Som smutná a začínam byť zúfalá zo správania môjho syna

katuska599
11. dec 2014

Ahojte mamicky, oteckovia. Prosim skuste mi poeafit co s mojim 10rocnym synom. Tieto jeho stavy ktore vam pokusim sa priblizit pretrvavaju pomerne dlho ale teraz to zachadza da sa povedat do extremou ☹
Syn zacal mat problemi so spravanim...je odmerany, agresivny, ustavicne len krici...par krat ublizil aj mladsej dcere (capol jej po ruke...po riti, szopol, ze spadla) , na mna nema pekne slovo posledne mi splacho do tvare "sak ty si aj tak len sluzka"... neviem ho prinutit mi s cimkolvek pomoct...vzdy od nas nieco ocakava ale aby nieco preto spravil nehrozy... ak mu cokolvek zakazeme alebo nakricime ked spravy nieco zle (napr nemal problem si na skolskom dvore zapalit cigaretu). Snazime sa mu dohovarat no uz fakt neviem ako dalej...vzdy sme mi ty najhorsi. Zacal sa vyhrazat ze odide z domu a ze uz sa nikdy nevrati... skzste mi prosim poradit neake vase skusenosti...akakolvek rada pomoze. Deti som nikdy nebila, ale obcas mam pocic, te by mu neaka vychovna na zadok nezaskodila. Ma len 10 a chcem mu ukazat spravny smer ale uz fakt nevladzem .. neviem ako nanho... :'(

atrami
31. jan 2015

@mamakaja inak si ho prečítaj, hlavne práva a povinnosti dieťaťa. Začal syn s právami, tak nech si uvedomí, že má aj povinnosti.

mahalo
31. jan 2015

@katuska599 chyba poriadny otcovsky vzor!

lucysl
31. jan 2015

Ahoj, možno sa budem opakovať a napíšem ti čo tu už zaznelo (nečítala som ostatné príspevky). Mám doma tiež 10 ročného chalana a tiež to vie byť protiva uhundraná, ale toto čo píšeš sa mi veru zdá silná káva. Každopádne by som šla k psychológovi(chlapovi), pretože ak toto zájde ďalej, bude zle, evidentne robíte chybu a sami neviete kde. Na nášho platí a dúfam, že ešte dlho bude platiť tvrdý, ale aj láskavý prístup. Ono je to vo veľkej miere o tom, kto z koho. V žiadnom prípade neplakať, u nás to vyzerá akoby vyhral, lebo niekedy je to naozaj taká studená vojna medzi nami 🙂 Až raz niečo zakážeš, musí to tak platiť, doma má pravidelne na starosti určité domáce práce, PC má dovolený pol hodku za 1, ak je to nejaký test, niečo ťažšie, je to hodka.
Mobil nemá pri sebe, dávame mu ho iba ak ho potrebujeme skontrolovať. Máme ešte 2,5 ročného syna,
niekedy na ňho tiež nemá nervy, ale nič hrozné, také normálne súrodenecké. No a na strane druhej je to o nájdení si času porozprávať sa, ísť na výlet, u nás toto naozaj vyžaduje predovšetkým od ocka, mimochodom to s tou slúžkou.....ani ho za to viniť nemôžeš, vidí to od otca a kopíruje......takže tak 🙂 držím palce

