Život v rakúskom pohraničí

jojo_jojo
11. jan 2024

Ahojte,

Viem, že je tu mnoho podobných tém, ale predsa by som sa rád poradil a dostal aktuálne informácie a skúseností pozitívne i negatívne (prosím nie hejty rozumiem, že nikto nevíta prisťahovalcov s otvorenou náručou, či peňaženkou) .
Rád by som sa informoval o živote v Rakúskom pohraničí o plusoch, či mínusoch, vzťahoch, poplatkoch či povinnostiach. Ja pracujem na Slovensku na normálnej pozícii (v tomto momente neplánujem meniť) a manželka je na RD, no je zdravotná sestra a plánuje ešte po jednom dieťati (cca do 5 rokov) začať pracovať v AT (nemčinu sa učí).
Ja síce neplánujem meniť, ale časom ktovie (v tomto momente neviem moc nemčinu i keď v obchode, či na úrade sa rukami nohami dohovorím - v minulosti som krátkodobo pracoval v AT).
Žijeme cca 15 min. jazdy od Kitsee.
Má podľa Vás zmysel predať byt na Slovensku a presťahovať sa teraz do Rakúska, nejak sa zabývať s tým že nejaký čas budem pracovať na Slovensku a potom prejdem pracovať do Rakúska a manželka by do 5 r. začala pracovať v AT zdravotníctve?
Výhody vidíme hlavne, že naše dieťa (momentálne 2 r.), môže začať s jazykom a životom v AT od mala (v budúcnosti by sme mu nerobili stres rovno by sa učilo jazyk od malička) a taktiež podľa nás sú výhody v smerovaní štátu (oproti SK) a tiež v dodržiavaní nejakých pravidiel (pre niekoho nevýhoda, pre nás pozitívna vec ak je troška v štáte poriadok).
Podľa vašich skúseností oplatí sa nám ísť do Rakúska?
Možno sa mýlim, prosím o Vaše konštruktívne názory.

laurita285
11. jan 2024

V podstate, už máš bližšie k pohrebu ako k narodeniu a teda určite budeš časom potrebovať zdravotníctvo a to zaručene dostaneš lepšie v AT.

Tvoje dieťa pôjde do školy a tiež bude mať širší výber škôl s väčšou kvalitou čiže znova je to zaručene lepšie v AT.

Tvoja žena bude mať tiež lepšie podmienky na prácu v AT ako na slovensku takže tam nie je o čom diskutovať.

Ja jedinú nevýhodu vidím v AT, že mi prídu "drevení". Neviem ti to presne definovať, ale platby kartou/hodinkami sú pre nich vždy prekvapením 😀 šoférujú ako spomalený film 😀 ale v porovnaní so slovenskom je to tam fakt "emerika" 😀

stellarstar
11. jan 2024

@laurita285 u mňa v hornom at platia len s mobilom alebo hodinkami ja som asi zastaralá že furt platím s kartou a to mam v plane už mesiace prejsť na platenie s tel 😂🙈 a ze jazdia ako spomalený film? Neviem kde si to videla. Furt musím dávať pozor na ceste lebo niektorý jazdia jak blázni 🤦‍♀️

stellarstar
11. jan 2024

@jojo_jojo prv zistite ci vám sk vzdelanie akceptuju a ci nebudú niečo potrebovať. Neviem ako je to dnes s nostrifikáciou

laurita285
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bublinka1426
11. jan 2024

@jojo_jojo

treba vsak pocitat s vyssimi cenami za elektrina/plyn napr ci za sluzby/material pri stavbe domu.....

poistenie auta, to je ceresna na torte.

urcite je vyhoda, ak jeden z rodicov robi v AT...z toho plynu dalsie ine financne vyhody.

maciatkolulu
11. jan 2024

@laurita285 asi žiješ v Rakúskom pohraničí a poznáš to tam,lekári sú "top". Školy,samé gymnázia a stredné školy v okolí. Rakusania sa trasú v hainburgu za novou slovenskou sestrou,čo nemá certifikáty a teraz sa učí nemcinu,platí sa bežne kartou a aj hodinkami a jazdia presne podľa pravidiel,aspoň sa snažia,😉,myslím,že to aj autor chcel. Prosím,v ktorej časti Rakúska žiješ? Či chodis na nákupy do Kittsee 😉,či ti tam býva kamarátkyna sesternica?

