Ako používať ľanovú múku a vanilkový prášok?

el6
26. jan 2014

Ahojte dievcata,
zlakali ma v bio obchode tieto dve suroviny - lanova muka a vanilkovy prasok...myslela som, ze na nete najdem nejake recepty, na zaklade ktorych si vytvorim predstavu ako ich pouzivat...ale nejak sa mi nedari...nepodelite sa, prosim, so skusenostami? ak by som napr. chcela z lanovej muky upiect kolac alebo chlieb v pekarni(na oble je napisane, ze pred pouzitim zmiesat s vodou - neviem co si mam pod tym predstavit)? a ako pouzit vanilku v prasku namiesto vanilkoveho cukru? vopred dakujem.

zita19
26. jan 2014

@el6 Vanilkovy prasok (aspon co ja o nom viem, mozno mas iny, ten co poznam ja je cierny prasok intenzivnej vanilkovej vone) su mlete struky pravej vanilky. Cize sa pridava stipka do pecenia vsade tam kde ide vanilkovy cukor alebo sa prasok premiesa s cukrom a mas pravy vanilkovy cukor, co je uplne ina kava ako ten so syntetickym vanilinom co sa bezne predava.
O lanovej muke ti nepoviem nic, ale pravdepodone to bude len rozomlete lanove semeno. Z cistej muky kolac ani chlieb nenapecies, lebo sa asi nebude spravat ako tradicna muka, ktora obsahuje lepok. Cize ak nie ste na bezlepkovej diete treba ju pomiesat s psenicnou alebo nejakou inou obilnou mukou. Ak ste na bezlepkovej, tak ti neporadim co dalej, v tomto smere nie som ani biedny teoretik.

el6
autor
26. jan 2014

@zita19 je tam napisane ze Madagaskar vanilla a je zlty, ale mozno je to podobne....a s tym ciernym, to ako robis?...namiesto 1 vanilkoveho cukru pridas len stipku medzi prsty? ci ako to merias pls?

zita19
26. jan 2014

@el6 stipku medzi prsty. Ked je to madagaskarska vanilka, tak je to ta najkvalitnejsia vanilka na svete.

el6
autor
26. jan 2014

@zita19 dakujem

ichbinich
27. jan 2014

@el6:
Ak je ten vanilkovy prasok zlty, tak to je podla vsetkeho cukor ochuteny vytazkom/extraktom z madagaskarskej vanilky. Vanilka je tmavohneda az cierna, takze ako pise @zita19, bol by to cierny prasok, keby to boli iba mlete vanilkove struky.
Pripadne si pozri zlozenie, mozno ochutili nieco ine tym extraktom (cukor, skrob, nejaku nahradu cukru...). Extrakt byva na 99% alkoholovy a teda je tekuty. A tiez tmavohnedy 😉
Ochutnaj to ciste, uvidis, aku to ma intenzitu. A skus zacat pridavat stipku, ako pise zita, a uvidis, ako ti to bude chutit. Ak malo, pridaj nabuduce trochu viac...
O lanovej muke som este nepocula, ale plne suhlasim so zitou.