nikuska744
31. jan 2015

Ja ti poradím toto: skus sa s ním porozprávať v izbe, kde nebudu žiadne rušivé momenty (zapnuty televizor, radio, počítač) objím ho a pohlaď ho po hlave, uisti ho, že ho máš rada a že ti na ňom veľmi záleží. Prečo sa tak správa, prečo kričí, nadáva, ponižuje,... Povedz mu, ako ťa to zranilo, ak ťa nazval služkou... či nie je šikanovaný v škole, či mu niekto neubližuje, či nežiarli na surodenca....VEĽA SA ROZPRÁVAJTE...vytiahni sánky a choďte sa sánkovať, vyblázniť sa do prírody, guľovať sa, stavať snehuliaka, isť do ZOO potom sa najesť do reštaurácie..Veľa ho objímaj, pochváľ ho hoci aj pre nejakú maličkosť...Deti strašne túžia po objati...(Môj syn je ešte malý, ale keď zaspáva, vezme moju ruku a položi si ju na svoju hlavu, aby som mu ju hladkala....) Doma s manželom máme zaužívaný systém vždy pri večeri, každý povie, čo pekné zažil, čo sa mu na dnešnom dni nepáčilo, kto ho napálil, čo sa mu nepodarilo urobiť) ....odkiaľ má peniaze na cigarety? kto mu ich predáva? veď maloletým je zákaz predaja cigariet....veľa informácii získaš na nevychova.cz . Navšteva psychológa by tiež zabrala...ale musí to byť dobrý psychológ..

oliv10
31. jan 2015

nedá mi sa nepridať...mám podobný problém...ale s 11 ročnou dcérou. Kto ste to nezažili, nepochopíte. U nás nepomáha nič...ani jedna správne mierená, ani zákazy, objatia, rozprávať sa so mnou nechce...je to veľmi ťažké. Už sme boli aj niekoľkokrát u psychologičky a nič. Vraj to musí prerásť...sme už z toho s manželom zúfalí...Vyskúšali sme fakt všetko a nič... Od narodenia je veľmi tvrdohlavá a neprispôsobivá...revala celé dni a celé noci...vraj je to povaha a nič s tým neurobím...výstupy máme minimálne 2 razy do týždňa a čo si všetko pri tom dovolí, nestačím pozerať...ale neustupujeme jej...bojím sa, kam to zájde...najradšej by som ju v tom danom momente roztrhla na dve polovice...jedna psychologička mi povedala, že bitkou to nemám riešiť, lebo násilie plodí násilie...a bohužiaľ to vidím, že sa to v nej len stupňuje a nechcem, aby ma nenávidela...fakt, kto to nezažil, nepochopí a môžete ma odsudzovať, ale fakt sme vyskúšali všetko....iné nám nezostáva, len pevné nervy

ikuska31
20. apr 2015

@katuska599 ja mám presne taketo podobne problemy so synom ide mať 15 rokov.on bol jeden poslušný, inteligentný užasne empatický chalan zom nastal tak asi pre dvomi rokmi..a odvtedy je to niekedy des..ucenie na poslednom mieste..len futbal je jeho svet momentalne..nie je nejaky flakac zeby vyvadzal s kamaratmi..ale prestava respektovat nas..ked mu, nieco poviem aby urobi tak sa tak dockam mozmo po 5 pripomienke alebo za 2 dni..a stale mame vety tipu " to je moj zivot " " vsetko je iba moja vina" ..a podobne..moj muz tiez tvrdí že som na neho "mäkká" .asi má pravdu..ja s a snažím akože ho chápať a vžyť sa do toho veku a problemov ich a tak ale akosi tá spätná väzba ide inak od neho. takže ešte sa asi môžeš tešiť čám prekvapí ten Váš. lebo náš syn je totálne ovplyvnitelny, inak velmi citlivý , vsetko si pripusta az moc..fajcit skusal v 13 nastich to u nas nik nefajci..takze je to celko "vesele "

katuska599
autor
20. apr 2015

@oliv10 tasi tak neako...u nas ako kedy casom dobre ni teraz cca 2tyzdne opet karastrifa v skoke sami pruser, sama poznamka ☹ co sa znamok tyka klop klop super ale spravanie des... bajnovsia hlaska je " sak mi kludne vybav ustav..." ked dostane amok koly niecomu co mu clovek pre jeho dobro zakaze tak sme najhorsi rodicua na svete... snazim sa to riesit s kludnou hlavou... v pripade amoku ho izolovat...vyvrueska sa...a potom pride akoby sa nic nedialo... obcas som v stave, ze by som mu ten ustav fakt vybavila...mozno by konecne nieco pochopil...

dankaa78
20. apr 2015

Mrzi ma co sa deje.Nechcem Ta sudit.Mame 8 rocnu dceru.Je perfektna.Pomaha dvojej 14 mes.sestricke.Hra sa s nou.Sama ju aj sem tam chce sama ulozit...Neviem ako sa bude spravat o par rokov..Ale asi by som uz vyhladala odbornu pomoc.Ak by mi moje dieta povedala ze som len sluzka tak by uplne skoncilo u mna..Uplny zakaz a urcite minimalne tvrdsie pomienky.Nech si vazi co ma doma.Ze ma kde spat a ma co jest..