stellarstar
11. jan 2024

@bublinka1426 prečo je poistenie auta čerešničkou na torte? 🤔

luliu
11. jan 2024

@laurita285 ty tam žiješ? Asi nie, lebo hluposti píšeš jednu za druhou

laurita285
11. jan 2024

@luliu bohužiaľ žijem :D

osky
11. jan 2024

@laurita285 preco sa neodstahujes,ked bohuzial.
Ale pises ozaj blbosti.
Zijes na dedine?
Aj tam platim vzdy kartou,a nielen jja...hocikde.
A teda problem nebol nikdy...
Kde ty zijes,ked na vsetko nadavas a napriek tomu je to amerika....s cim tiez nesuhlasim.

@jojo_jojo kym aspon jeden z vas nema istu pracu v At,asi by som si tto velmi idylicky nevykreslovala.
Zivot tu nie je lacny,takze pokial ozaj nemas skvelx plat,aby si uzivil rodinu,je to dost zlozite.
Lebo aj ked by ti za istych podmienok doplatili minimalku,z toho nevyzijete.
Tu su drahe sluzby a ano poistka auta finguje inak,ako na sk.
Ak chces vxuzivat vyhody,musis tu mat trvaly ,nielen prechodny pobyt a je urcene,ako dlho...
Planovat nieco co bude o 5 rokov.....
Pozri sa okolo seba,co sa deje vo svete.
Ja neviem,ci este zajtra budem mat iste svoje miesto....
Takze to je taka utopia.
Urcite by som to vyskusala,urcite stoji za to sem prist,skusit.....je tu iny standart zivota...
Len treba ratat s tym, ze ten standart aj cosi stoji.

guiseppinka
11. jan 2024

No, takze aktualne info, ktore mam od kamosky, ktora riesila nostrifikaciu v zdravotnictve - stale sa to meni, zalezi kedy koncila skolu, ak by bola diplomovana, resp. mala vysku, tak sa zase riesia teraz nejake jazykove skusky, musi byt zapisana v komore sestier... Do 5 rokov, kym by tu zacala pracovat, sa moze zase vsetko zmenit a aj sa nieco isto zmeni...

A zrovna rakuske pohranicie, no neviem... Az tolko tych pracovnych ponuk tam nie je, nehnutelnosti boli mega mega drahe, teraz neviem na akej urovni su a dochadzanie bud do viedne alebo ba...

tilly
11. jan 2024

Sem sa pridám. My sme uvažovali, že predáme dom v ba a pôjdeme do pamy alebo kittsee kvôli vlaku. Ale neviem, či sa mi chce ísť z mesta na dedinu. Tu mám do centra pešou chôdzou tak 30-40 minút, MHD všetko poruke, nepotrebujem ani auto. Ale už nás tu všetko 💩

bublinka1426
11. jan 2024

@osky presne toto som napisala ..suhlasim

bublinka1426
11. jan 2024

@stellarstar lebo je drahe. vysoke. bolo to myslene ironicky.

stellarstar
11. jan 2024

@bublinka1426 neviem co je drahé ale ja mam vollkasko a platím 80 €

guiseppinka
11. jan 2024

@stellarstar je drahe... Neviem co mas za auto, ale my len na staru alteu platime 60e mesacne a to je len pzp... Na druhe auto je to s vollkaskom 1800 rocne...

stellarstar
11. jan 2024

@guiseppinka Peugeot 208 rok 2021 či 2022 a mam v tom aj Rechtsschutzversicherung a ešte niečo a aj partnera tam mám poisteného

jojo_jojo
autor
11. jan 2024

@osky prosím ta co to znamená dobre zarobiť, myslím to tak ze keď pracujem na SK a zarobím 1500 čistého bude to stačiť (manzelka je na materskej)?
Rozumiem ze je to na rakusko malo no na Slovensku je to dobre celkom
Bude to postačujúce na normálny život v AT?

