Prídavky z Rakúska

10. mar 2023

Dobrý den, mám 2,5 rocneho syna muz sa zamestnal v Rakúsku. Bývame na Slovensku kde poberam rodičovský aj prídavok. Na upsvar som nahlásila zmenu a stopli mi dávky. V Rakúsku však rodicak po 2,5 roku neexistuje. Čo mám robiť,? Do 3 rokov som mala nárok. Poberala som len 2,5. Tie peniaze potrebujem na plienky mlieko. Čo teraz kam sa obrátiť?

tehulka2011
10. mar 2023

Odvolaj sa, mas narok to dobrat na sk

moni106
10. mar 2023

Doplatia ti ho len.urad na slovensku vyzval urad v rakusku aby dali odpoved ci pobera muz a v akej sume.ked pride odpoved autmaticky ti to obnovia.bez papiera nemozu.alebo ked to chces urychlit nech muz vyziada papier o poberani pridavok a nepoberani rp

autor
10. mar 2023

Rakúsko nám zamietlo žiadosť s tým že nemáme nárok lebo tu bývame ale na Slovensku tvrdia presný opak. A komunikácia s úradmi v Rakúsku je hrozne obtiažna na maily neodpovedajú posta je neprevzata…

svetlonos
10. mar 2023

Neries to mailami, muz nech ide priamo na rad do Rakuska, osobne. Urobi si termin cez telefon a vybavi.

autor
10. mar 2023

Muz tam bol, čakáme 4 mesiace na spracovanie žiadosti (maju6mesiac zo zakona). Všetko mám stopnute. Rezervy nám skončili a nikto sa necíti byt zodpovedný. Naša nemčina už nestačí na handrkovanie. Vieme vypísať žiadosť ale dohadovať sa je nad jeho sily. Najbližší finanzamt mame 60 km len tam to je další benzín potvrdenia o pobyte boli 15€ už fakt nemám na ďalšie podobne výdavky 🙁

kaktusik007
11. mar 2023

ak tvoj muz zaraba legalne na zmluvu ci ma zivnost v AT, mas narok na rakuske pridavky. Trva to dlho, kym ich dostanes - ta prvotna ziadost mne trvala 10 mesiacov kym to odklepli.
Ide ale o to, o co si ziadala.
ty s detmi byvas na SVK? ak ano, tak si spravila hlupost ze ti pozastavili pridavky na slovensku - tie ti patria nadalej. A bolo treba v rakusku ziadat o doplatok k rakuskej vysky pridavkov --- schvaluju mi to pravidelne kazde cca 2 roky a potom si to nasledne zuctuju (cize ak sa na svk zvysia pridavky, rakusko o to menej doplaca).

ten rodicovsky prispevok si si naco dala stopnut prosim Ta?

uplne zbytocne si nahlasovala, ze ti chlap zacal robit v rakusku... Teda za predpokladu, ze ty s detmi nadalej zijete na slovensku.

mira0611
11. mar 2023

Ahojte baby, aj mna tato tema zaujima. Moj syn ma 15 rokov, rozviedli sme sa, muz pracuje v AT uz dva roky nepoberam pridavky, teraz mi budu kolaudovat dom, akonhle sa prihlasime sem na trvaly pobyt zacnem to vybavovat.
Muz poberal pridavky kym sme byvali v spolocnom byte, ale ked sme sa odstahovali do prenajmu, tak s tym prestal.
Potom mi poslal papiere, ale kedze este sme na starej adrese nechcela som to riesit, lebo neviem preukazat, ze nebyvame spolu. A znova by posielali peniaze jemu a samozrejme on by si ich utracal na seba. Ked mate niekoho, kto vie pomoct s vybavenim aj za peniazky tak poslite prosim kont.udaje.
Uz som hladala firmy, ktore to vybavia, ale citala som vselico, ze zoberu poplatky a potom nic...

kaktusik007
11. mar 2023

@mira0611 preco by mali posielat peniaze jemu? na moje deti si pridavky z rakuska poberam ja, aj ked nikdy som tam nebola na dlhsie ako na parhodinovy nakup v Parndorfe ci pozretie Viedne v ramci vyletu...

vroni
11. mar 2023

@mira061, peniaze sa vyplacaju primarne matke, takže ex ma smolu. A mozes si ich žiadať do pat rokov spatne, normalne ty na svoj ucet.

mira0611
11. mar 2023

@vroni 1,5 roka to posielali jemu.

vroni
11. mar 2023

@mira0611, ak si mu to nepodpisala, tak smola pre neho, bude musiet vratit (alebo preukazat, ze ti ich dal). Ak si podpisala, tak len ta obdobie, v ktorom ex uz nepoberal.

mira0611
11. mar 2023

@vroni vtedy sme este byvali spolu, len sme mali podany rozvod, ale kedze sme mali spolocnu adresu a byvali sme spolu, tak to posielali jemu. Po odstahovani uz nepoberal, potrebujem to znova vybavit. 🙂

vroni
11. mar 2023

@mira0611, tak mozes v pohode žiadať spätne odo dňa, ked ex prestal poberat (nie dna, mesiaca 😉)

kaktusik007
11. mar 2023

@mira0611 ale s tym ze to posielali jemu si ty musela suhlasit. Lebo rovnako to maju osetrene ako my -- prioritne ma narok matka, potom az otec.

mira0611
11. mar 2023

@vroni presne aj budem.

mira0611
11. mar 2023

@kaktusik007 on isiel do finanzantu a nadiktoval svoje cislo uctu!

lula781
26. apr 2023

@kaktusik007 dobrý deň čakali ste 10 mesiacov my uz čakáme 9 (vieden) a začínam byť nervózna z toho

kaktusik007
26. apr 2023

@lula781 to je normalna dlzka, oni si radi davaju nacas.... Ak mas niekoho kto vie perfektne nemecky, nech tam zavola v tvojom mene --- ja som vzdy po takejto urgenciu mala peniaze do tyzdna na ucte ;)

lula781
27. apr 2023

@kaktusik007 ja viem len neviem kde finanzamt? Nemáš číslo prosím ta ďakujem za odpoveď