Drzte sa a urcite vybav termin u odbornika🙂

malabiba
20. apr 2015

@katuska599 no ja mám doma puberťákov dvoch a vôbec sa s nimi nebabrem - keď ma vytočia kričím, zakazujem, zaucho len výnimočne - sú už väčší ako ja....starší, 16 už je celkom v pohode, no tiež sme našli pred 2 rokmi cigarety - kontrolujem, mladší 14 rozumne sa s nim dá porozprávať iba občas 🙂 aj v škole sme riešili pár priestupkov - no čo ti poradiť - kontrolovať, dohovárať, zákazy, veľa aktivít....ja som jedného času bola rozhodnutá, že ho pošlem do ústavu, aspoň na víkend, aby si to skúsil, no potom trochu skrotol....pomohlo veľa športu a aktivít - neustále niekam chodíme, turistika, pomôcť starkým, domáce práce, jasné, že šomrú, nič neodpustím, ani najmenší priestupok....keď majú svetlú chvíľku, snažím sa s nimi veľa rozprávať, hlavne pred spaním, večer, potme v detskej .....možno by bolo fajn navštíviť psychológa....veľa trpezlivosti, na pubertu sa našťastie nezomiera 🙂

zuj
20. apr 2015

@ikuska31 ked spominas ten futbal, siahla by som mu prave na to, co ma najradsej, je to asi jedina paka na neho, jednoducho futbal nebude kym sa nespamatas

dusika11
20. apr 2015

ahojte som ucitelka pubertiakov..takze po prve..tento stva nastal urcite skor..po precitani vsetkych prispevkov som vycitila divny vztah matky a otca,,,na ktory pubertiak reaguje..dalej mladsiA setstra uplne dokonala ..maju ju podla neho radsej..zhrniem to citi sa nepochopeny..a tak nasiel oporu v spoluziakovi.bohuzial nevhodnom..takze urobit lepsi vztah s muzom..inac cseta nebude dceru vychovavt sama ..pubertiaka neposielat do skolky nech nema pocit rovnopravnosti vo vychove nech ma pocit ze je dieta...po tretie..spolupraca zo skolou..po stvrte..pod rukou mat toho kamarata...po piate..povinnosti aj on..inac prestat platit mobil alebo niec o...kazdopadne..to neprislo zo dan na den...skusit psychologa ale tym si ho len popudite....dovory moc nepomozu..ked je pod negativnym vplyvom..pomozu len presne pevne pravidla..bitka uz nie....este nejaky sport alebo daco aby sa nenudil

katkakovac
20. apr 2015

@katuska599 kniha 5 dní ktoré zmenia vaše dieťa. Prečítať, aplikovať 😉

dankaa78
20. apr 2015

@katkakovac a pomohla?

mamakaja
21. apr 2015

to pochybujem, zakony im su fuk, inak psychologicka nam hov...pomohla len ho vypocula a on sa mi v aute smial ze hovoril co chcela pocut, bola trochu starsia ale som si myslela ze ma viac skusenosti ,uz ho tam nedostanem a ani nepojdem ,myslim ze najlepsimi psychológmi sme my sami,a ruku na srdce ak by sme dodrziavali to co hovoríme dopodrobna asi by posluchali...a vydierat vydierat a vydierat...inak nefunguje .viem presne co bude nasledovat po mojom zakaze pc ako to ide jednotlive fazy a ako po hodine pride a co bude hovorit len sa smejem a ja mu uverim a robime dohody,teraz sa krotim lebo ma pred primackami,ale leto bude krute chlapec,snad dospeje,nechapem preco uz rok dva nemozu brigadovat !!! len sedia doma pre pc, keby si mohli zarobit par korun mali by preco vstavat rano...zakonodarkina tu bola jedna....tak robme pre ne nieco nech idu makat mozno si zacnu vazit korunky co davaju na hry a bohvie co...nastastie alkohol,drogy a cigarety idu mimo nas....tolko rozumu som dala donho...vdakabohu.