luliu
11. jan 2024

@jojo_jojo určite nie, to je málo aj na Slovensko, keď zivis celú rodinu

jojo_jojo
autor
11. jan 2024

@guiseppinka manželka je sestra s VS a praxou tam určite budú nejaké podmienky no nemyslím ze by to bol zásadný problém

Ono viem.ze pohraničí je drahé a menej pac. možností no keď by som pracoval nejaký čas na SK bol by to kompromis
Viem ze lepšie by bolo západné Rakúsko no tam naozaj človek musí ísť prvej pracovať a potom stihnúť rodinu

jojo_jojo
autor
11. jan 2024

@luliu áno je to zložitejšie a tak akurát i keď sú ľudia čo majú menej
Ono dva platy sú dva platy

jojo_jojo
autor
11. jan 2024

Ešte otázka ako by to fungovalo keby ze mam slovenské firemné vozidlo
A jedno rodinné na rakúskych ŠPZ ?

bublinka1426
11. jan 2024

@stellarstar tak zavisi aj od typu auta my mame 1200 rocne, dost nie? a to je zakladna, ziadna havarijna...na svk je to ovela ovela menej

bublinka1426
11. jan 2024

@guiseppinka presne , voll kokos za 80 cumim

bublinka1426
11. jan 2024

@jojo_jojo zavisi ci idete do svojho, ci do podnajmu..podnajom je cca od 650-900 euro spolu s energiami ( zavisi kolko izbak) .ale aj elektrina plyn su palky, takze ak by ste dajme tomu kupili dom, tiez to nebude malo...

bublinka1426
11. jan 2024

@jojo_jojo ano funguju tak rodiny, ze maju len jedno auto na AT znackach..a firemne auto tusim ale musi zaplatit cestnu dan.

guiseppinka
11. jan 2024

@jojo_jojo meni sa to stale, co vravela kamoska, tak zase sa to teraz niekedy sprisnovalo. Ale musim priznat, ze az tak do toho nevidim, lebo som to nepotrebovala... Jedno auto ti staci na at znackach. Kedze by si pracoval na svk, tak to je v pohode...
@bublinka1426 nemusi, iba cestna dan sa platit neda... Neviem ci sa vobec niekedy dala a to sme riesili dost vela prehlasovaciek od zaciatku, od kedy to zaviedli... On bude denny pendler do ba, takze s firemnym autom je za vodou...

stellarstar
11. jan 2024

@bublinka1426 neviem ako na sk keďže na sk som auto nikdy nemala a nemám prehľad o tom koľko to tam stojí. No ja mam auto a lizing a musím ho mat na vollkasko. Tak za mna 80 mesačne vollkasko nie je veľa a lizing platím 100 € a kolegyňa brala tiež teraz auto a ona platí 300€ lizing ale vollkasko som sa ju vôbec nepýtala. Budem sa ju musieť opýtať

osky
11. jan 2024

@jojo_jojo pokial sa nemylim,1200-1300...tak nejak je minimalny prijem na 2 osoby .
Ale z toho sa da velmi tazko vyzit.myslim si,ze skor neda...
Mas dieta,budes mat mozno dalsie.aj ked dostanes pridavky,zasa,ak budes chciet dietatu dat nejake extra vzdelanie/kruzky ,kurzy.../to je vsetko drahe.

Velmi zalezi od standartu vasho zivota-co chcete,co potrebujete ,coho sa pripadne dokazete vzdat...
Alebo sa dokazete uskromnit...
Musite byt v tomto rozhodnuti.pevni,lebo peniaze vzdy preveria aj vztah.
Aj u nas,nielen v zahranici.
Chces kupit dom,ci byt?
V hotovosti?
Na hypo?
Chces ist do najmu-tie su drahe ale neviem ceny na pohranici....

bublinka1426
11. jan 2024

@stellarstar jj my sme mali havarijne/ voll na nove auto 545 rocne.