kontrolu a ukazala fotky kresieb. Odbornik by ju mal nanovo vysetrit, hlavne, ci tam nie je depresia a s tym spojene rizika. Dceru by som si viac povsimala, ci su tam zmeny v spravani a hodila s nou rozhovor o tom, co momentalne riesi a preziva. Netreba to podcenit, kontrola u psych. - pre istotu by bola fajn…

pehavcek
12. máj 2022

@daniela1911 Neviem, mne sa zase nepaci ked sa ludia navazaju do cloveka, ktory si pyta radu.Je to jej dieta, este stale neplnolete a hlavne existuju objektivne dovody na to, aby jej pozrela do veci. Keby tam nasla drogy tiez by bola odpoved, ze sa jej tam nemala hrabat? kresby su velmi vypovedne same o sebe.Samozrejme sa v praxi musia doplnit o dalsie standardizovane techniky, aby sa nieco potvrdilo.No v kazdom pripade by som ja v klude nebola.A kto nezazil ake je to tazke pripustit si, ze pribuzny ma problem, ze jeho vlastne dieta ma problem.... ten ani nevie ake tazke je s tymito ludmi hovorit o ich problemoch.Ja tuto maminu plne chapem, ze ma obavy a nevidim nic zle na tom, ze sa opytala na nazor ostatnych prave preto, aby nereagovala zbytocne nevhodne.Ale ono uz v dnesnej dobe je take normalne cloveka hned zhejtovat. To je moj nazor.

ajka251
12. máj 2022

@pehavcek nie ste jedina..ani ja by som to nebrala na lahku vahu a divim sa týmto komentarom..ale novodobe matky

1gramofon
12. máj 2022

Nedávala by som na net jej dosť osobne kresby.
Bývate spolu, dúfam ze spolu trávite čas rozhovormi, výletom... poskodzovala sa, niečo ti možno aj učitelia povedia... porad sa so psychológom,ale už ked tam je poškodzovanie môžu od teba chcieť aby ste šli aj za psychiatrom.to by dostala aj lieky. Ja by som skúsila najprv iba sedenia so psychológom aj rok dva, rozhovor a povinnosti, brigáda... Nastuduj si niečo o antidepresivach, hľadaj informácie a potom sa rozhodni ci to schvális ak ti to navrhne. A časom sa jej myslenie môže zmeniť, nemyslim kvôli liekom, ale vďaka rozhovorom, novému kamarátstvu, či výške ak by ju bavila.
A nevieme ako to mate doma, či je tam násilie, alkohol, ponižovanie... To vie spraviť veľa

daniela1911
12. máj 2022

@pehavcek práveže máme skúsenosť v rodine, a ešte s mladšou slečnou, ale trochu iný “problém”. Ja mamu nehejtujem, len som tým chcela poukázať na fakt - ak by som tu ja pridala tieto kresby a povedala, že dcéra s nami sedí v kuchyni za stolom a rozpráva zážitky zo školy, všetci by hovorili “je zo len kresba, umenie”. Ak by som povedala, že sedí zavretá v izbe a v minulosti mala vážne problémy “tak už je to depresívna kresba s nebezpečným obsahom”. Pointa, len rodičia vedia detaily. A pomôže len rozhovor, sú tam rôzne dátumy, možno dcéra takto len cely čas vyjadruje svoje pocity…

maciatkolulu
12. máj 2022

@vafinka a ty sa nehanbíš napísať nehambis🤣🤣🤣👍

pehavcek
12. máj 2022

@daniela1911 ja som to nemyslela na vas
Len ste mi odpovedala na komentar a ja som sa v reakcii na ten vas nejak tak zamyslela nad tymi komentarmi.Ja som z odboru.A vidim ako sa mladi ludia menia.A bohuzial nenormalne veci sa stavaju normou.A najhorsie je, ze sa pred tym zatvaraju oci.A potom ked tieto deti pachaju samovrazdy alebo ublizia inym tak sa pytaju kde boli rodicia.Ci si nic nevsimli.A uz by pisali opacne, ze keby mali podozrenie tak nevahaju prehladat aj dospelemu veci.

daniela1911
12. máj 2022

@pehavcek a ani covid obdobie nikomu nepomohlo( a zvlášť mládeži nie)..

lolita555
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oliolijanka
12. máj 2022

Obrazky su uzasne.
Ja v nich nevidim nic viac ako tuzbu po pozornosti. Aj to "sebaposkodzovanie" je len potreba pozornosti. Keby sa poskodzovala naozaj, tak by to schovavala.
Chce pozornost, uznanie, publikum a nie (len) od rodicov.
Tu pozornost chce tak velmi, ze vytvori taketo uzasne kresby.
Treba jej dat vediet, ze takouto 'depresiou' vo svete vela vody nenamuti a treba ju orientovat niekam, kde sa jej talent uplatni.... napriklad nech rosposiela svoje kresby tvorcom hier.
Ak este nema, treba kupit tablet, ceruzku a nainstalovat kresliace programy a nech publikuje, kolko to da.
Kresli uzasne...resp.kreslila, pretoze kresby su z roku 2020. A to bol cas korony, takze ziadne cudo, ze obrazky su depresivne.