mamakaja
21. apr 2015

@dusika11 alebo brigady...preco nemozu ist brigadovat pre skoly?boli by plateni statom...ked mozu sa cigani tvarit ze zhrabuju vlastny bordel a stat ich za to plati,preco by nemohli uz 15roc chalani a baby co budu mat zaujem brigadovat na skole okolo skoly a brat za to odmenu...? po skole,kruzky pre nich uz neplatia,ani organizovane neviem co ich uz nezaujima ,dostanme ich od pc a nech maju moznost sa zapojit ak ste ucitelka skuste navrhnut,nemusia ist k súkromníkom,pri skole by mali ochranu a moznost pocitit aka robota musi sa vynalozit pre plat...

dusika11
21. apr 2015

@mamakaja ja neviem..ci nie je neskoro..ja ho nepoznam..ale letia co ja viem gitary..tak nejaka zuska co hra rock...alebo bicie tam sa vymlati...alebo sport...no tie brigady som za...ale desatrocneho nikde nezoberu..no moja dignostika je vyssie...cito sa nepochopeny a dal mu pochopenie ten chalan...podla mna ide o dobreho chlapca..len blbo nasmerovaneho..budet rada ze neberie drogy,,alebo nefajci nieco ine ako cigarety zatial..tak vam poviem..takze nasmerovat zuska, sport.ine aktivity..a eliminovat od toho kamarata...je to tazke..ale nic nie je stratene..v inom prostredi di mozno najde niekoho lepsieho...a sestru mu nepripominat..ja mam dvojcata mensie podstatne ale ked je u nas zle...myslim bitky medzi sebou..tak si jedneho beriem ja na vikend druhehoi mm..ja idem do zoo a mm plavat alebo ibidvaja plavat..ale inde..ukludnia sa ked maju jednoho rodica pre seba na vikend...ale moji su mladsi este sa to da..neviem ci by sa ukludnil mladej

dusika11
21. apr 2015

@mamakaja ech v skole som s trinastrocnymi riesila drogy a odvykacky s rodicmi..ech to je ina sila..uz som rozmylsala ze dame urobit simulovany prepad policajtmi a psa ci daco nenajde..tiez neviem niekedy ako s nimi..strasna doba inac napadlo ma ci by toho chalana kamarata viac nezapojit doma..a otukat si ho..mozno nie je taky zvlcely..no este stastie ze je tu vela rieseni vyskusat

horana
21. apr 2015

Inak ten uvodny problem, z mojho pohladu jedna hlavna pricina: nedostatok vychovneho vplyvu otca. Alfa aj omega. Tazko je matke suplovat obe role, pri chalanoch zvlast. To je ta doba ked si mnohe rodiny myslia ze top ocko je taky co sa neukaze cele dni, alebo aj ked ukaze tak len ako na navsteve, on predsa hlavne zaraba a tak uz "nic nemusi". Dieta potrebuje priamo citit zasadny vychovny vplyv otca, ktory navyse vidi aj v realite, teda ze aj sam tak disciplinovane zije, teda nielen vodu kaze a vino pije. Kym toto nebude, je to len volanie mladeho o pomoc, tak zufalo potrebuje pevnost a hranice, o ktore by sa mohol opriet ako o skalu, ktore by jemu samemu mohli pomoct zmuzniet a spevniet. Prave teraz v puberte to potrebuje najviac a cim potencionalne silnejsia osobnost chalana tym ziadostivejsiu ma tuto potrebu, zivelnejsiu. Cize jeho rekacie su spravne na jeho stupni zrelosti. Zial, to co potrebuje je vo vacsine dnesnych rodin sucasnosti silne nedostatkovy tovar. Jedna z veci ktore sa za peniaze kupit nedaju.

