Od koľkých rokov by ste pustili dieťa samé vlakom?

5. aug 2021

Chcela by som sa opýtať, od koľkých rokov by ste pustili dieťa samé vlakom alebo autobusom do iného mesta. U nás doma je teraz hlavná téma že kedy pustím dcéru do iného mesta na autobuse, pretože tam má kamarátky a chce sa s nimi stretnúť. Ono tá samotná cesta vlakom/autobusom trvá tak hodinu lebo by mala raz prestupovať. Tak by ma zaujímalo, vakom veku by ste vaše dieťa pustili?
Prípadne za akých podmienok by to bolo 🙂

andrea_82
5. aug 2021

je rozdiel chodiť sám autobusom pár minút do školy. Ale na hodinovú cestu ešte aj s prestupom, by som dcéru pustila tak najskôr v 15-tich. Aj to by som ju kontrolovala mobilom.

barb06
5. aug 2021

to podľa mňa závisí hlavne od dieťaťa ... napr. môj synovec jazdí po Bratislave MHD od 10-ich rokov a to jazdí fakt že po celom meste

pribinak
5. aug 2021

To je veľmi individuálne, syn má 11 rokov, chodí po Ba s MHD cca od 9 rokov. Má mobil, keby sa niečo dalo, vie zavolať kde je, vie používať mapy v mobile

sorciera24
5. aug 2021

Moj syn siel prvykrat v 10tich a chodieva casto k babke do 40km vzdialeneho ineho mesta busom.... ja som ho naložila tu a babka ho čakala na stanici, mobil mal pri sebe...

dievcacitajucelist
5. aug 2021

Môj 15 ročný syn bol na prázdninách u deda naprieč celým Slovenskom....ide vlakom z Nového Mesta do TN, BA....zaklad je dôvera a jasne, že som s nim v telefonickom kontakte keby niečo

horalka1986
5. aug 2021

My teraz ucime 10 rocneho a ked bude mat 11 pojde vyskusat aj sam. Trasa Rajka-BA.

srferreira
5. aug 2021

Zalezi aj od sikovnosti dietata, su deti co sa vo ‘svete nestratia’ a tak isto aj take co im povies aby isli do lava a pojdu do prava. Teraz to nemyslim v zlom. Aj dospeli ludia su taki, otocich ich o 180stupnov a uz su strateni.

slecnabe
5. aug 2021

V 15tich?? ty vole :D :D ja som len tak pre ilustraciu v 16tich letela sama do Ameriky s prestupom v Amsterdame...

sara07
5. aug 2021

ak by to bola baba tak by som ju pustila tak v 14 , chalana aj skorej zaleží aké je či nechyti paniku čo ak ujde spoj atd

engynka
5. aug 2021

@slecnabe a mna zas mama nalozila v 15 v Brne na autobus a hybaj do Londyna na prazdniny 😂😂😂 tam som si uz zarobila tak naspat uz som isla na panicku letecky 😂

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ejbyk
5. aug 2021

Ja tiez neviem ako to bude s mojimi detmi (skor ich ani nikdy nikde nepustim!!!)
ale ja v 16 slovensko swedsko....prestup v brne, potom plavba na lodi a vylodenie swedsko....a tak viac x no...pochodila som "sama" dost...a aj dosť skoro

luccija
5. aug 2021

A koľko má dcéra rokov?je samostatná?vieš sú deti, ktoré v 13 r nikde neboli bez rodičov chodia na dedinu do školy..a tie čo sú od 10 r "do sveta"
Mne sa to zdá dosť veľa 2 hodiny hore dole ísť za kamarátkou.Plus niečo bude stáť po zastávkach...ja som opatrná a úzkostliva neviem od 13,14?nech som na smiech🙂)
To by som ju tam radšej cez víkend zaviezla🙂

luccija
5. aug 2021

@anita1978 ale niekto ich čakal nemuseli prestupovať nie?dcerina spolužiačka chodí za otcom Ba Praha vlakom od 10 r

luccija
5. aug 2021

@ejbyk vtedy Ti to tak neprišlo...ja odkedy som porodila som strašný bojko a koľko som pocestovala Tunis, Egypt, Turecko aj na vlastnú päsť... čím som staršia je to so mnou horšie.A, keď si predstavím, že by tak malo ísť dieťa v tom veku čo ja🙂

jana_eyre_2
5. aug 2021

Myslím že ja pustím tak okolo 13,14rokov, skôr pochybujem.. ja som si svoje zažila a nechcem aby to zažili deti..

scorpionflower1
5. aug 2021

@slecnabe tak ono to asi zalezi aj za akym ucelom/cielom tam ide. Podla mna nejde len o samotnu cestu autobusom. Ale neviem, ci by som 8-10-rocne decko pustila do hodinu vzdialeneho mesta za rovnako starymi kamoskami s tym, ze tam budu bez dozoru.
Ide aj o to, ci si isla predtym lietadlom a bola si na letisku s rodicmi. Je to dost individualne. Ja som napr. do ineho mesta isla busom 1x ked som mala 12. Ale my sme zili na dedine a o lietadlach som ani nechyrovala a mama bola tiez dost uzkostlivy typ 😀 zato som byvala pravidelne sama doma aj dva dni vkuse (aj v noci), ked mama mavala sluzby v nemocnici.
Ale poznam baby, ktore cestovali uz v 15. same do Číny, Talianska, Francuzska, su ale vsetky mladsie ako ja teraz je svet otvorenejsi, cestovanie dostupnejsie, tak uz to nie je az taka rarita.

roxanka1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
5. aug 2021

@luccija dcérkami má 13, pomerne samostatná a v pohode zvláda cestu sama vlakom ku babke, ale to je o tom že na zastávke ju čaká babka, ktorá mi volá či v poriadku pricestovala. Aj mi spomínala, že by chcela ísť v 15 do Bratislavy študovať, takže sa cestovania a chodenia bez dozoru nebojí. Ja som tiež uvažovala, že by som ju zaviezla, no otáčať hodinovú cestu 4 krát a zabiť tým celý víkend sa mi veľmi nepozdáva 😁

marianarem
5. aug 2021

Ja som tak v 12 isla tak ze ma nikto nenalozil ani nikto necakal na druhej strane.

ajka0207
5. aug 2021

Ja som šla v 14 rokoch s 11 ročnou sestrou cestu asi tri hodiny s jedným prestupom. Ale teda obe sme chodili v tom čase samé do školy autobusom 10-15 minút.

ivuska027
5. aug 2021

Moj chodi od 11r denne do skoly do ineho mesta sam busom