vafinka
13. máj 2022

@ajka251 niečo ti teraz napíšem ale nie v zlom.budem sa musieť starať a celý život lebo je mentálne postihnuty!!takže tá tvoja irónia môže ísť vieš kam.ja som v detstve zažila aj s mojimi súrodencami týranie od vlastnej mamy a vkuse sa nám hrávala vo veciach a keď nám dal dedko niake korunky nech si šetríme vždy nám ich vzala,že nám sú nanič....nejdem sa tu rozpisovať lebo kto nezažil nepochopí nikdy.a druhá vec je tá,že keď dcéra má takéto poruchy správania je na mieste zvážiť pomoc klinického psychológa a pedopsychyatra.a nie riešiť to tu na koňovi

vafinka
13. máj 2022

@maciatkolulu si predstav že nie

76california
13. máj 2022

...neskusis jej tam nechat medzi zošitami kresbu od Teba s textom napr.

" I know the life is not easy, but I do love more than you think...."

luccija
13. máj 2022

@oliolijanka ak by to bolo ako píšeš, tak tie obrázky ukáže rodičom a neschovava

maciatkolulu
13. máj 2022

@vafinka tak by si sa mala, dospelá si, základnú snáď máš, tak teda🤓🤣👍

oliolijanka
13. máj 2022

@luccija Dievcinka tie obrazky neschovavala, iba ich neukazovala rodicom.

smolkatravel
13. máj 2022

Sama neviem, asi by som sa spýtala najprv dcéry ale ak máš akékoľvek podozrenie tendenciám k násiliu asi by som sa naozaj pýtala odborníka na názor, nie názor mamičiek na fóre, aj keď chápem že je to asi len prvý krok

katina02
13. máj 2022

Verím, že z nich máš zlý pocit. No mala by si sa najskôr spýtať jej, že či sa niečo náhodou nedeje. či jej niekto nejakým si spôsobom neublížil a akeď tak by som kontaktovala psychológa a ukázala mu ich

banderaska29
13. máj 2022

no vam tu niektorým musí pekne kvapkať brzdová kvapalina na mozog.
že čo sa jej hrabe vo veciach ? keby má moje dieťa za sebou sebapoškodzovanie tak by som ju kontrolovala pravidelne, pretože plakať nad tým, že je pozde a trieskať si hlavu o stenu, už potom nemá zmysel.

ty maminka to nerieš s týmito dokonalými chodiacimi "encyklopédiami". naozaj to tu odbornosťou nesrší, ale radšej sa obráť na psychiatra priamo. ja by som určite spozornela a je to dobre, že pozoruješ takéto veci, možno v tom niečo vyjadruje ale kiežby som sa mýlila....:(

sisaka
13. máj 2022

Nekopíruje tie obrázky odniekadial? Tie anglické texty, taliansky text. V tom anglickom píše o “doing H” ? Heroin skrátene nazývajú H. Ten komentár k odstreleniu hlavy - toľká agresivita…
Toto je na rozhovor … problém je, že si sa hrabala v jej veciach, takže vzájomná dôvera tam asi nebude, takže neviem, či sa niečo produktívne dozvieš. Ak sa sebapoškodzovala tak asi ste v kontakte s psychológom/psychiatrom išla by som cez nich, nech oni zistia, čo má za problém

cicer
8. jún 2022

Toto je demonske,ten diabol je bapthomet,vlak je vlakom do pekla,kedysi som sa takýmto veciam smiala,a neverila im kým som to nezažila na synovi 14r.pokusali sa ho dostať zmenené oči,hlas to nebol môj syn,bolo to v januári už sme boli znovuzrodení v Kristovi,čo sa satanovi nepáči,tak ide cez deti najmä...držal si noz pod krkom,ostala som v pokoji nášho Boha, Ježiša a prikazoval tomu duchu čo ho ovládol v mene Krista a v Jeho krvi,kričal ale zrazu zmena obrovská pustil nôž,padol na zem a plakal už to bol on.Dakovali sme Bohu,chválili ho...Môže sa smiať dnes ktokoľvek ja viem že tieto veci sú Reálne Ježiš chodil po zemi,a vyháňal to,a povedal že aj my v Jeho mene tak môžeme činiť,stačí v Neho veriť...dnes je už pokoj u nás ale poznám rodiny kamarátiek,kolegýň kde sa im dejú podobné veci s puberiakmi...každý máme slobodnú,Boh netlačí čaká kto príde satan tlačí,vydiera,vyhraza sa vidíte to vo svete,jemu patrí svet ...ak odovzdate život Ježišovi tak On sa stane Vaším Pánom a ochráni Vás i dcéru ,dnes to už viem,😊