katkakovac
21. apr 2015

@dankaa78 ja som si ju prečítala a zistila som, že to už roky robím. Chodila som varovať deti a vždy ma rešpektovali. Veľa som im dovolila ale keď som povedala dosť, rešpektovali to. A platí to aj na môjho dubáka. A zistila som, že sa ti dá uplatniť aj na dospelých 😀

ikuska31
21. apr 2015

@zuj aj to sme skusali.. Ale po 1. Nic to nepomohlo skor to malo este horsi dopad.len sedel doma vrcal po vsetkych a pre vsetko mal vela nadbytocnej energie. 2. Aj trener bol celjom v pohode s nim ale nakoniec povedal ze tiez musi vediet s kym moze ako s hracom ratat..takze to nie je az,take jenoduche. On hra normalne v jednom klube futbalovom. Takze tak...

slimstar
21. apr 2015

Ja by som mu okamžite povedala, že na mna kričať nebude.
Za druhe by som mu dala do izby, alebo na chladničku zoznam úloh čo má urobiť.
Ráno upratať postel.
Po škole sa doma naučiť
Poobede nejaké práce - vysávanie , vyhodenie odpadkov, práce na záhrade.
Pekne prehladne to treba rozpísať na body a až potom za odmenu 2 hodiny na wifi - heslo by som každý deň menila, mobil by mal len za odmenu.
Ak to nebude robiť ? Nebude mať opraté, nedostane vreckové ani darčeky. A prečo ? Ty si si nesplnil svoje povinnosti, tak ani ja si ich nebudem plniť.

miselkawm
21. apr 2015

@katuska599 jeden kanadsky doktor a psychiater tvrdi, ze taketo spravanie je dosledok zleho vztahu dietata a dospeleho. Moze to byt tvoj muz alebo ty, alebo iny dospely. Treba s nim znova naviazat vztah laskavym sposobom. Inak zacne naviazovat vztahy inde ako napr. s nezrelymi rovesnikmi..nedajboze s alkoholom, pc co drogami. Toto spravanie je volanie o pomoc

mirka414
21. apr 2015

@fidka79
@katuska599 ak chce mladý pan prec z domu tak mu povedz : nech sa paci chod a pozrela by som par mesiacov dozadu našla novy cas,kde sa chlapec sťažoval na sociálke,ze ho otec bije a neskor ked ho vzala sociálka si uvedomil aku chybu spravil a chcel ist nazad k otcovi...a mozno je chyba,ze si syna netrestala. Obcas dostat po zadku nieje zlé.

katuska599
autor
22. apr 2015

@mirka414 mi deti nebijeme a je pravdou ze taka vychovna by mu asi neuskodila ☹ nam ako detom sa obcas tiez neake to zaucho uslo a neuskodilo nam to 😉 nieje zly chlapec len muime najsr ten spravny sposob a usmernit ho. Nestracam nadej a verim, ze sa nam to raz podari 😀

katuska599
autor
22. apr 2015

@miselkawm Mate pravdu...manzel nema bohvie aky vztah k chlapcovi...uvedomil si to pomerne dost neskoro...vela casu stratil a teraz ked sa uvedomil chcel by zo dna na den od syna zazrak...no vsetko potrebuje svoj cas...trpezlivost, pohladenie, pochvalu a pekne slovo 😀

mirka414
22. apr 2015

@katuska599 ja deti tiez nebijem,ale občas capnuť po zadku dostane. Naposledy ked vyliala polievku lebo kopla do taniera pochopila,ze urobila chybu a este sa aj ospravedlnila a potom aj ja jej.

mamakaja
23. apr 2015

@dusika11 nastatsie my drogy nie,ale moc sa s nimi tento stat babre ak vôbec...a oni sa nudia a smeju vsetkym co pracuju....nech mozu brigadovat od 15tich minimalne..

