Určenie otcovstva

lucia9191
1. jún 2023

Dobrý deň, mám otázku. Ako je to v rakúsku s určením otcovstva? Viem že doma sa pred narodením dieťaťa musí ísť s prehlásením na matriku. Máte niekto skúsenosť kam treba ísť, alebo ako to vybaviť tu v AT? S priateľom nie sme svoji, žijeme obaja v rakusku. Za každú radu ďakujem 🙂

mamaaja82
1. jún 2023

@lucia9191 mne bolo povedane,ze pokial su rodicia.slovaci vybavit pred narodenim je to pptrebne na sk po narodeni v at

lucia9191
autor
1. jún 2023

@mamaaja82 no ešte toto že ja som Slovenka a on je Čech 🙂 som v tom trochu stratená. Poprípade ako to teda vybaviť tu v AT?

mamaaja82
1. jún 2023

@lucia9191 no teda toto netusim v kazdom pripade sa opytaj na matrike kde sa male narodi,to mas zarucene info

lucia9191
autor
1. jún 2023

@stellarstar ďakujem, toto som hľadala 😉

maranco
1. jún 2023

@lucia9191 skúste či vám toto pôjde vyplniť cez vaše občianske preukazy, je tam možnosť prihlásiť sa aj iným európskym dokladom ako SK občianskym.
Zápisnica o určení otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov k nenarodenému dieťaťu

Umožní rodičom dieťaťa určiť otcovstvo súhlasným vyhlásením rodičov k nenarodenému dieťaťu, ak je už počaté. Touto službou sa zároveň rodičia dohodnú na priezvisku dieťaťa, ak rodičia nie sú spolu zosobášení a majú rôzne priezviská, dieťa nadobúda priezvisko podľa dohody rodičov. Dohodou možno určiť iba priezvisko, ktoré v čase, keď k dohode došlo, má jeden z rodičov.

https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/...

Aby si ty mohla podpisovať za seba potrebuješ mať OP vydaný po 7/2021, ak máš starší tak ti ho bezplatne vymenia.

lucia9191
autor
2. jún 2023

@maranco ďakujem za radu. Občiansky mam už starší ale poriesim to. 😊

3kids8me
4. jún 2023

Ahoj, rodila som v AT 3x a zakazdym po ceste z porodnice sme sli rovno vybavit na matriku rodny list a s tym zaroven aj otcovstvo. Priamo na matrike otec podpisoval.