mamakaja
23. apr 2015

@mirka414 mirka kolko ma rokov? ja som ho nahanala varechou naposledy ked mi povedal ze som....boze keby tak vylieval polievku 😀

dusika11
23. apr 2015

@mamakaja vies my sme minule ratali...ja ti mam jedno decko v triede co ma otca a matku a ziju spolu..vsetci su...z rozvedenych rodin...maju otca, matku,,co trebars maju svoj zivot..maju svoju izbu peniaze...ale ziju..akosi vo vzduchoprazdne...maju chapat...rozvod,maju chaoat noveho partnera,mladsie sestru...a na tie decka je toho niekedy fakt vela..a nevedia spracovat niektore veci tak...blbnu...ja tym nechcem ospravedlnovat, ziadneho pubertiaka..ale...maju to tazke.....niektori

miselkawm
23. apr 2015

Ak viete po anglicky, vygooglite si Dr. Gabor Mate alebo Dr. Gordon Neufeld. Ja to len v skratke opisem o co vlastne ide. Ako viete v Amerike sa uz na skolach strielalo, maju problem s agresivitou a sikanou. Kazdy z tych agresorov co strielali boli obetami sikany. Skoly zaviedli proti sikanam kroky, ktore vobec nefunguju. Ziak, ktory sikanuje je vzdy potrestany. Problem ale je, ze trestaju spravanie na povrchu a nie korene spravania. A ten problem je vzdy vo vztahoch. My ludia mame instinkt od pocatia az po smrt naviazat sa na inych a vytvarat vztahy. Ak su vztahy narusene napr s rodicmi, dieta si naviaze vztah vacsinou s rovesnikmi. Na tom nie je nic zle mat kamosov. Problem nastane, ked vztah s kamosom vytlaca vztah k zrelemu dospelemu. Preco? Lebo co sa nam zda normalne v tejto dobe je neprirodzene. Nezrele deti vyucuju nezrele deti. Clovek nedospeje, ak sa neciti byt v bezpeci pod zastitou dospelych osob, ktore mu rozumeju. Takze, preto mame aj vela deti, ktore maju problemy s ucenim, lebo napr ziak nema vztah k ucitelovi a tym padom ziadnu motivaciu. To je skoro ako ked sme zalubeny, urobime hoc co pre partnera. Nezabudnime, ze teenageri nie su dospeli. Ich mozog je stale vo vyvine a ich spravanie indikuje problem v hlbsom rozsahu. Mame volit vychovne metody, ktore nekazia nas vztah s detmi (aj vrieskanie nie je spravne, ci fyzicke trestanie). Na zapade tieto nezdrave vztahy s rovesnikmi vedu aj k rezaniu sa, zavislosti na drogach, skuponkovania sa v gangoch, zavistlostiam na pc...atd. Skolsky system by potreboval uplne prerobit.
Otazka na zamyslenie, ak nase dieta pride domov zo skoly, a namiesto toho aby s nami komunikovalo pise sms ci pise emaily a spravy cez facebook, s kym ma vztah? S rodicom alebo s tymi detmi s ktorymi bolo cely den v skole?
@katuska599 este nie je nic stratene. Syna si mozte ziskat spat. Potrebuje makke a chapave srdce. Ak mu nieco zakazete, vysvetlite mu, ze by ste boli zla mama ak by ste to povolili. Mozte mu aj povedat, ze preto, ze ho lubite mu dovolite byt nahnevanym a kricat na vas. Musite naviazat nejako vztah. Az ked tam bude vztah, necha vas, aby ste sa o neho starali a viedli ho. Samozrejme hranice treba mat a volte radsej prirodzene nasledky. Kricanie a ine vylevy hnevu treba zahodit. Potom sa aj jeho spravanie zmeni 🙂 este jedna poznamka. Vas syn za to nemoze, ak ma nevhodneho kamarata. Inklinuje k nemu nie preto aby vas nastval, ale preto lebo potrebuje nejaky vztah, aj ked nie idealny....je to instinkt... prajem vsetko dobre 🙂

@dusika11 suhlasim s vami. Niektore deti to maju velmi tazke a potrebuju pochopenie. Drzim vam palce. Ucitelia to maju v dnesnej dobe tazke...